Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310019/bmid_je-to-i-muj-zivot-r8I-310019.jpg 5 1633 471

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí, injekcí – jen proto, aby její starší sestra mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale v důsledku i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se jen těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka, nebo je to přesně naopak? Kontroverzní téma podává autorka – jak je ostatně jejím zvykem – citlivě, bez přehnaného sentimentu či moralistního poučování.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

MartinaBart
MartinaBart
01.01.2021 4 z 5

Viděla jsem prvně film, který mě psychicky vyčerpal, těm byl dokonalý a několikrát tekly slzy... Kniha byla dobrá, ale ten konec byl něco tak nečekaného, že jsem z toho byla "paf" to jsem opravdu ani ve snu nečekala... Kniha super, velice dobře se četla, ale ve srovnání s filmem je film lepší....

Heide
Heide
28.12.2020 5 z 5

Silný příběh, ještě dlouho si ho budu pamatovat. Psychologie jednotlivých postav dobře zpracovaná, kniha se mi četla velmi dobře, kdybych mohla, dám i šest hvězdiček.

Hanaol
Hanaol
26.12.2020 5 z 5

Uf, to byla síla.

Bláža9
Bláža9
16.12.2020 5 z 5

Knihy J. Picoult miluji pro jejich úžasné psychologické zpracování. Tím jak je příběh psaný z pohledu několika osob, krásně popisuje, jak danou situaci každý vnímá jinak. V předešlých knihám mi neseděly jejich závěry, prostě ve mně nenechávaly žádné emoce, ale tentokrát jsem si to vybrala i za ty předešlé. Už dlouho jsem si u knihy tak nepobrečela :-) za mě jednoznačně nejlepší kniha od autorky

escapelle
escapelle
21.11.2020 5 z 5

Uf.
Před lety jsem viděla film. Rámcově jsem si pamatovala o co šlo. Kniha mě zasáhla, hlavně tedy ten konec. Něco takového jsem naprosto nečekala a fest jsem to obrečela. Naprosto šokující, nečekaný závěr. Jodi je prostě skvělá, PANÍ spisovatelka.

mirinda973
mirinda973
10.11.2020 5 z 5

Smutný a velmi dojemný příběh. Obzvlášť se mi líbila závěrečná slova u soudu - krásně napsané. A když se Vám už zdá, že se vše uzavírá, přijde nečekaný konec. Na tuhle knížku asi jen tak nezapomenu. Doporučuji

LussyP
LussyP
08.11.2020 4 z 5

Nevím jestli nedat spíše 3 hvězdičky. Sara-matka mi tak neskutečně vadila, že to není ani možné a příběh právníka a Julie mi přišel zbytečný. Chápu, že v knize jde o vyrovnání se s nemocí nejen pro člověka, ale i pro jeho okolí, ale něco tomu chybělo. A ten konec... No, překvapil, ale proč se to stalo nebylo vysvětleno. Také mi vadilo předkládání rodičů jako těch největších chudáků v knize, jenže oni to nejsou.
Od autorky si určitě přečtu i další knihy, je to čtivé a hlubší psaní.

Ka-čí
Ka-čí
06.11.2020 5 z 5

Velmi silná kniha s šokujícím koncem ke knize by měli dávat i kapesník...knihu jsem přečetla před několika dny a příběh mi stále leží v hlavě

dom.ini
dom.ini
15.10.2020 4 z 5

Zpočátku jsem byla plná očekávaní, v průběhu jsem byla trochu zklamaná a konec jsem obrečela. Knížka byla asi jiná než jsem očekávala, připadalo mi, že některé části byly dost zdlouhavé a neustále opakující se a asi jsem čekala něco trochu víc. Ale špatné čtení to rozhodně nebylo a téma je velmi zajímavé a originální, jak je už u autorky zvykem.

LenV
LenV
11.10.2020 4 z 5

Silný příběh a ještě silnější epilog. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení. Líbil se mi i styl psaní, z pohledu každého zúčastněného. Rozhodně doporučuji 95%

hana17.1.
hana17.1.
01.10.2020 5 z 5

Příběh mě zcela pohltil, velmi dobře se čte i přes smutný příběh nad kterým člověk začne uvažovat a překvapivý konec.

Karloska
Karloska
23.09.2020 5 z 5

Příběh mě zcela pohltil. Nemohla jsem se odtrhnout. Knihu jsem zařadila do knihovny a hodlám se k ní určitě vrátit.

Pejuška
Pejuška
23.09.2020 5 z 5

Kniha, která mě totálně pohltila. Nikdy bych nechtěla prožít to, o čem je psáno v knize, nechtěla bych být ani rodičem, ani dítětem. Každý ze sourozenců hledal svoji cestu, aby si jej aspoň na okamžik rodiče všimli. A musím říci, že konec mě dostal. Nečekala jsem ho...

adrianna0305
adrianna0305
14.09.2020 3 z 5

Ucházející čtení, kdy se hlavní téma občas ztrácelo a víc to bylo o milostném životě advokáta a jeho tajuplném asistenčním psovi (pobavily vtipné výmluvy k čemu má sloužit :)). Závěr trochu nečekaný, ale to asi proto, aby to nebyla totální nuda, ke které to často směřovalo.

Mikanadeta
Mikanadeta
07.09.2020 5 z 5

Viděla jsem film a pak začala číst knihu. Závěr mě tedy opravdu velmi překvapil. Nějak nechápu proč v knize a ve filmu je tolik odlišný závěr.
Nicméně knihu hodnotím kladně, příběh byl velice silný a absolutně si neumím představit být na místě Sary.

Drahuš
Drahuš
05.09.2020 5 z 5

Silný příběh a závěr šokující. Skvělé čtení.

Mruskulka
Mruskulka
15.08.2020 5 z 5

Silný příběh, jehož konec mě opravdu překvapil. Pamatuji si, že jsem kdysi dávno viděla film, ale přece jen, kniha je kniha.

baty
baty
13.08.2020 5 z 5

Mám taky tři děti a vůbec si nedovedu představit, že bych měla zažít něco takového. Kniha mě absolutně dostala. Několikrát jsem si pěkně poplakala. A ten konec mě dostal úplně nejvíc. Prostě super kniha od skvělé autorky.

Lenka51
Lenka51
09.08.2020 5 z 5

Tak tohle rozhodně nebylo lehké čtení.
Musím přiznat, že jsem celou dobu nevěděla, na čí stranu se vlastně postavit a celou dobu se to ve mně pralo. Chvíli jsem chápala Annu, hned na to jsem ale souhlasně kývala na názor Sáry. Soud mě překvapil, ale když nad tím tak zpětně přemýšlím, mělo mě to napadnout.
Styl psaní mi sedl, čtivé, srozumitelné, i když jsem se v jednom místě ztratila a nevěděla, zda jde o přímost nebo minulost. Hodně zajímavé téma. Od Jodi to určitě nebyla moje poslední kniha.

veronika_m
veronika_m
08.08.2020 4 z 5

Kniha se mi necetla nejlépe - prolinani pohledů postav a časů bylo na vkus někdy příliš matoucí...
ALE jinak masakr. V člověku a rodiči vzbudí nekonečný počet myšlenek. Jak je nad vším treba komplexně přemýšlet. Chraň Bůh, aby si člověk nevím takovým musel projít - jedno v jaké roli...