Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226115/jeden-den-226115.jpg 4 932 217

"Přátelství je někdy míň než láska" Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

One Day , 2009

Kristy.Seb
03.02.2022 4 z 5

Někdy si člověk uvědomuje, že se právě teď dějí velké věci, a jindy vystavují z minulosti. A obdobně je to možná s lidmi.

Na knihu jsem se dlouho těšila, chtěla jsem si ji přečíst před shlédnutím filmu. Ale kniha mě nedokázala moc zaujmout. Dexter mi šíleně vadil, nevím proč ho Emma nekopla do zadku hned. Ale láska je hold slepá. Konec už byl daleko lepší, ale na film se ani moc netěším.

Dani25
21.01.2022 4 z 5

20 rokov života Dextera a Emmy, ktoré prežívame z pohľadu oboch hlavných hrdinov. Kniha o láske dvoch ľudí, ktorí nie sú spolu a tvária sa ako dobrí priatelia. Dej smutný.

Mosula
27.12.2021 3 z 5

Vzhledem k nadšeným ohlasům na knihu jsem čekala, že to bude mnohem lepší, tohle byla průměrná kronika dvou lidských životů. Dexter byl po většinu času na přes držku a o tom, že by se s Emmou opravdu milovali, mě autor nedokázal přesvědčit. Kniha navíc byla zdlouhavá, některá místa jsem přeskakovala, čekala jsem nějakou katarzi, přišlo jen zklamání.

Kniznicerv
04.11.2021 5 z 5

Čtu pořád, stává se mi ale bohužel málokdy, že mě příběh naprosto strhne od první stránky. A přesně to se stalo v případě Jednoho dne.
Kniha mě nadchla brilantními jiskrnými dialogy, vtipem, uvěřitelnými lidskými postavami a dokonalému vystižení mezilidských vztahů a situaci, kdy jsem si říkala: přesně vím, jak se ta postava teď cítí, to už jsem si taky zažila.
Líbil se mi originální koncept, kdy se každá kapitola udála v jednom roce, mohli jsme tak sledovat dvacetiletý vývoj jednoho výjimečného vztahu.
Byla jsem hodně zvědavá, jak to s oběma hrdiny, kteří se v životě střídavě potkávají a vzdalují, dopadne. Konec mě možná proto trochu zklamal, asi bych v příběhu nepotřebovala takové drama. To je ale čistě osobní názor.
Jinak jsem byla knihou nadšená a doufám, že mě nezklame ani Tři na cestě, kterou si chci přečíst jako další

FoxFox
07.09.2021 5 z 5

Ze začátku se mi nedařilo do knihy začíst, ale potom jsem se od ní zase nemohla odtrhnout a Jeden den jsem přečetla během deštivého víkendu. Romantiku v knihách nevyhledávám, ale tady byla okořeněná špetkou deprese a temna. Krásný příběh, doporučuji i filmové zpracování.

Viky007
23.08.2021 5 z 5

Tak jo, zařazuji mezi své srdcovky. Em a Dex, Dex a Em, to vůbec nezní špatně. Po Dexterovi možná jednou pojmenuju svého psa. Ale teď vážně. Tahle kniha by se dala přirovnat ke kostičce hořké čokolády, kterou si pomalu vychutnáváte. Hořkosladká. Úsměvná. Depresivní. A hlavně svým vlastním způsobem neuvěřitelně milá. Ti dva se k sobě vlastně vůbec nehodili. On byl floutek, co nic neřešil a žil bohémským životem. Ona byla zase příliš vážná intelektuálka. Ale i tak jste jim fandili, protože život přece není černobílý, stejně tak postavy v této knize. Mají své dobré, ale i špatné vlastnosti. Celkově mě uchvátil i styl psaní, díky kterému čtenář dokonale porozumí postavám. Tak už končím, chvály bylo víc než dost. Jen musím přežít knižní kocovinu, protože tohle z hlavy jen tak nedostanu.

Lily101
22.08.2021 4 z 5

Rereading a opět čteno na dovolené u moře.

Kolik knih jsem přečetla víc než jednou, bych mohla spočítat na prstech jedné ruky (holt život je krátký a knih je takové množství), tak to asi mluví za vše.

Ta kniha je prostě báječná. Trochu neuvěřitelná, ale…tak trochu i ze života (vývoj postav by mohl/nejsem ještě ve věku, kdy mohu všechna časová období posoudit/ odpovídat realitě), současně závěrem…no, nechte se překvapit.

Romantická linie tam je, ale když jsem to zvládla já (romantickou literaturu á la červená knihovna nevyhledávám), tak to zvládnete i Vy.

Děj je zajímavý a po dočtení ve Vás dost možná zůstane…blíže nespecifikovatelný pocit; zkrátka to na Vás dost možná hodně zapůsobí.

čef
09.08.2021 4 z 5

Ostrovtipné, ironické a intelektuálně velmi zdatné dialogy – to je podstata této knihy. Příběh je zamilovaný, propletený a složitý, vztah mezi hrdiny je hodně zvláštní. Hodně se zde pije, až chlastá, drogy jsou zde samozřejmě rovněž v množství mnohem větším než malém, také hodně packalství a neumětelství hlavně u hlavního hrdiny, prostě převážně zahálčivý život střední třídy ve Velké Británii jako vyšitý s trochou nostalgie nakonec. Moc jsem se nepobavil – hlupáci mne nebaví ani v knihách.

LadyAnn
01.07.2021 5 z 5

Prosté, ale krásné, citlivé, dojemné... věřím, že každý, kdo má v životě "svého" Dexe nebo Em, se v téhle knížce najde a nikdy na ni nezapomene.

Raislin
28.04.2021 5 z 5

Nádherná kniha!!! Ale, ach jo. Příběh je prostě jeden z nejoblíbenějších! Miluju Em a Dexe! Mrzí mě, že je tak smutná, ale i to bohužel patří k životu. Pěkně jsem si pobrečela! Ale rozhodně stojí za přečtení!!!

lencin
13.01.2021 4 z 5

Em a Dex. Dex a Em. Líbilo se mi to. Míjení se, ztrácení a objevování. Hezké příklady toho, jak se někdy liší to, co říkáme od toho, co cítíme nebo si myslíme.

bruntal
22.12.2020 4 z 5

Chvílemi zdlouhavé, ale jako celek krásné.

PetK
14.09.2020 4 z 5

Milé překvapení. Originální nápad a forma. Především jsem ale ocenila vtip a ironii, bez které by se zřejmě jednalo o další nepříliš nápaditou limonádku. Nicholls ale dokázal najít míru, jak příjemně "shodit" nejrůznější dojemné okamžiky, a přitom se o dojemnost nepřipravit.
Jasně že jeden ze zvratů musel přijít právě v den, kdy autor svoje dva hlavní hrdiny a jejich životy zhruba dvacet let zaznamenává. I když už to bylo na hraně jakési uvěřitelnosti, chápu, že jinak to asi být nemohlo, pokud to mělo držet pohromadě.
Maličko zklamaná jsem byla z konce, který se sice víceméně zdržel srdceryvných dojáků, ale neposkytl mi pocit katarze... nevím, jak to lépe popsat. To ale může být pouze subjektivní dojem. Celkově knížku řadím mezi ty, které mě příjemně překvapily.

keny
10.09.2020 4 z 5

Kniha o přátelství, lásce, skvělé vtipné glosy, i když u Em někdy už moc shazujici...Ale ten konec jsem takto nechtěla...Proč, když už konečně, tak takto....?

Jumpova
06.08.2020 5 z 5

Viděla jsem film, takže se mi při čtení knihy v hlavě promítaly obě hlavní postavy v jejich filmových podobách, ale vůbec mi to nevadilo. Příběh mi přijde takový zvláštní, ale pro mě je to prostě srdcovka, ke které se budu ráda znovu vracet. Čtivý, dojemný příběh. Moc doporučuju i knihu i film. 5 z 5.

Micha-Él
16.07.2020 5 z 5

"Jeden den" jsem četla před několika lety, vím, že mě dost zasáhl. Dex a Em byli sympatická dvojka, každý jiný a přece tolik podobní. Knížka je o tom, jak se lidé míjejí, i když jsou si blízcí, je o přátelství, lásce, (ne)splněných snech, ale také o ztrátách, nálezech a pádech. Je zkrátka o životě... Bylo zde více míst, kdy jsem se cítila dojatá, ale nejvíc mě vzal konec. Ještě teď mám v hlavě Emmina slova o tom, že nemůžeme změnit celý svět, ale proč se aspoň nepokusit změnit ten kousek kolem sebe. Ke knize mě přivedl film, který mě ale až tak nenadchnul, hodně se skákalo mezi lety a měla jsem pocit, že děj pak působí roztříštěně. Po přečtení předlohy se na něj dívám jinak a už se mi líbí víc. Nicméně soundtrack od Rachel Portman se velmi povedl. Knížku mohu jen doporučit a pak se mrkněte na film, až budete vědět jednotlivé souvislosti :)

Anne_and_books
08.07.2020 3 z 5

Kniha, od které dostanete přesně to, co očekáváte. Oddychové romantické čtení, které sleduje osudy dvou lidí, které od sebe drží špatná komunikace, jako tomu bylo v řadě jiných knih. Ačkoliv od začátku víte, jak příběh skončí, konec mě překvapil. Celá kniha se čte velmi pěkně a za mě patří ke kvalitnějším románům (nejen) pro ženy (ikdyž Dexter mě občas svým chováním vytáčel).

mil
29.05.2020 5 z 5

Nejprve jsem knihu odložila po pár stránkách. Po několika dnech dostala ještě jednu šanci a vyklubal se z toho skvělý příběh. Jen bych si přála happy end.

janasim
27.05.2020 3 z 5

Nemůžu říct, že bych byla z této knihy nadšená. Příběh je zajímavý, lákavý, dobře se čte, pokud se čte, ale když jsem knížku odložila, nechtělo se mi ji zase otevírat. V jedné části mi prostě bylo úplně jedno, co se bude s hrdiny dít. Beru-li ale knížku jako celek, pak určitě stojí za přečtení.

ctenarka881
07.05.2020 5 z 5

Knihu jsem cetla uz pred lety, ale porad si ji moc dobre pamatuju.. strasne se mi libila a strasne jsem se do ni zakousla.. kdyz jsem videla film, tak jsem byla zklamana.. kniha je urcite lepsi!;-) doporucuji