Jednoduchá meditace pro každého - cesta buddhistických mnichů

Jednoduchá meditace pro každého - cesta buddhistických mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133819/jednoducha-meditace-pro-kazdeho-cesta-buddhistickych-mnichu-133819.jpg 4 8 1

Tato kniha je vaší vstupenkou do světa meditace. Ve svém bestselleru vám autor chce co možná nejsrozumitelnějším způsobem zprostředkovat nejjasnější a nejstručnější cestu k meditaci vipassana. Je jenom na vás, abyste vykročili a udělali prvních pár kroků na cestě k objevení sebe sama a smyslu celé existence. Je to cesta, jíž stojí za to se vydat. Kniha, kterou držíte v ruce je dnes jedním z nejklasičtějších průvodců pro začátečníky. Je to skutečná bible meditace, kterou přečtete jedním dechem a ke které se vždy rádi budete navracet. ... celý text

Monicay
26.11.2014 5 z 5

Kniha o meditaci, která pro mě žádným přesným návodem není. Ale autor má pravdu, když říká, že meditace je prostě něčím, co musí člověk neustále zkoušet. Nelze se k meditaci pročíst. Moc ráda bych si od autora přečetla víc, další knihy, další jeho slova a texty, protože mě jeho styl, způsob jeho promlouvání ke čtenáři velice zaujal. Ve spoustě věcí s ním souhlasím. Když jsem přemýšlela o stavu, který je cílem vipassany (bdělá pozornost), napadlo mě, jestli ale takový stav (pokud je ho člověk opravdu schopen zcela dosáhnout) není až přílišným odtržením od běžného života, od citů, od lidí. Jen všechno objektivně pozorovat zvenčí a pak nechat odplynout. I o milujícím přátelství mám tak trochu pochybnosti, jelikož se všichni pohybujeme ve společnosti, která je schopná soucit, lítost a přátelskost vnímat jako chybu, slabost, které se dá využít pro vlastní obohacení a prospěch.

Citace z knihy, které mě opravdu zaujaly:
"Tato základní skutečnost (to, že jste člověk) z vás činí dědice vrozené nespokojenosti s vlastním životem, které se prostě nemůžete zbavit."

"Podstatou našich zkušeností je změna. Změny probíhají neustále. Každý moment v našem životě je následován jiným, nikdy ne úplně stejným. Neustálá změna je podstatou vnímaného světa."

"Někteří lidé přemýšlejí o etice jako o omezení svobody, ale ve skutečnosti nás tato pravidla osvobozují. Osvobozují nás od utrpení, které způsobujeme sami sobě i ostatním, když nejednáme správně."

Henepola Gunaratana
srílanská, 1927
2012  88%Jednoduchá meditace pro každého - cesta buddhistických mnichů
2006  80%O meditaci srozumitelně

Kniha Jednoduchá meditace pro každého - cesta buddhistických mnichů je v