Jan Masaryk – pravdivý příběh

Jan Masaryk – pravdivý příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70405/bmid_jan-masaryk-pravdivy-pribeh-gpr-70405.jpg 4 148 47

První ucelený a dosud zřejmě nejobjektivnější životopis Jana Masaryka. Vedle neznámých faktů z jeho soukromého života a ze života rodiny TGM, přináší kniha také zasvěcený pohled na zákulisí československé zahraniční politiky, na jejímž utváření se Jan Masaryk ve své době podílel.

Mety15
09.11.2019 5 z 5

Perfektní životopis.

denisa7430
26.09.2019 4 z 5

Kniha se čte velmi dobře. Forma není vůbec nudná, ačkoliv se životu Masaryka věnuje opravdu podrobně. Nečekejte žádné bulvární, ničím nepodložené senzace. To však dělá knihu výjimečným dílem.

ddkk
12.07.2019 5 z 5

Pavel Kosatík a Michal Kolář odvedli skvělou práci. Až dodnes jsem k vlastní škodě o skutečném životě Jana Masaryka věděla jen málo. Díky této knize se mi najednou otevřely dveře k neuvěřitelnému množství informací o době, která byla pro Československo obdobím přetěžkým, a především k osobnosti Jana Masaryka. Pohled na tohoto muže, který se narodil do komplikované doby a ještě komplikovanější rodiny, je pro mne objevný a dosud ojedinělý. Autoři dokázali přiblížit Jana Masaryka jako člověka s mnoha osobními obtížemi, který zdědil po svém nepřekonatelném otci především povinnosti ke svému národu, vlastně na úkor osobního soukromého života, který nikdy de facto nenašel. Je to kniha, kterou doporučuji si přečíst, protože v ní nacházím přehledné a pochopitelné, fakty podložené vysvětlení tehdejšího dění, o kterém jsem se ve škole bohužel nedověděla prakticky vůbec nic a mám obavu, že dnes tomu není jinak.

tlllk
07.07.2019 3 z 5

autor sa neustále snažil o objektivitu ale pritom stále podsúval vlastné domnienky a dohady, kniha bola skôr faktografická a s filmovou "plynulosťou" deja nemala veľa spoločného. Úprimne, ten chlap bol pohroma, a ako autor naznačil, myslím že v CZ zbytočne investovali do Temelína, lebo na Lánoch musia mať v zemi perpetuum mobile ....

xxiixxi
09.02.2019 4 z 5

Dozvěděla jsem se mnoho nového, protože jsem toho žel o této důležité osobě věděla pramálo. Nebylo to příliš veselé čtení, ale nemohu Jendu jednoznačně odsoudit, protože diplomacie mi připadá složitá, jak jiný vesmír. Tak nějak vnitřně doufám, že se někdy dozvíme, jak to bylo s jeho smrtí, navíc si myslím, že i on by si to zasloužil.
Napsat takovou knihu bylo jistě opravdu velmi obtížné a byla napsaná velmi dobře.

1amu
17.10.2018 5 z 5

Autoři odvedli na knize obrovský kus práce. Tato kniha je považována za jednu z těch lepších. Vzhledem k tomu že Jan Masaryk byl velice rozporuplná osoba, odpovídá tomu i jeho život. Obecná škola ještě ušla, ale na Malostranském gymnáziu s ním asi začala cloumat puberta. Rodina ještě zařídila přesun na Akademické gymnázium, ale vše marno. K maturitě se nedostavil a v r.1906 odcestoval do USA. Zde se o něj postaraly sestry jeho matky, ale finančně i jinak zejména přítel jeho otce Charles R.Crane. Zaměstnal jej dokonce ve svých slévárnách, zbytečně. Pracovní morálka Jana byla špatná. V roce 1913 mu byla diagnostikována hebefrénie, což je mírnější forma shizofrénie. Jan se vrací do Čech. Zatím co otec vyjednává o existenci budoucího samost.státu, syn rukuje do armády císaře pána. Zde byl ve vozatajském pluku dokonce vzorný a také vyznamenán stříbrným řádem za statečnost. Dosáhl hodnosti poručíka. Po vzniku republiky ČSR pracuje v diplomatických službách. Domnívám se, že Jan měl v prvé řadě velký mindrák z "velikosti (hlavně morální" svého otce). Ten jej poté směřoval ke svému budoucímu nástupci E.Benešovi. Bohužel. Beneš zastánce mírových dohod se Stalinem odhadl špatně rozdané karty, což se projevilo po r.1945. A zejména v r.1948, kdy se stal Jan členem Gottwaldovy vlády. Zřejmě si příliš pozdě uvědomil, s kterou partou se dal do holportu. Jsem přesvědčen (po přečtení této knihy), že jeho smrt byla sebevraždou . Jednak podnícena nevyléčitelnou nemocí, jednak strachem z budoucnosti. Spolužití s SSSR, jak se ukázalo bylo tragické.
Kniha se čte lehce, je přístupná širokému okruhu čtenářů . Pan Kosatík s p.Kolářem nezklamali.

E_Lan
25.09.2018 4 z 5

Pavel Kosatík prostě umí psát. Moderně, nepopisně, zajímavě, nestranně. To je radost číst. Člověk tak získá neskutečně detailní a hluboký pohled na člověka tak zprofanovaného, který byl přitom jen obyčejným člověkem. Skvělé...

PaulaHortensie
19.07.2018 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Četla se sama. Kniha je výpovědí o Janu M. nejen jako politikovi, ale i muži+synovi+bratrovi+milenci+pacientovi+vlastenci. Líbila se mi více než film. I když K. Roden byl suprový

Roberta
02.05.2018

Vyborna kniha, konec se mi velice spatne cetl. Sledovat, jak se nejen clovek, ale i cela republika blizi do zahuby, to bylo strasne.
Na zacatku knihy nestastna (sundavani z piedastalu), na konci knihy moudrejsi.

Oliinecka
29.03.2018 5 z 5

Pro mne je tahle kniha úplně zásadní nejen v pohledu na historické události v ní popisované, ale také v pohledu na lidskou různost, různorodost, mnohotvárnost, složitost a zranitelnost.

Zara
28.03.2018 2 z 5

Mám ráda pana Kosatíka, ale radši mám "Honzu" Masaryka.Je mi líto, že díky prvně jmenovanému mohla být tato vyjimečná osobnost kladně hodnocena pouze několik let, neboť komunisti ho nenáviděli a pan Kosatík ho (díky zřejmě erudovaným rešerším) sundal z piedestalu. Soudě podle komentářů se mu to zadařilo téměř u 100% čtenářstva. U mně ne. Nevěřím dobré třetině "informací" a Masaryk pro mě vždycky zůstane (i se všemi svými slabostmi) milovaným "Jendou".

swon
24.03.2018 5 z 5

Jediné slovo, které mě napadá po přečtení této knihy je...zklamání. Nad člověkem, kterého jsem (nejspíš především díky jeho jménu) viděla jako hrdinu ve špatné době. Teď ale musím svůj názor změnit. Ve všech rozhodujících chvílích nebyl Jan Masaryk schopen dostát své funkce a bojovat se vztyčenou hlavou, byť za cenu osobních a profesních ztrát.
Příčin bylo zjevně několik, ale ač nerada, musím konstatovat, že to bylo slabošství a lidská malost na jeho straně. Velmi jednoduše: na to prostě neměl.
Co mě ale nadále zaráží, že ani po 70 letech od jeho smrti (a skoro 30 let od revoluce) nejsou naše státní složky schopny jasně říci, jaká byla příčina jeho konce. A výmluva o neochotě ruských úřadů/archivů spolupracovat se v dnešní realitě jeví jako vskutku chabá.

Venda32
19.02.2018 5 z 5

Spousta zajímavých informací nejen o Masarykovi. Jen někdy zbytečně roztažené.

LenkaKa
10.01.2018 4 z 5

Strašně zajímavá kniha, zjistila jsem kolik věcí z naší historie vlastně vůbec neznám. Nic není černobílé, to ale už dávno vím. Člověk se musí na čtení víc soustředit, ale určitě si od autora vyhlídnu další knihu. Hodně mě to zajímá.

DanaRou
05.01.2018 4 z 5

Zajímavý a překvapivý portrét politika. Řada zajímavých faktů ze soukromého života nejen Jana Masaryka, ale i celé Masarykovy rodiny. Toto 3. vydání je doplněno o reflexi dosavadního stavu bádání o smrti Jana Masaryka.

eiramka
12.10.2017 5 z 5

Pane Kosatíku, co mi to děláte! Až do přečtení Vaší knihy jsem Masaryka měla na jakémsi piedestalu, snad proto, že můj tatínek o něm tak hovořil a měl "Honzu Masaryka " rád. A teď tohle. Najednou musím změnit názor nejen na něj , ale podstatě na celý poválečný vývoj u nás a jímá mne hrůza - náš národ jakoby vždy v rozhodujících chvílích dělal stejné fatální chyby. Ta khiha je úžasná, skvěle napsaná, čte se jak detektivka.

Bašťák
06.10.2017 5 z 5

Skvěle podaný životopis, který navíc přináší brilantní analýzu historicko-politického vývoje našeho státu v daném období. Jan Masaryk je podán jako syn, člověk a politik, který rozhodně není dokonalý, už vůbec ne státnický, zkrátka, jeho život je naplněn mnoha lidskými i politickými chybami, především pak v poválečném období. Nutno dodat, že v tom nebyl sám, kdo podcenil nástup a strategii komunistů a nevědomě jim uhrabával cestu k ovládnutí státu. I přes to je možné pociťovat k němu určité sympatie. Jane Masaryku děkuji hlavně za to známé: "nebudeme národem otroků!". Knihu mohu jen doporučit.

KejmlP
15.07.2017 5 z 5

Obrovská poklona pro autory, jelikož tohle je jedna z nejpovedenějších biografických knih, které jsme kdy četl. Autoři se do historického řemesla ponořili skutečně poctivě, a vzniklo tak dílo, které objektivně a bez legend popisuje důležitou postavu našich dějin, o jejíž smrti všichni mluví, ale o jejím životě neví většinou téměř nic. Výsledný portrét se vzpírá všem mýtům: Žádný hrdina bojující za demokracii, padlý při její obraně v první linii. Před námi probíhá život neukotveného, slabého, a pocitem méněcennosti zmítaného člověka s vážnými psychickými problémy, muže neschopného zaujímat pevná stanoviska a přebírat zodpovědnost, věčného syna hledajícího silné vedení. A také vynikajícího rétora a propagandisty, kterého si každý brzy oblíbil. Muže, u něhož se sebevražda jeví jako naprosto logické vyústění celého smutného života.
Knihu rozhodně nedoporučuji nikomu, kdo má rád černobílý pohled na dějiny, tomu by totiž dílo zničilo veškeré iluze o souboji dobra a zla, a téměř na každé stránce nebude vycházet z údivu nad tím, jaká je ve skutečnosti realita. Mimochodem, od odborníků je mi známo, že Kosatík je sice ve své knize pravdě zatím nejblíže, ale skutečnost, která je často v knize spíše naznačená, je v případu Masaryk ještě mnohem tvrdší.
Čtivost je na skutečně vynikající úrovni, nemohl jsem se dočkat každé další stránky. Jde skutečně o klenot mezi historickými pracemi. Nemohu než plně doporučit.

darinakovacova
25.05.2017 5 z 5

Tahle kniha ve mně vyvolala spoustu otázek. Kdo vůbec byl Jan Masaryk? Idealizovaný zastánce demokratických hodnot se nemohl vymanit z vlivu a velikosti svého otce. Celý život se hledal a ke konci života se ocitl mezi mlýnskými kameny. Byl vůbec někdy šťastný?

Ali_xy
04.05.2017 4 z 5

Kniha zajímavá, líbí se mi, že líčí Masarykův život bez nějakých zkrášlení a domněnek, které kolem této osoby panují. Některé pasáže se zdály sem tam moc dlouhé, trochu nudné, ale nelze čekat žádné velké senzace. Řekla bych, že kdo se chce co nejreálněji dočíst o postavě Jana Masaryka, měl by sáhnout po tomto díle. Jeho život byl zajímavý, podivný, jako jeho osobnost. Na jednu stranu ho obdivuji, na druhou ho považuji za zbabělce a trochu podivína, ale kdo může soudit, když tu dobu nezažil, nevyrůstal v jejich rodině, ba mu reálně neviděl do hlavy? Asi nikdo..každopádně je to zajímavá osobnost, né, že ne.