Jedenáct minut

Jedenáct minut https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419/bmid_jedenact-minut-l5I-419.jpg 4 1728 199

Román Paula Coelha vypráví příběh o lásce a sexu, ale především je odvážným varováním před tím, co autor nazývá falešnými modely sexu.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Onze Minutos , 2003

pecka02
07.06.2013 4 z 5

Zajímavá, čtivá, hezká knížka...akorát nevím proč, ale ten konec mi tam nějak neseděl...

Apophis
30.04.2013 5 z 5

Po Alchymistovi mě tato kniha opravdu překvapila...byl to úplně jiný žánr, lépe čtivý a tak trochu ze života...je hlavně o naději, o tom, že člověk stále něco hledá, ale bojí se toho, co kdyby to náhodou našel. Stojí za přečtení

Zorka
13.04.2013 3 z 5

První polovina knihy opravdu slabší, člověku z ní uvízne v paměti jen odjezd hrdinky z Brazílie "za lepším". Druhá polovina lepší, Marie s Ralphem jako by "vyrostla". Závěr v duchu Pretty woman (ovšem "svině klouzavý" v knize nečekejte :)) mě trošku zklamal.

martisf
04.04.2013 4 z 5

Kniha se hezky čte, ale co se skrývá za příběhem mi uniká. Jak rychle jsem přečetl, stejně rychle i pustím z hlavy.

Babetka
04.03.2013 5 z 5

Krásná pohádka o jedné brazilské prostitutce.

Warronika
27.02.2013 5 z 5

Má 4 kniha od Coelha, a zase mě nadchnul. Krásná kniha a krásný zážitek.

mcleod
11.02.2013 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, která mě doslova pohltila (jen málokterou knihu jsem schopen přečíst za den a jen díky málokterým knihám zapomínám vystupovat na plánovaných zastávkách MHD :-D ). Její námět je hodně podobný Alchymistovi (a asi i dalším Coelhovým knihám, které jsem zatím nečetl)... také zde vystupuje člověk, který hledá svůj životní poklad. Tentokrát je to ale o holce, méně nevinné a hodně nemravné. Hledání životního pokladu je v tomto případě vedeno odhalováním "posvátné stránky sexu"... ta je projevem porozumění (a komunikace) v lásce, která je tou důležitou a život naplňující silou. Na knize mě ale odpuzovaly hrozně depresivní úvahy v její první polovině (ze kterých mi bylo hodně špatně), které se přelévají do coelhovského hledání a nalezení v její druhé části... kniha je pak bohužel zakončena opravdu hrozivým kýčem :-) Přesto nutno říct, že tato kniha mohla být celkově díky svému námětu tím nejhorším kýčem... autorovi se ale povedlo napsat pěkné dílo s hezkou myšlenkou.

"Svobodný je jenom člověk, v jehož životě je láska. (...) Taková je skutečná zkušenost se svobodou: mít to nejdůležitější na světě, aniž by mi to patřilo."

Hanny
08.02.2013 3 z 5

Četla jsem od Coelha Alchymistu a Veroniku, obě knihy mě velice zaujaly, byla jsem jimi nadšená. Těšila jsem se na další knihu tohoto autora, jen jsem nevěděla, po které sáhnout, a bála jsem se, že když je laťka nastavena tak vysoko, že budu zklamaná. Osud rozhodl za mě, když jsem jednou dostala do ruky darem Jedenáct minut. Knihou se prokousávám už několik měsíců, ne a ne ji dočíst - až teď, když jsem ulehla s chřipkou, jsem to dokázala. Nenašla jsem v knize nikoho, s kým bych se mohla ztotožnit nebo někoho, koho bych za něco obdivovala, ani nikoho, koho bych třeba litovala nebo mě vlastně zajímal jeho příběh. Maria je obyčejká holka odnikud, která vyrazí do velkého města a hned se nechá zlákat "dobrodružstvím", jehož strasti nám nakonec ani přliš neodhalí, pouze opakuje, že je nešťastná. Její pseudofilosofické myšlenky o lásce a sexu u mě nepadly na úrodnou půdu.... no a u postavy Ralfa jsem se občas musela zamyslet, jestli je vůbec skutečná... takže, bohužel, byla jsem zklamaná.

Co ovšem na mě nějak působilo, bylo prostředí knihy. Jsem docela zlákaná vyjet na výlet do Ženevy a projít se u břehu Ženevského jezera (s botami na nohou, samozřejmě!).

tonda0
23.01.2013 4 z 5

První půlka knihy nic moc, obyčejná próza, která se Coelhovu stylu moc nepodobá. Od poloviny nabírá spád a i jazykem a stylem vyprávění se konečně více blíží autorovým dalším knihám. Vcelku zajímavý příběh z dobře vykresleným vnitřním světem hlavní hrdinky. Celkově dobrá kniha ikdyž vedle jiných autorových bestsellerů se trošku krčí v koutě - z mého pohledu. Pokud někdo má rád knihy z tohoto prostředí, bude určitě spokojen.

number00
18.01.2013 4 z 5

Kniha me tak nejak pohltila az v puli, do te doby jsem jen odsuzoval....

Evelína Š
02.01.2013 5 z 5

Nebyla to moje první knížka od Coelha, ale první, která mě chytla od první stránky. Dobře a čtivě napsaný příběh. Nemohla jsem přestat číst :-)

sarinkecka
04.10.2012 4 z 5

Super kniha, skvělé čtení. Mrzí mě ,že byla knížka krátká , ale svůj účel si splnila :)

pet-kyval
17.08.2012 2 z 5

[030/12] Kniha se pro mne na střední škole stala peklem. Nejhorší rest v mém literárním životě. Přitom s ostatními knihami od pana Coelha jsem nikdy neměla problém. Byť můj názor na jejich literární hodnotu nekráčel ruku v ruce s nadšením, byly jeho knihy alespoň čtivé. Ale ‘Jedenáct minut‘ bylo, je a bude pro moji maličkost vždy infernem, které se rozpoutalo na povrchu zemském.

Styl, jakým je kniha napsána, je hrozný. Nudný, těžkopádný a nezáživný. Autor se neúnosně opakuje, slovo „láska“ przní při každé (ne)vhodné příležitosti a i přes to, že si kulisy prostituce zvolil zcela dobrovolně, obchází kolem po špičkách a hluboko do obličeje má staženou kápi, aby se náhodou neprovinil proti morálce. Na co autor volí takové téma, pokud není schopen je popsat a vyjádřit pádnými slovy? Stud, odtah a škrobené puritánství. To je to, co z této knihy cítím i po letech. Ano, mluví se o sexu a pohlavních orgánech, ale Coelho není schopen tato slova použít tak, aby padla na úrodnou půdu a vzbudila alespoň známku realističnosti a dokázala vtáhnout. (To i biblické příběhy s ohnivými falusy démonů a ďáblů vztyčenými, až někam těsně pod podlahu domu nebeského, vzbuzují větší dojem prostopášnosti, než toto cosi.)

Hrdinka je nesympatická. Ostatní postavy jsou zbytečné. Monologické diskuze nevedou od ničeho nikam a nemají žádnou myšlenku a ani nápad. Autor nepřichází s ničím novým a vlastně ani není jasné, o co přesně mu jde. Moralizuje snad o tom, že ,,láska“ i sex přenáší? Budiž, ale je to natolik dětinské, až to hraničí s pohrdavým úšklebkem. Kniha navíc postrádá kabátek čtivosti a místo toho na sebe bere podobu opilého syna ulic, který se mátožně a bezmyšlenkovitě potácí od lahve k lahvi a spát chodí do kanálové stoky.

Když jsem knihu brala poprvé do ruky (16.-17. rok života), otrávila mě a já se nedostala ani do Švýcarska. Hloupá Marie bez špetky bujné osobnosti. Zoufalá hlupačka neznající ani svou rodnou zem, která touží po lásce. Je mi jedno, pokud mi není hlavní postava sympatická, ale musí být v příběhu někdo, kdo její roli zastane. Tady ovšem není nikdo, kdo by ji nahradil na poli sympatií a kniha tak pro mě ztrácí i bod za absenci někoho, kdo by mě příběhem provázel s chutí. Proto jsem tenkrát i teď postrádala nějaký důvod, proč knihu dále číst. Tenkrát jsem to zbaběle vzdala, ale dnes jsem si řekla, že ne. Neuteču. Nechci zase dalších X let obcházet skříňku knihovny obloukem. Stálo mě to spoustu sil. Orosené čelo potem, nechuť knihu otvírat a pevně zatnutá čelist, která mi způsobovala bolest. Už nikdy víc, ani kdyby mi za to platili.

zdtrader
25.07.2012 4 z 5

Napsáno opravdu pěkně a čtivě, téma zajímavé, zápletka dobře vymyšlená, ale ten konec byl jak z růžový knihovny, ten mu ubírá. Celkově hodnotím na 85%

dragoooon
24.07.2012 5 z 5

Má srdcovka. ...A že je můj text příliš krátký? Co byste ještě chtěli slyšet (číst)?

Lulla71
24.07.2012

To se čte dobře:)) Moje z Coelho knížek velmi oblíbená.

evajs.evajsek
01.06.2012 5 z 5

Velmi poutavě napsáno, přečetla jsem jedním dechem. Hodně na mě emocionálně tento příběh zapůsobil. Doporučuji k přečtení.

Peeki
21.05.2012 5 z 5

Naznačil a popsal myšlenky,kterách se ostatní autoři bojí dotknout.

Gahanka
29.04.2012 4 z 5

Kniha je skvělá a dost čtivá, zajímavý příběh.

swamp
17.04.2012 4 z 5

Coelho se zde ubírá lehce (obsah má stejný nádech, ale forma je jiná) jiným směrem, nežli v ostatních svých knihách. Maria vypráví svůj příběh poměrně odvážně a předkládá čtenáři své nejhlubší touhy - obavy - chtíče .. odkrývá svou duši - a to především sama sobě. Přestože je kniha založená na skutečném příběhu jedné prostitutky, nemohu jí odpustit happy-ending jako z červené knihovny.. bleee. Na ten raději zapomenout, ať nám nezkazí zážitek z celé knihy.