Jednou ano, dvakrát ne

Jednou ano, dvakrát ne https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218255/bmid_jednou-ano-dvakrat-ne-218255.jpg 4 316 85

West je úspěšný středoškolák a má vše, co si jen může přát. Avšak jednoho dne se probudí po nehodě v nemocnici – ochrnutý a bez možnosti mluvit. Jediný způsob, jak se se může dorozumívat s okolím, je mrkání: Jednou znamená ano, dvakrát ne. West je naprosto zoufalý a neustále ho pronásledují děsivé noční můry. Jediné, co ho udržuje při smyslech, jsou návštěvy Olivie, pacientky z vedlejšího pokoje. Ta mu pomáhá s uzdravováním, informuje ho o všem důležitém a je jeho největší oporou. Ovšem co se stane, jestli se West vyléčí? Uvidí se ještě někdy? A můžou se oba ještě někdy vrátit do normálního života? Skvělý román o lásce, ztrátě a o tom, co je v životě opravdu důležité.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , CooBoo

Blink Once , 2012

Roselunda 1928
22.08.2016 5 z 5

Když jsem to začala číst, říkala jsem si: "Jó, další klasická čtyřhvězdičkovka. Pěkný, ale ne bomba." A ono svým způsobem jo. Jenže v poslední třetině jsem kulila oči. Fakt jsem to nečekala. Ani si nejsem jistá, jestli jsem to pobrala dobře, pořád mi v hlavě zoubečky zapadávají do sebe.
To hodnocení je složité. Je to přesně mezi, čistých pět to není ani náhodou.

A fakt nechápu tu obálku, podle mě se k příběhu nehodí...

sigik
08.04.2016

Myslím že tato knížka nabádá člověka aby se nad sebou zamyslel. Co je skutečnost a co jsou pouho pouhé sny? To si každý čtenář musí vymyslet sám, záleží pouze na jeho fantazii. V první polovině knížky asi nikdo nečekal co se stane v té druhé části - jaké bude vysvětlení. Tahle knížka se mi velmi líbila, autorka to krásně popsala, byly i části kterých se člověk chtěl smát a u jiných se mu chtělo brečet. Co se mi líbilo, že jsem podobný děj ještě nikde nečetla, neměla jsem moc spojitostí s jinými knížkami. :)

Terinka22
24.02.2016 5 z 5

Na knize se mi líbilo, že byla napínavá, zejména když Westovi začaly dávat smysl ty sny. Zaujal mě námět knihy, protože je to nové téma s kterým jsem se ještě nesetkala a to že autorku něco takového napadlo, oceňuji. Kniha mě prostě bavila, od prostředka jsem už hltala každou stranu a nemohla přestat číst.. Byla bych moc ráda, kdyby autorka vydala ještě nějakou knihu, stejný žánr, taky takovou normální velikost, jen s jiným stejně nápaditým dějem.

PetraBery
15.10.2015 3 z 5

Jednou ano, dvakrát ne. Jednou přečteno, dvakrát číst nebudu. Nebylo to špatné, to ne, jen to prostě nebylo úplně ono... Čekala jsem od toho asi něco jiného. Meziprostor mezi životem a smrtí byl pojat zajímavě, zbytek knihy to trochu zazdil. Přesto určitě nelituji, že jsem si knihu přečetla.

vsvobo
13.10.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila. Nebyla nic úplně extra. Taková klasika, která nikoho neurazí, ale čtení odsejpá a vy se nenudíte ani u jedné stránky. Špetka napětí, lásky a uvědomění se. Jsem spokojena :-) Plus dávám za neobyčejný neklasický konec :-)

maca5449
09.10.2015 3 z 5

Jistě velmi smutný příběh a situace, kterou by asi nikdo z nás nechtěl prožít na vlastní kůži.

Nicméně mě tato kniha zanechala emočně naprosto chladnou. Přečetla jsem ji do konce, abych věděla jak dopadne, žíly mi to netrhalo, slzu jsem neuronila, ba ani dlouhé zamyšlení nad životem se nekonalo. A to občas brečím i u větších chujovin.

Něco tomu prostě chybí, i když je příběh psán čtivě a nápad i pointa jsou vcelku vkusně zpracované. Možná knihu ocení spíše mladší čtenáři, kteří k tomuto žánru přistupují poprvé a nečetli nikdy nic podobného.

rarášek
10.09.2015 4 z 5

Moc se mi to líbilo. Nejdřív mi bylo líto Westa, ale díky Olivii mu bylo dobře. A když se uzdravil a zjistil pravdu o Olivii, bylo mi líto zase jí. A to, co se stalo ke konci knihy mě rozbrečelo. Ale jinak docela dobrá knížka. :)

martina5069
18.08.2015 4 z 5

Hodně přemýšlím co o knize napsat protože mám smíšené pocity ,....... Dala jsem 4 hvězdy protože mě mrzel ten konec čekala jsem že to dopadne happy endem a ono prd. Začátek knihy se mi četl docela blbě ale pak sem se do toho dostala a najednou mě to začlo bavit a já se od knihy nemohla odtrhnout a ten konec byl teda pecka ale přečtěte si ji sami ať nic neprozrazuju.Jedině co tak že o knížce budete ještě hodně dlouho přemýšlet a určitě se najdou takový kteří ji doporučí dalšim a nebo si ji minimálně ještě jednou přečtou. Takže za mě super :-)

chaera
06.08.2015 4 z 5

Do poloviny to byla jen dobře napsaná (avšak obyčejná) kniha o dvou teenagerech, kteří se shodou náhod poznají v nemocničním prostředí. Pak přijde menší odhadlení, při kterém jen zalapáte po dechu, a přehodnotíte dosud přečtené stránky. Téma autorka pojala přímo geniálně a líbilo se mi přemýšlení nad světem "mezi". Navíc si o věcech zjistila fakta a napsala o stavu Westa na základě zkušeností ostatních lidí. Dokonce mě i rozbrečela, což třeba takové Hvězdy nám nepřály nedokázaly. 4/5

petra6006
06.08.2015 5 z 5

Úžasná kniha, přečetla jsem jedním dechem.
Konec překvapil !

Effie
24.07.2015 5 z 5

Po nějaké době zase knížka, u které jsem si trochu (trochu víc) pobrečela. Opravdu mě mrzelo, jak to skončilo. Musím ale říct, že ta knížka je vážně úžasná a že si ji určitě přečtu znovu.

Bakela
22.07.2015

Podle anotace mi připomíná autobiografického Skafandra a motýla. Toho vřele doporučuji, ale Jednou ano, dvakrát ne si asi nikdy nepřečtu. Po přečtení recenzí rozhodně ne.

NikaMirka
22.06.2015 3 z 5

Vůbec nevím, co napsat. Možná jsem knihu četla ve špatnou dobu a nebo opravdu nebyla ani zdaleka tak dobrá, jak jsem očekávala. Hodně dlouho trvalo, než se člověk dobral podstaty věci. Celou knihu vlastně šlo o jednu věc, že West leží na lůžku a chodí ho navštěvovat "skoro" mrtvá obyvatelka sousedního pokoje. Žádná hlubší pointa v tom nebyla. Možná, kdyby West odpojil přístroje, nebo něco podobného, aby dívce pomohl dobrat se klidu, by knize dalo jiný směr, ale to se nestalo. Kniha mě ničím velkým neohromila a proto dávám jen tři hvězdičky.

papi
08.06.2015 3 z 5

Knížka mi přišla taková trochu zmatená a prvky a situace, které tam byly, by určitě někomu přišly až geniální, ale u mě to tak nebylo. Čekala jsem milou oddechovku s trochou romantiky a se sympatickýma hlavníma hrdinama a to se mi moc nedostalo, ale určitě má knížka něco do sebe.

helicar
26.04.2015 4 z 5

Velice dobře napsaný příběh. Knížku jsem zvládla přečíst za dva dny a než jsem se nadála byl konec. Něco z toho jsem sice tušila, ale stejně mi tím závěrem vyrazili dech :) Určitě to bylo jiné než jsem čekala a líbilo se mi to.

warca
28.03.2015 4 z 5

byl to sice nádherný nápad, který se cení, ale mě kniha nijak moc extra nezaujala. Nemůžu říct, že by nebyla dobrá,ale prostě proti ní něco mám a ani já sama nevím co.

Lumine
16.03.2015 4 z 5

Ze začátku je to nemastné, neslané a skoro nudné, ale i tak mizí stránky pod rukama a ani ne nenadějete a knížku doslova hltáte. Doopravdy krásný příběh o dvou lidech, dvou osudech, dvou životech.
Šípková Růženka reality.

Chensie
03.03.2015 5 z 5

Silné působivé čtení. Očekávala jsem od toho něco, ale tohle rozhodně ne. U mě za plný počet, byla to neuvěřitelná jízda plná emocí!

Attia
26.02.2015 4 z 5

Něco nezapomenutelného! Nikoliv tím, jak je to napsáno, ale svojí hlubokou myšlenkou, kterou autorka záměrně nechala otevřenou pro každého čtenáře.

Do dvou třetin jsem knihu považovala spíš za průměrnější román, který má sice dobré téma, ale jinak ničím nevyčnívá. To jsem si myslela do té doby, než jsem prodělala takový malý čtenářský infarkt. Jedno menší odhalení, které mě donutilo přehodnotit každičkou dosud přečtenou stránku knihy.

Téma, které se ze začátku zdálo být dobré, se nakonec ukázalo jako geniální, neboť ho autorka skvěle rozvedla. Představa jakési meziroviny mezi naším světem a tím nahoře... Dokonce mi skoro tekly slzy nad smutným příběhem Westa a Olivíe, který je zcela určitě výjimečný a nezapomenutelný. Jsem ráda, že autorka nechala konec otevřenější, ke knize se to hodí.

Jinak je vidět, že to je autorčina prvotina, sáhodlouhé odstavce, občas divnější věty, ještě si neumí tolik hrát se slovy, ale i tak má u mě obrovské plus.

Abyste vůbec pochopili smysl celé knihy, musíte se dostat až za ty dvě třetiny, protože jinak neporozumíte a to je velká škoda.

Mišulenka
17.02.2015 3 z 5

Mám z knihy rozpolcené pocity. Na jedné straně považuji, cituji, "prvotinu autorky pro dospělé" za marný pokus o román, protože naivní vypravěčský styl mi připadal až moc laciný; na straně druhé si autorka získala jistou atraktivitu, byť poměrně nešťastným způsobem, protože se pokusila zpracovat téma pro mě zajímavé a myšlenkově složité. Souboj vědomí a podvědomí. Střet dohadů a faktů. Kolize zkušeností lidí, kteří se údajně vrátili a racionálního uvažování o posmrtném životě.
Někteří spisovatelé mají dar vyprávět, hrají si se slovy, mazlí se s nimi, skládají je naprosto unikátně vedle sebe... Tahle paní ho ještě nemá.
Nechci si zaujímat terminální stanovisko, chci si uchovat dojem z příběhu Westa a Olivie.

A pár citací se SPOILERY, jo?!
... Konečně jsem pochopil, co mají lidé na mysli, když říkají, že našli toho pravého. Když se chtěli brát. Když byli připraveni říct, že chtějí celý zbytek svého života strávit s jedním jediným člověkem. Teď už jsem to chápal, protože jsem to tak sám cítil. Našel jsem to u Olivie...

"... A abych byl upřímný, rád bych uvěřil tomu, že pokud jde o ni, máte pravdu, ale zároveň je ve mně něco, co se tomu prostě zdráhá uvěřit. Jednoduše se nedokážu smířit s tím, že by vůbec neexistovala. Nedokážu ji nechat odejít," přiznal jsem...