Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310019/bmid_je-to-i-muj-zivot-r8I-310019.jpg 5 1639 471

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí, injekcí – jen proto, aby její starší sestra mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale v důsledku i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se jen těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka, nebo je to přesně naopak? Kontroverzní téma podává autorka – jak je ostatně jejím zvykem – citlivě, bez přehnaného sentimentu či moralistního poučování.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

lejera
15.05.2023 4 z 5

I já jsem sáhla po knize díky čtenářské výzvě a nelituji toho. Po dočtení mi naprosto došla slova. Takový konec jsem neočekávala. V knize mi několik věcí moc nesedělo, až vadilo, ale je fakt, že ten konec tyhle pocity smázne. Líbilo se mi, že se ve vyprávění střídaly různé úhly pohledu, krásně to pak do sebe zapadalo a ukazovalo to prožívání situace každého účastníka. Dějová linka Campbell + Julia byla trošku navíc. Psychicky celkem náročné čtení.

Tebby
05.05.2023 5 z 5

Knížku jsem si vybrala skrz čtenářskou výzvu. V průběhu četby jsem zjistila, že její zpracované vydání mám již na svém To-Do watch listu... V průběhu celé knihy mi trochu vadilo, kolik pohledů se tam střídá, na druhou stranu bylo zajímavé sledovat, jaký na to má každá názor a co kdo považuje za důležité. Hodně mě bavilo zdůvodnění přítomnosti Soudce. A konec byl samozřejmě naprosto nečekaný.

maryska09
04.05.2023 4 z 5

Klasická kniha oblíbené autorky, plná emocí, postav, zvratů a s nečekaným koncem. Celé téma je podobně jako eutanazie velmi těžké a nikdy se nedá s určitostí říct, co je správné a co špatné. Knihu doporučuji, budu o ní dlouho přemýšlet.

LucySmile
22.04.2023 5 z 5

Velmi náročné a emotivní téma. Do teď nevím, co je vlastně správně. Stejně jako Anna, pro svou sestru bych udělala vše. Ale byla bych ochotná postupovat toto celý život? Konec naprosto šokující.

IvčaH76
30.03.2023 5 z 5

Takovej konec jsem nečekala....

MatBla
15.03.2023 5 z 5

Nádherný příběh, stála jsem za Annou, ale zároveň jsem soucítila i s maminkou.
Ten konec mě úplně dostal.

koki.veru
05.03.2023 5 z 5

Nádherná a velice zajímavá knížka. Velice silný příběh, jako matka jsem ho prožívala o to víc. Vůbec nevím, co bych v dané situaci dělala já, obě strany jsem chápala. A závěr kniihy byl obzvlášť smutný.

cukrovka
24.02.2023 5 z 5

Zajímavé a silné téma. Je to příběh plný emocí, kdy chápete obě strany a je těžké rozhodnout na čí stranu se přiklonit.

Anavi8912
23.02.2023 5 z 5

Silný emotivní příběh, velice zajímavé téma. Skvěle napsáno, autorka opět nezklamala. Překvapivý, pro mě nečekaný závěr.

Belanna
14.02.2023 5 z 5

I tentokrát si autorka jako námět zvolila velmi náročné a ožehavé téma, které velmi citlivě a skvěle zpracovala.
Kniha na mě zapůsobila stejně silně, jako když jsem jí četla poprvé.

Jana512
10.02.2023 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, poutavě popisující postavení rodičů při utrpení těžce nemocné dcery, které se snažili pomáhat tím, že druhá dcera se stala pro ni dárkyní a pokud se zdravotní stav zhoršil, musela být k dispozici svou pomocí, i když ona sama také tím trpěla. Když dorůstala do let, uvědomovala si své postavení a bránila se rodičům, kteří to jistě neměli lehké. I když to i pro Annu, dáryni to také nebylo lehké, u soudu se shodli všichni na tom, jak je statečná.
Nakonec se vše vyřešilo ve prospěch nemocné Katty, ale to již nebudu prozrazovat. I když tím rodina jistě hodně trpěla, spojovalo je to. Není to lehké čtení, ale často je takový život a jen vzájemná pomoc dá sílu překonávat těžkosti.

Clouderella
06.02.2023 4 z 5

Složitá otázka dárcovství a rozhodování o tělesné integritě popsané z pohledu několika stran - matky, ktera se snaží dodržet svůj slib, že nenechá svou těžce nemocnou dcerku Kate zemřít bez boje a z pohledu Anny vhodné dárkyně, sestry nemocné holcicky, ktera chce na první pohled rozhodovat o sobě a svém těle a nepokračovat v darcovstvi. Do toho vstupuje pohled otce, který se snaží pochopit obě strany. Opravdu povedený příběh, který po přečtení přemýšlet, jak byste se v takovém případě zachovali vy a které řešení by mohlo být méně špatné.

Toledo
06.02.2023 5 z 5

Hrozně zajímavé a těžké téma o kterém jsem ještě nikdy nečetla.
Bylo těžké se postavit na stranu jednu či druhou, protože chápete obě. Skvěle napsané.

Šárka.Šála
04.02.2023 5 z 5

Objeveno v rámci čtenářské výzvy. Emocemi nabitý příběh, který mohu jen doporučit.

tabaluga
03.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Emocionální příběh. Nelehké rozhodování, co je vlastně morální a etické. Milovali rodiče své děti všechny stejně nebo se ta láska ztratila na cestě za uzdravením Kate? Aničce jsem fandila, měla i svá práva. Jen škoda, že si svého vítězství neměla čas užít....

Phyl
21.01.2023 3 z 5

Tento styl psaní mě neskutečně przní život a čas strávený s takovým dílem. Je to jako sledovat epizody Family Guy (Griffinovi). V polovině nějaké brutálně důležité superdebaty plné morálních problémů najednou jedna z postav řekne: “pamatujete, jak jsem byl před šedesáti osmi lety na záchodě a zapomněl si utřít prdel. Sice to nemá s tímto rozhovorem nic společného, ale musel jsem to zmínit, abych tak natáhl děj do požadované délky a nasral každého, koho zajímá to oč tu běží. Přiznejte se, že vás to strašně sere a to ve mně probouzí nutkání si u toho dráždit bradavky až do vrcholu extáze vzrušení z vaši frustrace. A teď zpátky k příběhu...” Jak se zdá je to zaběhlý trend autorky. Má to odvádět pozornost nebo se tak snaží udělat postavy víc lidské? To první se daří s bezmeznou hloubkou, to druhé absolutně skomírá při každém takovém pokusu víc a víc.

Alexxxka
20.01.2023 5 z 5

Moc dobře znám film - viděla jsem ho několikrát. O to víc jsem ráda, že jsem se víc dozvěděla o všech postavách. Film je skvělý ale jak už to bývá - kniha ještě lepší. A ten závěr... Pani... Není to lehké čtení ale kniha úžasná.

Amneris
09.01.2023 4 z 5

Na knížku jsem se těšila, protože jsem od autorky četla Vypravěčku, kterou jsem přečetla skoro na jeden zátah a velmi se mi líbila. Ale u této knihy přišlo docela zklamání. I když se jedná o velmi těžké téma, které se mě jako mámy malého syna dotýká a vůbec nevím, jak bych sama v takové situaci jednala. Ale to množství vyprávějících postav a jejich zbytečných příběhů a vzpomínání mimo samotný příběh mi přišlo hrozně zdlouhavé, natahované a dost často nudné. Tyto pasáže, které se netýkaly přímo Kate s Annou a jejích rodičů jsem přeskakovala, pro příběh mi nepřišly důležité a ani mě nebavily. Kdyby to byl příběh čistě jen o Kate a Anně, bylo by to pro mě osobně lepší. Konec však byl hodně překvapivý, takový jsem opravdu nečekala. Časem se určitě podívám i na stejnojmenný film.

CarolC
30.10.2022 4 z 5

Picoult se opět pouští do náročného téma, jak je u ní zvykem. I zde se střídá hned několik vypravěčů v rlzných časových obdobích, což může někoho předem ze začátku mást. I já jsem s tím občas měla problém, ale nejednalo se o nic hrozného, co by mi čtení otrávilo. Téma je bez debat velmi zajímavé a nelze říct, kdo má vlastně pravdu. Nutno ale uznat, že v mých očích měla Sara Kate prostě raději a zacelou dobu jsem na matku Anny nezměnila názor. Často mě jednání matky rozčilovalo, přišlo mi příliš sobecké a to říkám, jako celkem čerstvý rodič. Picoult má knihy ale skvělé a ač jsem nejdříve myslela, že už vykrádá sama sebe, tak mě samotný konec naprosto posadil na zadek. Jen mi přišlo zbytečné vyprávění tolika postav.

kachnat
26.09.2022 5 z 5

Příběh ze života. Velmi poutavý, velmi smutný a velmi reálný...