Jára /da/ Cimrman : sborník a životě o díle českého polyhistora

Absurdně humorné vyprávění o všeumělovi Járovi Cimrmanovi je prokládáno údajnými ukázkami z jeho literárního díla, jeho kresbami a obrázky jeho vynálezů. Celá knížka přímo hýří komikou slovní i situační a novými, nečekanými podněty k úsměvu, ke smíchu a k dobré náladě. Neotřelé a jedinečné nápady autorů - cimrmanologů J. Šebánka, Z. Svěráka, L. Smoljaka a K. Velebného úspěšně plní svou funkci. Obsahují vtip v nadmíru rozmanitých gradacích a nuancích....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41745/jara-da-cimrman-41745.jpg 4.417
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Jára /da/ Cimrman : sborník a životě o díle českého polyhistora

bazyk21

stará klasika, která pohladí ;o))

hrdlickova_61

Tuhle knížečku jsem čítávala o přestávkách na gymnáziu a smála se nahlas a ostatní se koukali, co to mám. Tehdy ještě nebylo úplně běžné, že by jméno Járy Cimrmana bylo každému známé. A stačilo jen pár let k všeobecné oblíbenosti DJC i všeho, co je s ním spojeno!

1amu
09.10.2018

Kouzelná knížečka tria otců zakladatelů Divadla Járy da Cimrmana. Oč méně má stránek, o to více přináší plnou nůši inteligentního humoru, který samozřejmě my příznivci vždy očekáváme. Pokud bych chtěl zvýraznit, co se mi nejvíce líbilo - tak:
story o tom jak vznikl nový styl ve skoku vysokém, zvaný flop, pojmenován po vítězi OH z Mexika, jímž byl Američan Fosbury a také jsem byl poučen, že sport kuželky - bowling byl vynalezen pouhou náhodou Járou da Cimrmanem v roli uměleckého poradce ve věznici na Špilberku.

Ninjer
25.08.2018

"Všimněte si, co vše dokázal Cimrman z mapy vyčíst. Cituji: 'Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovat jako hory, doly, černý les. Hlavní město: Kostelec nad Černými lesy. Černých lesů je tolik, že Čechy jsou jedním z předních dodavatelů ebenového dřeva pro celý hudební svět. Dřeva se užívá nejvíce k výrobě klarinetů a ebenových tyčí pro školní pokusy. (...) Kulturní centra: středisko básníků Rýmařov, okultistický Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice.'"

Pokud by náhodou někdo Járu Cirmana neznal, tak tohle je jeden z jeho typických aspektů: hra se slovy, která dosahuje až absurdních rozměrů. Tahle útlá knížečka obsahuje přepisy vybraných dílů rozhlasového pořadu "Nealkoholická vinárna U Pavouka", v níž postava Járy Cimrmana vznikla. Některé vtipy a nápady se potom znovu použily nebo dále rozvíjely v divadelních hrách, ale většina textu alespoň mně (který dosud ještě pár her neviděl plus mám sklerózu a nic si nepamatuju) přišla jako svěží dílo o Cimrmanovi. Knížka je jinak opravdu krátká a hodně prostoru vyplní i různé obrázky jako třeba nákresy Cimrmanových šílených vynálezů.

Celkově příjemná a často vtipná záležitost.

Sedm předních českých géniů z deseti.

LadyAnn
08.06.2018

Nadčasový a inteligentní humor, Cimrman je jednoduše výborný a troufnu si říct i neopakovatelný.

Damato
28.11.2017

Co dodat k Cimrmanovi, Svěrákovi a Smoljakovi? Úžasné milé a pohodové čtení.

Hrefna
28.10.2015

Stejně krásný a ušlechtilý humor jako v divadelnách hrách...obdivuji se genialitě a fantazii pánů Svěráka a Smoljaka.

Deníček moderního fotra 2
Deníček moderního fotra 2