Jeden den Ivana Děnisoviče

Jeden den Ivana Děnisoviče https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543/mid_jeden-den-ivana-denisovice-9qR-543.jpg 4 1745 234

Tato částečně autobiografická kniha popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Academia

Один день Ивана Денисовича , 1962

rencovav
15.02.2021 5 z 5

Tohle bylo hodně silné - ale to jsem ostatně věděla už dávno. Věděla jsem přesně, co čekat. A stejně mě mrazilo. Jeden den. Hlas Miloslava Mejzlíka, který tomu dodal úplnou atmosféru. Je zvláštní tuhle knihu hodnotit - nemá příběh, nemá hrdinu, nemá rozuzlení. Má ale důležitou výpovědní hodnotu a je děsivější než kdejaký thriller. Zaujaly mě také úvahy o jídle, "přátelích", svobodě a víře.

pinkstrom
13.02.2021 4 z 5

Kniha se dobře četla, popis jednoho dne v táboře je dobrý nápad.

nicole1990
04.02.2021

Dost dobrá knížka určitě doporučuji

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Dost dobrý popis života v ruském gulagu. Navíc to byl popis jednoho dne a přesto to stálo za to.

Kerberos
20.01.2021 4 z 5

Musím se přiznat,že jsem čekala víc.Popis jednoho dne v gulagu,zajímavé,ale čekala jsem příběh.

Luccinda
20.12.2020 3 z 5

Novela Jeden den Ivana Děnisoviče popisuje jeden den obyčejného vězně v sovětském pracovním táboře. Do knížky jsem šla s představou silného příběhu plného utrpení a ztráty lidskosti, nakonec se ale ukázalo, že popis jednoho dne rozepsaný na 170 stran je po většinu času neskutečná nuda. Převážnou část děje zabírají myšlenky a pocity hlavního hrdiny, jeho přemýšlení nad situací a strohý popis toho, co právě dělá, nebo se chystá udělat. Vyprávění bylo oproštěno od veškerých emocí, knížka ve mně nedokázala vyvolat vůbec žádné pocity. Celkový dojem trošku vylepšil konec, kde se autorovi podařilo postavě Šuchova vnuknout alespoň malou jiskřičku naděje, kterou si dokázal uchovat i navzdory prostředí, ve kterém se zrovna nacházel. Bylo to skvělé zakončení příběhu, ale i tak to bylo málo.

Johana
15.12.2020 4 z 5

Jsou lidé, kteří čtou Chrise Cartera, protože je to kruté. Těmto doporučuji Solženicina. Protože to je poctivě a nehorázně kruté.
To je tak - po těch nějakých "Selekcích", co jsem se jimi prokousala v poslední době, si povídám, měla bych si jít přečíst nějakého zase ruského pana spisovatele, abych si připadala intelektuálně. A, tumáš! Připadám si Solženicinem celkem rozervána...
Neférově ubírám jednu hvězdičku za syrovost, že to na mne bylo už moc.

tamara1351
14.12.2020 4 z 5

Na toto téma jsem četla i lepší knihy,ale stejně si myslím,že jich není nikdy dost.Připomenout si ,jak těžké časy prožili jiní,že strádali mnohem více a mnohem déle.

T.Dino
10.11.2020 4 z 5

Krutý svět a osud zároveň. Přijde mně, že jsme moc rozmazlený v dnešní době, i když doba kolem Covidu není jednoduchá, vždycky může být hůř, například v gulagu.

lima123
08.11.2020 4 z 5

Zaujímavo popísaný jedeň deň väzňa v ruskom pracovnom tábore na Sibíri. Výborne opísané pocity, myšlienky, túžby, duchovné aj fyzické prežívanie väzňa Šuchova. V dobe vydania určite vzbudila veľký rozruch.

Mikus
16.10.2020 3 z 5

Nejvíce děsivá je tato kniha asi v tom, že hlavní protagonista vůbec nedumá nad tím, jaké utrpení prožívá a jak by případně mohl utéct domů k rodině. Tyto starosti jsou v podobných pracovních táborech mimo myšlení všech vězňů. Jejich hlavní starosti se týkají toho, kolik porcí jídla zvládnou ukořistit, jak si sehnat nějaký ten tabák a hlavně jak přečkat celý den, aby se vůbec dožili toho dalšího.
Navzdory svému krátkému rozsahu se mi kniha nečetla nejlépe a v záplavě vězeňského žargonu a postav jsem se tu a tam ztrácel. To však neznamená, že bych nebyl rád, že jsem si ji přečetl. Za ten čas to stojí a čím více lidí ho bude ochotných knize věnovat, tím lépe. Krutá realita pracovních táborů není zase tolik let vzdálená a bude dobře, pokud ji budeme mít na paměti. Jestli mi totiž tato kniha něco dala, pak je to vědomí, že jakmile se člověk na takovém místě ocitne, na myšlenky o hrůze a nespravedlnosti nezbude místo.

blonde_elis
25.05.2020 3 z 5

Tak nevím, asi mi to úplně nesedlo... Téma je rozhodně zajímavé, ale nedokázala jsem se začíst. Knihou jsem se, vzhledem k jejímu rozsahu, prokousávala nezvykle dlouho.

Katka2382
21.05.2020 5 z 5

Myslím,že tento či podobný příběh by si měl povinně přečist každý,aby si lidé uvědomili v jakém blahobytu si tu žijeme.

seabook04
15.05.2020 2 z 5

Tohle pro mě bylo zklamání.

Největší problém v mém případně byl, že mi absolutně nesedl styl autora. Děj sám o sobě byl zajímavý a místy i poutavý, ale způsob vyprávění mě až místy iritoval a rušil při čtení.

Když tady pročítám komentáře, připadá mi, jako bych četla úplně jinou knihu. Dramatičnost, čtivost, napínavost,... nic takové jsem v knize bohužel nepotkala. Což je velká škoda...

Hodnocení: 2/5*

PPardinio
06.04.2020 4 z 5

Velmi poutavě napsaná sonda do jednoho běžného, přesto úspěšného dne, odsouzeného "špióna" Ivana Denisoviče Šuchova, který si odpykává 9.rok v pracovním táboře někde na Sibiři. Velké plus knížky je, že autor si něčím podobným prošel sám a mohl tak do značné míry čerpat ze svých zážitků. Propuštění vězňů je v nedohlednu, naděje na amnestii jsou malé, ale cesta k přežití je jasná. Člověk musí pravidelně jíst a vyhýbat se korekci.

jean_ralphio
24.03.2020 5 z 5

nejpusobivejsi dilo zabyvajici se koncentraky, co jsem zaznamenal.

Hani77
14.03.2020 5 z 5

Čekala jsem nudu a rozvláčné popisy, když se celé dílo odehrává v jeden den, ale četlo se to velice dobře.

ziriant
13.03.2020 4 z 5

Co byste si představili pod pojmem "všední den"? Toto je jednoznačně kniha, která přivede k úvaze, jak se mohou představy ohromně lišit v závislosti na tom, v jaké jsme situaci, v jaké žijeme době a jaké máme zrovna "štěstí". Koneckonců, známe to v současné době dokonale na vlastní kůži. Co bylo "všedním dnem" včera, nemusí být již "všedním dnem" zítra. Dobrá kniha.

Oryk
11.03.2020

Jeden den Ivana Děnisoviče mi byl doporučován z mnoha stran. Na jednu stranu je nutno uznat, že příběh je poutavý a opravdu drsný, nicméně na tu druhou musím říci, že jsem čekal víc. Možná je za tím snaha o realistický pohled, který se vyhýbá senzaci. Pokud ale člověk četl například nějaké knihy z koncentračních táborů, brzy zjistí, že Solženicynův gulag je oproti tomu jen drobná nepříjemnost. Samozřejmě vím, že z historického hlediska se tyto dvě hrůzy posledního století nedají srovnávat, ale i přesto jsem čekal situaci v gulagu daleko krutější. Místy se až zdálo, že větší nebezpečí hrozí trestancům od svých spoluvězňů, než od věznitelů. Abych knize ale jen nekřivdil chtěl bych zmínit například část, kde se popisuje, jak se Ivan dostal do zajetí . Právě tato pasáž mě velmi zasáhla, protože ukazuje necitlivost a krutost komunistickému režimu, který klidně pošle do gulagu vojáky, kteří by v jiných zemích dostali vyznamenání. Jeden den Ivana Děnisoviče podává surový a realistický obrázek života v gulagu, víc od knihy však čekat nelze. Není to příběh o hrdinství, o boji proti zrůdnému režimu nebo o odvaze. Je to „jen" příběh o neprávem odsouzeném člověku, který si vytrpěl nepřiměřeně dlouhý trest a vrátil se domů.

hana17.1.
28.02.2020 4 z 5

Realistický příběh z gulagu, který není popisován až tak drsně, jelikož hlavní postava je už zvyklá na poměry v táborech.
Čtivá kniha.