Je Bůh matematik?

Řídí se svět matematikou, která do něj byla předem vložena a my ji jenom objevujeme, nebo si matematiku vytvořili lidé jako jeden z nástrojů k poznávání světa? Jinak řečeno, je matematika dílem Boha či přírody, pevně vetkaným do struktury vesmíru, jak říkají následovníci Platóna, anebo pouhým výtvorem lidí? Toto prastaré dilema ve své nové knize Je Bůh matematik? podrobuje zkoumání astrofyzik a popularizátor vědy Mario Livio. Ve snaze dobrat se odpovědi nás přístupnou formou provádí světem matematického myšlení od Pythagora přes největší postavy dějin matematiky a fyziky až po dnešek. Ukazuje přitom, jak matematika se svými zarážejícími otázkami a důvtipnými odpověďmi neustále prohlubuje naše poznání světa a vesmíru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41741/je-buh-matematik-062-41741.jpg 3.710
Věda, Matematika a logika
Vydáno:, Dokořán, Argo

Is God a Mathematician? (2009)

Kniha Je Bůh matematik?

Eldar80
21.01.2014

Z knihy jsem zklamaný, protože se spíš jedná o určitý historický přehled jak se filozofie vyrovnávala s postupně větší a větší schopností matematiky popsat vnější svět. Očekával jsem, že kniha bude mít podle názvu poněkud více náboženštější charakter, ale místo toho se hlavně řeší, zda je matematika objevována nebo pouze vytvářena.
Hodnocení pro toho kdo očekává spojitost matematiky a Boha je 2 hvězdy a pro lidi, které zajímá historický vývoj matematiky 4 hvězdy. 60%

Humpa
16.09.2013

Zázrak to možná není, ale pár zajímavostí, které vás donutí přemýšlet, tam najdete. Více na http://martinhumpolec.cz/A55BE2/Blog.nsf/dx/je-buh-matematik-mario-livio.htm

Hrabě Von Ljon
10.07.2013

Další z řady odborně neodborných výtahů z wikipedie, které Livio a Kakao posilájí do éteru. Cesta po stopách významných matematiků plná prázdných myšlenek a fantazírováni o hovnech. Kniha se sice tváří jako vzdělávací literatura, ale ve skutečnosti je určená pro 30 leté panice, kteří touží po splynutí duší s jednou z mnoha zamindrákováných pseudointelektuálek pohybujících se v MHD především při pauze na oběd.
Přesto se ale po přečtení nebudete cítit intelektuálně znásilnění ztopořeným homoupírem, vaše IQ bude minimálně stagnovat na svojí pateticky nízké hodnotě a získate spoustu nových informací, které se vám budou hodit při kariéře krotitele idiotů s Downovým syndromem.

matematika fyzika

Mario Livio