Jednorozměrný člověk

Marcuseho kniha "Jednorozměrný člověk" se stala jedním z manifestů studentského hnutí na sklonku 60. let 20. století. Autor v díle dochází k závěru, že moderní přetechnizovaná společnost je sice společností blahobytu, avšak je ve své podstatě silně nemocná. Ve své době tak podává originální kritiku vědy a racionálního myšlení, jejichž pozitivní úloha tehdy zůstávala převážně nezpochybňována. S rostoucím panstvím člověka nad přírodou však roste i panství nad člověkem samotným. Technokratický rozum poukazem na svou úspěšnost nepřipouští žádnou alternativu, žádnou kritiku: člověk se stává jednorozměrným. Hovoří o paralýze kritiky - společnosti bez kritické sebereflexe....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/88128/jednorozmerny-clovek-88128.jpg 3.711
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno · Naše vojsko

One-Dimensional Man · 1964

Kniha Jednorozměrný člověk

TIP: Máte rádi Databázi knih?

filozofie kritická teorie kritika společnost a politika transformace společnosti kultura a společnost myšlení věda a technika Frankfurtská škola

Herbert Marcuse
německá, 1898 - 1979