Jane utíká

Jane utíká https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1891/bmid_jane-utika-nw3-1891.jpg 5 817 176

Jane Whittakerová najednou neví, kdo je, nevzpomíná si na vlastní jméno, netuší, kolik jí je let. Bloudí ulicemi Bostonu v zakrvácených šatech a s deseti tisíci dolary v kapse. Nezbývá jí než důvěřovat hezkému mladíkovi, o němž jí říkají, že je to její manžel, a dovolit mu, aby o ni pečoval v elegantním domě, který údajně sama zařizovala. Ale pomáhají jí skutečně léky, které jí dávají? Nebo pouze prohlubují její zmatenost? Jane se pouští do nerovného boje, aby se dopátrala pravdy a získala zpátky svou paměť i život. Krok za krokem rozmotává pavučinu rafinovaného zla a uvolňuje smyčku, která ji rdousí. Nemá se na koho obrátit, neboť i těm nejlepším přátelům se zdá, že Jane přichází o rozum. Jenom nezlomná vůle ji nutí, aby se nevzdávala. Ale pokud přece jen získá zpět své vzpomínky a odhalí pravdu, bude bláznivé Jane ještě někdo věřit...? (Podle románu byl v r. 1995 natočen televizní film.)... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

See Jane Run , 1991

Zlatinka.Emilly
14.10.2019 5 z 5

Asi se opakuji, ale začínám mít pro Joy slabost. Její knihy jsou čtivé, napínavé, prostě se čtou samy. Další příběh, nad kterým se můžeme zamyslet a znovu si připomenout, že nevidíme do srdce člověka, byť nejbližšího. Jane, která neviděla východisko nakonec vítězí, protože tak to v "pohádkách" prostě bývá. Pro mně jsou tyto knihy opravdu pohádkou na dobrou noc.

jinbr
10.10.2019 4 z 5

No, příběh byl určitě velmi zajímavý, pro mě přeci jen trochu moc citopopisný. Rozuzlení ohledně příčiny bylo opravdu dobře vystavěné. Určitě zajímavá kniha, jak je jednoduché zmanipulovat okolí a někoho zbavit skoro svéprávnosti. Trochu z toho mrazí.

Sany87
22.09.2019 5 z 5

Ráda si od této spisovatelky přečtu další knihy... doporučuji...

tabaluga
02.09.2019 4 z 5

Jedná se o mou první knihu od této spisovatelky a musím říci, že psát opravdu umí. Bylo to napínavé od začátku až do konce a takové rozuzlení jsem opravdu nečekala, tím se však vysvětlilo vše, co bylo v knize psáno. Jediné co mi vadilo bylo spoustu otázek, ale to nám mělo asi pomoci vcítit se do hlavní hrdinky...doporučuji

Sasha001
01.09.2019 5 z 5

Druhá knížka, kterou jsem od autorky četla. Ze začátku mi moc nesedla a musela jsem ji na chvíli odložit, protože mě děj nějak extra nezaujal. Po pár dnech jsem jí znovu dala šanci a ve druhé třetině mě kniha naprosto vtáhla do děje. Dočetla jsem ji jedním dechem. Jsem moc ráda, že jsem nedala na první dojem ze začátku, protože konec byl strhující.

85098211
04.08.2019 5 z 5

Několik knih od autorky jsem už přečetla, ale tahle je z nich určitě doposud nejlepší! Čtenáře vtáhne hned od první stránky, kdy se zmatená Jane objeví na ulici v zakrvácených šatech a netuší, která bije. A jak se snaží a touží zvědět pravdu o svém životě, tak to tedy nejen s ní, ale i s vámi pěkně mává sem a tam. Pocity se střídají jako na běžícím pásu, stejně jako Jane nevíte, čemu a hlavně komu věřit - prostě pořádná psychárna! :-) A samotný konec tomu nasadí korunu! Protože to rozuzlení je sice tak trochu nabíledni, ale ta hlavní odpověď na otázku "proč se to všechno dělo a děje", je přece jen dost nečekaná... Ale přesvědčte se sami a knihu si zkuste přečíst - myslím, že vás nezklame ;-).

ronave
02.08.2019 5 z 5

Co říct? Prostě SKVĚLÁ kniha od začátku do konce, nemůžete se od ní odtrhnout.
Hlavní hrdinka hrdinka Jane bojuje se ztrátou paměti a snaží se přijít na důvod proč o paměť přišla. I když připouštím, že jsem vytušila, kdo za to může, nečekala jsem jaký strašný důvod ho k tomu vedl.

,,Když nevíš jak dál, najez se!"

Nikol681
15.07.2019 5 z 5

Četla jsem už po několikáté.. Pokaždé mi vyrazí dech, za mě nej!

Radka1911
11.07.2019 5 z 5

Strhující, napínavý příběh o snaze překonat ztrátu paměti a vyrovnat se s minulostí. Rozhodně doporučuji.

vermiceli
09.06.2019 5 z 5

O bože, naprosto strhující příběh i po tolika letech. Napětí od začátku až do konce, fakt skvělý příběh.

zdenaR
07.06.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od mé velmi oblíbené autorky.
Možná i proto, že byla první, kterou jsem četla.
Od té doby mám všechny knihy od Paní spisovatelky a žádná nezklamala - jsou velmi čtivé, napínavé, chytnou a nepustí :-)))

zimolka
26.05.2019 5 z 5

Otřesný příběh,ale opravdu úžasně napsaný,napínavý od začátku až dokonce.Od této autorky jsem zatím přečetla jen tři knihy,ale chystám se určitě na další.U této knížky hvězdičky nestačí,dala bych aspo 10

Januli
05.05.2019 4 z 5

Jedním slovem mazec!

Kekik
22.04.2019 5 z 5

Je to mé první setkání s Joy Fielding. Zcela jistě není poslední. Rozhodně se jedná o velmi kvalitní thriller. Jelikož jsem již přeci jenom pár knih tohoto žánru přečetla, tak jsem vcelku brzy zjistila, kdo za tím vším stojí. Ovšem důvod mě tak rychle nenapadl. Rozhodně doporučuji k přečtení. Dalo by se toho napsat ještě mnoho, ale tady kniha hovoří sama za sebe.

pingu1
01.03.2019 5 z 5

Mám hodně knih od Joy Fieldingové, tahle je podle mě jedna z nejlepších :-)

Ladyhawke1983
09.02.2019 5 z 5

Moje první kniha od Joy Fielding, poprvé čtená, když mi bylo 12 let, od té doby čtená ještě mnohokrát (musela jsem si ji i obalit, protože je již očtená).
Čtenář již od začátku tápe a hledá spolu s Jane, co se vlastně tak příšerného stalo, že se její mozek následoval pud sebezáchovy a ona přišla o paměť.
Toto hledání je nutně ztíženo manželem, posluhovačkou i dalšími, kolikrát jsem v duchu trpěla s hlavní hrdinkou, nenáviděla postavy kolem ní, tu bezmocnost, se kterou musela bojovat.
Finále je hodně nečekané a dech beroucí, přesto vysvětluje veškeré to bránění tomu, aby se jí paměť vrátila.
Už teď se těším až po téhle knize sáhnu znovu.

xena2711
02.02.2019 5 z 5

Nemám od Joy přečtené vše, ale tato kniha je zatím nejlepší. Vtáhne do děje a musíte ji přečíst na jeden zátah. Doporučuji, super. Čtivě psaná, má to švih a takový konec jsem tedy vůbec nečekala....

Owain
03.01.2019 5 z 5

zatím nejlepší, co jsem od autorky četla. Začátek takový nejasný, ale nutí vás to číst dál, prostě jak to jako dopadne. Dokonce i já jsem podlehla kouzlu Michaela =) no konec jsem teda takový nečekala. Super napínavé čtení.

Lavender756
28.10.2018 5 z 5

Úžasné, nejlepší kniha od autorky. Napínavé od první do úplně poslední stránky. Plné pohledových zvratů na všechny postavy.

Adhara
20.09.2018 4 z 5

Jedna z najznámejších Fieldingovej kníh, a právom. Rozpráva príbeh ženy, ktorá stratila pamäť. Našla sa na ulici s obrovskou sumou peňazí a krvou postriekanými šatami. Podľa lekárov je príčinou amnézie ťažký psychický otras. Ale z čoho, keď má perfektného manžela a perfektné bývanie? A prečo sa po návrate do svojho perfektného života, hoci si naň nespomína, cíti čoraz horšie?

Ide o zručne napísané dielo. Téma straty pamäte je v autorkinej tvorbe ojedinelá a hoci ostatné prvky sú viac stereotypné, pozitívne túto knihu vyčleňuje. Hrdinka majstrovsky balansuje medzi obavou, že prichádza o zdravý rozum, a podozrením, že jej niekto chce uškodiť. A vždy, keď nejaká možnosť vyzerá takmer isto, príde nový zvrat, ktorý to celé zase obráti… Pre silnejší efekt je ale lepšie čítať túto knihu ako prvú či aspoň medzi prvými, nie ako desiatu a viac. V takomto prípade totiž začnete poznávať bežné Fieldingovej archetypy a predčasne tušiť, odkiaľ vietor fúka.