Kolébka všech světů

Kolébka všech světů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415268/bmid_jane-doe-kolebka-vsech-svetu-lqn-415268.jpg 4 65 16

Jane Doe (Jeremy Lachlan) série

Jane Doeová a její otec se před čtrnácti lety ocitli na schodišti Panství - vstupu do nebezpečného labyrintu spojujícího ostrov Bluehaven s mnoha dalšími světy. V tu samou noc začala zemětřesení, a tak se Jane i jejího tichého, souženého otce od té doby bojí celý svět. Když udeří dosud nejsilnější zemětřesení a John zmizí zpátky na Panství, Jane se vydá na nebezpečné dobrodružství, aby našla svého otce a zachránila svět - možná všechny světy - od zkázy. Fanoušci Dark Materials Philipa Pulmana, dobrodružství Percyho Jacksona Ricka Riordana, Frances Hardinge a blockbusteru Netflixu Stranger Things si tohle napínavé dobrodružství pro mladistvé s odkazy na klasické filny 80. let jako Rošťáci a Indiana Jones nepochybně oblíbí. Knihkupec ze Sydney Jeremy Lachlan byl odjakživa posedlý velkými epickými dobrodružstvími jako Hvězdné války, Indiana Jones nebo Narnie a námět k napsání Kolébky všech světů, prvního dílu plánované duologie a zároveň svého prvního románu, získal, když se ztratil v muzeu v Káhiře.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool

Jane Doe and the Cradle of All Worlds , 2018

Julinka679
Julinka679
10.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Jak už jméno hlavní hrdinky napovídá, tedy Jane Doe, jedná se o dívku, která nemá jméno... nebo jej spíše neznáme, je chytrá, sympatická, vtipná a pro jízlivou poznámku nejde daleko. V první řadě je ale prokletá, teda obyvatelé Bluehavenu si to alespoň myslí a tak jí a jejímu otci nezbývá nic jiného než žít kde jim dovolí, ve sklepě rodiny Tupanových.
Jednoho dne se ovšem vlivem několika věcí, přičemž notnou dávku můžeme připisovat akcím místní podivínky Winifred (snad píšu její jméno správně), dostává do Panství (já tomu říkám Palác ale to je jedno). Jane zde musí najít svého otce, který sem vstoupil jako první, ovšem brzo se bude jednat o jeho záchranu a nejen jeho, tato mladá dívka musí zachránit svět... teda pardon, světy...
V Paláci nachází kluka jménem Hickory, který je jak se ukáže starý několik tisíciletí a pochází z Bluehavenu, k těmto dvěma se přidává i o několik let starší Violet (ta holka nám ale vyrostla co?! :D), kterou trénovala nám již známá podivínka a hlavně cestovatelka a bojovnice Winifred takže z pyromanky se nám stává drsná holka.
Hlavním záporákem je v tomto příběhu Roth, který chce ovládnout veškerou moc (jak jinak), kterou obsahuje již zmíněná Kolébka a naše ústřední trojice mu v tom chce (a vlastně i musí) zabránit.
Nakonec se Jane setkává i s matkou, což je jí posléze vysvětleno, takže se dozvídá, že se sice narodila v Paláci ale Elsa a Charleston (teda John) ji "unesli" a tudíž není jejich dcerou jak si od začátku myslela.

Příběh Jane mě neskutečně bavil, je to svižné, vtipné a hlavně tajemné... Odhalení, že Jane je vlastně třetím klíčem ke Kolébce všech světů mě překvapil ale vzhledem k její schopnosti vyvolávat zemětřesení jsem nějaké spojení se Stvořiteli očekávala.
Jsem zvědavá na další díl a stále doufám, že třetí u nás také vyjde.

Za mě 4* a doporučuji!

Jarmila97
Jarmila97
03.02.2023 5 z 5

Tahle kniha pro mě byla docela překvapení. Koupila jsem jí jen z důvodu toho že byla za necelých 30kč a nakonec mi v knihovně stála minimálně 3 roky. Teď když jsem dočetla své milované horory tak jsem sáhla právě po téhle knize, a musím říct že Lituji toho že jsem jí neotevřela již dříve, protože mě úplně pohltila nakonec jsem se pustila rovnou i do druhého dílu a musím jí doporučit

JointlieKat94
JointlieKat94
27.11.2022 4 z 5

Rozmýšlela jsem nad 3*, nakonec jsem se sama se sebou shodla, že děj byl dobrý, kniha se četla velmi dobře a navíc celkem rychle (při dvou směnách v práci). Takže jasný 4*! :)

Je zajímavá myšlenka Paláce, který má tolik světů (přečtu si i sérii Neviditelné knihovny- díky za tip zirafinec!) a tolik možností na ně. Kniha mě vtáhla, neustále se něco dělo (a já se často ztrácela ve fantazii autora a v místech) ale líbilo se mi to.

Druhý díl na mě čeká a koukám, že třetí má vyjít snad v květnu příštího roku. Nenechám si to ujít. :)

zirafinec
zirafinec
16.09.2022 4 z 5

Kniha mě bavila, pořád se něco dělo, ale často jsem byla zmatená při popisu nějakého prostředí.

Kniha mi svým Palácem a Jinými světy připomíná sérii Neviditelná knihovna se svou interdimenzionální Knihovnou a alternativními světy, do kterých se z ní nechá cestovat. Teď by mě jen zajímalo, kdo se inspiroval od koho. :)

kachnat
kachnat
29.08.2022 5 z 5

Krásná, skvěle napsaná YA fantasy. Hned jsme se musela vrhnout na druhý díl...

Terezinka890
Terezinka890
03.02.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Přesně můj šálek kávy.
Velice doporučuji. :D

gambinka87
gambinka87
06.11.2021 3 z 5

Kniha má spád a dost dobrý nápad na děj. Musim ale pár hvězd ubrat, protože hlavní hrdinka mne hrozně rozčilovala. Některé dialogy byly na pár facek, i když je to holt young adult a je to prostě puberťačka. No a otevřený konec... Dám jí tedy ještě šanci v druhém dílu, který mi teď za 79,- prijde z Dobrovského. :) Za mne tedy palác a příběh super, plný počet hvězd, postavy tak 2 hvězdy.

Tenebris_Draco
Tenebris_Draco
04.09.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala svou anotací i obálkou, přesto jsem se nemohla přimět, abych si jí koupila. To tedy byla velká chyba, že mi to tak dlouho trvalo! Za zakoupení vděčím svému příteli, který se v knihách sice nevyzná, přesto má vkus na vybrání skvělých knih, jen a pouze z anotace. Tisíceré díky! Což jsem jen uvítala.
Hlavní hrdinku jsem si hned zamilovala, stejně jako svět samotný. Možná jsem byla jediná, ale místy mi to přišlo trochu potrhlejší, bláznivější? Ale to jen v dobré slova smyslu.
Je mi jasné, že se kniha nemůže líbit všem, což je logické. Nicméně ji doporučuji.
Už se těším na druhý díl.

Kačka655
Kačka655
10.08.2021 5 z 5

Originální příběh a postavy se kterýma se sžijete :-)

oblakaknih
oblakaknih
08.04.2021 5 z 5

Kolébka všech světů se ke mně dostala náhodou a nakonec mi docela dlouho ležela v poličce. Na první pohled mě kniha neskutečně zaujala, ale po nějaké chvíli jsem se do ní nemohla přimět pustit. Teď, když mám dočteno (a toužím po dalším díle) je mi jasné, jaká by byla škoda, kdyby mi kniha unikla.

Kniha má originální námět, který je navíc opravdu dobře zpracovaný. Příběh je vyšperkovaný do posledního detailu, nedá spát vaší fantazii a musíte být neustále ve střehu.

Hlavní hrdinka je odvážná, chytrá, obětavá. Já jsem si moc oblíbila jednu z vedlejších postav, tedy Hikoryho, který mě zaujal svojí osobností a svým příběhem. Jen mě mrzelo, že jedna z dalších vedlejších postav tak trochu zastíní hlavní hrdinku.

Autorův styl psaní je úžasný! Do příběhu dal opravdu vše, nebál se riskovat, ale hlavně musí mít neskutečnou fantazii. Kniha se četla báječně.

Začátek je trochu zdlouhavý, je tam pořádný prostor pro seznámení se s příběhem, ale v tomto případě to není vůbec na škodu. Každá stránka mě dokázala něčím překvapit. Kniha je plná akce, zvratů, překvapení,…

Nejvíc se mi líbilo, jakou se autorovi podařilo vytvořit atmosféru.

Rozhodně si myslím, že by se o této knize mělo více mluvit, protože je to jedna z nejlepších tohoto žánru, co jsem kdy četla.

Doporučuji!

Krakatit929
Krakatit929
26.03.2021

(SPOILER) Už mě začíná unavovat, že ať otevřu jakoukoliv moderní knihu, musí tam být zastoupeny nejlépe všechny možné menšiny, anebo minimálně jedna z nich. Začala jsem knihu číst svým dvěma dětem, ale už poděkování autora a jeho zdůraznění na několika místech, že je gay, mě mělo varovat, že tam opět bude zastoupena nějaká utlačovaná menšina. Věta o tom, že se hlavní hrdince vlastně nikdy kluci nelíbili, to pak už jen potvrdilo. Autor v rozhovoru i uvedl, že kniha má poukázat na to, že existují homosexuální děti, takže hlavní hrdinka je prostě lesbička. Je obrovská škoda, že si tohle téma autor potřeboval do té knihy protlačit, protože už od prvních řádků byla kniha vtipná, sice o dívčí hrdince, ale bylo vidět, že autor je muž, má smysl pro humor, nadhled, takže měla kniha obrovský potenciál, mohla zaujmout určitě i kluky a dospělé. Dej napínavý, odsýpala stránka za stránkou, jen to, že je to jen další kniha poplatná této době, moje hodnocení hodně snižuje.

Petrick
Petrick
30.01.2021 1 z 5

(SPOILER) Za mě poměrně zklamání. Jak již bylo napsáno v předchozích komentářích, značně nevyužitý potenciál. Tu a tam poměrně nelogická rozhodnutí, spousta "oslích můstků", ačkoli vtipná hláška tu a tam docela potěšila. Co mě však rozčarovalo nejvíce, bylo rozebírání krize identity hrdinky a její sexuální orientace v závěru příběhu. Knihu jsem koupil dceři k Vánocům, ale asi jí jsem měl pořídit něco jiného.

bárbra13
bárbra13
25.12.2020 2 z 5

(SPOILER) Za mě bohužel jen 2 hvězdy. Příběh měl skvělý potenciál, ale autor ho nevyužil. Hlavní hrdinka skoro nic nedokázala, vždy se jen svezla na pomoci ostatních.. V závěru knihy zjistíme, že se vlastně jen "dobře narodila". Co mě také vytáčelo byl ten fekální humor a neustále zmínky o utírání slin po probuzení.
Kniha se ale velmi dobře četla a velmi mě zaujalo zpracování paláce.

ja.knihomolka__
ja.knihomolka__
22.07.2020 3 z 5

3,5⭐️/5⭐️
Kniha mě hodně zaujala obálkou. Asi 100 stran jsem čekala na nějakou akci, zvrat, protože mě to moc nebavilo. To jsem ale asi naštěstí zakřikla, protože tam proběhlo několik zvratů, které jsem nečekala!

Kniha se mi nečetla úplně nejlépe, respektive pro mě nebyla moc čtivá. Je napsána takovým způsobem, který mě nebavil, který pro mě není ničím specifický nebo vyjímečný a tím pádem se mi to četlo pomalu.

Přesuneme se k hlavním hrdinům a k hrdinkám, které byli super, sarkastické...

Do děje jsem se vžila až po těch 100 stranách... ale bylo tam hodně vtipných hlášek!

Kniha se mi líbila, ale není to nic, z čeho bych si hrcla na zadek.
Každopádně vám ji mohu doporučit a dávám

3,5⭐️/5⭐️

Arkagas
Arkagas
12.03.2020 3 z 5

Kolébka všech světů je našlapané fantasy jak pro menší čtenáře, tak jako odpočinková knížka pro dospělé. Malá Jane se dostává do paláce, kde se potkávají všechny světy a je odkázána sama na sebe, aby našla svého otce.
Což není tak jednoduché, protože v paláci je nekonečně mnoho místností, které se navíc ztrácí a zase objevují a hlavně mnoho nepříjemných překvapení a to hlavně v podobě kožených hlav - pěšáků démona Rotha, který se snaží všechny světy ovládnout, jejich železopsů, což jsou potvory bez očí, přízraků, které Vás paralyzují a dalších nástrah.. V knížce se také objevují lovci lidí, kteří přežili jen díky tomu že slouží Rothovi, a kteří chytají každého kdo do paláce vstoupí. A tak Jane bojuje doslova o život. -knížka je skvělě napsaná, čtivá, akční, někdy napínavá a někdy velmi pohádková.
Trošku mi připadala jako Lara Croft v odlehčené verzi, ale na to, že se jedná o autorovu první knihu je to vážně skvělé :) A velkým plus je za mě skvělě zpracovaná obálka, která úplně láká ke čtení a knížku přesně vystihuje.

Hodnocení: 8/10

Yoh
Yoh
28.11.2019 3 z 5

Sympatická hlavní hrdinka a dobrodružnej příběh plnej akce. O něco horší je to s motivací vedlejších postav a s hlavním záporákem. Ten mi moc nesedl. Část v Bluehavenu se mi líbila víc než v labyrintu.
Další díl by mohl být ještě zajímavější :).

Jeremy Lachlan
australská
2019  78%Kolébka všech světů
2021  81%Klíč ke všem duším

Kniha Kolébka všech světů je v