Závěje

Závěje https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87554/bmid_zaveje-DRM-87554.jpg 5 649 164

Bostonská soudní lékařka Maura Islesová, která přiletěla do Wyomingu na konferenci, se zúčastní lyžařského výletu. Když terénní vůz uvázne na zaváté horské silnici, ocitne se skupina bez pomoci v pustině. Za soumraku doputují do odlehlé osady jménem Říše věčné blaženosti, kde stojí dvanáct až přízračně stejných domů a kde se muselo odehrát něco hrozného. Auta jsou v garážích, na stolech zůstalo nedotčené jídlo. Obyvatelé jako by se rozplynuli. Šlápoty na sněhu však prozrazují, že Mauru a její přátele někdo v mrazivé tmě nespouští z očí… Po čase na stejné místo vyráží detektiv Jane Rizzoliová z bostonského oddělení vražd, aby vypátrala jak záhadu opuštěných domů, tak děsivou pravdu o osudu své dlouholeté přítelkyně.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Ice Cold , 2010

kolacky
22.08.2021 5 z 5

Brr, to byla síla... Sekty mi odjakživa nahánějí hrůzu. A Maura má zase obrovskou smůlu na přítele... Naštěstí neskončila v závějích a všechno zachraňoval Krysa s Medvědem. Ten konec jsem jim přála.

vera4669
10.08.2021 5 z 5

Tess prostě umí! Snad zatím nejlepší díl ze série, úplně nadšená jsem, nešlo přestat číst, ponurá atmosféra v pustině, nechutné téma, a jedno překvapení za druhým.
Vůbec se nedivím, že se mi 2x nepovedlo vystoupit na správné zastávce a pak jsem utíkala domů rychlostí blesku, abych zhltla ten bravurní konec :)
Autorka mě nepřestává překvapovat a knihy jsou lepší a lepší

Barakoudel
08.07.2021 5 z 5

Nezapomenutelné! Závěr opravdu šokující.

Česneksmedem
07.05.2021 5 z 5

Někdy to vypadá jasně a pak se dozvíte, že jde vlastně o náhodu. Náhoda je ale blbec!
Jinak moc fajn čtení. To téma vypadá už dostatečně profláknutě, ale toto zpracování je víc než solidní. Knihu doporučuji!

kackahracka
19.04.2021 1 z 5

(SPOILER) Omlouvám se, že plavu proti proudu, ale tohle byl hodně špatný vtip. Připadala jsem si, jako bych si, dle skvělých a ověřených recenzí, objednala parádní třípatrový dort. Donášková krabice nic moc (titul ani obálka mě vážně neuchvátili), po vybalení však uznale tleskám (první kapitoly se rozjíždí skvělým směrem). Otáčím si tím dortem a rochním se, nějak se nemůžu nabažit té nádhery (parta lidí uprostřed nelítostné krajiny, náhodný objev zcela vylidněné podivné vesnice, bizarní prvky, děsivé detaily, každá další stránka lepší, než ta předchozí). Slastně přežvykuju. Hezky to klouže po jazyku, chutná to skvěle, když tu náhle zrada (dobře rozehraná partie a samonosná osa příběhu je náhle bez varování narušena vážnou nehodou jedné z hlavních postav a veškerá pozornost je stržena úplně jiným směrem. Každou chvíli někdo "leží v kaluži moče", případně mu "páchne uhnívající noha", nebo "to v něm mrtvolně klokotá" Celá parta lidí, ke které si vypěstujete vztah, mezi řádky a bez patřičného vysvětlení, mizí ze scény, asi nehoda, jejda). Prostě zírám a rozmrzele zjišťuju, že příjemná jahodová pěna je říznutá nějakým laciným tukem. Jako by se cukrář nemohl rozhodnout pro příchuť, tak tam fláknul od každé něco (kapitola o dvojnásobné vraždě v sousedství, opuštěné dítě, zmrzlý chlap v mrazáku) a co hůř, piškotový korpus vyrobil snad z prášku, nebo co (superschopnosti hlavní hrdinky-zkřehlá, vyčerpaná, zraněná-ale unikne palbě kulek, uteče skrz les, několik dní přežívá v mrazech, při kterých tuhne úsměv i elitní jednotce, která jí má najít...). Co vám mám povídat, nakonec jsem všechno zhnuseně vyplivla (pedofilní sekta, srdceryvné výkřiky "mami", opuštěné děti, hromadné hroby, pesticidy, umírající patologové na pitevně, bojový plyn, korupce...). Jste lidi vůbec normální? Takovou slátaninou si opravdu dobrovolně kazíte žaludek? Tak já teda ne. Původně jsem dala dvě hvězdy, teď buším hlavou o stůl a chci dát odpad. Dobře, jedna hvězda. Za ten začátek. Víc nic, nazdar.

judith141
14.03.2021 5 z 5

Musím přiznat, že tento díl byl pro mě zatím asi nejlepší! Strhující děj, napětí, očekávání .. co se stane.

Pavlina50
28.02.2021 5 z 5

Tak tohle bylo něco!
Promyšlený příběh a brilantní kombinace několika žánrů - thriller s motivem sekty, detektivka s téměř hororovými prvky, dobrodružný příběh z mrazivého prostředí, tajemno a částečně i román pro ženy s drobnými náznaky love story. Zpočátku nevinný výlet s přáteli na horskou chatu hlavní hrdinky Maury, která momentálně ze všeho nejvíc řeší svůj komplikovaný milostný život, se změní v dramatický boj o život celé pětičlenné skupinky, když uvíznou zcela opuštěni a bez jakékoliv možnosti kontaktu uprostřed nehostinné, mrazivé přírody. Záchrana se jeví v podobě ukryté a tajemné vesnice, kde naleznou všechno k přežití…kromě lidí. Ale je to opravdu tak? I když už prolog čtenáře nasměruje, čeho se tato tajemná zápletka bude týkat, kniha obsahuje takovou přemíru zvratů a překvapení, že si ani na chvíli nemůžeme být jisti, kdo je vlastně „padouch“, kdo je hrdina, kdo má čisté nebo naopak tajné skryté úmysly. Stejně tak si nemůžeme být ani jisti, zda právě předložené vysvětlení a pointa už jsou ty konečné a definitivní. Toto všechno dokáže spolehlivě udržet neskutečné napětí téměř až do samého konce. Z této knihy jsem opravdu nadšená, takže nic jiného než plný počet hvězdiček a doporučení neřeším.

monika_v_trapu
03.02.2021 5 z 5

To byla jizda! Hodne akce, mene nebo spis temer zadne vysetrovani, zvraty, napeti. Uzasne cteni. Tess a jeji serie s Maurou a Jane to je u me sazka na jistotu. Tento dil byl zamereny hlavne na Mauru, ktera zde zaziva doslova boj o preziti. Jsou tu hory, divocina a spousta snehu. Rekla bych idealni ctivo na mrazive a obcas i zasnezene lednove a unorove vecery. Prvni polovina knihy je spis dobrodruzna. Hrdinove si museji poradit a prezit odriznuti od civilizace. Tahle cast byla paradni! Ve druhe polovine uz je toho vysetrovani trochu vic, zacinaji se odhalovat tajemstvi a je to proste nase Tess jak ji zname.

yetti09
01.01.2021 4 z 5

Další skvěla kniha od autorky. Po přečtení recenzí, jsem měla asi trošku větší očekávání. Bohužel na mě atmosféra knihy až tak nezapůsobila. Rozhodně to pro mě nebylo hororové, což je právě ta věc, která mě na knize zamrzela.
Jinak je to ale Tess, což je u mě záruka kvality. Propracovaný příběh, sympatické postavy a výborně popsané prostředí.
Opět skvělé, ale má i malinko lepší knihy.

pejty
28.12.2020 5 z 5

No tak toto bych označil za mistrovské dílo. Neuvěřitelně napínavý děj plný zvratů, určitě nenechá čtenáře klidným, dokud knihu nedočte do konce. Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední roky přečetl.

aleza1
22.11.2020 5 z 5

Kniha je úplně jiná než předchozí. Zajímavé, dechberouci, od začátku do konce.

smithynka
26.08.2020 5 z 5

Naprosto skvělý díl. Trochu jiný, než předchozí díly, ale to vůbec nevadí. Příběh byl zajímavý od začátku do konce.

smejkalova.m
15.07.2020 5 z 5

Tak tento díl byl skvělý, bavil mě od začátku do konce. Skončilo to trochu záhadně, tak doufám, že bude v dalším dílu návaznost. :)

Pavlína2019
09.07.2020 5 z 5

Perfektní! Hrozně moc se mi kniha líbila. Vřele doporučuji! Je napínavá, je zde i lékařské téma. Líbí se mi prolnutí Maury a Jane s tématem sekty. Do toho zoufalství v hromadách sněhu. Velice dobrý příběh napsaný tak, že se čte sám. Navíc rozuzlení trochu jiné, než byste čekali. Fakt super!

Bulldog
01.07.2020 3 z 5

Že by to bylo děsivé tak, že bych musela po přečtení dva dny spát s rozsvícenou lampičkou ? Tak to rozhodně nee..kniha se četla vcelku dobře, ale přesto za mě průměr se vším všudy..

Trustty
16.06.2020 3 z 5

Bohuzel nesdilim takove nadseni jako ostatni. Cekala jsem na tu temnou a hororovou atmosferu, ale bohuzel se nekonala.
Kniha se dobre cetla, ale to je tak vsechno. Celkove mam z pribehu zvlastni pocit nedotazenosti.

Marekh
10.04.2020 5 z 5

Od autorky jsem v minulosti přečetl knihu GRAVITACE. Jednalo se o sci-fi. Na základě videorecenze na knihu ZÁVĚJE, o které mluvila v minulosti Dana, jsem se rozhodl, že si knihu přečtu a udělal jsem dobré rozhodnutí. Pokud bych video neviděl, s největší pravděpodobností bych se do této knihy nezačetl. Kniha má oprávněně vysoká hodnocení. Kniha se mi líbila, knihu hodnotím na 5*.

Autorka umí psát čtivě, kniha dokázala u mě vyvolat pocity napětí a strachu, do příběhu jsou začleněny také partnerské vztahy, ale jen okrajově, v určitém momentu mi ukáplo i několik slz. Autorka má všechno důkladně promyšlené, má to hlavu a patu, příběh je uvěřitelný. Během čtení jsem si vytvořil různé teorie, přemýšlel jsem, co se mohlo stát a kam to bude směřovat, ale samozřejmě jsem se zmýlit a nakonec bylo všechno jinak.. Knihu je určitě fajn číst v zimě, protože navodí tu správnou zimní atmosféru. Závěr knihy byl překvapivý.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jsem přesvědčený, že nás každá zkušenost i každé špatné rozhodnutí něco naučí. Proto se nesmíme bát dělat chyby. Já se do všeho vrhám po hlavě a pochopitelně si občas natluču. Ale nakonec se vždycky všechno nějak vytříbí.

maličkán
24.03.2020 5 z 5

Tak toto byl mazec, napínavé, dech beroucí s prvky hororu. Už dlouho jsem u knihy nezažila takové mrazení. Od Tess asi sedmá moje přečtená kniha a stále jsou lepší a lepší.

Leona333
21.03.2020 5 z 5

Tuto autorku mám ráda. Jen jsem si ze začátku nebyla jistá, zda se nerozhodla změnit žánr své knihy a nepustila se do psaní hororu! A to myslím vážně. Tak znamenitý popis zimní krajiny, ticha, samoty a osamění... Husí kůži jsem měla po celou dobu čtení, abych na samém závěru mohla jen zkonstatovat, že se opět jednalo, o velice zdařilou detektivku!

Greenfingers
12.03.2020 5 z 5

Příběh plný záhad, ve kterém tentokráte dominuje patoložka Maura, mě zaujal svou dramatičností.
Už jsem si nějak zvykl, že knížky od Tess Gerritsenové nepustím z rukou dříve, než je přečtu na jeden zátah. Napínavý děj mě vždy pohltí.