Japonské továrny na smrt: Japonská biologická válka 1932-1945 a její americké utajení https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250028/mid_sheldon-h-harris-japonske-tovarny-n-TMf-250028.jpg 4 2 2

V Evropě vcelku neznámé dějiny druhé světové války v Asii.

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Goldstein & Goldstein

Factories of Death: Japanese Biological Warfare 1932-45 , 1994

Lothar.777
10.05.2021 3 z 5

Pojednává o "notoricky známé" (tudíž většinou v podstatě neznámé) jednotce 731 a dalších jednotkách stejného nebo podobného určení v Číně resp. Mandžusku a na jiných místech. Na rozdíl od koncentráků byli vězni (testovací subjekty) dost dobře živeni (lépe, než civilisté v okolí) a byly na nich testovány drogy, jedy, nakažlivé nemoci, očkování, omrzliny, podchlazení...). Tábory byly různě maskované - třeba pila (aby nebyl podezřelý stavební ruch a vlaky), středisko pro čištění vody nebo veterinární tábor. Na místě se kultivovaly různé nemoci, které se mohly naostro ozkoušet na válečných zajatcích. Předmětem výzkumu byly různé změny na orgánech, často zaživa vyříznutých od postižených, kteří byli zpravidla obětováni, aby nezůstali svědci. Setkáváme se s pojmem "maruta" - fošna (kvůli krytí jako pila). Po skončení války byly tábory většinou vyhozeny do vzduchu, takže nakažená zvířata se rozutekla po okolí a tak třeba v Číně měli ještě lokální epidemie moru několik let po válce. Zajímavostí je vyrovnání s viníky - v Rusku odsouzení dostali pár let a pak byli repatriováni, s USA se výměnou za informace dohodla beztrestnost. Okrajově je zmíněna bakteriologická válka a výzkum i ve zbytku světa. Jako zdroj informací určitě doporučuju, ale četlo se to děsně.
PS: Je i zmínka o filmu ... Hei tai yang 731 .... celkem humus

Vidlička
31.10.2017 4 z 5

Nejen Němci byli "ti špatní", aneb rasová genocida, koncentráky a biologické zbraně v japonském provedení. Každopádně zajímavá kniha o tady ne tak probíraném tématu. Samotnou knížkou jsem se malinko prokousávala, ale asi proto, že jsem jí četla v létě u vody... Nicméně rozhodně doporučuji!

Japonsko pokusy na lidech biologické zbraně

Autorovy knížky

Sheldon H. Harris
americká, 1928 - 2002
1997  70%Japonské továrny na smrt: Japonská biologická válka 1932-1945 a její americké utajení

Kniha Japonské továrny na smrt: Japonská biologická válka 1932-1945 a její americké utajení je v