Modrá hvězda

Pátý díl ze série Velké století. Do popředí zájmu se dostává nová generace rodiny Lauritzenovy, zejména nejstarší dcera Johanne. Od začátku války pracovala jako spojka v norském odboji. Nyní se nechá rekrutovat britskou špionážní organizací SOE a ocitá se uprostřed stockholmského zločineckého světa špionáže, podvodu a zrady. Johanne se brzy stane kapitánkou britské armády. Její šéf o ní tvrdí, že je snem každé špionážní organizace. Je to dokonalá agentka, překrásná žena, která plynně mluví třemi jazyky. Není náhodou, že jí Britové dají krycí jméno Modrá hvězda. Po sérii velkolepých sabotážních akcí je pověřena nejvýznamnější misí organizace: záchranou norských Židů před holokaustem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296380/modra-hvezda-7R0-296380.jpg 4.376

Jan Guillou 5.

Vydáno, Host

Bla stjärnan, 2015

Kniha Modrá hvězda

Bedřich63

Autor opět nezklamal. Zajímavé čtení o odboji a špionáži během 2.sv. v Norsku a Švédsku.

VladiKlaisner

Opět skvělý Guillou. Po dlouhé době v této sérii zase kniha která mě chytla, hodně podobná Dívce, která spadla z nebe od Mawera.

Marcela52
09.12.2020

Také pátý díl ze série Velké století mě hodně bavil. Tentokrát se autor zaměřil hlavně na špionážní činnost mladých žen, které pomáhaly zachraňovat životy židovských uprchlíků. Velmi barvité a sugestivní líčení méně známých faktů z druhé světové války určitě udrží vaši pozornost až do konce knihy. Tentokrát je zde také dost erotiky, ale autor má dar popsat i drsnou erotiku a nejrůznější násilnosti, kterých se nacisté dopouštěli, tak, že nepřekročí míru vkusu. Mohu tedy doporučit, ale pro mě tento zajímavý příběh končí. Další pokračování poválečných osudů této zajímavé rodinné kroniky si už odpustím, ale moc jsem si početla!

Mánička178
04.11.2019

Úžasný díl, který řeší poněkud překvapivé téma - prostředí tajných služeb a špionů, a to z pohledu ženy. Pro Skandinávce jistě důležitá část historie, která českému neznalému čtenáři může připadat jako "plkání" (viz koment níže). Ovšem historická zkušenost není zřejmě přenositelná - švédská neutralita, norská okupace nacisty, quislingové - těžko představitelné a našemu čtenáři možná opravdu nicneříkající. Pro mě ovšem skvělá práce :)

Felidae
29.08.2019

Nechci věřit, že se skutečně jedná o součást jinak opravdu skvělého Velkého století. Naprosto zbytečná kniha jak co se týče událostí rodinné ságy, tak všeobecně dějově. Opakují se události 4. dílu s tím rozdílem, že se velké většiny jen plká....

Knihomlok2015
23.12.2018

Musím říct, že druhá generace rodiny Lauritzenovy té první zatím nesahá ani po kotníky, natož po kolena. Alespoň pro mě totiž Johanino vyprávění bylo až příliš okoukané, zmizela ta jedinečnost, a to že ji nahradila zrovna akce tomu z mého pohledu moc nepřidalo. Takže uvidíme, co na to generace číslo tři.

evickakyticka
26.11.2018

Špionáž není zrovna téma, které bych cíleně vyhledávala, ale Modrá vězda je v pořadí. A tady je zaručené, že příběh bude dobrý a čtivý. Nakonec byl i napínavý, místy šokující, ale podaný citlivě a lehce. Obdivuji ženy, které za války obětovaly tolik. A samozřejmě se těším na další díl.

Aymira
25.10.2018

Modrá hvězda je jakýmsi opakováním předchozí knihy, jen s tím rozdílem, že stejný časový úsek je vyprávěn z pohledu Johanne. Proto čtenář není vývojem popisovaných událostí nijak překvapen. Stěžejní linii tvoří špionáž a odboj. Upřímně řečeno jsem se místy ztrácela v tom, jaká organizace je jaká a kdo pod koho spadá. Kniha obsahuje i spoustu odstavců, v kterých jsou poměrně explicitně popisovány sexuální praktiky. Modrou hvězdu hodnotím průměrně - zklamala mě tím, že vypráví o již známých rodinných událostech.