Jeden rok

Jeden rok https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474494/bmid_jeden-rok-0Kd-474494.jpg 4 130 58

Smrti se smát série

Myslíte si, že po smrti dojdete klidu? Ne, když budete mít smůlu. Já ji měla. Překvapivě. Místo odpočinku jsem se dočkala bandy vyšinutých smrtek, které si svůj čas mezi sbíráním duší krátí vztahovými peripetiemi, za něž by se nemuseli stydět ani hrdinové telenovel, dramatů, tragédií a tragikomedií všeho ražení. Takže vítejte v Ruinách, domově Smrťáků. Jsem Ema a budu vaše průvodkyně. Jeden rok je humorná romantická kniha na pomezí grotesky, která se odehrává v neobvyklém prostředí. Je psaná podobným způsobem jako romantické série – můžete začít, jakým dílem chcete.... celý text

Vjeerus
16.02.2023 5 z 5

Za mě obrovské překvapení. Samotná anotace slibovala hodně, ale ve výsledku jsem dostala ještě víc.
Hrdinové mi byli bez výjimky všichni sympatičtí. A hlavně dobře uchopitelní a působili opravdově. Sarkasmus hlavní hrdinky byl příjemný a hezky oživoval děj.
Líbil se mi vsunutý retelling na červenou Karkulku, který byl originální. Stejně jako jsem ocenila fakt, že i smrtky jdou s dobou, i když ne vždy se jim to líbí. A další plus vidím v poukázání různých psychických obtíží s tím, že je opravdu třeba s ostatními lidmi mluvit.
I přes občasné chyby v textu jsem si příběh opravdu užila a celý svět jsem si zamilovala. Autorka má velmi dobré vyjadřování, které se čte skoro samo a já se těším, až se do Ruin znova vrátím a budu si moct užít chemii mezi hlavními hrdiny.

Eliska.ctenarka
02.02.2023 5 z 5

Očekávala jsem pohodovou knížku plnou humoru, kterého se mi taky dostalo. Měla jsem možnost prožít jeden rok ve společnosti smrtek, které řeší stejné problémy jako živý lidé a velmi jsem si ho užila. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka nebyla dokonalá, tak jak tomu obvykle v YA knihách bývá.
Je to kniha, ke které se velmi ráda vrátím, až budu hledat něco u čeho se zasměju (a vůbec nevadí, že už nejsem cílová věková skupina).
Pokud ale hledáte fantasy knihu plnou zvratů, kde dobro bojuje se zlem, budete zklamaní. Tohle je romantická kniha na zasmání.
Doporučuji všem, kteří chtějí na chvíli vypnout. Čte se to samo.

Kate3003
02.02.2023 4 z 5

Knihu jsem četla jak už je u mě zvykem ve štafetě.
Celkově knihu hodnotím kladně, i když se tam našlo pár nedostatků, jako drobné chybky v textu nebo pár nudnějších spíš vycpávkových částí, které toho do děje moc nepřinesly. V knize jsem, ale našla více pozitiv. Naprosto skvělý byl sarkasmus hlavní hrdinky Emy a taky její chemie s Eskarem.
Oblíbila jsem si i vedlejší postavy Erika, který svými poznámkami mohl soupeřit s Emou a taky Luciena, který mi velmi připomínal svého jmenovce ze série Dvory od SJM. Díky jednotlivým postávám jsem se u knihy i dost pobavila
Dokonale byli do příběhu zapracovány i různé narážky na knihy a flmy, což mě velmi potěšilo. Nápad Smrtek žijících si běžné životy a celkové zpracování Ruin bylo velmi povedené a kniha byla velmi čtivá.
Už se těším až se do Ruin podívám znovu a doufám, že tentokrát v nich budu častěji potkávát Emu a Eskara pohromadě :)

Wajny
03.01.2023 3 z 5

Na Jeden rok jsem narazila úplnou náhodou na Instagramu a ihned mě zaujala její anotace - smrtky. Velmi originální námět, který je skvěle zpracovaný, ale i tak mi pár věcí přišlo nedotažených.
Kniha je velmi čtivá, jedná se o "deníkové" záznamy, které se odehrávají během celého roku, někdy dojde i k přeskočení pár týdnů. Vše je vyprávěno z pohledu Emy, která je sarkastická, jde si tvrdě za svým a své problémy se snaží řešit sama. Líbí se mi, že dojde k jejímu vývoji, ale i tak v některých situacích působí jako nevyrovnaná puberťačka. Mám ráda její kousavé poznámky a prupovídky, hlavně když je s Erikem a Lucienem.
Smrtky žijí v Ruinách a hrozně se mi líbilo, že žijí defacto jako lidé a řeší téměř totožné problémy. Chyběli mi ale bližší informace o výběru smrtek či jak přesně funguje odnášení duší (některé čapla bez ptaní a ani oni nemohli nic říct a na druhou stranu tu byli ti, co nechtěli odejít a měli i k tomu prostor).
V knize mi taky scházel ucelený příběh. Není tu téměř žádná akce, zvraty a přišlo mi, že hodně věcí se opakuje.
Romantická linka byla skvělá, autorka na to jde pomalu a vše působí přirozeně.
Už se těším na další díl a doufám, že se dozvím více!

Instagram: Nikmakbooks

Carolxc
28.12.2022 3 z 5

. Po několika stránkách jsem poznala, že to nebude kniha úplně pro mě - nemyslím tím, že by se mi nelíbila, ale, že ač je to fantasy a točí se to kolem smrtek, na romantiku úplně nejsem.

Emma, hlavní postava tohoto příběhu, vnesla do knihy sarkasmus, který mi sedl. Sice to není postava, kterou bych si zamilovala, ale už jen to, že jsem neměla chuť jí praštit, je u mě úspěch.

Kdo mě z dalších postav zaujal byl Káleb a Eskar. Jen jsem o nich neviděla skoro nic, tudíž jsem si k nim nenašla pořádný vztah. Chtěla jsem vědět, co si každá z těch postav prožila, jak zemřela. Eskar svůj prostor měl, ale další postavy ne.

Je to spíš oddechová kniha, tudíž moc akce tam nebylo, což mě chybělo. Ale to je čistě jen můj problém. Tohle není čtivo, co většinou čtu. O hrdiny nemáte strach, neboť už jsou mrtvý a nejspíš to, ani nebyl účel.

Je poznat, že kniha je zaměřena na trochu mladší čtenáře, než jsem já. I tak se mi kniha dobře četla a nemusela jsem do jejího čtení nutit. Po pár stránkách jsem věděla do čeho jdu a na svět Ruin jsem byla zvědavá.

Pobavila jsem se. U knížky jsem vypnula a za mě splnila to, co jsem očekávala. Taková příjemná jednohubka, ke které se znovu nevrátím. Ale autorka mě nalákala na další díl. Přece jen to nebyl vůbec špatný výlet a o některých postavách bych se chtěla dozvědět více. Přece jen smrtky pochází z různých dob, tudíž se nabízí paleta různých zajímavých příběhů.

ydnac
01.12.2022 5 z 5

SVIŽNÉ A VTIPNÉ :-)

Hlavní postavou nové fantasy je Ema - smrtka sbírající duše zemřelých lidí.
Ona je Ferat - může se napojit na mysl zvířat, přinutit je dělat co chtějí.
Žije už stovky let (tedy po smrti :-) , její schopnosti se stále vyvíjejí a začíná se měnit...

EMA SE ROZHODNĚ NIČEHO NEZALEKNE :-)
"Jestli to přežiješ, rád tě někdy znovu uvidím. Vypadáš jako zajímavá osoba," prohodil Lucien, když kolem mě procházel.
Děkuji.Tohle mě doopravdy uklidnilo

UMÍ SE OVLÁDAT :-)
"Copak? Začínám tě štvát?" ušklíbl se. Měla jsem chuť zařvat "sereš mě už půl hodiny", ale ovládla jsem se.
"Ne, jsem veselejší než jednorožec. " řekla jsem suše.

Je to holka od rány, ale taky se ráda pomazlí :-)
Stránky mi letěly před očima, vlastně až na konci jsem si pomyslela, že celkem nevím co by mělo být hlavním dějem :-). Občas se něco přihodilo, ale žádné velké WOW momenty. Přesto, se mi moc dobře četlo, líbil se mi tenhle nový svět a řekla bych, že je to takový rozjezd, seznámení s Emou :-)
Skvělý humor :-)
Děkuji Fortuna7 :-) jejíž recenze mě na knihu nalákala :-)
Těším se na další díl :-)

Anetka608
23.11.2022 5 z 5

Vzhledem k tomu že toto není žánr který čtu jsem se rozhodla si knížku na doporučení přečíst... Byla jsem velice příjemně překvapená.
Použitý sarkasmus mě naprosto odrovnal a donutil mě upřímně se zasmát i nahlas.
Chválím autorku a upřímně doufám že si brzo přečtu další díl

Dym
18.11.2022 4 z 5

Skvělá kniha od které jsem se nemohla hnout. Ze začátku jsem dost váhala, jestli mám po tomto příběhu sáhnout. Čekala jsem depresi a úzkost. Nakonec jsem moc ráda že jsem si Jeden rok přečetla. Chci poděkovat všem, kteří tu píšou recenze. Bez vás bych málem přišla o skvělé počtení

Tewi
11.11.2022 5 z 5

Tak tohle jsem opravdu nečekala. Knihu jsem si koupila jen proto, že jsou v ní moje oblíbené smrtky. Neměla jsem od ní ani žádná velká očekávání. Ale tohle.... to je DOKONALOST

Ema je krásně sarkastická pesimistka, která se vyrovná kdejakému jedinci s chromozomem XY. Žádné porušování pravidel ji není cizí a smrťáckou radu má taky docela na háku.
Eskar je netypicky typický alfa samec, ale mě osobně se líbilo, že se objevily i situace, kde byl tak vykolejen ze své rutiny, až to působilo roztomile.
Nejvíc plusových bodů odemě dostává dvorní nas*rač Lucien hned s Erikem za zády :D

Kniha na mě působila takovým Vampire Academy pocitem, akorát s tím rozdílem, že tahle mě, narozdíl od VA, opravdu bavila. Rozdělení smrťáků mi přišlo zajímavé a originální. Emyným schopnostem jsem ze začátku moc důvěry nedávala, ale nakonec se ukázalo, že tohle spojení dokonale funguje.

Výborná kniha. Těším se na další autorčinu tvorbu

tynka65
13.10.2022 5 z 5

Tak tohle mi sedlo jak pr**l na hrnec! Morbidní téma smrtek a sbírání duší s naprosto skvělou hlavní hrdinkou. Ema je úžasná, je sarkastická, samostatná a není fňukna (konečně!). Strašně mě bavilo, jak tahle naše drsná Ema pomalu roztává v přítomnosti Eskara (on je bůh mezi knižními hrdiny) a postupně se mění.

Zhltla jsem knížku za dva večery, jednoduše jsem se nemohla odtrhnout .

Petra-1
11.10.2022 4 z 5

Pokud hledáte akční fantasy, tak zkuste jinou knihu. Tohle je opravdu jeden rok v životě smrtky. Pokud hledáte romantickou oddechovku s prvky fantasy, u které si odpočinete a zasmějete se, tak tahle kniha bude pro vás.

Fortuna7
03.09.2022 5 z 5

Sakra ta dokonalá romantická linka! Většinu čtení jsem měla motýlky v břiše a hlavním hrdinům jsem sežrala úplně všechno. Hlavní hrdinka Ema je skvělá. Má sarkastický smysl pro humor a u těch hlášek jsem se někdy mohla potrhat smíchy. Zároveň je ale odvážná a své přátele klade na 1. místo. Autorka má příjemný styl psaní a moc bych si od ní chtěla přečíst něco dalšího. Originální fantasy svět a i když se mi na začátku pletly postavy a konec mi přišel trochu uspěchaný, tak opravdu moc doporučuji:-).

Duchoslp
30.08.2022 4 z 5

Taková pohodovka. Příjemné čtení, kde nechybí humor, sarkasmus, nadpřirozené bytosti a taky správná dávka romantiky. Určitě si přečtu i další díl

Etule
05.08.2022 4 z 5

Tohle mě opravdu bavilo. Musím říct, že zezačátku mi přišlo, že se na ten sarkasmus hlavní hrdinky tlačí na sílu, ale pak si to nějak sedlo a mě to přestalo vadit. Myslím, že to bylo ve chvíli, kdy jsme se setkali s Lucienem a Eskarem. Nicméně doufám, že bude další díl, protože tam zůstalo tolik otevřeného. Navíc chci svět Smrtek poznat víc.
Jen tedy při energetickém potřásání rukou jsem měla chuť si vypíchnout oči. :D Ale to už je vyloženě hnidopišství.
Skvělá oddechovka.

Moni.Jur
04.08.2022 5 z 5

Tak tahle knížka byla boží, skvělá, prostě PECKA!!!
Dlouho jsem si říkala, jestli se do ní pustit, ale rozhodně nelituji a kdyby to šlo, hvězdiček dám 6.. Nebo 7. Knížka mě bavila od začátku do konce a i když jsem se snažila si příběh šetřit na cesty autobusem do práce, musela jsem se sakra že snažit, abych se odtrhla. Jasně, není tam bůh ví jaká zápletka a bitvy, ale je vtipná, sarkastická, uvolněná, nápaditá a má obrovský potenciál pro pokračování.
Před autorkou opravdu smekám, upřímně jsem nečekala, že mě po S.J.Maas bude něco tak moc bavit, navíc vymyslela úžasný svět, který je zase jiný.
Takže pro všechny, kteří mají rádi fantasy světy, tahle knížka stojí za to!! :)

Lil30
30.07.2022 3 z 5

Zaujala mě krásná obálka a zajímavá anotace. Svět Smrtek byl zajímavý a já bych se o něm ráda dozvěděla víc, protože mi připadá, že se tomu autorka mohla dostat víc do hloubky. Nečekala jsem nějaké velké drama, ale moc se toho nedělo. A když se pak něco událo, ptala jsem se, proč se to vyřešilo jenom takhle... A pak se zase nic nedělo. Přemlouvala jsem se, abych ji dočetla. Na další díl čekat nebudu.

Zuzi_cte
30.07.2022 5 z 5

Sakra jo! Dlouho jsem nepotkala v knizce tak sarkastickou postavu jako je Ema a bylo to UZASNY! Tady mi sedlo uplne vsechno a hlavne humor :) Prosim, vic takovych knizek.

Majuš333
09.07.2022 5 z 5

'Werich měl pravdu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.'

Síce nevyhľadávam českých a slovenských autorov, ale občas urobím výnimku...a tentoraz som skôr začala čítať, ako si pozrela autora :) A neľutujem! Myšlienka smrtiek, ktoré zbierajú duše je trošku morbídna, ale inak to bola skvelá a vtipná oddychová jednohubka :)

„Co to vyvádíte?“ povzdechla si Charo.
„Buďto se perou nebo se jedná o předehru. U nich to člověk nepozná,“ uslyšela jsem někde za mnou Lucienův pobavený hlas.

Malinali
08.07.2022 5 z 5

Romantické čtení, neobvyklé prostředí, kniha se čte sama, velice mě bavila. Ema je super. Vtipné. Nic nuceného, takové čtení fakt na pohodu. Vůbec nejsem cílová skupina, jsem středního věku a moc mě to bavilo!

Máchy666
08.06.2022 5 z 5

Na knihu jsem narazil náhodou. Autorka slibovala oddechovou knihu na zasmání a to kniha podle mě splnila. Ačkoliv je dopořučována spíše mladším čtenářům, přečetl jsem ji s chutí. Jak už název a anotace napovídají, v knize se neřeší žádná apokalypsa nebo jiný epický příběh. Je to doopravdy kniha, u které si odpočinete a prožijete jeden rok v sídle smrtek. Líbil se mi příběh Emy (zajímavě pojmuta známá pohádka) a to, jak autorka neřekla přímo, kdy se Ema narodila a zemřela, takže člověk musel zapojit hlavu (dobře, já jsem googlil :D ), aby si zjistil, v jakých letech to bylo.
Knihu bych doporučil těm, kteří hledají nějaké lehké romantické čtení v neobvyklém prostředí. Pokud hledáte něco s nějakou napínavou zápletkou, kniha se vám líbit nebude.