Jeden z nás

Jeden z nás https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433030/bmid_jeden-z-nas-51i-433030.jpg 4 2643 768

Nový strhující psychothriller z pera bestselleristky Shari Lapeny, mistryně nečekaných zvratů. Udržet tajemství mezi sousedy, kde každý každého zná, může být těžké. Vražedně těžké... Ovzduší na poklidném newyorském předměstí, kde jsou k sobě všichni milí a vstřícní, rozvíří anonymní dopis zanechaný v jednom z domů. „Omlouvám se. Můj syn se k vám nedávno vloupal. A nejen k vám.“ Čí je to syn? A co mohl odhalit? Dohady a podezření na sebe nenechají dlouho čekat. Pak je však jedna z místních žen nalezena mrtvá – a tento objev strhne lavinu napětí. Kdo ji zabil? Kdo ví víc, než říká? A mohl to být opravdu jeden z nás?... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Someone We Know , 2019

Martina23
12.10.2022

Oddechovka, nic pro náročné čtenáře, odhadnutelné, jak to dopadne. Nevadí, doporučuji.

Arella
11.10.2022 4 z 5

Nadprůměrná detektivka, i když musím přiznat, že do mých "the best of" kousíček scházelo. I tak bych dala 95% a nebudu se bát po autorce znova sáhnout. Děkuji

Nika151
06.10.2022 5 z 5

Napínavé téměř až do konce, nedoporučuji listovat knihou, ať se o nic nepřipravíte. Nejsem pravidelný čtenář thrillerů, čekala bych ale něco jiného pod tímto žánrem. Přijde mi to spíše jako detektivka. Příběh vidíte z pohledu několik stran, včetně vyšetřovatelů. Nic není černobílé. I konec je na diskuzi..

Mišák240
05.10.2022 4 z 5

Oddechový, ale i napínavý příběh. Čtu ráda autorčiny knihy, mají v sobě napětí, spád, žádné zbytečné popisování kolem dokola. Knihu mohu doporučit.

Ishir
02.10.2022 5 z 5

To byla napínavá kniha od začátku do konce. Myslím že mám další oblíbenou autorku. Doporučuji.

Áža707
24.09.2022 4 z 5

Konečně je to tady! I já mohu už říct, že jsem četla něco od Shari Lapeny a rozhodně si myslím, že autorka a její knihy si doporučení zaslouží. Knihu jsem poslouchala formou audioknihy a byla velmi dobře namluvená Martinou Hudečkovou a Liborem Hruškou.

Ocitáme se v newyorském předměstí, kde v podstatě každý zná každého a každý přesně ví, co jeho sousedi dělají a jak se chovají. A nebo právě naopak? Postupem příběhu odhalujeme tajemství několika postav, jejich myšlenky, touhy a hlavně jejich činy.

Od počátku příběhu víme, co se stalo, ale otázkou je, kdo to vlastně udělal a i když vás autorka několikrát navede určitým směrem, tak na něj nespoléhejte, protože se vás snaží zmást. Musím se přiznat, že v 3/4 knihy mě napadlo, kdo je vrah, ale autorka se dobře rozepsala a mé myšlenky otočila jinam. Takže mi vůbec nevadilo, že se nakonec můj tip potvrdil, protože cesta k tomu potvrzení byla plná překvapení a zvratů.

Kniha si drží příjemné napětí a jak už jsem zmínila, postupně nám odhaluje více o všech. Jsou postavy, které si oblíbíte a budete s nimi soucitit a naopak některé odsoudíte na začátku a už si k nim cestu nenajdete. Líbilo se mi, jak zde byly myšlenky různých postav a jak někteří sousedi rychle změnili na někoho názor a začali odsuzovat.

Řekla bych, že mé první setkání s autorkou bylo povedené a knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi lehčí thrillery, které vás psychicky naprosto nevyšťaví.

⭐ 4/5

Luca84
16.09.2022 4 z 5

Dobrý thriller. Ne sice žádná wow literární pecka, ale jako odpočinková knížka posloužila dobře. Tušila jsem, kdo je vrah a můj tip byl správný. Jsem spoko. :)

Márrrty
12.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Odpočinkový kousek, který se dá rychle přečíst. Asi jsem měla trochu větší očekávání, příběh mi připadal zbytečně natahovaný, postavy se chovaly často trochu nepochopitelně, jen aby vyvolaly podezření a charakterově byly dost podobné. Celé mi to přišlo jenom hra na to, aby do poslední chvíle nebylo poznat, kdo je vrah. Druhá vražda byla úplně zbytečná a čekala jsem na ten wow efekt na konci, který se bohužel nedostavil.

slaska77
12.09.2022 4 z 5

Někdy člověk má chuť na něco zcela odpočinkového, a to je případ této knihy. Autorka opět nezklamala, celkem pěkná studie do života předměstí, kde pod rouškou spořádanosti, přátelství a klidného soužití najdeme ta nejtemnější tajemství. Jasně je to knížka, tak to musí být přehnané a z pěti podezřelých nemá alibi ani jeden, ale je to hezky vybudovaný příběh, od kterého se čtenář neodtrhne, i když tuší, že ten nejvíce podezřelý to asi nebyl. Zajímavé. Sice jsem tak od půlky knížky tušila, kdo bude vrah, přesto byl konec překvapení. Úkolem ale není odhalit vraha, spíš si to užít, a to užití je zde perfektní. A citace: "Vychovávat děti je tak náročné, pomyslí si a úkosem se podívá na svého zamračeného syna, který se hrbí na sedadle vedle ní. Člověk se snaží, jak může, jenže když už děti nejsou malé, má nad nimi pramalou kontrolu."

Gabriela_K
11.09.2022 5 z 5

Napínavý příběh, který mě nutil číst dál. Konec byl překvapením, vraha jsem neuhodla.

olca1983
04.09.2022 2 z 5

Přeplácané, překombinované. Za mě zatím nejslabší kniha od této autorky. Nicméně čtivá, přelouskala jsem jí za tři dny.

Beruska18
01.09.2022 4 z 5

Každý má své tajemství, ale jen jeden z nich zabíjel. Jeden z nich, ale kdo? Postupným odhalováním souvislostí připadá v úvahu pokaždé někdo jiný, až dojde řada na toho správného....mimochodem jsem ho tipla správně, i když jsem si říkala, že ten snad ne

zp87
31.08.2022 4 z 5

Moje první Lapena - a jako dobré. Ale ne nejlepší.
Dost mi vadily faktické nesrovnalosti, jak je zmíněno v předešlých komentářích (ohledně nočních návštěv domů v sousedství) - to nemá tak slavná autorka někoho, kdo to po ní přečte? Některé čtenáře totiž takové základní rozkoly ve faktech pěkně štvou. Třeba mě.

Thriller... No... Spíš je to slušná, ale jednoduchá a svižná detektivka. Na pořádný thiller se běžte podívat ke Carterům do dílny, případně - pokud vám připadá moc profláklý - ke Castillům, Mastertonům a jiným...
Při ideální konstelaci hvězd (nechci provokovat zaměstnané rodiče a jiné, kteří jsou rádi, když si pro sebe urvou 30 minut klidu v kuse) je možné přečíst knížku za jeden den, na jeden zátah. Potažmo i za jedno odpoledne-večer, když zrovna nic nemusíte. Čtivé to totiž je.
Většina postav mě ale nijak hlouběji neoslovila, ani nezasáhla. Žádné velké sympatie. Snad jen manžel oběti ve mě vyvolával nějaké emoce a pak ta vlezlá baba, co obcházela baráky. Co toto bylo za můru...

Takže shrnutí - taková krimi jednohubka o několika rodinách, ve které má každý máslo na hlavě (mohlo by se to jmenovat 'každý něco skrývá', ale to je zase jiná kniha, že), kterou si bohatě stačí vypůjčit v knihovně.

Zuzvil
25.08.2022 2 z 5

2,5* Moje třetí kniha této autorky a má to stále sestupnou tendenci, tak možná už ani další raději zkoušet nebudu, no uvidím. Manželé odvedle jsem hodnotila 4/5, Někdo cizí v domě 3/5 a teď takto a to ta půl hvězdička je jen díky tomu, že vrah byl nakonec někdo jiný, než jsem si celou dobu myslela. Každopádně jsem se během čtení docela smála a nasmála, bylo to jako Zoufalé manželky nebo Stepfordské paničky, každý s každým kamarádil, každý s každým spal, atd. No prostě mi to přišlo neskutečně přitažené za vlasy a moc mě to nebavilo. Napínavé to nebylo vůbec a napětí od thrillerů či psychothrillerů tedy očekávám. Za mě bohužel doporučit nemůžu ani omylem.

Dolik13
22.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Ajajaj. Pokud už máte něco načteno od této autorky, vyvstává jeden zásadní problém. Totálně překombinovaný a nedůvěryhodný příběh. A to se stalo i v tomto případě. Již v první třetině mi bylo jasné, kdo je vrah, a to se v závěru potvrdilo. Problémem podle mě je, že i přes velmi krátkou knihu cca 300 stran, se Lapena snaží až o moc WOW momentů, jenže tím už je známá, a tak to čtenáře příliš nepřekvapí. Nemluvě, že tohle není thiller, ale obyčejná detektivka.
¨¨
I přesto ale dávám tři hvězdy. Byla to ideální oddechovka, Lapena umí psát a taková délka knihy je dle mého pro thiller (ale víme, že to byla detektivka), úplně ideální. Nicméně, jak už jsem zmiňoval, je to její standard, který nezklamal, ale rozhodně ani nevyčnívá.

BTW: Jestli někdo tvrdí, že je nejlepší autorkou psychothillerů, měl by si zkusit přečís knihy od Chrise Cartera, aby už takový nesmysl nepsal. :D

ZuzanaZ83
20.08.2022 4 z 5

Další dobré dílo Shari Lapeny. Postavy i děj v podstatě uvěřitelné, postupný rozvoj zápletky. "Pachatel" předvídatelný, i přesto to bylo ještě trochu jinak, než jsem myslela.
Takže za mě spokojenost a doporučení.

vosje
19.08.2022 4 z 5

Dobře napsaná detektivka. Bohužel jsem zkažená zákony dramatu, takže jsem už někde v první třetině knihy uhodla vraha. Ale požitek z četby mi to nezkazilo. Jen mne to trochu zklamalo, protože jsem někde v anonci četla, že rozuzlení je překvapivé a mne to nepřekvapilo. :-)

miša63
12.08.2022 5 z 5

Napínavé čtení se spoustou zvratů.

cérka
12.08.2022 3 z 5

Audiokniha

Jsem překvapena jak jednoduchý příběh se skrýval pod hvězdným jménem. Shari Lapena se těší velkému zájmu čtenářů a její knihy si na knižním regálu nikdy dlouho nepoleží. Bylo jen otázkou času kdy budu popostrčena Klubem milovníků knih k této autorce. Volba knihy byla zcela v mé režii. Obrátila jsem se tedy, s prosbou o pomoc a doporučení, na své knižní přátele. Téměř jednoznačně mi byl doporučen tento titul a já (kvůli nedostatku času) zvolila audiverzi.

Co říci o této knize a zároveň nic neprozradit?
Opravdu už značnou dobu přemýšlím co je na této autorce tak vyjímečného, proč její příběh tak přitahuje čtenáře, když mě samotnou nijak neohromil. Nebylo to špatné, ale také ničím vyjímečné. Pachatele jsem odhalila snad už v 1/3 knihy a po celý její zbytek jsem doufala, že se pletu, že to přeci nemůže být až tak moc zřejmé.
Poslouchání to bylo příjemné, pohodové, odpočinkové a práce u něj dobře ubíhala. Žádné krvavé či drastické popisy se nekonaly.

jitka3027
10.08.2022 5 z 5

Knihy této autorky ne neskutečně baví... Nikdy do poslední chvíle na 100% nevíte co a jak :)