Jan Werich za oponou

Jan Werich za oponou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390564/bmid_jan-werich-za-oponou-nth-390564.jpg 5 79 35

Kniha Jan Werich za oponou přináší na tři stovky unikátních fotografií z rodinného archivu. Mapují jeho život od narození až do smrti a objevují Werichovy málo známé tváře – světáckého dandyho, geniálního komika, advokáta proletářů, kumpána známých umělců i neznámých rybářů, obskakovaného pacienta i osamělého Mistra. Mluví se v ní také o Werichových nectnostem. Že někdy býval nespravedlivý, panovačný a sebestředný. Přepadaly ho frustrace i zlost, když se z populární herecké hvězdy stal nepohodlnou osobností, kterou bývalý režim odsunul do ústraní. Sužovaly ho zdravotní potíže. Nejenže si je sám způsobil, ale prohluboval je zálibou v dobrém jídle, pití a kouření. Spojení jedinečných fotografií a dvanácti obsažných rozhovorů Jiřího Janouška, v nichž se Jan Werich nedlouho před smrtí ohlížel za svým životem, doplňují dobová svědectví a komentáře lidí, kteří mu byli nablízku, zejména Jiřího Voskovce, Miroslava Horníčka a Miloše Kopeckého, ale také lékařů, kteří ho ošetřovali nebo spoluhráčů mariáše. Kniha Jan Werich za oponou přináší plastický portrét Jana Wericha a jeho soukromí, které nebylo právě šťastné a zůstávalo skryté za legendou moudrého klauna.... celý text

Marcik7
01.04.2024 5 z 5

Osobnost i humor pana Wericha je famózní a nadčasový, každý si v něm najde to svoje protože je moudrý.

MatBla
09.03.2023 5 z 5

To bylo tak milé vyprávění...
Pane Werichu, děkuji.

Kackac77
29.11.2022 5 z 5

Moc milý rozhovor pana Janouška s panem Werichem. Pan Werich taky odpovídá na otázky o divadle, o době strávené v Americe, o Ježkovi, o Voskovcovi a dalších přátelstvích. Taky mluví o smrti a své nemoci. Je to inspirativní a dotýká se to člověka u srdce.

VeruMalfoy
12.11.2022 5 z 5

Tak tato kniha mě naprosto pohltila. Byla psaná formou rozhovorů s velkým umělcem. Kromě toho měla však ještě přesah v tom, že nám autor přibližoval pana Wericha i formou svých pozorovacích schopnosti. Popisoval čtenáři věci a události okolo pana Wericha, jak se občas udály, když k němu přicházel na rozhovory. Pan Werich byl opravdu veliká osobnost a i přesto byl velice skromný. Přišlo mi opravdu zajímavé a poutavé touto formou nahlédnout do jeho života.

Dada077
06.10.2022 5 z 5

Leto 2022 sa u mňa bude spájať s návštevou Prahy a Werichovej vily, jednoznačne najlepšieho interaktívneho zážitku celého výletu, ktorý nemohol vyústiť v nič iné, ako v zakúpenie si ponúkanej knihy Za oponou.
S vďačnosťou za väčšie a zreteľnejšie písmená objavujem nové a doposiaľ netušené fakty, názory a myšlienky. Možno aj mňa a veľa iných knihomoľov čaká lúštenie písmen pomocou silnej lupy, tak, ako si na sklonku života pomáhal sám Werich.
Potešilo ma množstvo fotografií zachytávajúcich Wericha od samého detstva až po rok skonu jedinečného a výnimočného človeka, herca, interpreta.
Citáty:
"Já jsem nikdy nehrál, co jsem nechtěl. A když jsem neco hrál, vědel jsem, proč to hraju. To vědet musíte. Ale dál jsem to nerozebíral. Vešel jsem na scénu a ono to hrálo."

" Picasso jednou řekl: * Já nemaluju. Ono to maluje.* Bodejť, on si přece nedržel šišku v dlaních, aby mu z ní vypadl obraz. Prostě maloval. A to, co maloval, bylo dobrý ne proto, že by tolik chtěl, ale proto, že jinak nemohl. To jsou ty věci z vesmíru, které jsou a nevíte jak. "

cathyblack
29.04.2022 5 z 5

Když se mi v létě roku 2019 dostala do rukou tato kniha o Janu Werichovi, překvapila mě svým parádním provedením strašně moc. Já tohohle člověka obdivuji NEJEN pro jeho humor a umění pro hru s českým jazykem. („Vždyť jsme česky, abych tak řekl, uměli líp, než se dá česky umět. Ovládali jsme jazyk tak, že jsme si ho mohli vymýšlet.“) Je toho tolik, že by se to do jednoho příspěvku na databazi nevešlo. V knize najdete fotografie z rodinného archivu s mnoha unikátními záběry, které ve Vás zanechají celistvější obraz Wericha, jako někoho blízkého a uvěřitelného. Skutečného člověka, který krom svého obrovského talentu trpěl také neduhy, býval panovačný a sebestředný. Ke konci života, kdy ho zužovaly zdravotní potíže obzvlášť. Knihu jsem si užila v kombinaci poslechu audioknihy, kterou výborně „načetl“ pan Dušan Sitek (jako by ji namluvil sám Werich) a prohlížení knihy a dočítání popisků k fotografiím a citátů lidí jako Jiří Voskovec. Při čtení této knihy se smějete, pláčete, vztekáte se nad nespravedlností světa. Dumáte nad Werichovými myšlenkovými pochody. Kniha přibližuje nejen Werichovo dětství, ale i začátky Osvobozeného divadla, pobyt v Americe, návrat domů a krom mnohého i tvrdé dopady cenzury a doby. Poslední kapitola mi vehnala slzy do očí a chvíli mi nebylo do řeči. Obzvlášť mne dojal desetiminutový bonus Audiotéky, kdy slyšíte jeden z rozhovorů přímo z Werichových úst. A vůbec mi nevadí, ze ony rozhovory uz davno vysly. Pro me to byl skvostny nalez v knihkupectvi, mezi temi vsemi “bestsellery”.

radimch
18.02.2022 5 z 5

Dobře vedené rozhovory! Werich měl v sobě spoustu životního moudra, kterým se i dnes může leckdo nechat inspirovat. Jeho názory protkané bohatými životními zkušenostmi a všeobjímající vztah k humoru jsou velmi velmi obohacující.

radusak9806
23.01.2022 2 z 5

Malá aktualizace k audioknize.
Načtení Dušanem Sitkem je výborná volba, kdo jiný je na pohled tak werichovskym hercem.
Ale stále si stojím za tím, že kniha je recyklace Rozhovorů s Janem Werichem.

LucyA7
20.01.2022 4 z 5

Knížku jsem koupila po návštěvě divadelního představení Werich, které mě uchvátilo a chtěla jsem se dozvědět o životě Jana Wericha víc. Rozhovory byly pěkné, znovu jsem si uvědomila, jak moudrý člověk Jan Werich byl. Spousta fotografií. Ale čekala jsem víc autobiografických informací. Taky nevím, proč zvolili písmo jak do slabikáře.

Teseme
14.11.2021

Kniha o vyjimecnem charismatickem cloveku plna skvelych fotek!

Belanna
20.09.2021 5 z 5

Velmi pěkně udělaná knížka.
I když už většina věcí, které tu byly napsané, se již objevila v jiných dílech, přesto jsem tu našla i pár drobností, které jsem ještě nevěděla.
Celkově na mě knížka působila příjemně.

Steve1511
27.08.2021 5 z 5

Přestože se považuji za člověka s důstojnou inteligencí, tak před panem Werichem si vždycky uvědomím jak slaboduchý ve skutečnosti jsem a jak slaboduché jsou i dnešní celebrity, které se mě snaží přesvědčit o svém umění. Bylo to moudrý, bylo to krásný a chtěl bych toho ještě víc. Člověk si po přečtení téhle knížky prostě uvědomí jak ta dnešní doba je strašně pitomá a některé věci se už nikdy nevrátí ....

jprst
08.01.2021 5 z 5

Hodnocení pod nickem radusak9806 tuto knihu vystihuje docela přesně. Takže za p. Wericha pět hvězd a počínání p. Janouška se raději vyhnu.

terka2296
03.09.2020 5 z 5

Neuvěřitelné. Člověk si myslí, že když dokonale zná Werichovu tvorbu zná i Wericha. Tahle kniha mi hodně změnila pohled na autora knihy Fimfárum. Změnila... ale nezkazila. Možná i naopak.

Lenka4
03.08.2020 4 z 5

Album, které stojí za prohlédnutí. Fotografie mapující celý Werichův život, trefné komentáře Jiřího Voskovce a rozhovory, u kterých nevadí ani občasná neobratnost jejich vedení.

radusak9806
22.03.2020 2 z 5

Miluji Jana Wericha a hodnocení hnedle vysvětlím. Vadí mi to, že je tato kniha vlastně jen okleštěnou kopií Janouškových Hovorů s Janem Werichem, Zabalená a nafouknutá do pěkného balení s písmem pro školáky a s velmi velkorysou gramáží papíru, aby za ty peníze čtenář přece jen na první dobrou neměl pocit, že koupil zajíce v pytli.
Neříkám moudra Jana Wericha jsou platná dnes jako tehdy a přestože je čtu již po x té tak není důvodem nízkého hodnocení právě tento aspekt. Pokud bude toto první, do jisté míry druhá až 3 kniha budete nad míru spokojeni. Pokud jako já budete mít za sebou už knihy M. Horníčka, V. Škutiny a i samotného J. Janouška už to nebude takové terno.
Přestože mám radši jiné knihy z hovorů, jsem ráda, že tato kniha sedí v mé knihovničce.

Iki1
30.11.2019 4 z 5

Pěkně a přehledně zpracovaná monografie o významném českém umělci, který byl v mládí mým idolem. Reprint fotografií pořizovaných v průběhu Werichova života i kariéry, z nichž je vytvořen knižní archiv, je hodně vypovídající. I přesto, že mě popisky a "rozhovory" sem tam iritovaly.

DailyCoffeeCZ
29.11.2019 5 z 5

Jestli o Janu Werichovi a Jiřím Voskovcovi víte jenom to, že byli umělci a vystupovali v Osvobozeném divadle, pak se styďte. Anebo ne. Možná i ti, co si myslí, že vědí víc, nevědí skoro nic. Tahle kniha vás přesvědčí o tom, jakou komplikovanou osobností Jan Werich ve skutečnosti byl.

Jan Werich za oponou je v první řadě Werichova biografie. V té druhé však i biografie Osvobozeného divadla a také trochu Voskovcova. Kniha mapuje život Jana Wericha od jeho samého počátku, ne však příliš zevrubně, autorovi jde spíše o to zachytit události, které Wericha formovaly. Pravdou je, že chtěl-li by někdo dopodrobna sepsat celý Werichův život, potřeboval by čtyř set stránkových knih mnohem víc. Přesto i tak můžeme Jana Wericha poznat pomocí fotografií, rozhovorů, které s ním dělal autor knihy Jiří Janoušek, Voskovcových vlastních slov i útržků rozhovorů s těmi, kdo se s Werichem znali. Dozvídáme se o divadelní i filmové činnosti V+W, o životě v exilu i o tom, co bylo po něm. O soukromí i pracovním životě.

Právě rozhovory s Janem Werichem však knize dodávají tu správnou werichovskou atmosféru. Mísí se v nich radost, smutek, stesk, ale také hrdost. Z rozhovorů čtenář zjišťuje, že Werich nebyl jen komik, občas morous, náruživý rybář nebo režisér, ale především obyčejný člověk se slabostí pro pivo a uherák, jenž však ani vínem a kremrolí nepohrdl.

S Werichovým životem, stejně jako s Osvobozeným divadlem samozřejmě souvisí nejen Jiří Voskovec, ale i Jaroslav Ježek nebo nejlepší Werichův přítel Jiří Trnka. I o nich se v knížce vypráví a ne v malém. Čím déle rozhovory s Werichem čteme, tím hlouběji se do jeho nitra dostáváme. Buď si ho zamilujete, anebo ve vás zanechá rozporuplné pocity. Na všechno měl odpověď, občas dosti svéráznou. Například když hovořil o přátelství a lidech, říkával, že uznává jen ty nejlepší z nejlepších, lidi, kteří něco umí a něco velkého dokázali. A ti se také mohli stát jeho přáteli. Ostatní pro něj byli těmi, kterých si nemohl vážit.

Pokud o Werichovi skoro nic nevíte a chcete si udělat představu o jeho práci a osobě, v současné době lepší knihu nenajdete. Tři sta fotografií z rodinného archivu je dominantou celé knihy. Útržky dopisů a jiných textů, tvořené nejen vzpomínkami Jiřího Voskovce, nám zase umožňují podívat se na Wericha z pohledu, který by chtěl možná před veřejností raději skrýt. Přesto patří mezi osobnosti, jejichž myšlenky a úvahy bychom měli znát všichni. Jsou moudré a i přes uplynulý čas stále nadmíru pravdivé.

Menší výhrady mám však ke grafickému zpracování knihy. Obálka je úžasná a každého hned zaujme. Fotografie s popiskami a vloženými texty jsou také zapracovány s citem a smyslem pro estetiku. Ovšem textová část, tedy rozhovory mezi Jiřím Janouškem a Janem Werichem, je podle mého příliš `slabikářová`. Text je na můj vkus vytištěn o něco většími písmeny, než je nutné, a ještě k tomu je ztučněný. Jinak je kniha vzhledově velmi pěkná. A obsahově přínosná. Pro každého. I když vám divadlo, film ani čeští národní umělci nic neříkají.

Jančule15
19.09.2019 2 z 5

Knihu jsem dostala od manžela k narozeninám a měla jsem ohromnou radost. Než jsem ale zjistila, že už jednu takovou mám, a to Rozhovory s Janem Werichem. Nová kniha má úžasný vzhled a je doplněna o řadu krásných fotek, ale nikde na zadní straně ani v úvodu není informace o tom, že kniha už jednou vyšla. Takže pokud už jste Rozhovory četli, obsahově Vás kniha moc neobohatí. Obrázkově pak tedy ano.

Markéta_2
20.05.2019 5 z 5

Opravdový skvost! Pro milovníky Wericha povinná četba.

Kniha Jan Werich za oponou je v