Agent bez minulosti

Agent bez minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/5343/bmid_agent-bez-minulosti-KDP-5343.jpg 4 360 54

Jason Bourne série

Ten muž má paměť úplně prázdnou. Ví jen to, že se probral z bezvědomí v ordinaci lékaře na francouzském pobřeží, že má tělo proděravělé kulkami a tvář změněnou po plastické operaci. Jedinou mlhavou stopou vedoucí k jeho identitě jsou číslice na filmovém negativu, které patří k tučnému bankovnímu kontu v Curychu. Majitelem konta je nejhledanější světový zabiják. Jmenuje se Jason Bourne. Vzápětí se Bourne stává objektem zájmu profesionálních vrahů. Tváří v tvář smrti a navzdory nánosům dávno pohřbené minulosti se vydává na zoufalý běh o život. A pomoci mu může pouze žena, která ho kdysi chtěla zradit. Jason Bourne je zkrátka muž bez minulosti - a možná i bez budoucnosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Bourne Identity , 1980

Mammoth
22.04.2015 5 z 5

Vynikající kniha s perfektní zápletkou, díky které se ex post dostavuje velké zklamání z filmu. Opravdu se těším (a vrhám se) na další pokračování série, která se rozběhla na nejvyšší úrovni...

Lenka.Vílka
28.12.2014 5 z 5

Uz je to dlouho, co jsem knihu cetla (v puberte jsem mela "ludlumovske obdobi" a precetla od nej vsechny knihy, ktere mely v knihovne)...puvodne jsem pouze hodnotila, ale zaujal me komentar pode mnou, se kterym castecne souhlasim (kniha je podle me dokonala)...po shlednuti filmu jsem byla znechucena (ale chapu, proc to tak muselo byt) a o to vic jsem ocenila kvality knihy...

LuciusWlk
27.12.2014 3 z 5

Tuto knihu si, myslím, užije čtenář pouze v případě, že se úplně oprostí od filmu. Film a kniha jsou totiž dvě celkem odlišné věci. To je navíc složitější v případě reedice, kde je přebal v podstatě marketingově filmový. Kniha je zajímavá, nápaditá, příběh nádherně zamotaný. Je třeba si ale uvědomit, že byl psán v roce 1979. Tehdejší tajná služba a agenti a prostředky a vlastně všechno, bylo poněkud jiné. Trochu úsměvné, pro dnešní dobu. Filmoví scénáristé si v podstatě vzali jen hrubou kostru, jména a místa a vše zasadily do moderní doby, přičemž vynechali hlavní nosnou část příběhu a nahradily jej vlastním. Přesto, že mě kniha nějak zásadně nenudila, příliš nadšený nejsem. Uvědomují si ale, že onen film, mé podvědomí pořád nějak nahlodával, což mě bezesporu ochudilo o lepší „zážitek“ s knihou.

marapavelka
19.10.2014 3 z 5

Nějak nechápu, jak podle této knihy mohl vzniknout tak výborný film. Kniha mě moc nenadchla a další díly číst asi nebudu.

Toque
07.01.2014 5 z 5

Vynikající kniha. Strhující děj, velmi složitý díky množství zúčastněných postav a díky Bournově dvojité (trojité) identitě..Ludlumova znalost prostředí špionážních systémů, ne vždy čistých politických, vojenských, policejních a gangsterských her, intrik, podvodů je až zarážející...Velmi napínavá kniha..navzdory tomu, že od počátku tušíte, že ani Bourne, ani jeho úhlavní nepřítel na konci nezahynou...Efekt je samozřejmě ten, že ihned sáhnete po dalším díle Roberta Ludluma..já se už nemohu dočkat...

Sahalea
25.12.2013 5 z 5

Kniha je velmi poutavě psaná, velmi se mi líbila. Stojí za přečtení, jen nechápu jakou souvislost má s filmem :D

ne0k
29.09.2013 5 z 5

Je zajímavé porovnávat, jak filmoví tvůrci mohou rozdílně zpracovávat knižní motiv pro svůj film. - Ano, i já viděl dříve film před přečtením Bourneovy totožnosti.
Již jsem narazil na variantu, kde film = kniha (Návrat do budoucnosti - film s knihou se zcela schodovaly. Je však velmi pravděpodobné, že knihy byly napsány dle filmu.)
Další možní jsou díla, kde film překonává knihu. (Např. Forrest Gump - filmaři knižní námět přepracovali do takové podoby, že knihu jednoznačně předčil.)
Potom však jsou i díla, kde je porovnání složitější. (Třeba u Pravidel moštárny, nebo Rity Hayworthové a vykoupení z věznice Shawshank - film je podle knihy, ale bylo třeba udělat některé škrty či kompromisy.)
Bourneova totožnost je však další variantou. Film si z knihy bere pouze tu nejzákladnější kostru, na které staví svůj vlastní příběh.
Při porovnání však nelze říct, že by jedno či druhé bylo horší. Nikoli. Film je dobrý, kniha skvělá.

ondrash77
01.07.2013

Agent bez minulosti je žánrovka jak má být. Je pár věcí, které vyvolávají pochybnosti, ale kdo by se jimi zabýval a kazil strhující dojem z četby? Těžko například uvěřit náhodě, že hlavní hrdina potká právě doktorku, která mu svými znalostmi a kontakty bude tolik prospěšná. Současně těžko věřit, že by v reálném životě některé věci šly tak hladce jako v knize.

zoew
14.03.2013 4 z 5

I když má kniha s novějším filmovým zpracováním společná především jména hlavních postav, ale dějově si jde každý svou cestou, tak se čte dobře. Až na pár vleklejších pasáží má spád, nechybí zvraty a překvapení, až do konce udržuje čtenáře v napětí a nutí jej přemýšlet. Souhlasím s Fay Skye - vnitřní monology mě místy skoro spíš rušily a dost často se opakovaly, aniž by, dle mého názoru, byly pro děj důležité.

Jarka 55
04.03.2013

Film dobry ,kniha moc dobra.

Snow-White
27.10.2012 3 z 5

Jako čtenářka, která nejprve viděla film a až poté četla knihu, musím souhlasit s předchozími komentáři - skutečně jsem byla překvapená. Nevím sice, jestli budu mít chuť na pokračování, ale rozhodně to pro mě bylo příjemné první setkání s akčním žánrem v literatuře.

pamica
17.08.2012 4 z 5

Napínavá kniha-pořád se něco děje. Musím se přidat k Fay Skye, taky me vnitřní monology hlavní postavy nebavily, ale dá se pochopit když Bourne trpěl ztrátou paměti, že tam takové "flashe" budou.... občas jsem se v tom ztrácel...

Fay Skye
03.04.2012 4 z 5

Zajímavá kniha, ale pokud se jí chystáte číst na základě shlédnutí filmu, budete více než překvapeni. Pan Ludlum se u mě posunul na vyšší příčky oblíbených autorů právě díky této knize. I když musím přiznat, vnitřní monology hlavní postavy mě zrovna nenadchly. Jinak ale výborná kniha, rozhodně doporučuji.

honzaircing
13.12.2011

Napínavej akčňák, kdo viděl film, bude překvapen.... nemyslím zklamán nebo nadšen, ale překvapen :-).