Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2323/bmid_jana-eyrova-IgG-2323.jpg 5 4266 648

Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Petit Press

Jane Eyre , 1847

natalie8531
26.05.2015 5 z 5

Jsem velice ráda, že jsem si ji přečetla. Na hodně dlouhou dobu se stane mou nejmilejší knížkou :)

terda.l
23.05.2015 5 z 5

Byla to kniha, která mě dostala do žánru historických románů. Kniha se mi velmi líbila, a já ji měla přečtenou za dva dny. Jsem ráda, že jsem ji našla.

Hissatam
05.05.2015 5 z 5

Bola to posledná kniha, ktorú pred smrťou čítala moja babka. Hľadala som v nej útechu a našla som ju. Skvelý dojímavý príbeh, krásne vypovedaný.

Thanyss
27.04.2015 4 z 5

Ohó, slečno Eyrová, vy jste ale svérázná osůbka! A zcela nepokrytě přiznávám, že vaše vyřídilka, bystrý rozum i pevné zásady si mě okamžitě získaly. Co na tom, že neoplýváte fyzickou krásou, pro mě nejste ani ošklivá a nehledě na svůj mírný půvab jste si dokázala získat srdce tvrdého a podivínského Edwarda Rochestera, v němž jste i vy nalezla krásu, která byla pro okolí ukrytá hluboko pod neprostupným krunýřem odtažitosti.
Jana Eyrová není ten typ ženy, z jejíž sladkosti a životních osudů by se vám rozbolely zuby. Jedná se spíše o střízlivější příběh neobyčejné lásky dvou lidí, které dělí propast společenského postavení a mravních zásad okolního světa. Charlotte Brontë stvořila neotřelou hrdinku, která se nebojí jednat podle svého srdce, vědomí a svědomí, nemá problém říct člověku do očí, co si o něm myslí a jde si cílevědomě za svým.
Na Větrnou hůrku to o chloupek nemá, přesto na mě Jana Eyrová neuvěřitelně zapůsobila, ať už popisem nepřátelského prostředí, kde je nebohý sirotek trpěn, přehlížen a trestán za své domnělé charakterové vady nebo studenými síněmi sirotčince, kam se Jana nakonec dostává, aby se od kamenné podlahy mohla odrazit jako vychovatelka v domě bohatého šlechtice.
V knize najdete okamžiky smutné, mrazivé, depresivní, místy skoro děsivě hrůzné. Na druhé straně budete odměněni chvílemi čirého a nesobeckého štěstí a silných citů překlenujících nepřízeň osudu i času.

LilyLake
24.04.2015 5 z 5

Ač chci napsat svůj názor, nevím co říci. Kniha mě tolik vzala za srdce. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. I když mě nejprve zarazil styl psaní (čtu především realismus a naturalismus), poté jsem si zvykla a moc se mi líbil. Kniha byla zvláštní a komu se dostane pod kůži v životě na ní nezapomene. Tedy alespoň já ji přečetla před třemi dny a nemohu na ten příběh přestat myslet. Bylo to nádherné, živé, čtivé, místy smutné (u některých pasáží mě tekly slzy. Hlavně za začátku když byla ve škole) a pro mě nepopsatelné. Nedá se to slovy vyjádřit.

martina7618
12.04.2015 5 z 5

Byla to moje první kniha ze seznamu doporučené literatury na SŠ. Naštěstí! Žádná jiná kniha by mě asi nenamotivovala do čtení dalších knih ze seznamu tak dobře a účinně jako právě Jana. Čtení pro mě bylo do jisté míry terapeutické a osvobozující (statečné snášení utrpení je vždy velmi inspirující...a nejednou jsem si právě na tuto hrdinku z těchto důvodů v budoucnu vzpomněla). A byla to první kniha, u které jsem kdy brečela. Což se mi nestalo, ani když umřel bratříček Malého Bobše :-)

Evda
04.04.2015 4 z 5

Kniha se mého srdce nedotkla tak jako Pýcha a předsudek, přesto ve mě hodně zanechala. Nelze však tyto dvě knihy srovnávat. Pýcha a předsudek je psaná s takovou nadsázkou a humorem, zatímco Jane Eyre...jak bych to řekla, vede k zamyšlení sebe sama. Je to opravdu krásný román, na nic si nehraje. Ukazuje, že svět není vždycky růžový. Hlavní hrdinka se s tím dobře vyrovnává, a přestože není hezká, je moudrá.
Kniha byla pro mě celkem těžká a náročná, hlavně v mluvě St Johna, jelikož jsem ji četla po dvou dílech Padesáti odstínů, kde je jazyk jak opravdu jednoduchý. Hodně jsem se začetla v části, kde se stala Jane vychovatelkou v Thornfield Hall a pak v posledních kapitolách.
Určitě se ke knize někdy vrátím.

Baru99
03.04.2015 5 z 5

V 3/4 knížky jsem se musela trošku nutit do čtení, ale posledních 20 stran jsem doslova zhltla. V budoucnu se hodlám k Janě Eyrové vrátit :)

Lily28
02.04.2015 3 z 5

Bohužiaľ ma kniha neoslovila natoľko ako by som od slávneho románu čakala. Prototyp "emancipovanej" ženy spočíva v tom, že mala ťažký život a zamilovala sa do škaredého milionára? No neviem, sklamal ma najmä záver. Inak napísané naozaj pekným štýlom.

lenule1086
31.03.2015 5 z 5

Při nastěhování k příteli, který má obrovskou knihovnu v níž se nachází hodně českých i cizích klasik, jsem zatoužila si některé z nich přečíst. Jedna z voleb byla i tato knížka. Dalo by se říct, že mě doslova uhranula. Příběh je poutavý, tolik skutečný, no prostě skvělý.

sluppka
31.03.2015 5 z 5

Za svého dospívání jsem měla hodně ráda romantické příběhy Jane Austenové, ale dnes si myslím, že se brontëovkám nemůžou ani zdaleka vyrovnat, protože mezi hlavními hrdinkami je neskutečný rozdíl. V austenkách dívky lehnou na smrtelnou postel, když skočí ze dvou schodů, protože to na jejich křehkou fyzickou schránu bylo příliš velké vypětí. Jane Eyre uteče z Thornfieldu a týden přespává na vřesovištích za britského počasí a to vše jen proto, aby neporušila své morální zásady. Navíc Jana je škaredá. Stejně tak její vyvolený. Řekněte mi, kdo dnes napíše knihu o škaredém hrdinovi? Láska, která je čistě charakterní. Což mě zničehonic vede ke srovnání s Padesát odstínů šedi. Jak si někdo může přát zažít pseudolásku blbky Saši (nebo jak že se ta nádhera jmenuje), když existuje tak krásný příběh o Janě Eyrové, to prostě nechápu.

Tess.96
30.03.2015 4 z 5

Tahle kniha má výhodu v tom, že postava Jany Eyre měla vážně zajímavý život a velice poutavý. Ze začátku mě kniha moc nebavila, následně když se Jana dostala do školy mě to začalo bavit a nepustilo mě to dokud se na scéně neobjevil Pan Rochester, který Janě šíleně zdlouhavě a nudně vyznával lásku. Pak se zde objevil Jan Křtitel, který měl také nekonečně dialogy a pro mě velice nudné, ale stejně to na krásně příběhu mě nic nezkazilo a lepší konec jsem si nemohla přát.

carolinek96
29.03.2015 5 z 5

Tohle je asi ten nejlepší román co jsem kdy četla ;-)

Radka_p
28.03.2015 5 z 5

Pre mňa bola táto kniha popisom jednej zvláštnej lásky, ktorá síce pomaly a kostrbato vznikala ale vydržala.......vydržala vlastne všetko. Mám pocit, že toto bola prvá kniha v ktorej autorka nevytvorila fyzicky krásne postavy, a tento fakt sa v knihe opakovane zdôrazňoval, takže vlastne pre mňa bolo ťažké predstaviť si nepríťažlivú Janu a neatraktívneho pána Rochestra...keď vo filmovom spracovaní tejto knižnej predlohy hrali celkom príťažliví herci.
Jana Eyrová bol krásny príbeh, originálny, klasický, pre mňa tam bolo príliš veľa zdĺhavých opisov prírody, pocitov, prežívania jednotlivých situácií no napriek tomu, že som filmové spracovanie videla niekoľkokrát aj tak ma spisovateľka nútila čítať ďalej a ďalej ....

eliska3246
22.03.2015 4 z 5

Popisné pasáže mi přišly zbytečně rozvleklé, ale i přes to, že romantiku moc nemusím, tak se mi Jana Eyrová moc líbila :) Příběh je rozhodně zajímavý a jen málo předvídatelný.

kejty91
22.03.2015 4 z 5

miluji a nenávidím ... to jsem si říkala při čtení 2/3 knihy, po tom zklamání, které Jana zažila. Jsem spokojená, že konec byl dobrý (i když mohlo to být vše trochu jinak).
Styl psaní mi ani v náznacích nepřipomínal Na větrné hůrce sestry Bronteové. Spíše se mi to velmi podobalo Pýše a předsudku od J.Austen. Vzdorovitá mladá žena, která nakonec dobyde svůj cíl, i když si ho z počátku neuvědomovaně uvědomuje ale nesmí být hned tak rychlá.

4/5 hvězd za to, jak si pan Rochester pohrával s city Jany. Už jsem si myslela, že z ní udělá naivní chudinku. Jeho lásku jsem mu do poslední chvíle nevěřila. To mi drásalo nervy.

Jsem ráda, že jsem měla možnost tento příběh přečíst (a pak, že na obalu/vazbě knihy nezáleží).

Darami87
21.03.2015 5 z 5

Je snadné milovat bohaté a krásné, ale Jana mezi takové nepatří a přesto si dokáže získat čtenářovo srdce.

Edona
26.02.2015 5 z 5

Ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by v sobě měla toliko, co Jana Eyrová. Je to úžasná kniha, naprosto jsem si ji zamilovala. A s jistotou mohu říci, že to není jenom má nejoblíbenější klasika, ale nejoblíbenější kniha vůbec.

evicccka
24.02.2015 5 z 5

Je to moje SRDCOVKA! Četla jsem ji již několikrát a viděla několik filmových zpracování.
Dokonce jsem si ji vytáhla u maturity:)
Jana Eyrová je prostě NEJ!

Szevcza
16.02.2015 5 z 5

To, co jiné odrazuje, oceňuji - krásné popisy přírody... Problém je asi ve mně, čtenářce z 21. století, které charaktery postav připadají jako učebnice psychopatologie.
Jana je z mého pohledu masochistka, čím víc trpí, tím větší slast zažívá. Je velice inteligentní, ale jednoho dne se prostě sebere bez všech hmotných statků a čeká, že nějak bude. Čirou náhodou nakonec skončí u svých příbuzných, o kterých neměla tušení - zápletka jako z Esmeraldy.
Hlavní milovník drží svou manželku pod zámkem, nepovažuje za nutné o tom Janu spravit, ale je táááák něžný. Sice je jeho manželka přivázaná na řetězech, občas si odskočí k milence, ale do Jany, které by mohl být otcem, se opravdově zamiluje.
No a závěr - oba pochopí pravou manželskou lásku, jejímž smyslem je obětovat se pro druhého. Nejsem feministka, ale celkem mě uráží, že za happy end je považován fakt, že se zbohatlá Jana ujme zmrzačeného chlapíka, který ji prve ponižoval, lhal jí a ona má tu čest s ním prožít zbytek života... Pardon, jsem cynik, ale napsáno je to celé moc hezky, to bez debat.