Jasno lepo podstín zhyna

Jasno lepo podstín zhyna https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310022/bmid_jasno-lepo-podstin-zhyna-wia-310022.jpg 4 346 130

Pozoruhodný titul úspěšné prvotiny mladé irské autorky je poetickou variantou názvů čtyř ročních období, která tvoří časový rámec příběhu přátelství dvou psanců – osamělého člověka a týraného psa. Sedmapadesátiletý podivín Ray žije sám v domě po svém otci v nejmenovaném městečku na pobřeží. Nikdy nechodil do školy, bojí se lidí, jeho jedinými společníky jsou knihy. Jednoho dne si v místním útulku pořídí zohaveného jednookého psa, rychle k němu přilne a poprvé v životě pocítí hluboké pouto k jiné živé bytosti…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Spill Simmer Falter Wither , 2015

kramver
03.05.2021 5 z 5

Tato kniha je rozhodně výjimečná. Nádherný jazyk, smutný příběh, nevšední přátelství člověka a psa. Podivinský hlavní hrdina, který nám postupně odkrývá , co stálo za jeho společenskou vyčleněností narazí na neobvyklého společníka a poprvé v životě má pocit, že jeho existence dostává smysl. Nádherná kniha a ukázka kvalitní literatury.

Runinka
26.02.2021 4 z 5

Kniha se mi moc líbila,hezky vylíčený vztah mezi lidskou a zvířecí bytostí .

Metla
15.02.2021 4 z 5

První, co mě na knize fascinovalo, byla forma: stárnoucí podivín mluví ke svému psovi. Z každé stránky vydechují pocity osamělosti, (nejen) mentální izolace od zbytku lidstva, nepřijetí současných norem, souznění s přírodou, tíseň, touha osvobodit se… Není se tedy co divit, že k této ztýrané duši najde cestu jedině taktéž zřetelně poznamenaný tvor, prostý, přijímající nového pána bez podmínek, bez výhrad, bez otázek, oddaný společník, radující se z maličkostí – z ožvýkaného míčku, pochoutky ve formě zdechliny či lejna, z možnosti proběhnout se přílivem.
Jaký mohl být jejich život v obyčejných rodinách? Mohl být Jednooko přátelský mazlíček? Vyrůstat s milujícími rodiči, stal by se z Raye třeba lehce excentrický biolog nebo učitel přírodopisu? Osudy asociálního muže a znetvořeného zvířete však ovlivňovaly ne právě pozitivní charaktery a události, proto mi nezbylo, než v hloubi srdce a navzdory všemu doufat ve šťastný konec. Chápala jsem, soucítila, obávala se, věděla... 80-85%

Mánička178
07.01.2021 4 z 5

Vpravdě nezvyklý román, krásný zejména svým netuctovým jazykem (jak už naznačuje i samotný název) - musela být laskomina tento text překládat. Příběh není odpočinkový, ale člověku o to víc poví - o tom, jaké je to být sám, skutečně sám a opuštěn. Ale také o tom, že i ty nejzoufalejší případy lze zachránit, třeba tím, že se vaším nejbližším přítele stane psík, který zapadá do kategorie "loosra", stejně jako vy...

Zuzulet15
02.12.2020 4 z 5

250 strán o potrebe ľúbiť a byť ľúbený. Jedna z tých kníh, u ktorých si po pár mesiacoch nespomeniete na dej, ale vďaka skvelému opisu si vybavíte pocity. A to je niekedy viac.

lynxir
29.10.2020 3 z 5

Ve srovnání s Vyšlapanou čárou, druhou knihou autorky, mi u této prvotiny, která, ač hodnocena výše, tak nějak schází směřování a vývoj příběhu; charakter hlavní postavy je nezajímavý a nijak zvlášť sympatický. Hlavní postava v autorčině druhé knize, mladá žena, je zjevně autorce bližší a její myšlenkové pochody jsou mnohem lépe zvládnuté a více uvěřitelné. Mám u této knihy pocit, že starší muž by to takto nenapsal; ženy uvažují jinak. I zde oceňuji jazykovou vytříbenost, avšak čekal jsem více.

Greenfingers
13.10.2020 5 z 5

Sara Baume svou románovou prvotinou prokázala výjimečný literární talent. Kniha mě doslova okouzlila svou poetičností, krásným jazykem a nevšedním příběhem, který mě vzal za srdce. Hlavní hrdina, stárnoucí emocionálně strádající podivín, prožívá první citový vztah, a to paradoxně ke zvířeti, které je stejným vyděděncem jako je on sám. V průběhu roku zažívají společně všechny strasti a útrapy, které jim přináší jejich deprivace. Střídající se roční doby jakoby symbolizovaly vývoj jejich vztahů. Nádherný popis měnící se přírody, fauny i flóry, očima protagonisty příběhu je přímo dechberoucí.
Skvělá kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji!

Dela111
30.09.2020 4 z 5

Náměty osamělosti a hledání spřízněné duše jsou v této knize zpracovány tak poeticky jako snad v žádné jiné. Hlavní hrdina Ray je typický samotář, z lidí má strach a hezký citový vztah prožije až díky psovi, kterého zachrání z útulku. Právě jemu svěřuje svůj životní příběh a díky této formě vyprávění si čtenáře získá.
Ray sice nechodil do školy, ale má bohatou znalost irské flóry a fauny a dokáže neobyčejně vnímat přírodu. Jeho popisy moře, rostlin a živočichů jsou skvostné.

Toto rozhodně není čtení pro každého. Nejvíce si tuto knihu užijí čtenáři, kteří dokáží ocenit (nebo přímo vyhledávají) vytříbený malebný literární jazyk a příběh vyprávěný lyrickou prózou v pozvolném tempu. Pro ty to bude lahůdka.

Maanna
25.09.2020 4 z 5

Kniha s originálním poetickým jazykem, kterým autorka dokáže popisovat místa i pocity hrdiny takovým způsobem, že člověk téměř cítí vítr na tváři a všemožné vůně a dokáže se naladit na hrdinovu náladu. Velmi silná jsou drobná pozorování přírody a úvahy o nich. Na druhou stranu měl pro mě děj nějaké logické trhliny (třeba proč dojet na pobřeží trvalo tak dlouho a jiné, kde nechci prozrazovat příběh), které mě vždy trochu ruší... Ale jako celek mě kniha dost zasáhla, jen ji nedoporučuji číst, pokud jste v depresivní náladě...

1Pomněnka
16.09.2020 5 z 5

"Píšu o zvířatech hodně, ale vždycky tím chci vyjádřit něco o lidech, kteří s nimi přicházejí do styku. Chtěla jsem napsat o tom, jak láska ke zvířeti může člověka zachránit... chtěla jsem, aby Ray mohl prožít šťastný citový vztah, a k tomu bylo zapotřebí někoho, kdo ho bude milovat naprosto bezvýhradně, za všech okolností, a takovou lásku myslím dostáváme právě od zvířat." Sara Baume

Majah68
13.09.2020 5 z 5

Čistá krása!
Příběh prostý, poselství nevelké, ale ten jazyk! To je nádhera, tetelila jsem se při čtení blahem, vyjadřování bylo barvité, laskavé a něžné, i přesto, že popisovalo samotu a smutek. Naposledy jsem si takhle lebedila u knížek Hany Andronikové. Cit pro detail a zvukomalebné vyjadřování.
Tuhle knížku chci mít v knihovně (a díky bazaru tady na Databázi už ji i mám :) ). S klidem si ji někdy později otevřu na jakékoli stránce, její čtení je slast a to mě baví, baví, baví!
"Kachny jsou jako ponožky, když máte jen jednu, tak něco nehraje."
"Jak je možné, že by tohle stéblo vonělo tak strašně zajímavě a docela jinak než tamto a proč některá je nutno počůrat a jiná prostě ne?"
"Zabila se sama? Letargická vlaštovka, která se nemohla vyrovnat s představou, že musí zase podniknout celou tu cestu zpátky do Afriky?"

Agatha84
12.06.2020 4 z 5

Předpokládám, že toto nebude kniha, která by se líbila každému. Četla se mi těžko, přetěžko, i když jsem nestačila žasnout nad tím, jak autorka (už jen to, že mladá žena píše postavu takřka 60ti letého "vyděděnce") kouzlí a kreslí svými slovy. Neuvěřitelné.
Nicméně plný počet nedám kvůli příliš pochmurnému, tragicky depresivnímu pesimistickému ději. Neustále jsem byla v nepříjemném vnitřním rozechvění, co se bude dít. A já bych raději, kdybych měla trochu té naděje...

BabaJaga11
04.06.2020 5 z 5

Překladatelka Alice Hyrmanová McElveen tuto knihu v doslovu označila za "velmi atypický příběh o lásce" – a myslím, že to sedí 100 %. Postarší podivín Ray sám nikdy lásku nepoznal, neboť matku ztratil jako malý chlapec a pro otce, jenž ho ani neposílal do školy, byl přítěží. Svému psímu příteli Jednookovi však Ray dává tolik lásky, že mě občas napadalo, že by musel být skvělým otcem, kdyby mu to bylo dopřáno... A není to jen Jednooko, kdo je předmětem Rayovy lásky a obdivu – rozmanité rostliny na mořském pobřeží a na skalách, ptáci, moře... mluví a vše je pro něj zajímavé, přemýšlí v nádherných přirovnáních. Rayův vnitřní svět je zkrátka velmi bohatý a alespoň mně něčím až překvapivě blízký, jako když se procházím venku a v duchu si pro sebe povídám, jak krásně kvetou vlčí máky...

Postupně se před námi odkrývají dávné tragédie... a víme, že další bude následovat. Ray je z těch, jimž nikdo nepodá pomocnou ruku, když je svírá nepřekonatelná úzkost v životních situacích, které jiní, byť někdy s obtížemi, dovedou zvládnout. Jeho tomu nikdo nenaučil. Ray si hledá svoji cestu, takovou, aby mohl zůstat sám sebou, aby se nemusel vzdát svého přítele, jemuž obětuje vše.

Klobouk dolů před autorkou! Musím říct, že romány s dlouhými a barvitými popisy krajiny mě obvykle nudí a chci se tím co nejdřív prokousat, ale tady jsem si tu krajinu užívala. Cítila jsem se, jako bych sama chodila s našimi hrdiny přes kopec na oblázkovou pláž.

V překladu mě mile překvapilo, jak se překladatelka dovedla vypořádat i s celou řadou názvů rostlin. Jistě to nebylo jednoduché, protože anglické odborné názvy rostlin jsou méně ustálené než názvy české. Sice jsem narazila asi na dvě chybičky, ale myslím, že to málokdo pozná :-).

Dávám plný počet a doporučuji všem zasněným a hledajícím, těm, kteří mají pocit, že čas plyne příliš rychle a oni najednou stárnou, ale i všem ostatním, kdo dovedou ocenit knihu, která není nabitá akčním dějem.

aralka
02.06.2020 5 z 5

Knihu jsem četla velmi dlouho, každou stranu jsem četla několikrát, pak jsem chvilku koukala "do blba" a následně jsem teprve otočila na další stranu :-) nádherná práce se slovy, krásné jinotaje a postřehy... příběh samotný je vlastně úplně jednoduchoučký, 57 letý "podivín" stranící se společnosti, velmi citlivý a vnímavý životní outsider, který nikdy nechodil do školy a celý život žil v podstatě izolovaně, si vezme z útulku jednookého psa, jehož život taky nebyl šťastný a spolu prožijí jeden rok. Na to, že je to autorčina prvotina, kniha má schopnost čtenáře zcela ponořit do světa obou netradičních a zvláštních hrdinů a vnímat ho jejich smysly, prožívat jejich emoce a nacházet krásu na nejnečekanějších místech... zároveň má celý text jakýsi tíživý podton, kdy je jasné, že tohle nedopadne dobře, že celé jejich v podstatě šťastné soužití je jen jakási předzvěst něčeho zlého a temného... myslím, že kniha se bude obzvlášť líbit lidem, co mají rádi poezii :-) ... není zde žádná akce, všechno se vleče, popisům krajiny a padajícího listu jsou věnované celé strany a je to nudné, ale tolik tolik krásné!!!!

všehodočasu
16.05.2020 4 z 5

Fascinující autorčin popis tamní přímořské krajiny a taktéž duše opuštěného psa/pána...až hmatatelná beznaděj obou..
vynikající překlad!

Kvítek84
25.04.2020 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že budu dýchat s tak atypickými hrdiny jako jsou asociální, ošuntělý podivín a jeho neméně podivný pes. Ale stalo se. Navzdory tomu, že se jak v knize, tak v životě hlavního hrdiny toho vlastně děje pramálo. Zdá se mi, že právě věnování pozornosti malým milým denním rituálům mezi páníčkem a psem dodává příběhu na srdečnosti a opravdovosti. Obvykle nemám ani ráda dlouhé popisné pasáže přírody a okolí, ale zde používá autorka tak nádherný jazyk, že mě to bavilo pořád a znova. Tahle sonda do hloubi osamocené, podivínské duše navazující kontakt se svým prvním (čtyřnohým) kamarádem v sedmapadesáti letech si mě jednoznačně získala! Ano, ano, ano!

harena
17.03.2020 5 z 5

Je to příběh stárnoucího osamělého muže, podivína, žijícího ve vesnici, kde se mu všichni vyhýbají, protože jim připadá divný. Autorka říká, že chtěla nechat lidem nahlédnout dovnitř, do mysli a asi i do srdce takového člověka, aby lidé takové podivíny dovedli pochopit. Hlavní vypravěč je sedmapadesátiletý Ray a povídá si se svým jednookým psem, kterého zachránil z útulku. Příběh vyprávěný lyrickou prózou pomalu plyne, je zajímavý, ale smutný a trošku bolí.

Toffee
12.03.2020 5 z 5

Jsem naprosto nadšená. Bylo to jako stát před obrazem a nechat se zaplavovat dojmy. Žádná knížka ve mně nevyvolala takový pocit, že procházím životem s nevidoucíma očima, nevšímám si drobností kolem sebe, detailů. Dokonalá forma, krásný jazyk, rytmus vyprávění, úvahy plynoucí z pohledu někoho tak jiného. Úžasný zážitek! A co teprve všechny ty barvité popisy! Jen jeden za všechny: "tichý zvuk kutálejících se rajčátek zní jako vzpurné reptání."

Penicuik333
07.01.2020 3 z 5

Bildungsroman, psychologické dílo, road trip? To všechno a nic z toho. Velice komorní, intimní a originální dílo, které se ničemu nepodoba a všechny škatulky jsou mu malé.

kap66
08.12.2019 5 z 5

Souvislý pás barevně bohatých obrazů, které vypravěč podává svému jedinému příteli v nejdůležitějším roce jejich života. Muž, přirozeně inteligentní, nikoliv postižený, ale spíše zasažený neláskou těch, kteří mu city odpírali nebo je dát nemohli, maluje nejen výstižné obrazy přírody a svého duševna, které zná důvěrně, ale vyslovuje i naprosto přesné postřehy o lidech, z jejichž společenství byl a je vyloučen. Jediná bytost, která zřejmě prošla podobnými útrapami, ale v psí podobě, vyloučená stejně jako on, s ním prožívá všechna čtyři roční období, ve kterých se atmosféra postupně zatemňuje - až do zhyny…
Říkám si, jak je dobře, že jsem si tuhle knížku přečetla ve věku, kdy si sice někdy vychutnávám akci, ale častěji obrazy, občas vyhledávám adrenalin, ale více dojmy. A kdy své já nacházím běžně v takzvaně normálních postavách, přesto ty zvláštní chápu, mám je ráda a sdílím s nimi v mnohém pohled na svět. A vida, po Anně Bolavé mi takový zážitek poskytla další spisovatelka o generaci mladší.

prvotina irská literatura osamělost člověk a pes člověk a zvíře Magnesia Litera

Sara Baume
irská, 1984
2016  85%Jasno lepo podstín zhyna
2018  80%Vyšlapaná čára
2022  76%Sedm věží

Kniha Jasno lepo podstín zhyna je v