Jana Šílená: Zajatkyně z Tordesillasu

Jana Šílená: Zajatkyně z Tordesillasu https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71257/bmid_jana-silena-zajatkyne-z-tordesillas-65b59db10fb42.jpg 4 18 3

Barvitě vylíčený osud jedné z legendárních a nejtragičtějších postav španělských dějin. U přecitlivělé a žárlivé Jany Šílené, dcery Ferdinanda Aragonského a Isabely Kastilské, se po sňatku s Filipem Sličným začaly projevovat deprese, které nakonec vedly k tomu, že ji její manžel prohlásil za neschopnou vykonávat královský úřad. Když v témže roce zemřel, po celé měsíce putovala s tělem zemřelého po Španělsku a odmítala ho dát pohřbít. Po zbytek svého života – po půl století – pak byla izolována na zámku v městečku Tordesillas. Oficiálně královna, ve skutečnosti tvář bez hlasu, ztracená v zajetí.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Paseka

Juana la Loca, la cautiva de Tordesillas , 1994

Kanylka
Kanylka
18.01.2023 2 z 5

Příběh královny Jany - 35 let být v zajetí, nemít v pokoji ani okno, po přečtení knihy mě jen tak napadlo "kdo by nezešílel". Mimochodem byla sestrou Kateřiny Aragonské /první manželka Jindřicha VIII. / jejíž osud taktéž nebyl růžový.

Sidonka3
Sidonka3
11.01.2020 4 z 5

Tragický osud nervově labilní, přecitlivělé kastilské královny, která postupně propadla z depresí do ještě těžších a kalnějších hlubin opravdového šílenství, je popsán skutečně plasticky. Janiny pohnutky a myšlení jsou popsány tak dobře, že jí částečně chápete a rozhodně s ní máte velikou účast. To, co vyvolaly její nezdravé geny v kombinaci s vášnivou až posedlou láskou, co způsobily nevěry sličného Filipa i jeho brzká smrt, je příliš hořkým koktejlem, který asi nebude všem romantičkám úplně po chuti. Osobně knihu doporučuji, život není jen o úspěšných a superschopných ženách, ale i o těch tragických, které navzdory svému královskému rodokmenu nemají ani svobodu, ani pohodlný život, ani moc. Jana podlehla své nemoci, intrikám a byla dlouho násilně držena v neútulném domácím vězení, až do své smrti. Přesto byla matkou budoucích císařů a zanechala svůj nezapomenutelný otisk v historii nejenom Španělska.

Malinali
Malinali
24.07.2017 2 z 5

Psáno spíše dějepisně, ne příběhově. Smutný příběh.

aristokracie, šlechta královny 15.-16. století Kastilie

Autorovy knížky