Jan Palach. Zpráva o životě, činu a smrti českého studenta

Kniha o Janu Palachovi významného a uznávaného českého novináře a publicisty Jiřího Lederera se zařadila již při prvním vydání v roce 1990 mezi základní literaturu k tomuto odvážnému a tragickému příběhu naší novodobé historie. Kniha přináší Palachův životní příběh přirozeně na pozadí dobových událostí v Československu, zaměřuje se ale i na podobné případy jinde v Evropě. Kniha je autorovým přístupem – houževnatostí ve snaze zahrnout veškeré relevantní informace k případu a zároveň snahou o nezaujatost a citlivost při jejich interpretaci – dílem vysoké novinářské profesionality a stále aktuálním textem o jedinečné osobnosti Jana Palacha i jedinečné době....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128340/jan-palach-zprava-o--128340.png 4.537
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Novinář

Kniha Jan Palach. Zpráva o životě, činu a smrti českého studenta

Remembering
11.02.2019

Nezapomeneme!

Pepa0216
03.12.2018

Skvĕlá kniha o osobĕ upáleného studenta Jana Palacha. Výhodou autora je že danou složitou dobu, i časy po upálení Jana Palacha osobnĕ zažil a informace k napsání knihy začal sbírat již nĕkolik mĕsíců po Palachovĕ činu. Kniha je objektivní a snaží se pomocí malých střípků představit krátký život Jana Palacha. Navíc v ní najdeme spoustu zajímavých svĕdectví maminky, bratra, profesorů, kamarádů kolem Jana Palacha. Ač s Palachovým činem nesouhlasím a nepovažuji ho za rozumný, tak kniha vede k zamyšlení stejnĕ jako Palachův čin a důvod toho proč se tak stalo. Nebudu snad spoilerovat když napíšu že Jana Palacha za hrdinu, ani šílence nepovažuji. On sám došel k názoru že tímto činem a sepsáním dvou požavků (více v knize) může Českému národu nejvíce pomoci, probudit ho. Také ale úplnĕ opomenul to co bude s rodinou, hlavnĕ bolest jakou svým odchodem způsobil své matce. Kniha obsahuje i část o upálení Jana Zajíce a dalších i zahraničních lidí. Překvapilo mĕ že Palach nebyl v Evropĕ prvním. Díky znalostem autora je kniha i nadčasová. Jako by Jiří Lederer již v letech
1974-1981 kdy knihu psal tušil že tu komunistický režim nejen v tehdejším Československu nemůže dlouho vydržet. Na Jana Palacha a jeho čin bychom nemĕli zapomínat, ale také se to snad již nikdy nebude opakovat!

Paulus.1987
29.08.2018

Velmi zajímavá a strhující kniha o Janu Palachovi. Ze začátku jsem se obával případné neobjektivnosti a přílišné patetičnosti, ale byl jsem mile překvapen, jakým způsobem autor toto téma zpracoval.

Panu Ledererovi se podařilo na základě rozhovorů s Janovými příbuznými, známými, spolužáky a kolegy z univerzity sestavit Janův životní příběh, přiblížit čtenáři profil jeho osobnosti, popsat události, které měly vliv na Janův život, včetně motivací k jeho výjimečnému činu.

Janovo sebeupálení a následné dění je v knize popsáno velmi podrobně, přičemž pan Lederer také poukazuje na některé přetrvávající otazníky (kniha byla psána v letech 1974 až 1981, tudíž neměl přístup k vyšetřovacím svazkům VB a STB). Velmi oceňuji, že se autor vyhýbá fabulacím, na nepodložené či neprokázané skutečnosti přímo upozorňuje.

V knize se také dočteme o následném dopadu Janova činu na politickou a společenskou situaci, o jeho posmrtných peripetiích, o jeho předchůdcích (Ryszard Siwiec) a následovnících (Jan Zajíc, Evžen Plocek). V závěrečné kapitole se autor zamýšlí nad reflexí a smyslem Janova činu, čímž čtenáři umožňuje Janovo sebeobětování lépe pochopit.

Jak jsem uvedl na začátku, kniha je velmi zajímavá a strhující, přímo nabitá informacemi. Zjistil jsem, že posloužila paní Kantůrkové při psaní scénáře k novému filmu o Janu Palachovi. Ačkoliv jsem tento film neviděl, troufám si tvrdit, že mnoho informací o výjimečném charakteru Jana Palacha, které jsou v knize obsaženy, prostě do filmu zakomponovat nelze. Z hlediska kvality a především z úcty k Janu Palachovi knihu jednoznačně všem doporučuji. Bylo mi opravdu smutno, když jsem ji dnes náhodou uviděl v antikvariátu...

Carol96
25.07.2017

Knihu jsem četla do školy.
Myslím si, že obsahuje hodně informací odhledně činu Jana Palacha.
Kniha je dobře uspořádaná a čte se velice dobře.

DendousSKS
10.06.2017

„Protože nesl tíhu situace celé společnosti na svých bedrech. Bolest a bezvýchodnost spoluobčanů cítil jako svou vlastní bolest. A rozhodl se k činu, o němž předpokládal, že tu tíhu a bolest může odvalit. A svůj čin provedl. Až do konce......"

kacimilek
22.12.2015

Doporučuji knihu všem, zejména mladší generaci, protože by se nemělo zapomínat.

martunka
17.12.2015

Dávám 5 hvězd. Jan Palach nám svou obětí daroval do našich životů světlo,nemůžu cítit nic jiného než účtu a respekt k mladému člověku s velkým srdcem. Panu Ledererovi se toto téma povedlo dobře zpracovat.

martina.riz
27.04.2014

Knize musím dát jedině pět hvězdiček. Od Jana Palacha to byla obrovská obět. Musel to být hodně silný člověk, nikomu se nesvěřil, s maminkou se nerozloučil.

Jan Palach, 1948–1969 60. léta 20. století Československo

Jiří Lederer