Jedna želva za druhou

Jedna želva za druhou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394581/bmid_jedna-zelva-za-druhou-gvX-394581.jpg 4 1159 293

Šestnáctiletá Aza neměla vůbec v plánu pídit se po tajemstvích uprchlého miliardáře Rusella Picketta, ale v sázce je sto tisíc dolarů a její nejlepší a nejstatečnější kamarádka Daisy, se nemůže dočkat, až se společně pustí do vyšetřování. Aza se opravdu snaží. Snaží se být dobrou dcerou, skvělou kamarádkou, vzornou studentkou, a taky schopnou vyšetřovatelkou. Zároveň však bojuje s nekončícím vírem svých vlastních myšlenek, kterým není schopná poručit… Dlouho očekávaný návrat úspěšného autora bestsellerů Johna Greena, v němž se inspiroval svými vlastními zkušenostmi s mentální poruchou.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

Turtles All the Way Down , 2017

Leusee
03.11.2020 2 z 5

Za mě průměr. Příběh je dá se říct o ničem, ale John Green má takové jednouché psaní, že se to vlastně samo čte. Prostě oddechovka pokud se vám nechce moc přemýšlet.

Zelvicka03
31.10.2020 3 z 5

Zajímavé čtení, lehké u kterého člověk nemusí moc přemýšlet.

EleanorJane
27.10.2020 3 z 5

Docela zajímavá kniha. Taková lehčí, nemusí nad tím člověk moc přemýšlet. Možná bych sáhla i po slovu fascinující, ale to spíše ne. Čte se dobře.

lokonla
22.10.2020 3 z 5

Já jsem četla od Greena Hvězdy nám nepřály, Papírová města
a Hledání Aljašky (Příliš mnoho Kateřin jsem ani nedočetla) a jeho knihy mě moc nezaujaly. Dala jsem ale šanci ještě Želvám a musím říci, že z těch, co jsem četla mě zaujala nejvíce.
Občas jsem narazila na skvělý citát, kterých je kniha plná. Kniha ukazuje, že je nutné si uvědomit, co je opravdu důležité.
Jeho styl mi ale prostě nesedí.

Abako
18.10.2020 3 z 5

Nemám moc ráda označení "bestseller". Je to ve výsledku jen ocenění pro marketing a nic moc neříká o kvalitě knihy. Tady se ale tyhle dvě hodnoty potkaly. Nečekala jsem to, ale byla jsem příjemně překvapená. Nejvíc se mi líbí, že autor pro popis duševních potíží vychází z vlastních zkušeností. A člověk se tak přes zajímavou knížku dozví něco nového.

Talys
17.10.2020 5 z 5

Skvělá románová studie OCD a zároveň křehký příběh o tom, co je skutečně důležité.

Corinne11
29.08.2020

Musím to odložit. Mám to rozečteno už víc než měsíc a nedostala jsem se dál než ke 40 stránce. A bohužel jsem neodolala a ve zdejších názorech jsem se přesvědčila, že se kniha ve stejném duchu ponese i nadále a na to nemám vůbec chuť.

VéjaTarabová
27.08.2020 3 z 5

Na začátek musím říct, že nejsem zvyklá číst takto krátké knihy. Ještě než se stihnu rozkoukat a pochopit charaktery postav, už příběh končí. Každopádně tento příběh je poměrně jednoduchý. Hlavní postava mi přijde velice zajímavá, tím jak přemýšlí o celém dění světa a o svém vlastním ,,já". Velkou částí knihy jsou jenom její myšlenky a vlastně nedokážu říci, jestli mi to vadilo nebo naopak. Z této knihy si rozhodně můžu vzít spoustu k zamyšlení. Jinak ale naprosto nechápu to jedno velké ,, bum " okolo ní. Je to za mě pouze úplně klasická YA - hlavní postava má nějaké problémy, svou nejlepší potrhlou kamarádku, zamiluje se do kluka z dětství a na konci je happyend. Kromě toho ta její nejlepší kamarádka Daisy píše fanfikci o Star Wars, které jsem zatím neviděla, proto jsem nepochopila narážky, kterých je tam doopravdy spousta. Nevím jestli jsem nějak předčasně vyrostla z YA, ale připadá mi, že jsem jim vlastně nikdy nějak nepropadla, jelikož většinu těch příběhů považuji za naprosté klišé. Avšak určitě dám Johnovi Greenovi jiné šance mě ohromit.

,, , To je všechno hezký, pane vědče, jenže doopravdy je Země placka a nese ji na zádech obří želva. ' "

+osobnost a myšlenky hlavní postavy
- celkově příběh

Simirekdudkovic
25.08.2020 odpad!

bohužel nemůžu jinak ,než dat 1 hvězdičku, odpadem bych to uplne nenazvala, ale byl pro mě výkon donutit se tuto knihu vůbec dočíst.

čika
23.08.2020 2 z 5

Tato kniha definitivne potvrdila, ze nie som cielova skupina autora. Cenim si, ze sa jazykom a celkovo problematikou snazi priblizit tinedzerom, ale ta young adult coolovost je na ukor hlbky tematiky, pribehu, prepracovania postav.

temna.vila
19.08.2020 2 z 5

Když jsem byla mladší, Greena jsem opravdu zbožňovala. Teď se ale trochu bojím, že jsem jeho knihám odrostla, protože Jedna želva za druhou mi moc neučarovala. Příběh byl dost předvídatelný, troufám si říct, že existuje spousta podobných. Uznávám, že na několika místech jsem se opravdu pobavila, ale to mi dneska už bohužel nestačí. Kniha není vyloženě špatná, ale má značné rezervy, proto ji hodnotím 2*.

TulipB
17.08.2020 5 z 5

Skvělá kniha, kterou si budu dlouho pamatovat. Je zajímavé vidět svět očima člověka, který se potýká s obsedantně kompulzivní poruchou a zároveň se vyrovnává se ztrátou otce, byť je to již dlouho, co zemřel. To pro mne bylo v příběhu nejvýraznější. Zároveň bylo milé sledovat linku křehkého vztahu Azy a Davida.

heliiinka
12.08.2020 5 z 5

Aza mě štvala to ano, ale zároveň mi ukázala, jaké jsou úzkosti a že myšlenek v hlavě se nezbaví. To mi přišlo nejzajímavější, pomůže mi to pochopit lidi v mém okolí. Linka s hledáním p.Picketta byla slabší, ale stejně nebyla důležitá.

Netopyr07
27.07.2020 5 z 5

Z mého pohledu zajímavý vhled do osobnosti člověka trpícího duševní chorobou. Z toho, jak si Aza pořád "ňoupe bolístku na prstu" jsem doslova šílela, a zdá se, že to není jen můj problém :-)) - ale díky tomu podrobnému popisu, co může člověk prožívat, už trochu více chápu tiky lidí kolem mě :-)) Příběh se mi líbil.

babsi66
27.07.2020 4 z 5

V danou chvíli se mi autor přesně trefil od vkusu - příběh je nenáročný, avšak zajímavý s určitým přesahem. Aza coby náctiletá hrdinka, i přes všechny své fobie a úzkosti, není úplně na přes držku a její kámoška Daisy vnáší do příběhu další oživující, byť trochu bláznivé, prvky.
A díky tomu všemu si ve 30 nepřipadám až tak blbě, když čtu young adult :) Jednou za čas to umí pohladit na duši a Green a vykladatelství Yoli je v tomto ohledu jistá záruka.

TerezaaBaarova
15.07.2020 2 z 5

Knihy od Greena jsou prostě zvlášní, protože i on je zvláštní. Jeho styl je osobitý. Čtenáři se dělí na dvě skupiny. Pro jedny je to PAN autor a pro někoho jsou knihy nudné a o ničem. Já budu asi v té druhé skupině, prostě za mně ne.
Téma má vždy zajímavé, ale knihy moc nebaví...

Alexxxka
13.07.2020 4 z 5

Jako zdravého člověka mě Za hrozné štvala. Hlavně tím prstem. Že začátku jsem si říkala, že ještě jednou si to roznipe a půjde dezinfikovat tak to snad odlozim. Musí být strašné točit se v takové spirále myšlenek každý den, bylo to popsané bravurně. Ve finále se mi kniha líbila moc.

Karolína2425
09.07.2020 3 z 5

Jediné co jsem o Jedna želva za druhou schopna říct je, že to byla kniha čtivá a tématem obsendantně-kompulsivní poruchy chy neotřelá. Líbila se mi ta neklišoidní romantika, ale z postav jsem si oblíbila a sympatizovala jedině s hlavní hrdinkou. Ostatní postavy mi přišly dost ploché a na jedno brdo. Za mě zkrátka průměr, který neurazí, ale ani nenadchne. Od autora se mi více líbila kniha Hvězdy nám nepřály.

K tomuto příspěvku jsem se vrátila po několika týdnech a zjišťuji, že si z knihy už nic moc nepamatuji. Jediné, co jsem si z knihy odnesla, bylo přemýšlení nad slovíčkem nashle a focení větví, jež rozkrajují nebe.

Ajda300
08.07.2020 5 z 5

Příběh jsem si užila mnohem více než autorovy Hvězdy nám nepřály. Byl tu pořádný děj, zápletka a i přesto, že do toho zasáhl duševní poruchou, tak se ukázalo, že ta příběhu jen prospěla. Super kniha

Tereza035
07.07.2020 4 z 5

Jedna želva za druhou byla moje první kniha od autora a opravdu mě nezklamala. Zabývá se především obsedantně kompulzivní poruchou. To jak hlavní hrdinka Aza, která poruchou trpí, přemýšlí mi přišlo zajímavé. Sice mě to někdy i štvalo, ale víceméně to je kvůli těm psychickým problémům a ne kvůli jejímu člověku. Knížka byla čtivá a detektivní zápletka je taky povedená, ale přišlo mi že autor se jí věnoval hlavně na začátku a ve zbytku knížky už se řešili jiné věci. Zaměření bylo také na vztahy, jak rodinné tak i kamarádské a byla tam i nějaká ta romantická linka. Celkově se mi kniha líbila, byla tam spousta hezkých citátů, lásky, deprese a žití s psychickou poruchou. Není to pro mě sice pětihvězdičková kniha, ale za přečtení určitě stojí a myslím si že z knihy si odnesete mnohem více, než co stojí v anotaci. A ta obálka je prostě skvělá! 4,3/5