Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67765/bmid_jeden-den-mTO-67765.png 4 932 217

„Přátelství je někdy míň než láska“ Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let – od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času – i když nepřiměřeně dlouhého – než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická \"lovestory\" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

One Day , 2009

Peťulka3
02.02.2014 5 z 5

Film se viděla už dávno a musím uznat, že i tak mě kniha nadchla. Krásný příběh, bohužel s ne moc dobrým koncem.

Klepsi
30.01.2014 5 z 5

Dokonalá kniha, nemá chybu. Četla se parádně, pro mě to byl přesně ten typ knihy, který člověk nemůže jen tak odložit a čte a čte, dokud to jde a dokud je co. Dextera s Emmou si člověk musí zamilovat, hlavně na začátku knihy, kde je jejich vztah plný sarkastických prupovídek. Je to fascinující příběh dvou lidí, kteří k sobě konečně našli cestu. Konec se neobešel bez slz. Tleskám a vřele doporučuji jak knihu, tak velmi dobře natočený film!

Misulisa
03.01.2014

Knížkou jsem si zpříjemnila letošní vánoční svátky. Je velice čtivá, s originálním vypravěčským stylem. Chvíli vtipná, chvíli depresivní...přišla mi "opravdová"., nic co by se opravdu nemohlo stát. Zajímavý je střet dvou odlišných světů hlavních hrdinů. Vřele doporučuju a chystám se na film :)

bosorka
31.12.2013 4 z 5

Četlo se jedním dechem a na vánoční dovolenou to byla kniha jako dělaná. Nic, co by mě posadilo, ale je to příjemně odlehčené i humorné čtení. Hezký nápad se sledováním dvou postav vždy s odstupem roku, zajímalo mě, kam se ti lidé dostanou, jak se vyvinou, co s nimi bude (u jedné z postav mě ovšem "vývoj" skoro zaskočil a mám pocit, že to mělo být trochu jinak).

Hellou
31.12.2013 3 z 5

tři hvězdičky jsem dala jen za poslední část, jinak zbytečně rozvleklé a Dexter na zabití ...

střapatá
30.12.2013 4 z 5

Prvních sto stran jsem se do knihy snažila začíst, což se povedlo a zbytek knihy jsem přečetla velmi rychle. Doporučuji i film.

Aneneta
24.12.2013 4 z 5

Zaujal mě nápad, vyprávět příběh vždy pouze z hlediska jednoho dne v roce. K závěru dokonce i došlo k nečekanému zvratu a bylo zajímavé vrátit se k tomu, jak to všechno začalo. Přesto mě však kniha poměrně zklamala a jakožto od bestselleru jsem očekávala zajímavější příběh.

Melanka
16.11.2013 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak to stálo za to. Vtipné, dojemné, skvělé čtení.

Marčullkas
18.10.2013 2 z 5

Bohužel kniha mě nenadchla :( . . . Ač jsem se snažila jak jsem chtěla. Možná se k ní časem vrátím, ale opravdu to pro mě byla ztráta mého drahocenného času!

slamenka
07.10.2013 2 z 5

a mě se to nelíbilo, chybělo mi v tom něco trochu hlubšího.

st.me
22.08.2013 1 z 5

Opět půjdu proti proudu. Kniha ve mě nezanechala nijak silný dojem. Tento žánr běžně nečtu, ale ze zvědavosti a díky vysokému hodnocení jsem mu dala šanci.
Začátek příběhu pro mě byl utrpení, stránky neubývaly a děj mi nepřišel nijak zajímavý. Pak přišel zlom. Měla jsem silné nutkání zatřepat s hlavní hrdinkou, šedou myškou s nulovým seběvědomím, ze ktéré (zde to graduje) se stala učitelka.... a jejího kamaráda?, který je nafoukaný sobecký floutek, který sežral Šalamounovo hovno a krásu Trojské Heleny.
Jediné, co musím autorovi nechat je pro mě jediný zvrat v ději. Tedy to co se stane ke konci knihy. Zde jsem smekla klobouček. A za to dávám jednu hvězdu. Jinak nic, neb mi hlavní hrdinové sáli krev víc než hejno komárů.

makovec.h
17.08.2013 5 z 5

Skvělá kniha, kterou mohu jen doporučit. Místy smutná a trochu depresivní, přesto je optimistická a ten konec je skvělý. Všechno končí na začátku a tak se příběh může opakovat znovu a znovu.

HanaNov
04.08.2013 5 z 5

Výborně napsané, nápaditě pojaté, dojímavé... Jeden den je kniha, která mě v poslední době asi nejvíc vzala za srdce. Je to úžasná (a netradičně sestavená) sonda do života dvou lidí, je to román o hledání životní lásky a štěstí, přátelství, porozumění, odcizení a opětovném sbližování.
John Nichols vytvořil úžasnou koláž pohledů do světa hlavních hrdinů, sledující jejich životy vždy jeden jediný den v roce od jejich promoce po každý následující rok. I když se kniha nečte příliš rychle, protože je písmo na stránkách poměrně nahuštěné, mě osobně děj naprosto pohltil. Četla jsem jednu kapitolu a už jsem přemýšlela, čím budu překvapená v kapitole následující - stále jsem se zaobírala otázkou, kam se budou životy hlavních hrdinů ubírat. Časové posuny se ukázaly jako opravdu velmi geniální tah, nesledujeme tak kontinuální vývoj, ale podle řečeného si ho můžeme sami dotvářet. A i když příběh nekončí happyendem, ale naprosto překvapivě a nečekaně, je to vlastně jedině dobře, protože život není spravedlivý a nikdy nic v něm skutečným happyendem nekončí. Čtenář je v závěru samozřejmě velmi nemile překvapen, nicméně pokud by děj dopadl tak, jak všichni celou dobu čekají, mohl by se zařadit mezi tuctové bezduché sladké romány, kam Jeden den v žádném případě nepatří!

Vojta
18.07.2013 5 z 5

Jeden den je román psaný spíš pro ženy, ale taky si myslím, že si ho bez obav mohou přečíst i muži. Je to sice romantika, ale celkem střízlivá a realistická. Je to sice kniha o jednom vztahu mezi mužem a ženou, ale také o vztazích mezi lidmi obecně a obecně o životě lidí na přelomu tisíciletí. Nicholls je v první řadě trefný a přesný, lidi a jejich osudy popisuje s detaily (naštěstí jenom s těmi důležitými), osudy jeho hrdinů jsou možná trochu holywoodsky upravené, ale ve své podstatě jsou skutečné a uvěřitelné. Jednoduchost a pravdivost, to mi k téhle knížce nejvíc sedí. Hodně autorů se pokouší být objeviteli nových literárních galaxií, Nicholls takové ambice nemá, nevím, jestli z důvodu skromnosti nebo proto, aby prodal.
Kdybych mě jmenovat moji nejoblíbenější část, tak je to asi kapitola Chemie. Popis neopodstatněné euforie z večírků a deprese, co se na člověka druhý den lepí, na mě opravdu zapůsobil, dokonce mi způsobil lehkou fyzickou nevolnost, neboť jsem si vzpomněl na své vlastní zážitky. Ale konec byl také pěkný, takový si kniha zasloužila. Jeden den je sice bestseller, ale na úrovni.

kutikk
08.07.2013 4 z 5

Zpočátku mě kniha nenadchla, očekávala jsem jiný příběh, ale knížka je strašně čtivá a má spád, žádný pomalý příběh. Prvních 100 stran jsem tak nějak přečetla bez nadšení, hlavní hrdinové mi byli nesympatičtí a nechápala jsem, proč by se vůbec měli dávat dohromady, protože co si budeme povídat, Dexter nevypadal jako ideální partner a Emma mi přišla nafoukaná a divná. Ale po čase mi Emma přirostla k srdci, Dexter se postupně měnil a knížku jsem nemohla odložit, jak jsem byla zvědavá, co bude dál :)

Therysha
04.07.2013 5 z 5

Konec jsem četla ráno v pekárně než se otevřelo a bulela jsem jako želva.. Nádherná kniha!!! Jen jsem si ze začátku musela trochu zvyknout na styl psaní. Trošku mě štvalo to přeskakování na stejný den ale jiného roku.. prostě trochu jsem se musela zapřemýšlet, ale konec naprosto ale naprosto úžasný...

Viděla jsem i film.. vlastně kvůli filmu jsem sháněla knihu...zase vítězí kniha a vlastní představivost

Kaculina
30.06.2013 5 z 5

skvela kniha, precetla jsem ji jednim dechem, doporucuji

katejohnsson
30.06.2013 5 z 5

ten konec se mnou hodně zamával. skoro bych radši byla za přeslazený happyend. ale takhle to má mnohem větší sílu

Virusek
28.06.2013 5 z 5

Nádherná kniha, úplně mě dostala, vřele doporučuji :-)

vivitv
25.06.2013 5 z 5

Keď som si po odporúčaní kamarátkou pozrela film Jeden deň, povedala som si: „Kniha bude skvelá!“ A skutočne bola. Nádherný príbeh, napísaný zvláštnym denníkovým štýlom je sondou do života dvoch ľudí. Jeden deň je román o hľadaní životnej lásky a šťastia, priateľstva, porozumenia, odcudzenia a opätovnom zbližovaní. Pri čítaní som sa niekedy pristihla, že sa nevedomky a bezdôvodne usmievam. Také pocity vo mne vyvolala. Smiala som sa pri vtipných pasážach a plakala pri tých smutných... Pripomenula mi knihu Príbeh jednej lásky od Ericha Segala, ktorú som čítala pred rokmi. Čím to je, že najkrajšie príbehy lásky píšu muži... Knihu odporúčam všetkým ako pohodové a príjemné čítanie! „Dex a Em, Em a Dex“