Jedenáct

Jedenáct https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136062/jedenact-136062.jpg 4 150 42

JEDEN OKAMŽIK – JEDENÁCT ŽIVOTŮ – BEZPOČET DŮSLEDKŮ Xavier Ireland utíká před minulostí a snaží se nezasahovat nikomu do života. Skrývá se za svou prací nočního rozhlasového moderátora, při níž ovšem paradoxně radí nespavcům, co si mají počít se svými problémy, a urputně se vyhýbá svým sousedům i novým vztahům. Přesto jeho čin, nebo spíš to, co neudělá, spustí řetězec událostí, které ovlivní životy jedenácti lidí. Navíc mu do jeho staromládeneckého bytu vpadne Pippa a obrátí všechno kolem doslova vzhůru nohama…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Eleven , 2010

aNGie5
23.11.2021 5 z 5

Skvěle popsaná cesta duše ze tmy k světlu. Smyslem života je život samotný. Doporučuju.

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

Jedna událost dokáže ovlivnit lidí. Velmi krásně popsané postavy i děj, který vás dokáže strhnout. Příjemné čtení, těžko jsem knihu odkládala.

Ksyu
03.04.2020 5 z 5

Zvláštní příběh. Kniha se mi velice líbila a překvapila mě. Rozhodně stojí za to si ji přečíst.

gm6219
17.07.2019 5 z 5

Rozhodně příjemná oddechovka, která určitě neurazí, ba dokonce je kniha velmi zajímavá a já osobně jsem se k ní moc rád vracel. Četla se rychle a snadno, příběh byl poutavý a bylo velice zajímavé sledovat osudy 11 lidí ovlivněné jednou událostí, která spustila řadu dlších. Postavy byly velmi propracované a dokázal jsem si je skvěle představit. Příběh byl skvěle propracovaný taktéž. Občas jsem měl však trošku problém s tolika jmény postav a v tisku se objevila spousta pravopisných i gramatických chyb, což nebylo při čtení příjemné. Velmi mě zaskočilo, že jsem knihu pořídil v Levných knihách za pouhých 29Kč, což je na takto dobrou knihu celkem málo. Pokud tedy chcete nějakou rychlou oddechovku, doporučuji sáhnout po knize Jedenáct.

Aliii
04.06.2019 4 z 5

Kniha o osudech několika lidí, které se vzájemně propletou. Bylo zajímavé sledovat příčiny, následky a souvislosti jednotlivých činů (nebo nečinností). Pro mě osobně přinesla kniha i zamyšlení nad tím, kam až vlastně může člověk zajít v pomoci ostatním bez toho, aby to vnímali jako vlezlost nebo narušování soukromí.
Bohužel byly v knize i překlepy a chyby, což při čtení rušilo...

hlavinka
24.11.2018 2 z 5

Zacinala jsem ji cist vickrat, ale nezacetla jsem se. Ted mi zasoby knih dosly, takze jsem vydrzela. Za mne zacatek vubec neplynul, musela jsem se vylozene nutit cist. Zajímavé to zaclo byt skoro az od pulky. Nebo spis kdyz se dozvime, co se stalo v Australii. Pak uz jsem docitala, abych vedela, jak to dopadne.

zdennyrakky
22.05.2018 3 z 5

Rozhodně příjemná kniha a současně k zamyšlení. Extrémně dobře se čte, šikovná k využívání času stráveného např. v autobuse či nějakým čekáním. Přeložená do pěkné češtiny. Na druhou stranu příběh dost umělý, klíčová otázka knihy týkající se míry zodpovědnosti jedince za jiné lidi řešena dosti povrchně a nakonec tak nějak zametena pod stůl a závěr vysloveně zoufalý - když autor neví, jak příběh uzavřít, nechá hlavní postavu tragicky zemřít. Takže z původně zamýšlených 4* nakonec sešlo. Zkrátka příjemný literární popík, ale nic moc víc...

trudoš
15.05.2018 4 z 5

Nenáročný společenský román pro starší a pokročilé ve stylu filmu Magnolie, jen bohužel ne tak dobrý. Dílem existencionální příběh, dílem milostný, přičemž v ani jednom případě nesklouzává vyprávění k nabízejícímu se kýči. A i když Mark Watson rozehrává děj v čekatelných melodiích (viz. hrdinův vztah s uklízečkou, nebo klučina utíkající z domovních dveří), drží se v mezích romantické snesitelnosti. Vlastně svým způsobem ideální čtení pro všechny, co si sem tam rádi přečtou i něco ze všedního života, bez vraždících psychopatů se zálibou ve sněhulácích, nebo nadržených nymfiček toužících po bičování. Osobně jsem jen čekal větší legraci, vzhledem k tomu, že se autor léta úspěšně živí jako komik. Jenže nakonec z toho bylo pouze pár úsměvných momentů a jedna echt děsivá scéna s novorozencem. Nemluvě o tom, že ústřední motiv, jak všechno souvisí se vším, není moc využit a působí zde spíš dojmem karmických důsledků. Zápletka samotná na něm nestojí, je to akorát nic nekazící omáčka kolem.

hroneczek
09.02.2018 4 z 5

Na začátku to vypadalo jako dobrá kniha, v průběhu, kdy se proplétaly příběhy jednotlivých hrdinů dohromady a měly důsledky pro hrdiny další, už to byla kniha skvělá. O různých účastnících děje víme vše - od doby odehrávající se v knize až do jejich smrti. Přála bych si tedy Xavierovu budoucnost znát alespoň do dalšího dne.

JEDUS1A6
19.03.2017

Pozoruhodná kompozice příběhu. Pro mě osobně jako otce malých dětí jsou silný momenty, ve kterých se čtenář dozvídá o hrdinově těžkosti, se kterou musí žít celý život.

Jana_Hlus
20.02.2017 4 z 5

Tak tohle byla parádička, čtení jsem si skutečně užila. Napadlo vás někdy, jak mohou být ovlivněny životy spousty lidí tím, že někdo něco neudělá? Mě teda ne. Pohled z této strany je nezvyklý, spíš máme asi tendenci všímat si toho, jak někdo něčím ovlivnil ostatní životy. Velmi na mne zapůsobila logika textu, kdy jednotlivé reakce na sebe přirozeně navazují, vůbec to nepůsobí jako umělé šroubování akce a reakce. O hvězdičku méně snad jen za Pippu, nějak mi prostě nesedla a Chris/Xavier byl na můj vkus až moc velký klaďas. :-) 4/5

Dousabel
19.02.2017 5 z 5

Jedenáct... To je počet hvězd, které by se tato Kniha s velkým K zasloužila...

Tera08
10.01.2017 5 z 5

Na tuto knížku jsme narazila v Levných knihách, zaujala mě, tak jsem si jí přečetla. Příběh byl super, knížka se dobře četla, ale konec mě trošku rozhodil. Jsem cíťa...:D

veskr
21.12.2016 5 z 5

Kniha se mi velice líbila a překvapila mě. Rozhodně stojí za to si ji přečíst. Docela mě mrzelo, když jsem ji po nějaké době od zakoupení viděla v levných knihách za 30,- Kč. Podle mě si to nezasloužila.

bararich8
04.11.2016 4 z 5

Pro mě velice zajímavá kniha. Začátek byl možná malinko těžkopádnější, ale postupně to získávalo na tempu. Líbilo se mi, jakou napínavou atmosféru dokázal autor vytvořit ohledně neštěstí, které vyhnalo Xaviera z Austrálie. Propletené osudy byly fajn, ale na druhou stranu jak píše Jizi-vedlejším postavám byl dán tak malý prostor, že se mi skoro až do konce knihy pletlo, kdo je kdo.

Jizi
16.10.2016 3 z 5

Příjemná knížka, které přes dramatický konec vyznívá tak nějak do ztracena. Na to, aby skutečně fungoval koncept proplétajících se osudů, by musely vedlejší postavy dostat víc prostoru, aby vám přestaly být naprosto lhostejné (a vy jste si alespoň zapamatovali, kdo je kdo). Ze způsobu, jakým autor zachytil okamžik, který Chrise/Xaviera vyhnal z rodné země, mrazí, atmosféra se však drolí a postavy jednají přehnaně a/nebo nepochopitelně. Přesto si kniha zaslouží poctivé tři hvězdy, čte se hezky, až na pár drobných chybek (ztrojená hodnota slova) je dobře přeložená a zredigovaná a to není málo.

zden-ka
13.05.2016 5 z 5

Xavier miloval své přátele, přesto od nich odešel, protože se ani on ani oni nedokízali vyrovnat s nešťastnou událostí. Upustil na zem jejich vymodlené dítě a snaží se tuto vzpomínku přehlušit prací a zároveň se vyhýbá lidem. Do života v domě, kde bydlí, se však přece jen zapojí a zdá se, že jeho život možná dostane zase smysl. Kniha má tak překvapivý konec, že jsem se znovu a znovu vracela k některým částem kniy. Na rozuzlení tohoto románu se nedá jen tak lehce zapomenout.

hledaseniki
05.05.2016 4 z 5

Kniha Jedenáct poukazuje na sílu jednoho okamžiku, který dokáže ovlivnit životy mnoha lidí v tomto případě jak samotný název knihy napovídá, ovlivní jedenáct životů. Mark Watson prakticky vypráví příběhy obyčejných lidí a jejich obyčejných životů, které ovlivní Xavier tím, že před vším zavírá oči. Jeho vyprávění ze začátku působí hodně chaoticky a to především protože se na několika stránkách setkáváme s takovým množstvím postav, které čtenářům dělají v příběhu zmatek, ale čím víc se do příběhu zamotává tím víc se začíná orientovat a za nedlouho není po chaosu památky. Watsonův styl psaní s největší pravděpodobností sedne každému, je to čtivé, vtipné, hořké a mnoho čtenářů se díky životním situacím mohou s postavami lehce ztotožnit.

Miru
25.04.2016 4 z 5

Já tu britskou tvorbu prostě žeru ☺ Nemohla jsem se ubránit pocitu, že ten vypravěčský styl odněkud znám. Konkrétně pasáže, které odkrývaly budoucnost jednotlivých postav. Až se mi vybavil hlas Richarda Krajča coby vypravěče ve filmu Nuda v Brně. Za mě spokojenost, kniha splnila má očekávání.

misulef
09.04.2016 5 z 5

Je to už nějaký ten pátek, co jsem četla tuto knížku, na základě NEdoporučení mamky a kamarádky. Nicméně ony si mohly říkat, co chtěly, nemohly nijak zabránit tomu, že mně se knížka líbila - a to hodně.

anglická literatura psychologické romány rozhlas

Mark Watson
britská, 1980