Jednadvacet

Jednadvacet https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343721/mid_jednadvacet-jCu-343721.png 5 17 2

Sborník jednadvaceti originálních kolorovaných erotických kreseb Toyen (1902-1980), stěžejní osobnosti českého surrealismu, vytvořený v roce 1938 na objednávku Bohuslava Brouka jako svatební dar pro jeho bratra Jaroslava, je nyní poprvé zpřístupněn široké veřejnosti. Původně soukromý soubor kreseb, přinášející sumu pohledu Toyen na dříve tabuizovanou oblast sexuálních prožitků, byl ve své době ojedinělým činem, jenž v souvislostech evropského surrealismu druhé poloviny třicátých let neměl srovnání. Nyní vychází v nakladatelství Torst jako připomínka letošního výročí sta let od autorčina narození. Doslovem doprovodil historik umění Karel Srp.... celý text

Bája89
16.06.2021 4 z 5

Co člověk může napsat k tak jedinečnému dílu? Snad jen, že je to skutečný poklad v mé knihovně. Zkrátka krásné, hravé, inspirativní a hlavně odvážné pokoukání. Toyen skutečně předběhla v hanbárnách i Adinu Mandlovou.

tanuki
15.06.2018 4 z 5

Erotika v surrealistickém podání, kterou je těžko hodnotit nějakými hvězdičkami, protože v umění neexistují jednoznačná měřítka kvality, ale je pouze otázkou individuálního vkusu a požitku, který v nás vyvolává. I když kreseb je poměrně málo, lze se na ně dívat opakovaně. Zvláště po přečtení doslovu a zaměření se na skrytou symboliku a detaily. Na většině obrázků je hlavní hrdinkou žena a spolu s ní přerostlé pánské přirození v mnoha podobách. Proto možná spíše doporučuji dámám. :o)

erotika surrealismus avantgarda

Toyen (p)