Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226115/jeden-den-226115.jpg 4 926 217

"Přátelství je někdy míň než láska" Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

One Day , 2009

Ivuska 11
Ivuska 11
23.01.2017 5 z 5

... "Zij kazdy den, jako by to mel byt tvuj posledni," znela obvykla rada, ale po pravde receno, kdo by na to mel energii? Co kdyz zrovna prsi nebo na cloveka neco leze? Nebylo to dost prakticke. Mnohem lepsi je proste snazit se zit co nejlip, odvazne a nebojacne a treba i neco zmenit. Ne snad cely svet, ale aspon ten kousek kolem sebe. ...

MonikaHos
MonikaHos
18.01.2017 5 z 5

Překrásná knížka! Autor je nejen ohromně vtipný, ale má skvělý smysl pro detail. Strašně se mi líbilo sledovat vývoj hlavních postav a obě jsem si zamilovala. Tuhle knížku budu mít v hlavě ještě hodně dlouho. A teď hurá na film!

lenka6504
lenka6504
24.12.2016 5 z 5

Nádherný příběh, dojemný i veselý zároveň. Přečteno jedním dechem!

SelenaDemi428
SelenaDemi428
23.12.2016 4 z 5

Doopravdy krásná kniha. Líbilo se mi, jak to bylo napsané - že se vždy popsal jeden den z roku a bylo hezké sledovat, jak se za ten rok charaktery Emmy a Dextera mění.
Ke knížce jsem se dostala náhodou, už dlouho jsem se chtěla podívat na film a když už jsem si ho chtěla pustit, zjistila jsem, že je i knížka, takže jsem sledování filmu odložila a přečetla si prvně knihu, dělám to tak vždy. A jsem za to ráda, takovou knihu už nejspíš nikdy číst nebudu. Tahala jsem si ji všude i přes to, že je tak objemná.¨
Někdy jsem se sice ztrácela a některé odstavce byly až moc popisné, proto o hvězdičku méně. Musím ale říct, že jsem s Dexterem a Emmou strávila krásný měsíc :).

montaana219
montaana219
25.11.2016 4 z 5

Opravdu by k sobě měli tihle dva tak blízko? Inteligentní Emma a hezounek Dexter? Nicméně kniha se mi velmi líbila, je opravdu dobře a čtivě napsaná, "líbil" se mi nečekaný konec i popisy všedních dní. Dexterova postava mě bavila o něco více :) 4*

exitus
exitus
31.08.2016 5 z 5

Moje srdeční záležitost, knihu jsem nyní dočetla již potřetí a asi ne naposled. Pokaždé v ní objevím něco nového, pokaždé mě dojme na jiných místech, pokaždé jsem v jiné životní situaci a proto mě osloví více jiná kapitola než minule. Nichollsovo psaní mi velmi vyhovuje, jeho angličtina je úžasně britská a kniha je takovou kronikou 20 let nejen dvou lidí, ale i celé země. Občas slyším, že si čtenář nemohl najít zalíbení ani v jedné postavě, ale já mám ráda oba hlavní hrdiny i s jejich špatnými vlastnostmi a jejich přátelství, občas nepochopitelnému, i jejich lásce věřím. Ostatní postavy jsou taky výborně napsané, snad nikdo není žádná hloupá karikatura. Konec, který jsem kdysi nechápala a byla za něj naštvaná, mi po několika přečteních dává smysl a do příběhu zapadá, i když pokaždé přemýšlím, že knihu nedočtu a vysním si jiný konec.

maid
maid
30.08.2016 2 z 5

Dlouho jsem nebyla z knížky tak zklamaná, jestli vůbec. Autor se pravděpodobně snažil o rádoby originální ukončení, které ovšem po čtení 400 stran knihy působilo nanejvýš trapně a přitom to celom dobu vypadalo tak dobře a nadějně. Zn. Zhrzený čtenář

Markét.t
Markét.t
28.08.2016 5 z 5

Skvělá!
Do čtení jsem se pouštěla už podruhé, protože dříve jsem se nemohla prokousat pomalejším úvodem.
Teď jsem moc ráda, že jsem knize dala druhou šanci. Kniha je skvěle a originálně napsána.
Druhou polovinu jsem přečetla víceméně na jeden zátah. Nepochybuji o tom, že se k ní zase někdy znovu dostanu.

iluliacross
iluliacross
18.08.2016 5 z 5

Úžasný román. Já to říkám pořád, že chlapi ví, jak napsat dobrý román o lásce. Této knize nechybělo absolutně nic. Bylo to milé, vtipné, dynamické, inteligentní, čtivé. Co víc si přát. Snad ještě nikdy jsem nečetla tak perfektně podaný zamilovaný příběh. Žádný cukřík, ale naprosto reálné, normálně smýšlející postavy, které jste si buď zamilovali, nebo je nenáviděli. Kniha ve mně vzbudila emoce, přemýšlela jsem o ní dlouho po přečtení. Je v ní spousta krásných myšlenek, ale žádná hrouda másla, naopak, lehké čtení, které občas zhořkne, ale tak to má být.

HollyGolightly
HollyGolightly
04.08.2016 5 z 5

Výborné čtení, rozesměje, rozesmutní, někdy "bolestivě šlápne na kuří oko" ale tak to má být pokud je kniha dobře napsaná....

Dija
Dija
21.07.2016 4 z 5

Možná jsem udělala chybu, že jsem se nejdříve podívala na film a pak až četla knížku. Konec, který každého překvapil, mě nepřekvapil a jen jsem čekala, kdy to přijde. I tak byla kniha velice čtivá, originálně napsaná, také vtipná, všední a rozhodně to nebyla žádná přeslazená romanťárna. Na léto ideální čtení :-)

Elern
Elern
17.07.2016 4 z 5

Film nebo knížka?
Jedním slovem nebýt filmu, nepřečtu si ani Záskok ani Jeden den. Ale film mě okouzlil natolik, že jsem si to prostě musela přečíst. Bohužel to "nadšení" se u písemného slova nedostavilo. To prvotní kouzlo zmizelo a dost toho lituji. Adaptace mi dala daleko více emocí (taky to hráli pěkní herci, což o to). Přesto měla krásné úvahy a pasáže, od kterých se nedalo odtrhnout, které mě chytly za srdce a hlavně s kterými jsem se ztotožnila.
Ale hlavně to není žádný slaďák, ale od srdce pravdivě napsaný příběh.

elcapitano
elcapitano
02.07.2016 4 z 5

Pro mne trochu netypická kniha, ale přesto mne dostala. Svým vtipem, ironií, opravdovostí. Úplně jsem to s Dextrem a Em prožíval, některé situace byly úplně jak živé, ..
Jen ten závěr?.. nemyslím jen ten překvapivý zlom, ale pak to natahování a dovyprávění až "za konec".

zdennyrakky
zdennyrakky
30.06.2016 4 z 5

Kdo má rád inspirativní příběhy obyčejných lidí, jejichž povahy a rozhodování v různých životních situacích jsou mistrně vyprávěny, tomu tuhle knihu velmi doporučuji. Kdo je alergický na kýčovitost běžných milostných románů, ten se této knihy - soudím podle sebe - nemusí vůbec bát. Pátou hvězdu nedávám jen proto, že si ji šetřím na dejme tomu na pět svých úplně top knih. Tuhle přeci jen řadím o levlík níž - hlavně kvůli poněkud umělému závěru. Chápu ale autora, že je asi moc těžké takhle plynoucí příběh nějak uzavřít...

Denika
Denika
20.06.2016 5 z 5

Knihu jsem četla na sklonku roku, takže se k vánoční atmosféře přidaly ještě potoky slz. Zpočátku nuda a šeď, ke konci jsem nemohla přestat číst. Ano, postavy jsou trochu předvídatelné (on - nezodpovědný alkoholik, věčné dítě; ona - pečlivá a citlivá žena v každém ohledu). Příběh samotný má však spád, je v něm popsán život takový, jaký je - s láskou, pády, bolestmi i radostmi, zodpovědností i problémy, se smrtí. Právě konec mě naprosto dostal, ale - nebudu kazit napětí z četby budoucím čtenářům. Za mě jednoznačně plný počet hvězd, velmi povedený kousek.

Pupa
Pupa
09.06.2016 3 z 5

Romantický příběh, který rozhodně nepostrádá na čtivosti, ale děj a dialogy podle mého soudu trpí jistou neživotností a postavy předvídatelnou schematičností... Knihu také nijak nepozvedl ani český překlad, který je svou častou toporností a místy doslovností bohužel dosti průměrný. Navíc i po redakčních a korektorských úpravách zůstalo v textu nepřeberné množství chyb (překlepů, chybějící/přebývající interpunkce apod. - je poněkud zarážející, že redaktor a korektor poměrně prestižního nakladatelství [alespoň se tak snaží působit] neovládají českou interpunkci, případně knize nevěnují tolik pozornosti, kolik by si zasloužila - při čtení to působí značně rušivě).

Alienn
Alienn
21.05.2016 4 z 5

Doporučuji nenechat se odradit začátkem a vytrvat. Já knihu málem odložila, ale jsem nakonec ráda, že jsem to neudělala. Rozhodně zajímavý námět popsat vždy jeden den každý rok. Některé pasáže se mi líbily více, některé méně, ale rozhodně musím vyzdvihnout to, jak byly popsané postavy, hlavně to, jak se v průběhu let mění a vyvíjejí. Příležitostně zkusím i film.

koki.veru
koki.veru
15.05.2016 5 z 5

Nádherná knížka. Úžasné hlavní postavy, které se neustále kolem sebe "motají", až nakonec přeci jen skončí u sebe. Jediné, co mě trochu mrzelo, byl konec knížky, to jsem opravdu nečekala. Film jsem ještě neviděla, tak se těším, až se na něj podívám.

petra4080
petra4080
13.04.2016 1 z 5

Co to bylo? Neuvěřitelně nudné, rozvleklé, úplně o ničem, ani pokus autora zahrát na city na konci neměl požadovaný efekt. Pro mě byl příběh nereálný :-( Nápad dobrý, ale naprosto nevyužitý. Rozhodně jedna z nejhorších knížek které jsem četla.

Bee
Bee
12.04.2016 5 z 5

Jako první jsem před pár lety viděla filmové zpracování a rok co rok na něj koukám znovu. Takže když jsem konečně narazila na knihu, neváhala jsem a pustila se do čtení. A nezklamalo mě to.
Líbí se mi, že můžeme vidět hlavní postavy "růst" a vyvíjet se. Dostáváme takový průřez životem a zároveň i vztahem obou protagonistů a jako velké plus musím zmínit, že to vůbec není žádný slaďák od Nicholase Sparkse, to by totiž celý tenhle příběh zkazilo. Je to psáno realisticky a zábavně, u některých pasáží jsem se smála neuvěřitelným způsobem. Nechybí tu samozřejmě i negativní chvíle v životech postav, ale to patří k životu a je to tu pojato tak, jak to je. A to se mi líbí.
Co se týče závěru knihy, nemělo to chybu, autor stále pokračuje v realistickém duchu a tak nějak mi to tady sedlo. Určitě doporučuji k přečtení.