Jedna želva za druhou

Jedna želva za druhou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372312/bmid_jedna-zelva-za-druhou-u4e-372312.jpg 4 1158 293

Šestnáctiletá Aza neměla vůbec v plánu pídit se po tajemstvích uprchlého miliardáře Rusella Picketta, ale v sázce je sto tisíc dolarů a její nejlepší a nejstatečnější kamarádka Daisy, se nemůže dočkat, až se společně pustí do vyšetřování. Aza se opravdu snaží. Snaží se být dobrou dcerou, skvělou kamarádkou, vzornou studentkou, a taky schopnou vyšetřovatelkou. Zároveň však bojuje s nekončícím vírem svých vlastních myšlenek, kterým není schopná poručit… Dlouho očekávaný návrat úspěšného autora bestsellerů Johna Greena, v němž se inspiroval svými vlastními zkušenostmi s mentální poruchou.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

Turtles All the Way Down , 2017

krevetinka
28.09.2018 2 z 5

Kniha průměrná. Popis Aziny nemoci byl přesvědčivý, snad i proto, že takovou nemocí trpěl sám Green. Mně se ale i přesto kniha moc nelíbila. Po dočtení jsem nevěděla, co si mám myslet, když nad tím přemýšlím, ani nevím, co ve mně kniha zanechala, pokud vůbec něco. Dějová linie nic moc, postavy nic moc. Cílová skupina čtenářů pro tuto knihu je podle mě někde v rozmezí od 12 do 15 let, což už je dávno za mnou. Green podle mě napsal daleko lepší knihy, než je tato. Četlo se to dobře, ale větší smysl nebo motivaci v tom asi nenajdete. Proto 3*

KatkaZ
26.09.2018 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Příběh je jednoduchý, čtivý, ale zároveň skvěle popisuje úzkosti hlavní hrdinky Azy.

Alethea_k
23.09.2018 5 z 5

Za tohle dostanu od bohemistů nejspíš přes hubu, ale vážně si myslím, že toto dílko má (jako jediné z tvorby autora) potenciál stát se nefalšovanou klasikou a později i povinnou četbou. Po dlouhé době kniha Greena, která má hloubku, opravdu se mi líbila. Každá kniha nám nevědomky ovlivňuje život a jsem si jistá, že tahle více, než jiné. Všechny postavy byly propracované, sympatické, porucha hl. hrdinky dodala ději na zajímavosti. Green je schopen v několika větách vyřknout jednu pravdu za druhou a podat to zároveň tak vznešeně, filosoficky, s přehledem, že se zkrátka musíte zamyslet i nad svým životem a nad životy jiných.
Je schopen dokázat, že sebestřednost a narcismus nejsou dobré vlastnosti, zároveň jsou životně důležité, stejně jako přátelství či láska, přestože život je hořkosladký a v životě neexistuje žádná jistota. Náhoda či osud? Těžko říct. V knize se sice de facto nic neděje, zato uvnitř vás se toho bude dít sakra hodně. Věřím, že i po dočtení.

SarkaZb
16.09.2018 4 z 5

Kniha o ničem a zároveň o všem... Typický styl Johna Greena, žádná veliká zápletka, ale tahle knížka je krásná díky své hlavní hrdince. Život s depresemi a OCD vám prostě nedovolí být do všeho zapálený, bavit se s kamarády o všem a pořád... Žijete si tak nějak v mlze, nesledujete okolí, nevěnujete se kamarádům, protože vlastní vtíravé myšlenky vás zahlcují.

Anna 13
16.09.2018 5 z 5

U této knihy zcela pochopím, že se nemusí líbit každému...
Je úplně jiná, než autorovy dosavadní literární počiny... Nemá tak vytříbenou a unešenou zápletku. Nejde tu ani tak o příběh a o to, zda bude láska naplněna, strach poražen a život prozářen...

Jde o sdělení myšlenek a pocitů, které dominují příběhu. Ten vnímám jako podklad pro to, aby se ty myšlenky mohly usadit a vyniknout v pravé síle...
Příběh je země, a myšlenky a dlouhé pasáže o posedlosti a šílenství jsou květiny.

Vím, kdo je John Green velmi dobře...
Ale tohle je U-L-T-R-A-G-E-N-I-Á-L-N-Í knížka.
Lidé, kteří na tom jsou podobně jako Aza, zcela pochopí můj komentář a mou nadšenost. Ty popisy jsou prostě luxusní, protože jsou úplně pravdivé. Nikdy bych nedokázala popsat své pocity, které jsem jako malá zažívala tak dobře a dokonale, tak výstižně, jako John Green. Absolutně se nedivím tomu, že nad touto knihou strávil dlouhých šest let, protože si dokážu představit, jak musela být tato výzva těžká a bolestivá. Vracet se zpět a topit se v těch spirálách utrpení pořád dokola.
Obsedantně-kompulzivní porucha je možná jednou z těch nejčastějších duševních poruch. Nevím zda to, čím jsem si v dětství procházela, byla právě ona, protože zmizela, ale ty myšlenky mě napadaly znovu a znovu úplně stejně jako u Azy.

Tato kniha ovládne svět...

Vůbec ji tu nehodlám srovnávat s Hvězdami nebo s Aljaškou, protože to prostě nejde. Každá z jeho knih je rána, která se musí vstřebávat hodně dlouho.
Každý si v té záplavě Greenovy smyslné filosofie najde to své...

Miluju jeho zaobírání se tím, zda nejsme pouhými fikcemi...

KNIHA JE TO BOŽÍ!!!
Čtěte jednu Greenovu knihu za druhou. :)

roman9276
13.09.2018 3 z 5

Jak jsem se těšil, tak Jedna želva za druhou mě zklamala. Oukej, typickej Green, prostě dosadí jako hlavní postavu takovýho psychicky narušenýho divnotvora od čehož jsem si sliboval, že Aza bude ten fajn typ outsidera, kterej ten děj nakopne, ale to se tady jaksi nedělo. Celej děj je takovej nemastnej, neslanej a v podstatě žádná postava mi nepřirostla k srdci. Hezky se to čte, ale nějak mě to neuchvátilo.

Ticiana
10.09.2018 4 z 5

Moc se mi libila. Aza a jeji pocity uzkosti. Doted jsem si to nevedela predstavit. Tady je videt, jaky velky boj to v sobe skryva. Sice jeste stale za mne top je Hvezdy nam nepraly... ale tahle se k tomu hodne blizila.

xSimaix
09.09.2018 5 z 5

Skvěle napsaná kniha s neskutečně zajímavým a důležitým námětem (mohu podotknout, že i skvěle zvládnutým).
Toto není typický teen román a už vůbec ne kniha typická pro Johna Greena. Kniha skvěle popisuje a vysvětluje úzkosti hlavní hrdinky, abychom přesně pochopili, co se v její mysli odehrává. Tato choulostivá tématika je zvládnutá na jedničku - je realistická a přesná.
Samotný příběh je jednoduchý a zároveň jedinečný. Romantický stránka knihy je pěkně napsaná a krásně realisticky ukončená.
Když jsem tuto knihu četla, připadala jsem si jako bych se ocitla v hlavě hlavní hrdinky a nečetla pouze knihu.
John Green překvapil, náramně překvapil.
Vřele doporučuji, kniha je skvěle zpracovaná, zábavná a čtivá. :)

Dixinka
07.09.2018 5 z 5

Moc pěkný příběh. I když už jsem trošku pokročilá, hodně jsem cítila s Azou.

Terrez93
07.09.2018 2 z 5

Moc nechapu, jak tahle knizka muze byt ohodnocena jako bestseller. Jedna z nejslabsich knizek, co jsem cetla. Dej a postavy nic moc..alespon na konec jsem cekala nejake peckovni rozuzleni, ale i ten konec byl horsi podprumer. Za me tedy hodne nepovedene, ale je fakt, ze uz mi neni "nact"

BouBára
06.09.2018 5 z 5

Tato kniha mne velmi dojala. Především, když jsem si uvědomila, že je to reálná porucha. Prostě dojemná a reálná kniha o jednom z mnoha životů lidí s obsedantně kompulzivní poruchou.

Moc mne potěšilo, že Green ztvárnil knihu o obsedantně kompulzivní poruše. Jsem ráda, že o tom aspoň někdo mluví.

Kamčučák
05.09.2018 4 z 5

Od pana Greena to je zatím druhá kniha co jsem četla. Na to, že kniha byla velmi dobře propagována, tak jsem od ní čekala kapku více. Ale možná to je tím, že jsem zvyklá číst jinou literaturu a tohle jsem měla jako oddych. Kniha se velmi dobře četla, takže vřele doporučuji pro mladší generace.

jasmína
01.09.2018 2 z 5

Ač mám Greena ráda, toto mě neoslovilo, opravdu asi pro náctileté, mně už přece jen za tři roky čtyřicítka na krku..

petrarka72
31.08.2018 3 z 5

Jednohubka, v níž je popis úzkostných stavů za plný počet a zobecňování daleko za hranici klišé a předvídavost příběhu za minus plný počet. Takže průměr - ale vyprávět John Green samozřejmě umí. Jen pro samé želvy zapomíná na slony... :-)

KaileyBlot
28.08.2018 4 z 5

Tato kniha nám přiblíží obsedantně kompulzivní poruchu a hlavně vnitřní myšlenkové boje lidí trpící touto chorobou. A nejen to. Je také plná zajímavých myšlenek o životě a vesmíru. Vlastně to ani nebylo tak o hledání Davisova otce, jak jsem si zprvu myslela ikdyž to k tomu směřovalo. Bylo toho tam zapleteného mnoho, spousta dobře pronesených otázek a myšlenek, které by mě normálně nenapadli a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Mám z ní teď takový hezký pocit. Prostě fajn.

ZNellyZ
27.08.2018 5 z 5

Po Hvězdy nám nepřály a Papárová města moje třetí kniha od Greena. Předešlé mě nepřesvědčily o jeho o tom, proč je fenomém. Tahle ano. Naprosto skvělý příběh, hlavní hrdinka mě neuvovala svými myšlenkami a líbil se mi David a jeho pohled na život. Musím říct, že mi k srdci nepřirostla Daisy. Kdyby po mě někdo chtěl doporučit knihu od Greena, tak rozhodně sahám po téhle.

Glivuska
27.08.2018 3 z 5

Od knížky jsem čekala mnohem víc. Příběh, do kterého jsem se nedokázala začíst, mapuje část života hlavní hrdinky, která zřejmě trpí OCD a s tím i spjatými úzkostmi. Příběh se zápletkou jako kdyby se odehrával kdesi v pozadí a v centru dění byla vlastně hrdinka sama a její každodenní uvědomování si toho, že není "normální" a v "normálním" světě neumí fungovat tak, jak by to od ní okolí očekávalo.

Veru.Viti
27.08.2018 4 z 5

Příběh o dívce jménem Aza, která trpí úzkotí a strachem z nakažení. Musím říct, že popsáno to bylo opravdu věrohodně. Hlavní hrdinky mi bylo líto. Neskutečně jsem si oblíbila její největší kamarádku Daisy. Je rozkošně prdlá a pro každou srandu. Kniha je čtivá a odpočinková.

Simmminek
16.08.2018 4 z 5

Krásná upřímná knížka, kterou doporučuji všem náctiletým. Zajímavý příběh. Autor úžasně popsal obsedantně kompulzivní poruchu a její život s ní. Také se mi líbilo to nastínění jak se cítí děti, které nemají jednoho z rodičů. Prostě knížka která mě chytla za srdce. A přečtená byla za 2 dny. :-)

misaa.p
15.08.2018 4 z 5

Příjemná oddychovka. Upřímně, Paper towns nebo Hvězdy nám nepřály mě zaujaly víc. Ale celkem příjemné čtení.