Je to jinak, mami

Je to jinak, mami https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399520/bmid_je-to-jinak-mami-Bn8-399520.jpg 4 210 71

Boris je obyčejný mladý muž pracující v obyčejné redakci kdesi v hlavním městě. Je gay, což o něm ale jeho kolegové netuší. Ví to jen jeho přítel Marko a osazenstvo homosexuálního klubu, do kterého sporadicky chodí. Marko však Borisovi oznámí, že se budou muset přestat stýkat, protože se bude ženit. Boris citlivě vnímá, jak se mnohým jeho homosexuálním kamarádům či kamarádkám hroutí vztahy a drasticky se mění životy právě pod tlakem heterosexuálního okolí. Když do Borisova života nečekaně vstoupí mladý lékař Michal, přitažlivý, vnímavý, citlivý a empatický muž, Boris odmítá pokračovat ve lži a rozhodne se svojí homosexualitu přiznat nejbližšímu a nejmilovanějšímu člověku - svojí mámě.... celý text

Ctenar1202
12.01.2020 5 z 5

moje první kniha zaměřená na toto téma a bylo to skvělé!! A ten konec?! To jsem nečekala a na jednu stranu mě to mrzí, ale byl to dechberoucí závěr. Autorce se podařilo skvěle vylíčit pocity a názory s jakými se musí homosexuálové potýkat.

nik077
31.12.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila. Některé kapitoly vtipné, jiné smutné. Chtělo by to více knih na toto téma.

vsechnonebonic
16.12.2019 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala náhodou, autorku neznám, ale ráda jsem si knihu přečetla. Mne příběh zaujal, hlavnímu hrdinovi jsem fandila a přála mu, aby našel svoje "štěstí".

Leniiis
16.12.2019 4 z 5

No..jsem zvědavá na pokračování tohoto příběhu, protože nesnáším otevřený konce..četlo se jedním dechem díky krátkým kapitolám..:-) oceňuji téma..zase něco trochu jinýho než je ve všech knížkách.

attila1
17.11.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Téma mi je blízké. Ukazuje to na normálnost a přirozenost prožívání vztahů homosexuálů.

milan.krimsky
30.10.2019 3 z 5

Kniha by se dala snadno číst rychle, ale ty komentáře slovensko-česky té babičky se mi nelíbily, takový výplod autorky

Fedýfeťák
27.10.2019 2 z 5

Je to celkem zajímavá kniha avšak z toho co se děje hlavnímu hrdinovi by se toho o této skupině lidí moc nedozvěděli. Podle mě se toho více dozvíme při rozhovorech hlavního hrdiny s jeho kamarádkou.

msjadepaton
21.10.2019 2 z 5

Žádné velké boření mýtů, jak se píše na zadní straně knihy, se nekonalo. Naopak to bylo jedno klišé za druhým. Uznávám, že vzhledem k tomu, že jsem z České republiky a ještě navíc z Prahy, nemám o poměrech gayů na Slovensku žádné informace, takže třeba to tam vážně je takhle tragické.
Jenže s tím jsem až takový problém neměla. Horší bylo spíš zpracování, díky kterému to celé vyznělo téměř komicky. Měla jsem pocit, že čtu mexickou telenovelu (anet8843 to vystihla naprosto přesně). Možná chtěla autorka napsat něco jako Malý život ze slovenského prostředí, ale příliš neuspěla.
Další věcí jsou ty socálněvědní přednášky, které jsou do textu zasazené tak násilně, že jsem se z toho pokaždé chytala za hlavu.
Autorka se zřejmě ze všech sil snažila, aby nebyly postavy černobílé, což musím uznat dopadlo ještě celkem dobře. Až na to, že se ty postavy moc nechovaly jako lidé. Hlavně tak nemluvily. Buď neustále vedly dlouhé proslovy o rovnoprávnosti nebo trousily homofobní poznámky, často v rozhovorech, které s tím absolutně nesouvisely (například o skákání padákem).
Na druhou stranu, po tom, co jsem četla Bosse je ve srovnání s tím v podstatě všechno literárním skvostem s vypiplanými postavami a realistickým příběhem. A kniha se čte opravdu sama, to zase ano.
Pokud od toho nebudete čekat nějakou hloubku nebo příběh, který naprosto změní vaše chápání světa a pokud máte rádi telenovely, mohlo by se vám to i líbit.

LucySmile
02.10.2019 5 z 5

Fantastická knížka, na kterou jsem se po večerech těšila. Ukazuje, jak předsudky společnosti můžou ovlivnit naše myšlení, a zároveň líčí negativní postoj některých lidí vůči homosexuálům. Někteří tu píší, že se toto reálně tak často nestává. Ano, tento příběh je asi extrém, ale na druhou stranu, toto se opravdu děje. Konec překvapivě smutný

Parwana
27.09.2019 2 z 5

Měla jsem od knížky velké očekávání, které bohužel nebylo naplněno. Autorka si ukousla větší sousto, než mohla sníst a některé věci nezvládla.
1)Netuším, kde se příběh odehrával. V Česku? Na Slovensku?
2)Nářečí babičky hlavního hrdiny byla zpotvořená slovenština, nikoliv prapodivné nářečí, které si babička vymyslela.
3)všudypřítomné slovo sexovat, které nesnáším.
4)velmi přehnaný konec dovedený do absurdního závěru.
Navíc je z knihy až příliš poznat, že se jedná o román o mužích, který napsala žena - takto by to totiž žádný muž nenapsal a použité fráze hrdinům do úst nikdy nevložil. Přečteno za dva dny, ještě že tak.

Etule
15.09.2019 3 z 5

Z knihy mám dost rozporuplné pocity. Na jednu stranu tam bylo několik opravdu zajímavých myšlenek, na druhou stranu je tam spousta klišé, která mě dost lezla na nervy. Obzvlášť ten konec.
Možný spoiler
Vyloženě mě vytáčí, že přetrvává názor, že dlouhodobý šťastný vztah mohou mít pouze heterosexuálové. U homosexuálů to dopadá většinou tak, že jeden zemře nebo je příliš promiskuitní a nechce vztah. Ach jo...

anet8843
04.09.2019 odpad!

OBSAHUJE VÝSMĚŠNĚ SPOILERY.
Předem bych ráda řekla, jak moc jsem se na knihu těšila. Vypadala moderně, krásný přebal, slibovala boření mýtů o homosexuálech. A pocity po přečtení? Dlouho mě kniha takhle nenaštvala. Skutečně jsem dlouho nečetla nic tak stereotypního a urážlivého jako je tenhle škvár.
Od počátku mi kniha připadala jako nějaký devadesátkový román pro ženy. Jednoduchý děj, podivné rozhovory, které byly protkané sošnými monology některých postav jako z mexické telenovely. Postava Sofie byla tak otravná, že to ani není možné popsat - dle mého vložené alter ego autorky, vždy chápavá pro nás měla cajdavé sluníčkářské kecy.
V knize najdete snad naprosto každý myslitelný stereotyp o homosexualitě. Setkala se někdy autorka s homosexuálem? Uvědomuje si, že to není žádná "skupina lidí", ale jednoduše člověk, jednotlivec? Tahle kniha měla jenom potvrdit všechny homofóbní kecy o promiskuitě a nešťastnosti všech gayů (ano, všichni homosexuálové v knize dopadnou tragicky .- protože gay prostě nemůže prožít hezký život vedle fajn partnera, jasně!).
Shrňme si to - jedna postava spáchala sebevraždu (gay), jednu znásilnil otec (lesba), jedopho zmlátil vlastní otec (gay), jednoho nechal zavraždit otec jeho milence (gay), jeden byl zavražděn (gay). Teda nevím, jak to chodí u Slováku, ale co prosím???
Navíc všichni se bytostně báli, že by je vyhodili kvůli orientace z práce - to jako fakt? Chápu, že to ještě ne vždy mají homosexuálové snadné, ale tohle?
Autorka se snažila gradovat děj, ale místo toho vznikla tak trapná komika, jakou nezvládá ani mexická telenovela. Přehltila děj absurdními dramatickými prvky, takže to ve výsledku bylo prostě jenom směšné, ne tragické.
Za autorku je mi tady prostě neskutečně stydno. Kdyby tohle bylo napsáno před 20 lety, tak si řeknu OK. Ale v roce 2010 napsat takový pamflet, a ještě se u toho tvářit, jakože tím gay komunitu zpřístupní okolnímu světu... Chci se jednou dožít, že v Čechách/na Slovensku bude napsána kniha o lásce mezi dvěma muži. Člověk k člověku, ne homosexuál k homosexuálovi. Tohle by mělo zapadnout do devadesátek a zůstat tam!

Cometka
04.09.2019 5 z 5

Za mě úplně nejlepší knížka s touto tématikou. Borise nelze nemilovat a jeho příběh dává takovou hloubku, že člověk nejenže má pocit, že je součástí příběhu, ale po dočtení má spoustu věcí k přemýšlení. Knížku doporučuji přečíst každému a doufám v další díly příběhu Borise v češtině.

pedroK
16.08.2019 5 z 5

Téma velmi aktuální, příběh čtivě napsaný. Dopadne to špatně, to mě zdrtilo. Nemohla jsem knihu odložit a po dočtení mi bylo moc smutno. V knize jsou asi dvě erotické scény homosexuálů, někomu by to třeba vadilo, mně se líbilo, že byla autorka až tak otevřená, ukazuje to na normálnost a přirozenost prožívání vztahů homosexuálů. Určitě si od Tamary vezmu další knihu, ikdyby měla být ve slovenštině, která mi bude dělat nemalé potíže;)

fruitbueno
09.08.2019 3 z 5

Tleskám dělení na krátké kapitoly, svižnému tempu i věrnosti zachycení předsudků homosexuální menšiny. Je to asi můj problém, ale nějak jsem si k Je to jinak, mami... nedokázala najít tu správnou cestu. Bravurní vykreslení postav zvedá román o level výš, bohužel mě trochu mrzí ta nedovysvětlenost dílčích příběhů (např. u Sofi).

Talys
22.07.2019 4 z 5

Realistický pohled do světa homosexuálů žijících ve společnosti plné předsudků. Láska je láska, nezáleží na tom, zda ji člověk pociťuje k osobě opačného či stejného pohlaví. Vášeň, něha, žárlivost a posledlost si nevybírají. Všechno se dá vybojovat a zvládnout. Kromě smrti.

gleti
20.07.2019 5 z 5

Tainová je výborná spisovatelka. Není moc autorů, kteří by dokázali popsat tak rozličné a přesto uvěřitelné charaktery. (občas jsem měla pocit, že opisovala z naší rodiny). Klobouk dolů.

Děj samotný nic nového nepřináší. Je jedno jestli boj s předsudky vedou gayové nebo nějaká jiná menšina, ale mnohovrstevnost postav vše vynahradí.

Cleo De Nile
21.06.2019 4 z 5

Konečně nějaká zapamatovatelná kniha o gayích, která nepůsobí naivně a moc zidealizovaně. Navíc oceňuji, že je hlavní hrdina už trochu starší. Autorka se nesoustředí jenom na Borisovu sexualitu, má krom toho spoustu osobních a pracovních problémů, o nichž jsem četla s velkou chutí. Není to zrovna veselé čtení (snad krom částí se seznamkou, to jsem se opravdu bavila), ale je upřímné, na nic si nehraje. Strašně bych si přála, aby se už členové LGBT komunity nemuseli skrývat a žít ve strachu, že je okolí odsoudí, ale myslím, že jsme se moc daleko nepohnuli.

Katte192
04.06.2019 odpad!

Ovšem tak toto byla fakt jízda! (ježiš pardon obsahuje spojlery) Hodně si držím palce abych nebyla až moc upřímná a ironická, protože toto mě vážně rozsekalo. Člověk co si na knihu nechá napsat (ok to asi není rozhodnutí autora... ale come on!) ROMÁN KTERÝ BOŘÍ MÝTY O GAYÍCH - to vážně?! Bože to je jedno klišé za druhým. Tato kniha neměla za a) vůbec vzniknout a za b) měla protože to je odstrašující případ jak se KNIHY ROZHODNĚ PSÁT NEMAJÍ. Okej začnu první stránkou která mě rozhodně chytila za srdce, protože (oh šok já vím) chlapec se rozchází s chlapcem, protože se bude ženit! No tak samozřejmě! Jste v šoku stejně jako já, že? No to pozor! Jdeme hned na další! Jak gay (evidentně!) léčí své zlomené srdce? Ano, jde si vy****t mozek z hlavy s random chlapama do gay baru! No pak si jako tak vlastně náhodou najdeme Michala a hrozně to nikomu neříkáme, hlavně ne mámě, protože ji nechceme zničit život a babičce už vůbec ne, protože tu by to rovnou zabilo, že jo? Taky si děláme prdel ze šéfa a jo, zapomněla jsem zcela na to, že Michal je doktor a rozhodně se nemůže vyoutovat protože JE DOKTOR a v práci by ho nejspíš ukřížovali a rozhodně nepustili k pacientům, protože by je mohl nejspíš nakazit, zahryznout nebo bůh ví co by jim mohl provádět, že? Tak přeci jen je to GAY takže - uuuufff jeden nikdy neví milé děti. Už máte strach? No já rozhodně měla u každé další stránky co na mě ještě vypadne. No jasně, kámoše zflákal fotr protože ho načapal s přítelem, logicky. Taky máma chodí s týpkem co ji mlátí, tak je lepší mít chlapa co ji mlátí než nemít nic. Babičku z toho všeho klepne a umírá. Možná je to pro ni lepší, protože nemusela být svědkem konce knihy a to tedy že chlapec Marko - ano ten co se s hlavním hrdinou rozchází hned na první stránce protože se bude ženit - se vrací na scénu a hrozně lituje svého činu a opuštění své životní lásky. Proč že ho vlastně opustil? Ježiš no jasně že si jen neuvědomil ŽE JE GAY! Takže ho chce zpátky, pak se jde pomlátit s Michalem, nebo spíš Michal s ním protože ho to sere a Michal (uch ouvej nebohý doktor) padá na schody a celá kniha končí tím že Michal umírá a všude je krev. Happy end a end of story. Teda pardon - Srdceryvný a hluboký epilog, "zamyšlení se nad životní větou co doktor kdysi pronesl o smrti." And now end of story. Děkuji za knihu a pohlednutí na to, jak se rozhodně LGBTQ+ knihy psát nemají. U této mě bolela každá stránka, protože nejen že to je výsměch, ale nebojím se říct urážka. Srovnávání leváků a homosexuality byl podle mě strop... jeden z mnoha. Okej, už se dál rozepisovat nebudu. Za mě, jedna z nejhorších knih v této kategorii. Opravdu je mi to líto a opravdu mě celá kniha neskutečně mrzí. Bohužel. (PS: Hezky poprosím všechny, kdo právě na tento druh literatury zanevřeli, běžte si přečíst Zlodějku, Líbali jsme se, Dám Ti Slunce...)

Ales04
17.05.2019 5 z 5