Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/613/bmid_je-to-i-muj-zivot-E18-613.png 5 1639 471

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

martina.culik
28.11.2021 5 z 5

Autorka opět nezklamala. Vyprávění z pohledu více osob mi vyhovuje a příběh obohacuje a rozšiřuje.
Příběh jsem trochu znala, jelikož jsem před pár lety zahlédla kousek filmu. Přesto mě příběh opět pohltil a na několika místech i překvapil.

li-li-nka
27.11.2021 5 z 5

Velmi zajimava knizka, ale smutna.
Nesedel mi styl psani autorky, chybeli veci jako prima rec, kdy jsem nevedela, jestli postava zrovna hovori nebo si to mysli. Pote vraceni se do minulosti a dalsi veta z pritomnosti nekdy nedavaly smysl, k cemu se to tema vlastne vaze. Takze obcas jsem tapala.
Konec jsem tak trosku tusila, ze to muze byt Anna ohledne nehody. Zaver me ale dostal skoro do slz.

Bara52
11.11.2021 3 z 5

Dost smutna kniha,ale ten konec?Mne prisel s prominutim uplne debilni, jaka je pravdepodobnost? Knizka je tezsi na cteni, chvilemi mi trvalo, nez jsem vzdycky zase prisla na chut dalsi kapitole a vypraveni z pohledu dalsi osoby, ke konci uz jsem ty barvite popisy stavu jednotlivych lidi preskakovala. Ktera trinactileta holka je schopna takhle premyslet a pohotove reagovat? Nevim, ten namet urcite neni nerealny, ale finalni pribeh urcite nerealny je, a proto me to tak citove nakonec nezasahlo a jsem trochu zklamana.

MirkaProk
03.11.2021 5 z 5

Krásná a zároveň velmi smutná kniha. Příběh o tom, že ať člověk učiní jakékoliv rozhodnutí, nikdy z toho nevyjde jako vítěz. Co zvolit, utrpení jednoho dítěte, nebo smrt. Nemůžeme soudit, pokud jsme to nezažili. Závěr knihy mě úplně rozsekal, bulela jsem jak želva.

PhoebePollard
10.10.2021 4 z 5

Vážné a kontroverzní téma, které jako osoba bez vlastních dětí asi nemůžu úplně pochopit, přesto na mě kniha ale docela zapůsobila. Morální dilema které doufám nebudu muset nikdy řešit a překvapivé rozuzlení... Velmi působivé, ačkoliv asi ne zrovna oddechové čtení.

monushka
08.10.2021 5 z 5

Střídání vypravěčů se do tohoto srdcervoucího příběhu hodilo. Měla jsem tušení, kam bude vyprávění směřovat, ale takový závěr jsem nečekala. Ten mě doslova rozbil.

Katuska88
01.10.2021 5 z 5

Silný... Psycho...
Od tohoto příběhu se moc nedá odprostit...
Dlouho nezapomenu.

Pavlaj
24.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Rodina, která má všechny předpoklady být normální a šťastná. Dva rodiče, kteří milují své děti i sebe navzájem. Akorát že si vytáhli špatný los v podobě těžké nemoci jednoho z dětí a čelí nemožným volbám. Matka dělá vlastně všechno špatně – protože rozhodnout se „správně“ znamená nechat svoje dítě umřít. Sofiina volba a noční můra každého rodiče. Kdo nemá děti, tak knihu asi úplně nepochopí, kdo je má, ten ji obrečí.
Obdivuju autorku, jak se jedna každá její kniha zaměří na nové (a kontroverzní) téma, které se snaží prozkoumat ze všech možných úhlů a pohledů. Začínám si zvykat i na její nečekané konce. SPOILER: Kate v pozadí jsem tušila, Jesseho zápletku taky, ale úplný závěr mě teda dostal. Zaplaťpánbůh za právníkovy hlášky, proč potřebuje asistenčního psa, aspoň nějaké odlehčení.

nakavusterezou
20.08.2021 3 z 5

Knihu jsem cetla postupne asi 2 roky, ne proto, ze by na me byl pribeh emocne silny, spis proto, ze mi nesedl autorcin styl psani.

Tema je tezke, vazne a ten konec jsem necekala.

Viopes
12.08.2021 5 z 5

Tady mnou emoce doslova cloumaly, příběh je dojemný a dlouho ve mně zůstane.

Bablu
08.08.2021 4 z 5

Hodně smutná kniha, obzvláště pokud máte děti. Ale stojí za to si ji přečíst.

Kristýna91
03.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Hned ze začátku se přiznám, že tento příběh asi nedokážu patřičně ocenit, protože nemám děti ani sourozence, a proto je pro mě těžké vcítit se plně do některých postav.

Téma knihy je určitě zajímavé a kontroverzní, ale přiznám se, že já jsem byla rozhodnutá od začátku - stála jsem na straně Anny a její matku jsem asi soudila příliš tvrdě. Z toho, jak byl vylíčen Katin dosavadní život, jsem však nabyla dojmu, že Kate pro přežití nepotřebuje Anninu ledvinu, ale Anninu ledvinu a navrch zázrak. Z mého nezainteresovaného pohledu bylo poněkud zvrácené, že by Anna měla obětovat jeden ze svých životně důležitých orgánů pro tak nejistý výsledek. (Co když jí zbývající ledvina začne špatně fungovat? Co všechna ta rizika, jimž se tím vystaví - během těhotenství, sportu apod.?) Ale zase chápu, že Sara Kate milovala, takže prostě doufala, že to dopadne dobře pro obě.

Zpracování se mi líbilo vyjma samotného konce, který na mě působil, že byl tak trochu na efekt, anebo jako by se autorka sama chtěla vyhnout rozhodnutí, zda Anna ledvinu obětuje, či ne.

Během čtení jsem odhadla oba dva závěrečné "zvraty", ale úplně jsem se nestrefila:
1. Věřila jsem, že Kate nakonec bude svědčit v Annin prospěch, protože nebude chtít prodlužovat agónii svou ani své sestry. Nemyslela jsem si ale, že to celé byl původně její nápad.
2. Jeden ze sourozenců zemře před Kate, ale já to tipovala na Jesseho. Jesse se jednak vystavoval životu nebezpečným situacím, takže by to nepřišlo odnikud (narozdíl od Anny), jednak byl dítětem, jehož si Sara a Brian všímali ze všech sourozenců nejméně, takže by se jednalo o velkou ironii, kdyby Kate "předběhl" a rodiče si potom do konce života vyčítali, že se mu víc nevěnovali, protože ho považovali za "jistého". Předpokládám, že autorce šlo o podobnou ironii i s Anninou smrtí, ale myslím, že Jesseho smrt by fungovala lépe.

Uvedu ještě jednu výtku: přála jsem si, aby autorka vynechala tu romanci mezi Anniným advokátem a opatrovníkem ad litem. Když si budu chtít přečíst o romanci ze střední, sáhnu po nějakém young adult románku. Sem se mi to příliš nehodilo.

Celkově hodnotím jako lepší průměr. Věřím, že se z tématu nechalo vyždímat víc.

Luci83
02.08.2021 5 z 5

Jedna z nejvíce emotivních knih, jakou jsem kdy četla.

Je to i můj život jsem viděla před lety jako film, ale film je úplně jiný než kniha a takový konec jsem v žádném případě neočekávala. Přes slzy jsem pomalu neviděla na posledních několik stránek. Skutečně srdceryvný příběh.

Je to přesně taková ta kniha, kterou chcete dočíst, ale zároveň nechcete, kniha, která ve vás vyvolává tolik rozporuplných pocitů, kdy máte strašnou zlost na rodiče Anny, zejména na matku, ale zároveň nějaká malinká část ve vás ji i chápe, příběh, kdy pláčete a ze všech sil držíte palce té malé chytré dívce, která si zaslouží spravedlnost a zároveň je vám neskutečně líto její sestry Kate, která trpí leukémií a říkáte si, proč se tohle dětem vůbec děje.... Kniha, která vás rozseká svým závěrem.

Doporučuji!!!

Hakate
29.07.2021 5 z 5

Knihu jsem četla již kdysi dávno na škole a nedávno mě opět napadlo po ní sáhnout.
Další skvělá kniha od autorky, plná různorodých emocí.

Mišák240
20.07.2021 5 z 5

Knihy od J. P. mě nikdy nezklamou, tato je dalším důkazem. Příběh je velice smutný, dojemný, každý z hlavních hrdinů zde popisuje své pohledy, pocity na situaci a stejně zde neexistuje žádné správné řešení . Jsem zvědavá na filmové zpracování.

PepkazDepka
15.06.2021 3 z 5

Dlho som ju odkladala, konečne som sa k nej dostala. Pekná knižka, stojí za prečítanie, aj keď ma tam niektoré časti "výlety do minulosti" rušili, tie čo sa mi pre dej nezdali podstatné. Knižka si nezaslúžila taký koniec aký má.

Adellll
29.05.2021 5 z 5

Opravdu, ale opravdu emotivní příběh, který (zvlášť ke konci) nedoporučuji číst na veřejných místech. To, že je vyprávěn z pohledu více osob, skvěle ukáže, že nic není černobílé a že každý má ke svému chování nějaké důvody. Ke konci už ani nevíte, na jakou stranu se stavět, než vám tedy dojde, že vlastně žádná správná strana není.

osman111
22.05.2021 3 z 5

Měla jsem velká očekávaní, protože to téma je prostě skvělé. Příjde mi škoda vybrat si tak úžasné téma a pak ho totálně zabít.
Po prvotním nadšení jsem se začala ztrácet v postavách a časových liniích. Připadalo mi, že ten silný příběh úplně zanikl. Autorka se měla do tématu víc ponořit a méně řešit příběhy vedlejších postav, které nakonec nikam nevyústily. Mrzí mě to, protože tato kniha měla potenciál na 5*.
A musím uznat, že ke konci jsem už byla jenom otrávená a naštvaná. Celkově mi přišel konec uspěchaný a plný klišé.
I tak si ale myslím, že to je ten typ knihy, který si budu pamatovat. Akorát mohla být ještě lepší.

Agatha84
13.05.2021 3 z 5

Nevím, jak se autorce podařilo napsat tak naprosto neemotivní příběh o něčem tak emočně zahlcujícím. Tolik zásadních témat bylo ztraceno v mnoha postavách, časových liniích, nesouvisejících odbočkách a nakonec zcela roztříštěno v nepravděpodobném závěru. Proč proboha? Snaha šokovat za každou cenu sem opravdu nepatřila.

roman9276
13.05.2021 3 z 5

Já vám nevim. Na tohle jsem se hodně těšil, protože film miluju a asi jsem měl přehnaný očekávání. Autorka patří mezi moje oblíbence a miluju její knihy, ale tady se tak zbytečně moc skákalo v čase a hrozně mě to vytáčelo. Kniha je trochu jiná oproti filmu, děj zůstává prakticky stejnej, ale bohužel nějak na mě ty emoce nedejchaly. Co mě překvapilo, byl úplně jinej konec a fakt jsem nečekal, že to někdy řeknu, ale film byl lepší než knížka.

smrt zfilmováno nemoci soudní procesy sourozenci leukémie bezpráví

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Je to i můj život je v

Přečtených2 357x
Chystám se číst1 151x