Jan Masaryk - Tajemství života a smrti

Jan Masaryk - Tajemství života a smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362782/bmid_jan-masaryk-tajemstvi-zivota-a-smrt-jIS-362782.jpg 4 19 6

Jan Masaryk, československý diplomat, politik a syn prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, byl 10. března 1948 nalezen mrtev pod oknem svého bytu v Černínském paláci. Podle některých šlo o politickou vraždu, podle jiných Jan Masaryk skočil sám. Jeho nečekaný skon tehdy otřásl širokou veřejností. Byl nejen oblíbeným politikem, ale mnoha lidmi byl stále vnímán i jako poslední vlivný reprezentant zanikající československé demokracie po komunistickém státním převratu, k němuž došlo o pouhých čtrnáct dní dříve. Co vedlo ke smrti Jana Masaryka? Jaké události předcházely oné tragické noci? Jaké poznatky přináší metoda forenzní biomechaniky a lze její výsledky považovat za konečné?... celý text

sarkafarka1900
17.06.2023 4 z 5

Jedním z největších kladů knihy je, že autor hodnotí známá fakta kriticky, a když neumožňují jednoznačný výklad, tak to autor takto explicitně vyhodnotí a prostě předkládá více hypotéz s tím, že nelze jednoznačně rozhodnout, která platí. Toto není v současnosti u autorů literatury faktu nebo dokumentů či historie vůbec samozřejmé. Jak zmiňují ostatní čtenáři, kniha je psána i docela poutavým stylem, i když v druhé polovině knihy se vyskytují zbytečné duplicity. Ono je sice lepší, když se něco důležitého uvede dvakrát než ani jednou, ale pokud se to opakuje v těsně po sobě jdoucích odstavcích, není to úplně OK. U některých faktů by se hodilo provedení kritického zpracování a zhodnocení primárních pramenů (z uvedené literatury není jasné, zda autor s primárními prameny pracoval). U některých rozborů se nabízelo jít více do hloubky (např. dispozice Masarykova bytu, konkrétní rozměry a vzdálenosti u koupelny, oken, římsy, zařízení bytu, náčrtky situací 10. března 1948, konkrétnější a podrobnější rozbor zprávy z biomechaniky ......)

Jordanka9
05.07.2021 5 z 5

Srozumitelně a poctivě napsaná kniha s využitím informací z doposud přístupných literárních zdrojů. Tragická smrt Jana Masaryka, k níž došlo z 9. na 10.března roku 1948 zůstává přes řadu opakovaných rekonstrukcí dodnes jednou z nejzáhadnějších kauz našich novodobých dějin. Byla to sebevražda nebo vražda ?
To už se nejspíš nikdy nedozvíme.
Škoda tohoto posledního vlivného reprezentanta zanikající československé demokracie po komunistickém puči 25.2.1948.
Doporučuji k přečtení a zamyšlení....

laurs
26.04.2021

Využila jsem tuto knihu jako takový odrazový můstek při psaní seminárky, a nemohu si stěžovat. Kniha obsahuje spoustu zajímavých postřehů a fakt, která velmi rozvíjí zájem si o tomto tématu zjistit více informací.
Nejspíše není v našich silách přijít na to, co se v noci z 9. na 10. března roku 1948 stalo. Důležité je ale na Masaryka pamatovat a jeho podivnou smrt si připomínat a mluvit o ní.

Kačudovič
18.04.2021 5 z 5

Kvalitní práce s fakty, rozšířila mi obzory. Autorovi patří velké díky. Pana Masaryka je mi moc líto, ať už to bylo s jeho koncem jakkoliv.

hnatlubo
21.07.2020 4 z 5

Čtivá a pěkně napsaná kniha

moničina
11.07.2020 5 z 5

Výborné a zrozumiteľne napísaná kniha. Veľmi sa mi páčil ten štýl ako to napísal. Aj pre tých, ktorý si o tejto téme už veľa prečítali, stále môžu nájsť nejaké doplňujúce informácie, tak ako to dokázala táto kniha.