Jane Eyrová

Jane Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421645/bmid_jana-eyrova-GfR-421645.jpg 5 4265 647

Příběh osudové lásky je současně i historií citového a myšlenkového osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků. Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím, prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou ji po boku milovaného muže ke štěstí.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , CooBoo

Jane Eyre , 1847

ivulka15
03.11.2021 5 z 5

Knihu jsem četla kdysi jako velmi mladá a od té doby zhlédla několikeré filmové zpracování. A i přesto jsem knihou znovu okouzlená. Myslím si, že tento příběh patří mezi nejkrásnější milostné romány.

EmillyT
29.10.2021 4 z 5

Jana Eyrová patří k mým oblíbeným knihám a průběžně se k ní vracím. V některých chvílích považuji Janino chování za velmi naivní a chování pana Rochestra za namyšlené, místy zcela nelogické, ale těžko je soudit, když se doba naprosto změnila. Příběh je příjemně romantický, není nouze o nepředvídatelné situace. Jediným mírně rušivým prvkem pro mě byla postava Jana Křtitele, který mi vůbec nebyl sympatický.

1271
24.10.2021 5 z 5

Jane Eyrová patří k mým nejspíše úplně nejoblíbenějším hrdinkám z klasické literatury. Je to statečná dívka s nesmírně silným charakterem a osobním přesvědčením. Své pevné zásady klade nade vše. No a pan Rochester bojuje o nejlepšího hrdinu s panem Darcym a celkem se mu daří. Je sice občas nesnesitelně arogantní a ukecaný, ale pod povrchem chladné skořápky se skrývá srdce, které dokáže milovat nade vše. Miluju dialogy mezi Jane a panem Rochesterem. Miluju drobné i velké náznaky, kterými se Rochester snaží Jane ukázat, jak je do ní zamilován, ačkoliv některé ty náznaky jsou dost kruté a neohleduplné. Co úplně nemiluju jsou Janiny sáhodlouhé myšlenkové pochody a také část knihy, kdy je u Jana Křtitele a jeho sester. To mě příliš nebaví a když si dávám rereading, přiznávám, že tyto části občas přeskakuju. Ale jinak je kniha prostě skvělá!

Jara.v
22.10.2021 4 z 5

Nádherný příběh. Trochu jsem se bála do knihy pustit, ale hned od začátku jsem se začetla a celý příběh mě nepřestal bavit. Tahle klasika teď bude ozdobou mé knihovny a budu ji doporučovat. Krásným způsobem napsané ale děj se pořád odvíjí. Sice některé části trochu zdlouhavé, ale nijak na překážku. Konec knihy je nádhernou ukázkou toho, že opravdová láska dělá člověka pro toho druhého tím nejkrásnějším na světě.

ArkAngel
16.10.2021 5 z 5

Podobně jako Werther patří Jane Eyreová k literárním postavám, které představují osobnostní typ INFP. A vzhledem k tomu, že k tomuto typu sám patřím, jsem byl schopen pozorovat podobnosti mezi sebou a knižní hrdinkou. Jane jako taková představuje citlivou a milou dívku, které osud hází klacky pod nohy a ona se stále snaží najít někoho, komu by mohla skutečně zasvětit svůj život. Materiální život pro ní nic neznamená a o peníze se raději podělí. A když je tu někdo, kdo jí ublížil, dokáže mu i po tom všem odpustit. Kniha má funkční dějový oblouk a víceméně ukazuje, jak se má správně psát podle Aristotelovy teorie dramatu, protože to kniha splňuje vlastně ve všech bodech. A vzhledem k tomu, že mi ke konci i slza ukápla, dávám dílu plný počet.

Anett48
14.10.2021 3 z 5

Tak jsem to konečně dala! Uff... Zhruba v půlce bych ještě přísahala, že udělím hodnocení daleko horší. Začátek dost zdlouhavej a ukňouranej. Část na internátní škole byla celkem fajn, ale jinak nic moc. Největší zklamání ale přišlo po představení pana Rochestera, kterej mi přišel neskutečně plochej a dialogy mezi ním a Jane byly dost těžko uvěřitelný (třeba za to částečně mohl překlad, nevím)... Jediný, co mě nutilo číst dál, byl občasnej foreshadowing "čehosi divnýho na půdě" a tohle odhalení pak udělalo druhou část knihy o dost zajímavější... Zkrátka, jisté literární kvality tomuhle dílku upřít nelze, ale zbylé sestřičky Brontëovy se mi do vkusu trefily víc.

Mandelinka11
06.10.2021 3 z 5

V průběhu četby jsem se nemohla ubránit antipatiím vůči hlavní hrdince. Připadalo mi, že je líčena jako statečná chudinka, která se pere s nepřízní osudu. Příběh ani milostná zápletka mě ničím nezaujaly. Také postavy na mě působily trochu ploše. Věřím však, že ve své době tato kniha představovala velký přínos a rozhodně i dnes patří právem mezi literární klasiku.

Tebby
25.09.2021 2 z 5

(SPOILER) No... tak to bylo něco! Musím říct, že jsem velice ráda, že jsem knihu konečně dočetla. Dlouho jsem se na ni těšila, ale musím bohužel říct, že mě velmi zklamala. Nepocítila jsem žádné napětí mezi Jane a Rochesterem. Nebýt to kniha do výzvy, tak to po pár stránkách vzdám. 2*

Karol23
23.09.2021 5 z 5

Pro mě zatím nepřekonatelný román.

vercas945
16.09.2021 3 z 5

Janu Eyrovou jsem v rámci povinné školní četby nestihla, ale vždycky jsem se těšila, až si ji přečtu. Několikrát jsem narazila na přirovnání ke knihám Jane Austenové a tu mám opravdu v oblibě. Ale bohužel jsem zklamaná. Ne že by příběh nebyl zajímavý, ale styl vyprávění mi zkrátka nesedl. Neustále jsem se dívala pár stránek dopředu, kdy konečně nastane nějaký zvrat nebo skončí zdlouhavý rozhovor/popisná pasáž apod. Na svou dobu to byla určitě jedna z hodnotnějších knih, ale pro mě je zkrátka rozvleklá a jaksi naivní.

RMarkéta
15.09.2021 5 z 5

V paměti mi utkvěla vzpomínka na náš černobílý seriál s křehkou a éterickou Martou Vančurovou co by Janou Eyrovou a Janem Kačerem v roli pana Rochestera. V podání Marty Vančurové byla Jana takový kultivovaný a intelektuální dívčí typ. Vlastně pořád je. Jana Eyrová byla na svou dobu velmi moderní dívka a žena, jako by snad ani do své doby nepatřila. Byla jiná a zvláštní, myšleno ale v dobrém. Příběh je velmi propracováný do nejmenšího detailu a když říkám velmi, tak tím myslím opravdu velmi. To se týká i samotného prostředí a atmosféry. Při čtení jsem si připadala jako nějaký šmírák, co Janu špicluje na každém rohu. Jako bych si listovala v jejím deníku. A to čtení stálo rozhodně za to. Nelíbilo se mi jak se k ní zachovala Reedovic rodinka. Ta nespravedlnost světa na mě taky dopadla a při tom je Jana smýšlená postava. Jsem se nechala dobrovolně strhnout a pohltit příběhem. No, chování pana Rochestera mi taky nepřišlo úplně normální, byl dítětem své doby. Souhlasím s petaSk, že Jana Eyrová je nádherně pozvolné a pomalé čtení.

petaSk
09.09.2021 4 z 5

Klasika, ke které jsem se konečně dokopala. Jana Eyrová je tak nádherně pomalá a pozvolná, přitom nabízí portrét zásadové a v některých ohledech i nesympatické hrdinky, což se mi hrozně líbí. Nanicovatých milých holek, co jsou hlavně obětmi svého okolí, už mám dost. V knize je spousta zvratů a pestrých postav.
Krásná kniha.

vera1344
05.09.2021 5 z 5

Milovaná kniha mého dětství. Ráda si ji přečtu i dnes.

SilviiM
28.08.2021 4 z 5

Krásná kniha.. příjemná klasika :)

sirojezkin
26.08.2021 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knih

vaskajiras
14.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Čekala jsem trošku gotičtější obměnu na Pýchu a předsudek. Ale když přišla Rochesterova žádost o ruku v půlce knihy a všechny ty ostatní náznaky, že všechno není úplně růžové, přerostly v podezření a podezření v dění, uvědomila jsem si, že jsem se pletla. A jsem za to ráda. Šla jsem do téhle knihy s tím, že mě moc ničím nepřekvapí, ale opak byl pravdou, některé zvraty mě opravdu dostaly.

Jane je skvělá hlavní hrdinka, má úžasný vnitřní svět a je neobyčejně silná a odvážná, ač by se to na první pohled nemuselo zdát. Pana Rochestera jsem moc nemusela a to, jak se k ní choval v době před první "svatbou", mi vysloveně lezlo na nervy a říkala jsem si: tady se musí něco stát. A taky že stalo. Na druhou stranu, na konci přece muselo přijít ono "Reader, I married him", takže se muselo stát ještě něco. Ale kdybychom se jen tak beztrestně zbavili manželky, měl by čtenář pocit, že je to podvod, že jejich štěstí stojí na základě neštěstí někoho jiného...

No, takže zkrátka, ten konec mě dostal a i moje cynické srdce se zachvělo. To, jak zjistila, co se stalo, a vrátila se k němu a to, jak se mu pak částečně vrátil zrak... Kouzelné. Brečím.

tralaláček
11.08.2021 5 z 5

Zvrat sem, zvrat tam. Čtenář se nenudí ani chviličku a už vůbec nemůže předpokládat, jak to dopadne, protože hádejte co? Přijde další zvrat. Tyhle klasiky se nikdy neomrzí. Paní spisovatelka mě potěšila, až překvapila, podrobným popisem (velice čtivým) pocitů, vnitřních pohnutek hlavní hrdinky, v čemž se já vyžívám, a řekla bych, že v tomhle směru si vedla docela dost možná o trochu lépe než Austenka.

Zuna1990
05.08.2021 5 z 5

Aj napriek všetkým úskaliam, trápeniam a bolesti všetci dúfame, že všetko nakoniec bude ako má byť a svoje šťastie si nás počká. Jana je o tom neklamným dôkazom. Táto kniha nie je len dievčenským románom, je to cesta životom, každej jednej z nás, kedy stretávame našich pánov Rochesterov a St.Johnov.

knihomolkaMist
25.07.2021 5 z 5

Nuže... Tahle knížka mě velmi mile překvapila a dokonce jsem si díky ní řekla, že bych přecijen mohla zkusit přečíst víc klasik.
Poutavý příběh, který si nenápadně plynul. Moc se mi to líbilo a pan Rochester? Toho jsem měla radši než pana Darcyho. Celkově mě i zaujala forma, že k nám - čtenářům - Jana přímo promlouvá a vypráví nám svůj příběh.
Skutečně moc hezké a milé počtení :)

marcus0379
23.07.2021 5 z 5

zklamala mě obálka. Tohle by si Jana na sebe v životě nevzala...