Jasnější než tisíc sluncí

Práce západoněmeckého publicisty, opírající se jak o archívní prameny, tak o rozhovory s vědci, sleduje přípravy a konstrukci atomové bomby v USA, na níž spolupracovali s vědci z mnoha zemí i někteří emigranti z Göttingenu. Osobní osudy fyziků, namnoze dramatické, dotvářejí plastické vyprávění. Na autorovy politické omyly upozornil překladatel v doslovu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59440/jasnejsi-nez-tisic-slunci-yot-59440.jpg 4.331

Heller als tausend Sonnen (1956)

Literatura faktu, Historie, Věda
Vydáno:, Mladá fronta

JiříŠkorpík

Rozhodně důvěryhodnější čtení než Atom v plném světle. Bylo by asi těžké nebýt u toho, i Sacharov nejdříve bombu postavil, než byl proti ni.

regulax

Morálka, etika versus věda a výzkum. Pohled na životy vědců, kteří jsou ponořeni do své práce, milují ji, vše ji obětují, drží vývojové tempo, ale bohužel to nemusí být v souladu s politickou mocí a výsledek se obrátí proti nim. Není to můj obor, ale stálo to za přečtení.

Etilik585585
19.02.2017

Kniha která určitě stojí za přečtení, i když je nutné počítat s tím ,že to není zrovna aktuální vydání,alespoň vzhledem k vývoji technologií a výzkumu v daném oboru. Její cena spočívá v tom jak je vylíčena doba a hlavně pohnutky, které vedli k vývoji atomové a bohužel posléze i vodíkové bomby. Čtenářův obdiv si jistě zaslouží i přístup těch vědců, kteří odmítly podílet se na vytváření tak hrozných zbraní s nedozírnými ničivými účinky a někteří pozdvihly svůj hlas proti takovému zneužití objevu jaderného štěpení.

GandalfŠedý
02.01.2017

Ač z ideologického hlediska poněkud jednostrannější kniha (je tam i nějaká ta špína na hlavě americké politiky), její jádro bude nejspíše pravdivé - sami vědci mají k politickému smýšlení daleko, jak je patrné.
Děsivá výpověď o tom, co s vědou dělá moc a typická lidskost - a co dělá s naivitou badatele a člověka, válkou zahnaného do kouta.
A zajímavým momentem je bezesporu snaha zlikvidovat 'Oppieho' za to, že odmítl sloužit jako nástroj politice. Možná je to právě tou protiamerickou náladou knihy, ale působí to dojmem, že americké intriky se od těch komunistických zase tolik nelišily.

A mimochodem, velmi zajímavá kniha o zrodu jaderné a kvantové fyziky.

vitek.sk
09.09.2014

Jedním z mých nejoblíbenějších historických období je právě období novodobých dějin a především vývoje atomové zbraně a osudy vědců na ní pracujících. Je pravda, že knížka je trochu ovlivněna dobou napsání, ale to jí na kvalitách až tolik neubírá. A i tak přináší mnoho nových informací, které jsme dosud neznal, nebo si je aspoň připomněl. Zajimavé je také jak se dospělo k rozhodnutí bomby použít a následné vyšetřování J.R. Oppenheimera. Jako mírný mínus hodnostím ideologický doslov, ale faktem je, že bez něj by kniha asi nemohla v té době u nás vyjít. Proto dávám jednoznačně nejvyšší hodnocení.

kaja.marik
21.08.2014

Vynikající kniha pro člověka, který k fyzice přičichnul třeba na vysoké škole a postupně se pročítá tím, jak žili a co prováděli průkopníci atomového věku, jak kvantová fyzika postupně vznikala. Díky tomu mě bavily hlavně úvodní kapitoly, ale u někoho to může být naopak ...

vědci

Robert Jungk