Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29721/bmid_jana-eyrova-TAa-29721.jpg 5 4260 647

Děj románu významné anglické spisovatelky je zasazen do kopcovité yorkshirské krajiny se slatinami a vřesovišti a odehrává se v době viktoriánské. Vypráví teskný příběh lásky ušlechtilé, přímé a ač v mládí odstrkované, přece jen sebevědomé a statečné dívky, jež odchází od zámožného a milujícího muže, když zjišťuje, že jejímu sňatku s ním stojí v cestě závažná morální překážka...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Jane Eyre , 1847

ZajDa37
05.10.2015 5 z 5

Nemohu na tu knihu přestat myslet. Ten neskutečně poutavý příběh lásky Jany a pana Rochestera na mne dýchl kouzlem starým sto padesát let. Když jsem knihu otvíral, myslel jsem si, že mě čeká příběh podobný románům Jane Austenová, ale ji a sestry Brontëovy vůbec nemohu srovnávat. Zatímco romány Austenové mají to neopakovatelné lehké kouzlo anglického domácího života na venkově, romány Charlotte Brontëové mají rychlý spád a popisují rychlý psychologický spád děje. Dílo Jane Austenové je typický román rodinného života, odvětví realismu, avšak romány sester Brontëových jsou typické romány kritického realismu. Zážitek z knihy zůstane dlouho.

mia1990
14.09.2015 5 z 5

Knihu jsem začala číst s tím, že jde o další klasický anglický román podobně jako jsou romány od Jane Austen, ale po pár stránkách jsem byla vytržena z mého omylu. Lehce depresivní, vášnivé a napínavé čtení. Po přečtení knihy mi bylo líto, že už je po všem :-)

Schwestrn
05.09.2015 4 z 5

Zdlouhavé popisy mě naštěstí neodradily od překvapivě napínavého příběhu :). Přečtěte si!

Naoki-Keiko
25.08.2015 4 z 5

Klasický případ INTJ, totiž Jana Eyrová není jen příběhem o lásce, ale také o nezvyklé osobnosti, která se musí vypořádat se světem.

Gold351
21.08.2015 4 z 5

Krásný viktorianský příběh. Nejprve jsem četla jako dítě Sirotka lowoodského, to mě moc nezaujalo, ale Jana Eyrová ano...

adelinka
05.08.2015 5 z 5

neviem prečo som sa tejto kniha toľko bránila - s nejakou inou som si ju pomýlila....čítala sa dobre, niekedy mi dlhšie úvahy vadili, ale aj napriek tomu sa čítala super. Jana mala ako sirota ťažký život, ale jej povaha ju hnala dopredu. Stále som mala pocit, že dej mi vybočuje tam kde som to ja nechcela....ale skončilo sa to predsa tak, ako som ja chcela....

TaLu
31.07.2015 5 z 5

Nezapomenutelná kniha, ke které se člověk v životě několikrát vrátí.
Sleduji s chutí i všechny verze televizního nebo filmového zpracování knihy.
Ale kniha zatím vždy vítězí.
Doporučuji k přečtení. Vlastně si myslím, že právě tato kniha by měla být přečtena každým, kdo knihy čte.

Sabča92
21.07.2015 5 z 5

Toto je moje srdcovka a beze sporu nejoblíbenější kniha. zamilovala jsem se do knihy v té scéně, kdy si Jana zavazuje botu a pak se anrovná a je tam pan Rochester.. Tak neskutečně skvělá kniha, kterou milujji a jsem velmi ráda, že ji mám ve své knihovničce. Vztah Jany a pana Rochestera mě ohromil, kniha tak čtivá, milá, oddechová, romantická, historická a prostě... moje srdcovka a klasika :-)

Luccy78
04.07.2015 5 z 5

Jana Eyrová je moje doslova srdeční záležitost! Nádherný příběh z viktoriánské doby, kdy z hlavní hrdinky příběhu, přestože nezažívá radostné dětství ani dospívání, vyrůstá sebevědomá, citlivá, na pohled sice křehká, ale uvnitř velmi silná žena, která nalézá, po různých životních strastech a překážkách, silnou a nesobeckou láskou. Prostě nádherná kniha, kterou mohu jen doporučit..

suezie
25.06.2015 5 z 5

"Kniha, kterou by si měla přečíst každá žena".. souhlasím. Jana Eyrová má spoustu ctností, které jsou i v dnešní době aktuální- spravedlivá, čestná, trpělivá, v rozumné míře sebevědomá, vzdělaná...
Už jen to, že je v dnešní době pořád ještě čtená a oblíbená vypovídá vše. Tohle by měla být povinná četba. Možná by díky tomuto příběhu bylo míň těch, kteří si čtou a stahují obsahy děl na internetu...

MirijamFrankl
23.06.2015 4 z 5

Dobře napsané, ale Jan Křtitel mne nevýslovně nudil. Také vášeň pana Rochestera mi přišla nesrozumitelná. Ale to je asi mým mládím a nezkušeností.

nereidka
09.06.2015 4 z 5

Krásný příběh...Jen mi postava Jany moc k srdci nepřilnula a dialogy mě nebavily tak, jak bych si přála. Ale u konce i slzička ukápla :)

Anulek
08.06.2015 5 z 5

Už jsem přečetla hodně knih, a žádná mě tolik neoslovila, nezaujala a nenadchla jako tato. Během týdne přečteno všech 473 stran jako nic! Kniha velmi barvitě popisuje prostředí i city postav, ale i nahlédne do duše Jany Eyrové. Jak se sama potýká s okolním neznámým světem je obdivuhodné. Samostatné přemýšlení a uvažování hlavní hrdinky na tu dobu nepřekonatelné. Tato kniha ještě osloví spoustu čtenářů všech různých věkových kategorií. Jestli někoho odradí počet stran udělá velkou chybu, protože kdyby kniha byla kratší, nemělo by to takové kouzlo!

Schary
07.06.2015 5 z 5

Klasika a nezklamala. Krásná kniha, která mě překvapila svou čtivostí. Přestože jsem před přečtením několikrát viděla filmové zpracování, tak měla kniha, co nabídnout.

elfinkaa97
03.06.2015 5 z 5

Úžasná kniha plná zážitků ze života Jany Eyrové. Od začátku se mi četla skvěle a chvílemi jsem zapomněla, že čtu. Rozhodně doporučuji!

wiix
01.06.2015 4 z 5

Dielo, ktoré nenechá ani jedno oko mladej ženy suchým, avšak i u mužov nájde pochopenie. Kvalitne spracované charakteristiky osôb, zaujímavý dej a repliky, ktoré sú tak reálne!

Jejda
01.06.2015 4 z 5

Teď v šedesáti už bych se do podobné knihy asi nezačetla, ale vzpomínám si, že ve dvaceti jsem ji přímo hltala.

HannyC
30.05.2015 5 z 5

... knížka pro holky, které vědí, že život není peříčko ... ani pohádka s dobrým koncem ... smrt kamarádky ... intriky zlých ... práce, která má význam, ale netěší ... práce, která má význam těší, ale přináší otázky ... zmatek ... splnění snu ... a pak pád do hlubin ... síla ducha ... pomoc z hůry ... a pak vítězství srdce nad "rozumným" rozumem ... ano .. knížka je plná životních ponaučení ... bohužel u většiny z nás vítězí "jen" takzvaný "zdravý rozum" ... kdybchom měli sílu poslechout hlas svého srdce, asi by se celá řada z nás měla mnohem lépe ... kdož ví ... Jana Eyer je prostě knížka do života ... a měla by se stát povinnou četbou ...

AnnieBarming
28.05.2015 5 z 5

Jedna z knih ze seznamu doporučené literatury do které jsem se začetla a měla ji ráda. Má naprosto skvělý a poutavý příběh. Doporučuji k přečtení a hezký je i film Jana eyrová z r. 2011

natalie8531
26.05.2015 5 z 5

Jsem velice ráda, že jsem si ji přečetla. Na hodně dlouhou dobu se stane mou nejmilejší knížkou :)