Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/613/bmid_je-to-i-muj-zivot-E18-613.png 5 1639 471

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

LuckyZ
08.04.2017

Zajímavé a silné téma. Styl vypravování z pohledů několika osob mě někdy rušil, protože jsem zapomínala , kdo to zrovna vypráví, i kvůli překladaelským/korektorským chybám. Byla jsem připravená na vyprávění od dívky, a bylo o jinak. A nakonec mě dostal překvapivý konec.

bábuška
08.04.2017 4 z 5

Nikdy jsem nebyla v pozici matky která řeší kterému dítěti má dát přednost. Matka Sara působí hodně sobecky, otec trochu slabošsky. Tragický konec malé Anny vše vyřeší, můj dojem je ale takový, že Saře žádnou vnitřní úlevu nepřinesl. Smutná kniha.

verushka19
02.04.2017 5 z 5

Krásná knížka s hlubokým příběhem. Chvilkama mi vadila máma Kate a Anny, přišla mi strašně sobecká. A překvapil mě konec, protože jsme nejprve viděla film.

postrach
01.04.2017 5 z 5

Toto téma,ve mě vyvolává rozporuplné pocity a reakce .Rozhodně patří,mezi kontroverzní témata.Nutí lidi k zamyšlení,jestli je správné,pořídit si dítě,aby sloužilo k záchraně jiného,prvorozeného.Příběh,který mě dojmul k slzám.Konec knihy,je jiný,než konec filmu.V knize,zemře Anna a Kate,žije dál a splní se jí sen.I její rodině.Jessie se taky napraví.Příběh filmu končí tím,že Kate zemře.

vendy.b.
28.03.2017 5 z 5

Konec, který rozhodně nečekáte. Silný a velmi kontroverzní příběh, kdy ani vy nevíte, na které straně vlastně stojíte. Téhle spisovatelce přicházím na chuť stále víc.

JustWomen
27.03.2017 5 z 5

Kontroverzní téma početí dítěte na náhradní díly. Anny mi bylo strašně líto, toto by žádné dítě nemělo zažít. Kniha vyvolávají spoustu morálních otázek, rozhodně doporučuji přečíst.

hnilda3
24.03.2017 5 z 5

Nevím, co jiného napsat, než prosté Wow... Kniha se mi moc líbila, a jako skoro u každé knihy jsme si zase poplakala :D

LiaBoom
22.03.2017 5 z 5

Tak tohle byla pecka. Konec nebudete čekat, úplně ve mně hrklo a slzy ukáply.

Klára2216
16.03.2017 4 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře, měla jsem ji rychle za sebou. Občas jsem se ztrácela v množství lékařských termínů. Ale knihy této autorky mám ve velké oblibě a přečetla jsem ji s chutí. Závěr jak je u Jodi zvykem velmi překvapivý ale i tak to ve mě nezanechalo takové emoce jako Vypravěčka nebo Čas odejít. Přesto je to kniha ke které se za čas určitě zase vrátím.

syskas
06.03.2017 5 z 5

Dať si na objednávku vyrobiť dieťa zo skúmavky. Aby fungovalo ako zdroj "náhradných dielov" pre iné dieťa. Kontroverzná téma. Úžasne spracovaná. Pohľad všetkých, ktorých sa to týkalo. Nikto z nich nie je dobrý ani zlý. Život nie je čierny ani biely.
Záver prekvapil. Možno pôsobí trochu "umelo". Ale stávajú sa aj podivnejšie veci v živote. Veď ak chcete Boha rozosmiať, začnite si plánovať budúcnosť. A o tom viem svoje :-).

Richelle
06.03.2017 5 z 5

Strašně smutný příběh. Přiznávám, že přesto, že jsem se snažila, slzy mi stejně tekly po tvářích. Kniha mě nutila zamyslet se. Zdraví je opravdu moc důležité. Doporučuji

kikies
03.03.2017 5 z 5

Moc silný příběh (a nesrovnatelně silnější než film - tradičně). Rozporuplný, jak zřejmě každá kniha od Jodi Picoult, smutný a dojemný, téma dostatečně kontroverzní, aby vzbudilo rozporuplné reakce a protichůdné názory, pocity.... Fakt nevím, co víc říct... tohle dokáže málokterá kniha!

jajinka111
27.02.2017 5 z 5

Nádherné i když hodně smutné čtení. Doporučuji.

mschmidtova
26.02.2017 5 z 5

Není to jednoduché čtení. Často jsem si při čtení říkala, co bych dělala já. Mám moc ráda knihy Jodi Picoult, právě pro jejich rozpolcenost. Autorka velice dobře umí podat problém ze všech stran, z pohledů všech hlavních hrdinů, takže vůbec není jasné, co je a není správné. Mně se to ale líbí, miluju její psychologii postav, pohled do jejich nitra a pomáhá mi to pochopit, proč se tak chovají.

Kniha poukazuje na novodobý fenomén, a to rození dětí na míru, kdy se narodí dítě - lék. Není to dobrý nápad a kniha mě v tom jen utvrdila. Ne všechny vymoženosti tohoto světa jsou správné a jen těžko se napravují důsledky tímto způsobené. Jodi určitě musela nastudovat mnoho knih a skutečných případů, než tento příběh napsala. Povedlo se jí to výtečně, ode mě má plný počet hvězd.

babsi66
22.02.2017 5 z 5

Příběh o lidech, kterým byly rozdány špatné karty a kteří musí činit rozhodnutí, která mají fatální následky. Několikrát jsem si během četby po myslela, jaké mám štěstí, že nemusím řešit nic podobného.

Jana283
21.02.2017 5 z 5

Jedna z mála knih, která má i výborné filmové zpracování

hajrys
20.02.2017 5 z 5

Moje druhá kniha od Jodi Picoult a opět super. Naprosto mně vtáhla do děje. Příběhy všech hrdinů tam prostě patří. Hluboká, psychologická sonda do života rodiny v situaci, kde je velmi těžké se rozhodnout. Upřímně, nechtěla bych se v ní ocitnout. A konec? ..... Tak to prostě v životě bohužel chodí. Za mně ještě lepší než Vypravěčka.

Mishi
13.02.2017 5 z 5

Výborná knížka. Začátek byl takový pozvolnější, ale postupně příběh nabírá na obrátkách a poslední stránky vám nedovolí knihu odložit.
Život nás staví před nelehká rozhodnutí a i přes to má nakonec stejně poslední slovo ....

katy238
04.02.2017 5 z 5

Stále se nemohu vzpamatovat. Dlouho se mi nestalo, aby ve mě kniha probudila tolik emocí. Jedno z nejlepších literárních děl současnosti. Jodi, to co děláte, umíte opravdu dobře.

barusak1
02.02.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Krásný příběh, který mě nutil k zamyšlení

smrt zfilmováno nemoci soudní procesy sourozenci leukémie bezpráví

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Je to i můj život je v

Přečtených2 357x
Chystám se číst1 150x