Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82879/bmid_jana-eyrova-1oQ-82879.jpg 5 4266 647

Ubohý sirotek, Jane Eyreová, nemá nikoho, kdo by ji chránil před zlými příbuznými a učiteli. Odhodlaná najít své štěstí se stane vychovatelkou a začne tak svůj nový život v Thornfield Hall. Zanedlouho však Jane zjistí, že Thornfield a vlastník usedlosti, pan Rochester, před ní skrývají tajemství.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Jane Eyre , 1847

zaru0878
13.06.2023 5 z 5

Moc pěkná knížka.

ReniHan
07.06.2023 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst dřív než mi byla zadaná ve škole. Musím říct, že takhle úpřímně jsem se bavila u málo referátů. Janička mi přirostla k srdíčku jako pan Rochester. Všem doporučuji přečíst do školy nebo ve volném čase, protože to není jedna z těch "nudných školních knížek"

Amolein
28.05.2023 4 z 5

Kdo by ji neznal. Jana Eyrová je sirotek, který i po smrti rodičů zažívá jenom příkoří a proti kterému jako by se spikl celý svět. Je to velmi silná káva sledovat, jak je 10leté děvče doslova šikanované nejdříve vlastní tetou a jejími dětmi a pak ještě vychovatelkami z internátní školy. Takový začátek knihy musí vzbudit soucit u všech čtenářů.

Devorah
30.04.2023 5 z 5

Jana Eyrová je dílo plné silných emocí. Dokonalá potěcha pro náročnější čtenáře. A ačkoliv jsou zde použita květnatá souvětí, přesto děj snadno plyne a přímo pohlcuje.
Postava Jany Eyrové do jisté míry odráží spisovatelčinu životní zkušenost s výchovou v dívčí škole a prací guvernantky.
Na začátku se seznamujeme s dětstvím Jany, poznáváme bezpráví a příkoří, kterému byla vystavena jak u své tety, tak i ve škole. Nic pro slabé povahy. Ve druhé polovině knihy pak Jana dělá vychovatelku na panství pana Rochestera. Ten zde není vykreslen jako přitažlivý muž, ale spíše jako hulvát. A přesto scény s ním a křehkou Janou budou patřit k těm nejžádanějším. Rozhodně nelze čekat romanci dnešní doby. V tomto případě je láska mnohem více sofistikovanější, uveřitelnější a o dost emotivnější.
V závěru vše vygraduje do velkého finále a nádherně do sebe zapadne.
Tato propracovaná romance v sobě skrývá mnoho, nelze ji přečíst jen tak, musí se o ní přemýšlet a prožít.

Nikkiproch
19.04.2023 4 z 5

Nadčasová romantická klasika s hořkosladkým happyendem.
Některé vášnivé rozhovory a podrobné popisy mě místy nudily, jinak jde ale o romantický skvělý román, který předčil svou dobu.

tereza5844
09.03.2023 5 z 5

Miluju ten příběh, miluju tu knížku. Nečekala jsem, že mě klasika TAK MOC pohltí a dojme. Rozhodně doporučuji klidně i studentům SŠ jako maturitní četbu. Nebojte se délky knížky, je to psáno čtivě a vdechnete ji jako nic :)

beruzzka
26.02.2023 4 z 5

(SPOILER) nekteré názory Jany Eyrové byly tak dopředu, ještě dřív než feministky začaly pálit podprsenky, ještě dřív, než se ty podprsenky začaly opravdu nosit..
Příběh byl skvělý, romantických "pohádek" jsem přečetla stovky, ale takhle mě tolikrát překvapila!
Musím, ale přiznat, že některé rozhovory, hloubání a popisy byly strasně dlouhé, monotónní a nudné. Starší čeština, nebo celý jazyk, ve kterém je kniha psaná se nečte sám a často jsem se do čtení musela nutit.
Tak nějak jsem tušila, že bude mít R.v domě bláznivou manželku, i že Jana zdědí peníze.
Bavila mě část života ve škole, se svatbou, útěkem, novým začátkem a pak její návrat k R.
Pro mě stejně těžké čtení jako Mistr a Markétka.

Akorát tady je happy end, ten nesmí chybět co svět světem stojí :-)

Amneris
22.02.2023 5 z 5

Před nedávnem jsem poslouchala rozhlasovou hru ze života sester Bronthëových. Protože jsem od nich ještě nic nečetla, tak nastal čas si doplnit mezery v anglické literatuře 19. století. Dala jsem přednost audioknize v podání mé oblíbené herečky Garbriely Vránové. Okamžitě jsem byla vtažena do děje, vůbec nechápu, že jsem si knihu nepřečetla dřív. Příběh v sobě nese romantiku s realistickými prvky i počátky feminismu. Jde o úžasné literární dílo, které rozhodně stojí za přečtení :-)

Pivka1
24.01.2023 5 z 5

Tuto knížku nám kdysi četla paní učitelka na pokračování. Zamilovala jsem se do ní ( teda té knížky ) a nakonec ji dostala od Ježíška. Kdysi jsem viděla v TV několikadílnou inscenaci s panem Kačerem a paní Vančurovou. Nádhera nádherná. Před nedávnem jsem ji vyslechla na pokračování v aplikaci Můj rozhlas a světe div se, opět překrásně načetla paní Vančurová. Pastva pro duši. Knihu jsem vytáhla z knihovny a znovu, cca po 50 letech jsem se opět začetla. V uších slyším nádherný hlas paní Vančurové a jenom si tak vzdychám áááách, úžasná knížka, všem doporučuji.

martinasudová
17.01.2023 4 z 5

Vše již zde bylo napsáno.
Máte-li chuť na romantiku s velkou špetkou feminismu, vřele doporučuji.
Posloucháno jako audioknika (na mě trošku uvzdychané a takové monotóní čtení)

petra.kosiky
15.01.2023 5 z 5

Jak mi mohl tenhle nádherný příběh dosud unikat? Vyposlechla jsem si knihu během dvou dnů jako audiopříběh na Českém rozhlasu, a jsem uchvácena. Tolik obrazů mi vyvstává před očima, když si představuji jednotlivé pasáže. Ach ta krásná Anglie. A přitom tolik utrpení a bolesti. Ale taky odvahy a lásky. Smekám...

Andrea864
15.01.2023 5 z 5

Klasický romantický příběh, který má zvláštní atmosféru. Milé a čtivé, taková pohádka pro dospělé, kdy nakonec vše dobře dopadne.

Dani25
14.01.2023 3 z 5

Opäť sa mi potvrdilo, že tá istá kniha čítaná v inom životnom období pôsobí inak. Keď som ju čítala ako 16ročná, bola som z nej unesená. Dnes to už tak nebolo… ;)

ivousekk
12.01.2023 4 z 5

Odposlechnuto jako cetba na pokracovani. Projev prijemny, jen nekdy se hodilo, aby muzske dialogy byly vyrazneji odliseny, docela to splyvalo. Jinak bezva zazitek.

koriandr
10.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Poslouchala jsem jako audio na českém rozhlase v podání Marty Vančurové. Nádherně podaný audio příběh, s citem a dávkou napětí. Ohledně vztahu Jany a pana Rochestera mi to nepřipadalo až tak uvěřitelné, že by to mezi nimi nějak jiskřilo.. jako třeba když ji nazýval např. ještěrkou, čarodějnicí. Nudily mě jejich rozhovory u krbu. A scéna s cikánkou mi přišla průhledná, stejně jako dědictví. Postava Jana Křtitele byla velmi nesympatická, od tak mladého člověka bych nečekala takové životní postoje. V knize je samozřejmě vidět, jaké postavení měly ženy v tehdejší společnosti, jak se s nimi jednalo a jak se očekávalo, že se budou chovat. Co oceňuji na Janě - že dovedla říct co si myslí, byla zásadová a věci dělala podle svého, i když to pro ni ne vždy znamenalo pohodlí. Líbily se mi popisy krajiny, přírody .... jako by mě tam spisovatelka přenesla. Tajemné překvapivé pasáže oživovaly vyprávění. V závěru knihy mi pan Rochester nepřipadal uvěřitelný při scéně zachraňování ženy. Dá se docela říct, že to byla taková červená knihovna té doby.

Apo73
09.01.2023 4 z 5

Je to vlastně neuvěřitelné. V době, kdy autorka píše tento román, se u nás ještě ani nezdá o rovnoprávnosti žen a tou dobou je zatím nejodvážnější jen Božena Němcová, o trochu mladší "spisovatelská" kolegyně. A co všechno si obě musely zažít - ve výchově, od mužů, od představ společnosti o roli ženy ve společnosti a v rodině....a obě psaly. Takže s vědomím toho, že tento text vznikl 1847 (Babička 1855), je vlastně neuvěřitelně revoluční. Už jenom tím, jak kombinuje určitou romantičnost s realismem a to velmi krutým - výchovné postupy paní Reedové, která se hlavní hrdinky po smrti jejích rodičů v 5 letech ujala, traumata, která se podepsala na celý její život, zároveň životní síla a vnitřní (od)boj, který musela neustále svádět až ke zdánlivě romantickému happyendu. Je to napsané nepatetickým jazykem, ale samozřejmě určitou míru patosu v situacích nalézt lze. A když srovnáme opět s Babičkou, která je vrcholné dílo české literatury poloviny 19. století, je to naprostá idyla a oslava života - Jana Eyrová je proto-feministické zvolání, které jde přes "mrtvoly". Takže obával jsem se, že se utopím v romantickém ňufání, a klobouk dolu! Významná anglická spisovatelka, jejíž následovnicí je Virginia Woolfová.

ddkk
08.01.2023 5 z 5

Jana Eyrová je moje oblíbená klasika. Využila jsem četby v ČRo a s potěšením si příběh Jany a pana Rochestera znovu prožila. A hádejte, kdo knihu načetl? Samozřejmě Marta Vančurová. Stále tak křehká, noblesní a přesvědčivá, jako když kdysi v televizi Janu Eyrovou nezapomenutelně hrála.

Maky78
07.01.2023 4 z 5

To byla krása. Pocity postav jsou z jiného století, ale i když to přečtěte v dnešní době je to nádhera. Poslouchala jsem v audio verzi a paní Vančurová z toho udělala čtenářský zážitek. Doporučuji.
2023

666Jitka
05.01.2023 5 z 5

Po letech jsem se vrátila k Janě Eyrové a vzhledem k faktu, že jsem příběh četla jako velmi mladá, musím říct, že po letech ho vnímám poněkud jinak - dokáži se více vcítit do pocitů a citů hlavních hrdinů, které nám na vlnách strastiplného příběhu autorka vykresluje s umnou důkladností. Takovýto druh knih obvykle nečtu, čas od času však udělám výjimku a zpravidla se to vyplatí. Kniha právem náleží do fondu světové literatury a zaslouženě se dočkala nespočtu dalších vydání.

helenkan
04.01.2023 5 z 5

Už jsem tuhle knihu četla. Sice je to už nějaký ten pátek, ale na takový skvost se nezapomíná. A přesto jsem si jí nedávno znovu vychutnala jako audioknihu. A v podání Marty Vančurové to byl perfektní zážitek. Můžu jen doporučit.