Je to náš příběh: Teologický esej o vlastenectví a křesťanských hodnotách české kultury https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392174/bmid_je-to-nas-pribeh-teologicky-esej-o--3i4-392174.jpg 4 7 2

Tato knížka pojednává o vlastenectví. Jen málokteré téma vzbuzuje v české společnosti tolik emocí a sporů, v současné době snad víc než kdykoli předtím. Tváří v tvář výzvám dnešního světa nabyla slova jako vlast a národ, domov a tradice nové a nebývalé ozvučnosti. V překotném tempu změn a v silovém poli globálních ohrožení se s novou naléhavostí ozývá otázka české národní a kulturní identity. A právě v této souvislosti často zaznívá odkaz na dříve spíše opomíjené křesťanské hodnoty naší kultury. Oživení vlasteneckých citů a postojů jde ruku v ruce s připomínáním křesťanského kulturního dědictví českého národa. A to je důvod, proč vznikla tato kniha. Teolog a religionista Pavel Hošek v ní nabízí biblické a teologické souřadnice odpovědného přemýšlení nad aktuálními tématy, jako jsou šťastné i neblahé podoby lásky k vlasti a národu a také předávání národních tradic nastupujícím generacím českých dětí, to vše právě s ohledem na obnovený zájem o křesťanské hodnoty naší kultury.... celý text

J.F.
15.05.2021 3 z 5

Na mě trochu moc kompilační – a hlavně mám problém s tím (Patočkovým) rozlišováním „velkého“ a „malého“ češství, kde velký jako by byl jen ten, kdo nás proslaví v cizině nebo sem přinese něco dobrého cizího. Co potom s těmi, co třeba „jenom“ obnovili český jazyk? Je i to jen „malé češství“?

Sigas
27.09.2020 4 z 5

Přiznám se, zpočátku ve mně pár náznaků vzbudilo obavu, že se dozvíme, jaký má podle Božích záměrů být český národ, a tedy že Hoškovo teologické východisko bude nějaké iluzorní hledisko na tento svět mimo tento svět. Ale nestalo se a ony podezřelé náznaky skončily tvrzením, že Bůh chce, aby byl český národ český, tedy co nejvíc sám sebou. To je mi nakonec velmi sympatické, protože nejde o nic jiného než o obdobu přijetí svého života v celosti a fakticitě, se světlými i temnými strákami, s milou i nemilou historií, tedy o přijetí sebe sama rozšířené na naše bytí v rámci dějin národního společenství. Jaký je smysl nebo poslání českého národa? Ne selektivní hlas jedné epochy nebo jedno hlediska, ale všechny ty soupeřící a často protichůdné tradice a proudy - to je náš příběh.
Nemohu posuzovat odbornou, historickou stránku knížky, ale pro mě to bylo velmi poučné a zábavné čtení.