Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora

Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41745/bmid_jara-da-cimrman-sbornik-a-zivote-o--4Rj-41745.png 4 29 9

Absurdně humorné vyprávění o všeumělovi Járovi Cimrmanovi je prokládáno údajnými ukázkami z jeho literárního díla, jeho kresbami a obrázky jeho vynálezů. Celá knížka přímo hýří komikou slovní i situační a novými, nečekanými podněty k úsměvu, ke smíchu a k dobré náladě. Neotřelé a jedinečné nápady autorů - cimrmanologů J. Šebánka, Z. Svěráka, L. Smoljaka a K. Velebného úspěšně plní svou funkci. Obsahují vtip v nadmíru rozmanitých gradacích a nuancích.... celý text

MaxQ
13.12.2022 4 z 5

Útlá knížečka plná humoru, která by si zasloužila i pět hvězdiček, kdybych její třetinu (možná i polovinu) neznal ze seminářů divadla JC.

Mahuleno
03.03.2021 5 z 5

Tento „Sborník o životě a díle českého polyhistora“ po krátkém úvodu Z mistrova životopisu pokračuje záznamem rozhovoru s dr. Hedvábným ve vinárně U pavouka. Dovolím si malou odbočku a pro případné nezasvěcené malé vysvětlení - (Nealkoholická) Vinárna U pavouka byl rozhlasový pořad vysílaný Československým rozhlasem v šedesátých letech 20. století, a který ve své době představoval dokonalý mystifikační humor. A ve vysílání pořadu se 16. září 1966 poprvé objevil Jára (da) Cimrman, fiktivní postava univerzálního českého génia, vytvořená  Jiřím Šebánkem a  Zdeňkem Svěrákem. V roce 2005 Cimrman, tento nikdy neexistující český génius, získal bezprecedentně vysoký počet hlasů v celonárodní televizní anketě Největší Čech, ale byl
z konečného pořadí vyřazen a byla mu udělena jen čestná cena.
Zpět ke knížce – tento mystifikační humor je rovněž využit v tomto útlém dílku o velikánovi. Místo dalšího komentáře použiji jako ukázku úryvek z kapitoly 5 – Cimrman pedagog
- (M. Čepelka – seminář v březnu 1968):
Cimrman má dodnes světu co říci jako dramatik, jako filosof, výtvarník, básník i jako technik- vynálezce. Mám tu výstřižek z amerického deníku New York Herald Tribune, který pohotově komentuje výsledky dosavadního bádání takto: „Spojené státy by měly ex post děkovat bohu, že Češi objevili svého Cimrmana teprve nyní. Stačilo, aby si pospíšili jen o nějakých padesát šedesát let, a náš Thomas Alva by se musel spokojit úlohou technika druhé kategorie.“
Znalci znají a ostatním, kterým není cizí tento druh absurdního humoru, doporučuji.

bazyk21
29.07.2019 5 z 5

stará klasika, která pohladí ;o))

hrdlickova_61
23.04.2019 5 z 5

Tuhle knížečku jsem čítávala o přestávkách na gymnáziu a smála se nahlas a ostatní se koukali, co to mám. Tehdy ještě nebylo úplně běžné, že by jméno Járy Cimrmana bylo každému známé. A stačilo jen pár let k všeobecné oblíbenosti DJC i všeho, co je s ním spojeno!

1amu
09.10.2018 5 z 5

Kouzelná knížečka tria otců zakladatelů Divadla Járy da Cimrmana. Oč méně má stránek, o to více přináší plnou nůši inteligentního humoru, který samozřejmě my příznivci vždy očekáváme. Pokud bych chtěl zvýraznit, co se mi nejvíce líbilo - tak:
story o tom jak vznikl nový styl ve skoku vysokém, zvaný flop, pojmenován po vítězi OH z Mexika, jímž byl Američan Fosbury a také jsem byl poučen, že sport kuželky - bowling byl vynalezen pouhou náhodou Járou da Cimrmanem v roli uměleckého poradce ve věznici na Špilberku.

Ninjer
25.08.2018 4 z 5

"Všimněte si, co vše dokázal Cimrman z mapy vyčíst. Cituji: 'Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovat jako hory, doly, černý les. Hlavní město: Kostelec nad Černými lesy. Černých lesů je tolik, že Čechy jsou jedním z předních dodavatelů ebenového dřeva pro celý hudební svět. Dřeva se užívá nejvíce k výrobě klarinetů a ebenových tyčí pro školní pokusy. (...) Kulturní centra: středisko básníků Rýmařov, okultistický Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice.'"

Pokud by náhodou někdo Járu Cirmana neznal, tak tohle je jeden z jeho typických aspektů: hra se slovy, která dosahuje až absurdních rozměrů. Tahle útlá knížečka obsahuje přepisy vybraných dílů rozhlasového pořadu "Nealkoholická vinárna U Pavouka", v níž postava Járy Cimrmana vznikla. Některé vtipy a nápady se potom znovu použily nebo dále rozvíjely v divadelních hrách, ale většina textu alespoň mně (který dosud ještě pár her neviděl plus mám sklerózu a nic si nepamatuju) přišla jako svěží dílo o Cimrmanovi. Knížka je jinak opravdu krátká a hodně prostoru vyplní i různé obrázky jako třeba nákresy Cimrmanových šílených vynálezů.

Celkově příjemná a často vtipná záležitost.

Sedm předních českých géniů z deseti.

LadyAnn
08.06.2018 5 z 5

Nadčasový a inteligentní humor, Cimrman je jednoduše výborný a troufnu si říct i neopakovatelný.

Damato
28.11.2017 5 z 5

Co dodat k Cimrmanovi, Svěrákovi a Smoljakovi? Úžasné milé a pohodové čtení.

Hrefna
28.10.2015 5 z 5

Stejně krásný a ušlechtilý humor jako v divadelnách hrách...obdivuji se genialitě a fantazii pánů Svěráka a Smoljaka.

Jára Cimrman humor Divadlo Járy Cimrmana

Jiří Šebánek