Jediná vzpomínka Flory Banksové

Jediná vzpomínka Flory Banksové https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356545/bmid_jedina-vzpominka-flory-banksove-OyF-356545.jpg 4 152 45

Flora nemá krátkodobou paměť. Její mysl několikrát denně vymaže všechny zážitky, které nashromáždila, a vrací se do věku 10 let, kdy jí byl z mozku vyoperován nádor. Když však políbí Drakea, nezapomene! S přesvědčením, že jen on jí dokáže vrátit vzpomínky, se za ním vydá do malé vesnice na severu Norska. Za polárním kruhem ale nic není takové, jak se zdá, a Flora musí být víc než statečná, aby poznala sama sebe a dostala se do bezpečí.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

The One Memory of Flora Banks , 2017

baru746
15.01.2021 4 z 5

Zajímavá knížka. Zase něco úplně nového:) Začátek jsem ale musela hodně překousnout, vydržela jsem u ní jen kvůli komentářů tady a udělala jsem dobře.

Alča31
15.11.2020 3 z 5

Za mě super knížka. Trochu jsem se ze začátku bála, že to bude jen bezpříběhová romanťárna, ale byl to pravý opak. Příběh je velice zajímavý, poutavý a s nečekaným koncem.

LaDouceBrise
28.10.2020 3 z 5

Zaujal mě název i anotace, ale dlouho jsem vzhledem ke zdejšímu nepříliš dobrému hodnocení čtení odkládala. A nyní, když už si můžu odškrtnout Floru ze seznamu knižních restů, jsem značně rozpačitá stejně jako většina zdejších čtenářů.

Nápad byl rozhodně originální, se zpracováním už je to pak horší. Problematickým se ukázal být především začátek. Ach, jestli ještě jednou v životě uslyším větu „Líbala jsem se na pláži s Drakem,“...
Je pochopitelné, co tím autorka zamýšlela, ale už jaksi nedomyslela, jaký efekt to bude mít pro případné čtenáře. Přiznejme si to. Vidět to skoro na každé druhé stránce je opravdu víc než iritující.

Myšlenka kratičkého románu není nijak hluboká, ale s postupujícími stránkami získává Flora a její rodící se dobrodružství jisté kouzlo. Celý příběh je alespoň podle mě v mnohém nereálný, ale čtenář se stejně neubrání obdivným pocitům vůči Flořině odvaze a soběstačnosti jejímu onemocnění navzdory.

Druhá polovina zčásti vynahradí svou akčnější a napínavější atmosférou to nekonečné opakování informací na začátku. Musím přiznat, že konec už mě i bavil, což poněkud zachránilo můj celkový dojem z knihy.
Nedoporučím, ale jako oddechová četba to není vyloženě špatné, pokud překousnete Drakea a jeho magický polibek...

Sixtinka144
22.07.2020 4 z 5

Tak kde začít. Tahle knížečka má jen 250 stran, tudíž to je taková "odpolední jednohubka". Sama jsem ji měla za pár hodin přečtenou, příběh odsýpal, nebylo to žádné složité čtení, tudíž jsem u toho nemusela tolik myslet :D To je jedno velké pozitivum knihy. Taky se mi líbil námět, protože film " 50x a stále poprvé" mám hrozně ráda. Tohle bylo trochu více depresivnější ( i když to tak asi na ostatní nepůsobilo, mně bylo hlavní hrdinky Flory líto) než film, ale stejně jsem si to užila. Líbil se mi konec, že to nebylo takové suché, a že jsme si ho tak trochu mohli domyslet, co se asi pak dělo dál. Je pravda, že některé opakující se pasáže, byly nudnější, ale zase to tomu dodávalo trochu realističnosti. Taky sposta myšlenek v knize byla hezká. Takže za mě milá, oddechová knížečka, kterou jsem si prostě jen užívala.

Lily-fairy
08.07.2020 1 z 5

Zajímavé nosné téma, za něj ta první hvězdička, ale zpravování otřesné. Příběh nudný,
postavy nijaké. Jsem ráda, že jsem ji aspoň přečetla za den a na konci byly asi tak tři dobré citáty. Nebýt nízkých očekávání a čtivosti, asi bych ji odložila...

Kathleen
08.06.2020 2 z 5

Knížka vypadala, že zpracuje zajímavé téma. Autorka si však ukousla moc velké sousto. Půlka knihy se vlastně točí stále dokola. Jediné, kde se něco změnilo, byl konec knihy, který byl přeci jen zajímavý a překvapivý.
Škoda, že autorka nezkrátila ten opakující se děj, a místo toho podrobněji nerozepsala konec knihy.
Dávám 2 hvězdy za posledních zhruba 30 stránek. Doufám, že ten styl psaní zapomenu stejně rychle jako hlavní hrdinka příběhu.

Jirikk
24.02.2020 4 z 5

To bylo velmi zajímavý téma, dobře vymyšlený a dobře napsaný.. Floře budete celou knihu držet palce... A ten překvapivý konec..

6075
13.01.2020

Nejvíce se mi líbila Flořina připomínka na ruce "buď statečná", občas bychom si to měli připomenout všichni.
Každopádně, když jsem se na Flořinou nemoci zamyslela, jsem ráda za každou vzpomínku, kterou uchovám..

Leusee
02.10.2019 2 z 5

První půlku příběhu jsem měla neustále tendenci knížku odložit a už se k ní nikdy nevrátit. Číst 2 věty furt dokola a být v hlavě takové naivní holčiny se pomalu nedalo přelousknout. Druhá část je už o dost zajímavější a ke konci docela psycho. Sama jsem se do toho při čtení v metru tak ponořila, že jsem si po vystoupení nebyla jistá ale vůbec ničím. Škoda toho špatného začátku. Po přečtení poslední stránky vám dojde, kolik potenciálu v celém příběhu bylo.

Horselen
28.09.2019 4 z 5

Tohle byla vážně psycho knížka. Někdy mi už i v normálním životě běžela hlavou myšlenka: "A co když si tohle za chvíli nebudu pamatovat?". Jsem ráda že mám tenhle příběh za sebou, znovu už bych ho číst nechtěla.
Flora mi přišla extrémně naivní, obzvlášť ve svých 17 letech, i přesto co se jí stalo. Druhá polovina knížky byla o poznání záživnější, ale velkou část děje jsem odhadla dopředu.

Osice
12.09.2019 5 z 5

Skvělá originální knížka. Nejvíc mě bavilo, že na tom byla Flora stejně jako já, taky přesně nevěděla, co se děje. Vypravěčka s anterográdní amnézií byla úžasná. A jak říká: "Uklidni se, protože všechno je nejspíš v pořádku, a i kdyby nebylo, zmatkováním se to jedině zhorší." :-D

PapayaD
28.07.2019 2 z 5

Jestli jěště někdy uslyším něco o líbání se na pláži, tak mě trefí šlak. To jen tak na úvod.

Nesedl mi styl psaní. Navíc mé skeptické já nemusí slaďárny, takže vůbec nevím, proč jsem se do toho pouštěla, ale nevadí.

Začátek byl fajn po tu část, kdy se Flora pohádala s Paige. Pak ale následoval otřesný prostředek, kde bylo neustále omíláno jedno a to samé dokola. Navíc to bylo omíláno tak, že mi to, jak to dopadne s božským Drakeam, bylo jasné dřív než v polovině - a hele, ono to tak opravdu bylo. Což mě naštvalo.
Od strany 200 ale kniha začala být záživná a konec byl opravdu dojemný a silný. Úžasný velký gay bratr Jacob byl skvělý, byla to snad jediná sympatická postava v knize. Na to, aby v mých očích kniha dosáhla alespoň 50%, to ale bohužel nestačí, takže se holt bude muset spokojit se 40%.
Knihu bych doporučila hodně naivním, neskepticky smýšlejícím nebo romanticky založeným slečnám. Pro ty je tahle kniha jako vyšitá.
Hodnotím 2*.

Akléda_
27.07.2019 3 z 5

Hezká knížka se zajímavým tématem, bohužel mi v ní něco chybělo. Romantika byla divná, nevěřila jsem jim to. Postavy byly nedotažené, ale líbilo se mi sledování myšlenek hlavní hrdinky. Konec se mi líbil, ale čekala jsem trochu víc.

anet8843
22.07.2019 5 z 5

* Kniha mě hodně překvapila, nečekala jsem, že bude na konci tak dobrá pointa. Za začátku to vypadalo jako naprostá milostná slátanina, ale konec mě opravdu dostal, protože je to opravdu silný příběh, netradiční, nic podobného jsem v young adult zatím nečetla. A moje srdíčko zaplesalo, že se zde objevil úžasný gay bratr. Svižná, docela krátká kniha, která stojí za přečtení.

SknihouVrukách
31.05.2019 4 z 5

Jedna spomienka Flóry Banksovej je veľmi pekná oddychovka. Začiatok je síce slabší a hrdinka sa správa detinsky, ale potom sa kniha rozbehne. Romantika je slabšia a veľa nej v knihe nie je. Koniec ma dosť prekvapil a očakávala som niečo úplne iné. Dosť mi vadilo, že celú knihu sme nevedeli akú chorobu má brat hlavnej hrdinky.

Ivka14
21.08.2018 3 z 5

Knize dávám 3,5 hvězdy.Kniha byal originální to jo,ale to jak pořád opakovala to,že je Flora,že má 17 let a další žvásty mě nebavily. Konec byl dost smutný a já osobně čekala k takové knize konec lepší.

Kačkaknihomol
13.08.2018 2 z 5

Nejsem sice žádný úchyl na nemoci, ale ráda si o nich něco přečtu. A tak se mi tahle růžovoučká kniha dostala pod můj kritický pohled, a celkem mě mrzí, že jsem s ní marnila čas.

Přiznám se, prvních sto stránek jsem měla chuť s tím praštit, protože to bylo pořád to samé- Flora zapomněla, zorientovala se, něco udělala, zase zapomněla... A to je pro čtenáře s krátkodobou pamětí problém, na druhou stranu to více přibližuje Flořin život. Potom, co se holka, která si pamatuje věci jen do svých deseti let (a nejspíš kvůli tomu se občas chová celkem dětinsky) rozhodne vydat do Norska, to není o moc lepší- je to pořád stejná písnička, "Líbala jsem se na pláži s klukem. Miluju Drakea." Místy to bylo napsané tak okatě naivně, až mi intuice našeptávala, že ten Drake možná nebude tak hodný.

(může a taky nemusí obsahovat SPOILERY)
A tak se prokázalo, že Drake vlastně není tak sladký a milý. A překvapivě, protože tohle je hrozně originální prvek, Flora ve skutečnosti byla nevěrohodný vypravěč. Konec knihy na mě působí všelijak. Rozuzlení s jejími rodiči bylo tak nějak napůl průhledné- nebylo to okaté jak s Drakeem, ale poté, co se Flora po vysazení prášků začala chovat šíleně a impulzivně, mě to přeci jen napadlo. Každopádně, líbilo se mi, že je to velmi reálná věc- však který rodič by nechtěl, aby jeho dítě bylo poddajné, místo aby běhalo po světě, když si po pár hodinách nic nepamatuje? Autorka nechtěla vermomocí šokovat, toho si cením.
(konec SPOILERŮ)

Přesto pro mě je kniha spíše zklamáním. Jedna zápletka byla průhledná, druhá tak napůl. ALE! Strašně se mi líbilo to nastínění Flořina života, jak se s tou nemocí pere, její kreativní způsoby, jak si věci znova připomenout. Bohužel, zanechalo to na mě spíš negativní dojem, ale sto lidí, sto chutí. Třeba takovým nenáročným romantičkám bych to do ruk s jistotou dala, příběh je oddechový, jako u zmíněných knih, které tyto ženy tak moc hltají.

sgjoli
04.03.2018 4 z 5

Od knihy jsem neměla vysoká očekávání a možná právě proto mne kniha velmi mile překvapila. Je napsaná velmi čtivě a autorka se zde navíc zaobírá velmi zajímavým tématem. A to mne k sobě připoutalo asi nejvíc.

Některé pasáže by mohly někomu připadat poněkud přitažené za vlasy, ale já od knihy dostala to, co jsem čekala - oddechovku se sympatickou hlavní postavou, která se rozhodne bojovat sama za sebe. Musím říct, že Flora byla pro mne velká hrdinka. Žít dlouhodobě bez krátkodobé paměti jistě není žádná legrace.

Ačkoliv se autorka zabývá nelehkým tématem, i tak to bylo svým způsobem milé čtení plné naděje a první lásky. A já si to užila.

KatyPanda
21.02.2018 3 z 5

Před dvěma minutama jsem tuhle knihu naposledy zavřela s velmi různorodými pocity. Mé dojmy jsou nejčerstvější jak jen mohou být.
Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy 2018 k tématu "Kniha s čtyřslovným názvem" vybrala jsem si ji, protože jsem ji nedávno viděla v knihkupectví a zaujala mě, ale ne natolik, abych si ji koupila.
A... Nevím přesně jak se ke knize vyjádřit. Musím začít od konce.
Po dočtení musím říct, že mi kniha něco opravdu dala. Na posledních stránkách jsem slyšela, jak na mě křičí, abych žila. Ne přežívala, ale žila. Se všemi chybami, se všemi trapasy, se všemi radostmi, které k životu patří. Žij a buď statečná. A já musím říct, pokusím se. Budu se snažit žít. Budu se snažit si tuhle knihu uchovat v paměti, její poselství, dojem který ve mně vzbudila. Za několik měsíců, nebo let, nebudu nejspíš vědět, že jsem nějaky příběh o Floře četla, ale pokusím se nezapomenout.
Kdybych se měla vrátit ke knize jako takové... Asi posledních 50-70 stránek jsem se nemohla odtrhnout. Hltala jsem rozuzlení příběhu a chvílemi nevěděla, co je (knižní) skutečnost a co jen (Flořina) představivost. A úplný konec, kdy Flora čte dopis... dohnal mě k slzám.
Konec byl opravdu skvělý a knihu v mých očích vyzdvihl, ale. Ale. Bohužel kdyby si tohle četlo mé mladší já, které se teprve prokousává prvními 150ti stranami, tak by se mi asi vysmálo.
Začátek byl v pořádku, docela čtivý, i když už tam mě opravdu rozčiloval způsob, kterým autorka prezentovala Flořinu amnestii. Přísahám, že větu "Líbala jsem se s Dreakem," už nechci nikdy v životě slyšet, vidět, mluvit o ní. Pro mě, čtenáře bylo únavné a otravné číst o tom samém pořád dokola. Ale chápu ten záměr, jen říkám, že toho na mě bylo moc.
Začátek byl průměrný, konec skvělý a zbývá už jen prostředek. Lidem, kterým se tento komentář chtělo číst se omlouvám, že takto skáču.
No... prostředek byl hrůzný. Ano, byly v něm části, úryvky, doslova pouze odstavce, které mě bavily, ale bylo jich málo. Přes prostředek jsem se musela prokousat a kdyby to nebyla kniha do výzvy, tak bych ji nejspíš ani nedočetla. Děj byl pořád o tom samém, nikam se neposouval a částí s "Líbala jsem se s klukem na pláži," přibývalo. Ale možná to vadilo jen mě.
Abych tento nekonečný komentář už ukončila.
Jsem ráda že jsem knihu přečetla?
Ano.
Doporučila bych ji někomu?
Spíš ne, kniha byla dobrá, ale kdyby se mě někdo zeptal na opravdu dobrou knihu, napadly by mě desítky jiných titulů.
A tímto se loučím. Jak s odvážlivci, kteří mé hodnocení dočetli, tak s knihou o Floře Banksové. Děkuji za vše.

maca5449
28.01.2018 1 z 5

Čekala jsem něco ve stylu na první pohled obyčejného příběhu s šíleným rozzuzlením, které by mě ani ve snu nenapadlo. Možná něco podobného Nocte nebo Chvíle před koncem. Třeba to v té knize je, ale já se to nikdy nedozvím, protože mě Flora neskonale iritovala. V polovině jsem musela knihu s těžkým srdcem zavřít a říct si "a dost". Pořád dokola to samé. Nezáživé dialogy, opakující se fráze, už se v tom plácám přes měsíc, ale dál už nechci.