Jan od Kříže

Jan od Kříže https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192830/bmid_jan-od-krize-1zJ-192830.jpg 4 6 3

Román o životě vrcholného španělského básníka a křesťanského mystika 16. století. Vyprávění je jako mozaika poskládáno z drobných událostí, jakýchsi střípků Janova života, událostí zachycujících jeho dětství i léta dospělá a putování k vrcholnému duchovnímu cíli. Dílo, jež má transcendentní rozměr, je psáno stylem vybroušeným, ale střídmým, úsporným a působivým, kterým přibližuje problém španělského mysticismu i jeho kořeny v mnohovrstevnaté španělské kultuře.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Vyšehrad

El mudejarillo , 1992

Lilda
25.04.2022

Moc se mi líbil celý způsob vyprávění. Každé bílé místo a každé slovo zde má svůj význam.

kirkous
13.05.2020 5 z 5

Knížkou jsem byl nadšený. Lozano v obrazech až téměř básnicky vypisuje významné události z Janova života. Má cit pro obraz doby a pro charakter Janovy poezie, jíž byl mimochodem editorem.
(tento krátký záznam jsem si udělal v září 2002)

Hanka_Bohmova
22.12.2016 4 z 5

Ráda se k ní vracím, je krásná a pro mě spíš báseň než životopis, myslím, že člověk zcela neobeznámený s Janovým životem a díly by mohl být při čtení trochu bezradný. V opačném případě pro vás bude někdy až snový text plný důvěrně známých drobností:

Ale jakmile začal mluvit, připadal Tereze jako sám Seneka, a tak to také řekla ostatním jeptiškám, když jim vyprávěla, jak rozmlouvali o pustinách a o poustevnách, o krajích, kde není nikdo a nic, nic jiného než ticho. Nebo o místech, kde rostou pouze palmy, jež ztrácejí list po listu, a nakonec na nich zůstane pouze jejich srdce, které je mimo stín světa.
"A nic jiného," řekl malý mnich.
"A nic jiného," řekla ona.
"Nic jiného."
"Nic jiného."
"Nic."
A pak se odmlčeli; a tomu druhému, který otce Jana doprovázel, se Jan i jeptiška ztratili v pustině, o níž rozmlouvali.

španělská literatura

José Jiménez Lozano