Jantarový oheň

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Výběr povídek z Tibetu a dalších nečínských koutů Číny. V knize Jantarový oheň se české veřejnosti poprvé dostává do rukou širší výběr povídek napsaných spisovateli, kteří jsou příslušníky menšinových národností žijících na území Čínské lidové republiky. Kromě literárního zážitku přináší tento výběr čtenáři i možnost seznámit se s jednou z rovin spletité národnostní otázky v současné Číně. V českém povědomí figuruje Čína jako stát, který je tvořen jednolitou populací Číňanů a jehož součástí jsou i území několika málo národnostních minorit. Skutečnost je však daleko složitější a promítá se do ní dlouhá historie Číny i současná realita. Dnešní Čínská lidová republika je z národnostního hlediska nesmírně pestrou společností. Jeden z fungujících aspektů současné čínské národnostní politiky představuje českým čtenářům i tento výběr povídek. Jedná se o publikaci, jejíž vydání bylo podpořeno Svazem čínských spisovatelů, který je jednou z mnoha organizací podléhajících Ministerstvu kultury. Povídky v této antologii tedy přirozeně reprezentují tvorbu, která se distancuje od citlivých politických témat, a tak může být bez problémů vydávána. Příslušnost několika autorů k národnostem císařskou Čínou obávaných a i dnes žijících v oblastech proslulých nikoli krásnou literaturou - Tibeťan, Ujgur, Kazach, Mongol a Chuej - dokládá existenci bohatého uměleckého projevu menšinových národností na celém území Číny. Povídky spisovatelů národností Tchu-ťia a Evenk naopak představují české veřejnosti kulturu svých národů poprvé nebo téměř poprvé. Antologie Jantarový oheň tedy ukazuje, že stejně jako v dlouhých dějinách Číny i dnes je hlas nechanských národů součástí bouřlivého dialogu mezi jednotlivými národnostmi i mezi občany a jejich státem. Nezbývá než doufat, že tento dialog bude všemi zúčastněnými veden zodpovědně a potrvá tak dlouho, dokud bude národnostní otázka v Čínské lidové republice aktuálním společenským fenoménem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95165/jantarovy-ohen-95165.jpg 3.712
Žánr
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Rybka Publishers
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Jantarový oheň

Přidat komentář
bookemma
11.04.2019

Jantarový oheň je moc hezká povídková kniha z nečínských koutů Číny, a zasáhne vás o to více, když o "neČíňanech" již něco víte. Dobrodružství, duchovno, láska, osud i předurčení. To vše v ní najdete.

Kraken84
17.02.2017

Krásná sbírka povídek propojená lokalitou = čisté a živočišné povídky o životě v divočině/přírodě na území ČLR.

Doporučuji pro ryzost a upřímnost Londonovského zážitku.


Gity
05.07.2015

Povídky z úplně jiné kultury, než na kterou jsme jako středoevropané zvyklí. Oddychové čtení, které mi umožnilo přenést se na chvíli do jiného světa a připomenout si relativnost našeho světa - věci, kterými se zabývám, problémy, které řeším, by mohly být na druhém konci světa naprostou malicherností a opačně. Určitě zajímavé čtení.

Kamcatak
05.05.2014

Většina povídek je velmi čtivá, některé jsou i dobrodružné. Kniha se mi moc líbila.

Doporučujeme

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky
Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky
Muž v mlze
Muž v mlze
Nejkrásnější ženská ve městě
Nejkrásnější ženská ve městě
Třináct záhad
Třináct záhad

Štítky

tibetská literatura

Autoři knihy

Azylchán Kuzbajev
kazašská, 1924 - 1974
Taši Dawa
tibetská, 1959

Kniha Jantarový oheň je v

Přečtených17x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených1x
Knihotéce8x
Chystám se číst8x