Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2323/bmid_jana-eyrova-IgG-2323.jpg 5 4266 647

Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Petit Press

Jane Eyre , 1847

mirka0586
02.01.2023 5 z 5

Překrásně napsáno, vše jsem viděla si uměla představit.

marky2558
02.01.2023 4 z 5

Po zkušenosti s knihou Na Větrné hůrce od sestry autorky, jsem se této knihy opravdu bála. Jsem ale velmi mile překvapená, protože tato kniha se narozdíl od zmiňované hůrky, četla opravdu jinak a mnohem lépe. Příběh je hezky a zajímavý. Bavila mě celá zápletka a vlastně celý konec mi přišel velmi dojemný.

Zlatinka.Emilly
10.12.2022 5 z 5

S Janou můžeme prožívat její bolesti a poznáváme, že dívčina dušička není poznamenaná ranami osudu. Vše co prožila jí naopak posiluje a utváří charakter v pevných a čestných zásadách.

capricorn__
03.12.2022 5 z 5

Jedna z knih, ve které hlavní postava nepřipadá čtenáři jako postava, ale jako reálný člověk. Vykreslení psychologie Jany Eyrové, její kladné i záporné stránky, ale i dalších hlavních postav, se Charlotte velmi povedlo. Moc se mi líbí celková kompozice příběhu, zaujal mě i nápad, neotřelé popisy lásky a lidských myšlenek. Kladně hodnotím i styl psaní, ve kterém se hezky míchá poetičnost, ale i jistá přímočarost. Každé slovo v románu má své místo, stejně jako postava. Dialogy mě taky velmi bavily. Nejlépe hodnotím konec, ten se je opravdu nádherný. Vím, že ke knize se někdy zase vrátím.

chodícírohožka
26.10.2022 5 z 5

Znovu jsem si přečetla Janu Eyrovou a tentokrát se mi líbila mnohem, mnohem víc než kdysi. Je to krásně napsaný romantický příběh, který si zaslouží nebýt zapomenut.

Veronika33
02.10.2022 4 z 5

Konečne som si prečítala originálnu verziu J.Eyre a musím povedať, že napriek pozretým niekoľkým filmovým adaptáciám a prečítaným knižným retellingov tohto diela, som bola prekvapená ako sa príbeh vyvíjal, príbeh Jany som poznala asi len do 1/2 knihy. Kniha ma bavila a napriek tomu, že bola napísaná už dávnejšie, veľmi pútavá.

Maky33
02.10.2022 5 z 5

Úžasný román.

Filomena1961
23.09.2022 5 z 5

Jana Eyrová je jednou z knih, ke kterým se člověk během života vrací. Uchvátí svým dějem, pohltí čtenáře a člověk prožívá život Jany a ztotožňuje se s hrdinkou románu. Kniha je napsána tak procítěně, že čtenáři je jasné - kolik tužeb, zklamání a bolesti musela autorka prožít, než napsala tento román, který je po takové době stále v oblibě.
Jednoznačně doporučuji.

martinaandulka
07.09.2022 5 z 5

Jana Eyrová je prostě klasika ke,které se ráda vracím. Moc milé čtení plné lásky, soucitu, nelehkých životních situací a souznění dvou dvou srdcí v jedno.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Emočně nabitý román, místy humorný.
Literární klasika..

Atekram
26.08.2022 5 z 5

Kniha, která má velkou sílu připoutat čtenáře ke svým postavám. Brontë je o mnoho temnější a syrovější než Austen. Mám ráda tu atmosféru viktoriánských vřesovišť s nádechem tajemna. Jana je hrdinka, která si i přes všechny křivdy, které se jí v životě staly, uchovává silného a svobodného ducha. Sice je mistrně skrytý pod naučenou maskou, v některých chvílích ale probleskne na povrch a když nakonec dostane prostor, je to jako vypustit ptáka z klece.
Také filmové zpracování nezaostává, moje nejoblíbenější je to poslední.

Scatnach
23.08.2022 5 z 5

Kniha je delší a jedná se opravdu o klasiku. Příběh je čtivý a Jana se opravdu stane vaší hrdinkou.

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Věděla jsem, že se mi bude příběh odstrkovaného sirotka Jany Eyrové líbit. Kdysi dávno jsem viděla i filmové zpracování, miluju temné a tajemné viktoriánské domy a to husí kůži nahánějící ticho v nich.
Nedávno jsem přečetla útlou knížečku Sirotek lowoodský, což je takový úvod a dalo by se říct první část celého příběhu Jany Eyrové.
Celý román jsem si pak střihla v angličtině, což bylo pro mě zprvu trochu krkolomné, než jsem si po pár desítkách stran přivykla na jiný jazyk, ve kterém jsem navíc už strašně dlouho nečetla. Proto jsem se s knihou babrala dost dlouho, hodně slov pro mě bylo nových nebo archaických, ale ani to mě nepřipravilo o čtenářský zážitek a kniha se mi velmi líbila!
Děj románu z roku 1847 je zasazen do anglického venkova viktoriánské éry. Příběh o strastiplné životní cestě sirotka Jany, její mladické ryzí lásce a silné vůli jít si vlastní cestou asi není třeba představovat.
Krásně napsáno, určitě si brzy zas pustím i film a někdy bych si příběh znovu ráda přečetla v češtině. Doporučuji všem, kdo máte rádi romantické příběhy s tragickým pozadím.

zuzankac
14.08.2022 5 z 5

Moje zamilovaná knížka. Vracím se k ní a zbožňuju ji. Když jsem ji četla poprvé, měla jsem menší trauma ze začátku (to s kamarádkou v sirotčinci), ale pak už je to lahůdka. Nechybí humor, láska, ani nějaké to drama a hrůza. Dokonalý příběh. Za mě mnohem lepší než Na větrné hůrce.

cca
10.08.2022 4 z 5

(SPOILER) (přečteno v angličtině) Ačkoli běžně romantické příběhy nevyhledávám, kniha se mi moc líbila. Na té klasice prostě asi něco bude :)

Na rozdíl od většiny názorů jsem ale asi nevnímala závěr stejně jako ostatní. Pro mě bylo strašně smutné, že promarnili tolik času a nějak jsem se přes to nedokázala přenést... Chápu, že to byla právě pointa příběhu, že hrdinové překonali všechny překážky a našli k sobě (tedy spíše ona našla) cestu a bylo to celé velmi dojemné, to ano. Přesto se ale nemůžu zbavit jakéhosi rozčarování, že to celé "odloučení" a následná tragédie byla vlastně zbytečná hloupost (zaviněná oběma stranami). Každopádně to ve mně rozhodně dojmy zanechalo, a o to jde především.

Michelleee
04.07.2022 5 z 5

Nádherný román. Jazyk je opravdu jiný, než jsem v dnešní době zvyklá číst. Spoustu zdlouhavých popisů, ale tahle kniha se mi četla skvěle. Musela jsem si čtení rozdělit a jsem ráda za tuhle další klasiku. Určitě přečtu znovu.

Ema24
13.06.2022 5 z 5

Velmi příjemná klasika, která se velmi dobře čte a měl by si ji přečíst každý!

Petass
30.05.2022 5 z 5

Další ze seznamu "klasika, kterou musím dohnat". Právem v tomto seznamu figuruje a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Jazyk se od dnešních knih tolik liší a přitom se mi příběh četl tak lehce. Jana jako vzor neohrožené, soběstačné a "moderní" ženy, která se nevzdá svého snu. Příběh plyne pomalu a je plný popisů, což odpovídá době, ve které vznikl. Budete zoufale chtít, aby to s Janou dobře dopadlo. Nechte se vtáhnout a ukolébat klidným anglickým venkovem, bez spěchu a dnešních vymožeností, jen tak si knihu užijete. Doporučuji!

bookcase
16.05.2022 5 z 5

Nestárnoucí klasika, láska napořád.

maminaOlina
07.05.2022 5 z 5