Jáma a kyvadlo a jiné povídky

od:

Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru. Nejznámější z nich – Jáma a kyvadlo – je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zouf... celý text

Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru.

Nejznámější z nich – Jáma a kyvadlo – je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zoufalé pocity odsouzence, který se snaží přežít za každou cenu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/8103/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-F40-8103.jpg 4.41650
Originální název:

The Pit and the Pendulum (1841)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Levné knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (115)

Přidat komentář
therealjumbo
12. července

Srdcovka - hlavně Zánik rodu Usherů mě přinutil na chvilku odejít od knihy a rozdýchávat. Musím říct, že Poe umí.

Honzajs
09. července

Povídky na mě působily vtipně a humorně. Ale asi to bude dnešní dobou. V 19. století muselo být hrůzostrašné něco takového číst.
Některé se mi líbily moc, jiné méně. Určitě si v budoucnu ještě jednou tuto sbírku připomenu.

Killingjoke
15. června

V této povídkové knize, kterou podle povídek E. A. Poea přeložil a sestavil Josef Schwarz, prokázal Poe svůj smysl pro tajemné a detektivní příběhy. Povídky zasahují do různých literárních žánrů, od vědecko-fantastické literatury přes hororovou literaturu až po detektivní příběhy... Každá jednotlivá povídka nepostrádá jedinečnost. Autor zachycuje velice zvláštní události, pro něž čerpal podněty ze svého života. Své povídky propracoval i do těch nejmenších detailů a dosáhl i mnohdy překvapivé pointy. Nebojí se popsat život ze všech stran. Popisuje osudy lidí propadlých alkoholu, lidí se strachem i krutých panovníků... Tahle kniha u mě před více než dvaceti lety vyvolala zájem o knihy, které jsou pro mne dnes velkou vášní :)

Richisa
11. června

Povídky byly vesměs povedené, četla jsem ještě na střední.

Terry11
02. června

Kdysi dávno jsem po přečtení Jámy a kyvadla spala celou noc ve vaně, protože naši nebyli doma a nikde jinde nebyl tak bytelný zámek. Tentokrát jsem zívla, zhasla a bez jakýchkoli děsů se probudila až ráno. Jo jo, člověk si zvykne na všechno.

jahex
25. května

Ještě teď se bojím.

Knišíl
05. února

Jako každá delší sbírka povídek od jednoho autora, obsahuje tato lepší a horší povídky. Rozhodně se nejedná jenom o hororová témata a vlastně jsem za to rád. Před čtením této sbírky jsem, jako většina, Poa považoval za autora hororového, ne za výborného humoristu, satirika, společenského, literárního kritika atd. Poe je v prvé řadě básník, píše tedy POEticky a už jen kvůli tomu, jak krásně se čte, jak krásně znění tóny jeho vět v mé hlavě musím dát plné hodnocení a doporučit každému, kdo stojí o vznešenou literaturu. PS: Před nedávném jsem četl Baudelairovi Květy zla, výtečného dílo a přesto většinu svého života zasvětil Baudelaire překládání Poea.

hellena1523
04. února

I když už jsme trochu umlácení všemi těmi horory s úžasnými efekty, mistrem oboru pro mne zůstává EAP. Povídky jsou děsivé, atmosféra tíživá. Na dlouhé zimní večery skvělá volba! Ráda se k ní vracím.

terkabachtikova
02. února

kniha je velmi zajímavá a každá povídka má své kouzlo. miluji ji snad ze všech nejvíc co jsem kdy přečetla za knihy.:D

daniil7566
27. ledna

Poe je naprostý génius a profesionál ve vytváření atmosféry, která čtenáře pohltí. Archaický styl psaní zde ukazuje Lovecraftova lektora v plné síle a člověk jen zírá, s postupně vzrůstající potřebou a zároveň nevolí se otočit po mistnosti, co to ten Edgar vymyslel.

Back
10.12.2016

Musím se přiznat, že na povídky moc nejsem, třeba Hrabal mě vyloženě uspával, ale povídky E. A. Poea, ať už je jejich námět jakýkoliv, mě velice bavily a u posledních dvou (Na slovíčko s mumií, Muž, který se rozpadl) jsem se vyloženě smál :D. Knihu mohu vřele doporučit každému, kdo si chce přečíst něco opravdu originálního a nevšedního :)

marta0912
13.11.2016

Starý překlad je pruda, ale asi by mě to nudilo tak jako tak. Když jsem četla kus anglicky přišlo mi to mnohem čtivější.

MikeDV3
06.11.2016

Některé povídky mě v knize nadchly například jáma a kyvadlo nebo předčasný pohřeb, ale jiné byly na mě příliš nudné a nesrozumitelné. Například zlatý brouk nebo záhada Marie Rogetové. Ale detektiva Dupina jsem si zamiloval, protože mi připomínal Sherlocka Holmese. :-)

krakonos.kraken
10.10.2016

Některý povídky jsou totálně praštěný (muž, který se rozpadl :D) ale jinak...naprosto geniální...předčasný pohřeb, démon zvrácenosti, jáma a kdyvadlo, černý kocour, maska červené smrti...některý z nich maj tak dokonalou temnou atmosféru...skvělý podzimní čtení, budu se k ní vracet pořád

lenka70
07.09.2016

Jámu a kyvadlo jsem četla kdysi,jako povinnou četbu a působila na mne tehdy tak nějak "brutálně",že už jsem se k ní nikdy nevrátila.Ale uznávám,že má jistě svůj význam,nicméně můj šálek čaje to rozhodně nebyl....

Natyna3
12.08.2016

V touze po získání povědomí o klasické literatuře jsem sáhla po této knize a nelituji.
Dobře jsem se orientovala, ikdyž mou pozornost občas rozptylovaly dlouhosáhlejší popisy. Kniha mě bavila a jsem ráda, že jsem po ní v LK sáhla.
Jen škoda, že ji nemáme v seznamu povinné četby :/

Clairka
05.07.2016

Klasika :-)

verden
15.06.2016

Dlhú dobu som si hovorila, že si raz niečo od Poe-a prečítam, no po dočítaní tejto zbierky poviedok som ostala sklamaná. Niektoré síce mali "dobrú" atmosféru (Zánik domu Usherů, Jáma a kyvadlo, Sud vína amontilladského), niektoré ma zaujali dejom (Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk) a pri niektorých som sa aj zasmiala (Tisíci druhý Šeherezádin příběh). No väčšina poviedok ma strašne nebavila a k čítaniu som sa musela vyslovene nútiť. Poe-ov štýl písania mi nevyhovuje, zrejme aj preto sa mi mnohé poviedky zdali strašne rozťahané a tie bizarné naozaj nahlodávali moje odhodlanie knihu dočítať.. :D Nebyť čtenářskej výzvy, asi by som to vzdala, no vďaka nej si môžem aspoň povedať, že okej, skúsila som a teraz viem, že Poe proste nie je pre mňa.

Jessica007
06.06.2016

Četla jsem před hodně lety, když jsem byla mladá. Tehdy se mi kniha dost líbila, proto dávám 4 hvězdičky. Určitě nelituji, že jsem ji četla, naopak, v mládí jsem četla různé žánry- všechny možné - i z důvodu, abych se s nimi seznámila. V současnosti a znovu už tuto knihu číst nebudu. Nebo nemám to v úmyslu - nikdy neříkej nikdy.

Hecate23
11.05.2016

Povídky od Poea jsou moje srdcovka, mám ráda jeho styl psaní a mrazivou atmosféru vyzařující snad i z těch povídek co ani nejsou primárně hororové.

technolog
17.02.2016

Nejsem správný čtenář na to, abych ocenil hloubku těchto povídek. Snad jen Havran...

woodward
03.02.2016

Edgar Allan Poe je velkým vypravěčem příběhů někdy hrůzných, někdy tajemných, vždycky však velmi poutavých. Některá jeho díla - třeba Dobrodružství A.G. Pyma se už moc nevydávají, což je trochu škoda; myslím, že by si tenhle autor (někdy považovaný také za zakladatele žánru západní detektivky) zasloužil souhrnné vydání všech svých textů, včetně nádherných básní. Povídka Jáma a kyvadlo, nepatří k jeho vrcholným výtvorům, ale její název vyvolává tak pěkné mrazení v zádech, že by bylo marné hledat pro soubor poeovských děsů a záhad lepší titul.

Mona.Lisa
31.01.2016

Bohužel mě mrzí, že všechny povídky nepokračovaly v duchu "Vraždy v ulici Morgue". Bylo to asi tak půl na půl - půlka povídek skvělé a půlka nudné a postrádající jiskru. Zklamání musím připsat také nadšeným knihovnicím, které slibovaly sbírku hororů a detektivek. Nakonec dávám ale 4 hvězdičky (ač půl jsou 3), protože ty povídky, které mě nadchly byly opravdu mistrovské dílo.

Radan2020
12.01.2016

Skvěle vyprávěné povídky, pro milovníky tíživé atmosféry a hororu nutnost. Poe zkrátka věděl, co dělá.

topipig
21.12.2015

Nejlepší povídky - Král Mor, Anděl pitvornosti, Vrah jsi ty!, O šizení jakožto exaktní vědě, Metoda doktora Téra a profesora Péra, Zánik domu Usherů, Maska rudé smrti, Jáma a kyvadlo, Zlatý brouk, Vraždy v ulici Morgue. Některé povídky vyloženě slabé, celkově nadprůměrné počteníčko.

angloumene
25.11.2015

Tento soubor povídek se člověku jen tak z mysli nevytratí. Kromě toho, že knížka obsahuje nezapomenutelná dílka o rodině Usherů nebo černém kocourovi (a mnoho dalších!) s hutnou a skutečně děsivou atmosférou, je zábavné pozorovat postupný rozklad Poeovi mysli. Tak jak jdou povídky za sebou totiž můžeme sledovat jejich vzrůstající nelogičnost se stále podivnějšími nápady.

JessyPitt
16.11.2015

Kromě asi dvou nebo tří povídek kdy jsem tak nějak nevěděla o co tam běží, tak jsem užasla nad jeho propracovaností v případě tak děsivých povídek. Povídky na dobrou noc to ale rozhodně nejsou:)!!

Babsie
09.11.2015

Některé povídky úžasné, jiné se nedaly číst. Dohromady tedy něco nad průměr. Spousta povídek je plná nádherných duchaplných myšlenek, psychologie postav jsou skvěle popsány a nápady se mi opravdu líbily, ale hodně to kazí ty zdlouhavé nezajímavé povídky, kvůli kterým musím hodnocení strhnout.

baru_h
08.11.2015

Povídku jsem si zařadilo do čtenářského deníku k maturitě a vůbec nelituji přečtení. Povídka je skvěle napsaná. Autentický popis situace mi nahnal až husí kůži,takže opravdu jedině doporučuji.

Magikatrina
24.10.2015

Úžasný spisovatel u jehož děl je poznat jeho psychické rozpoložení a myšlenky. Pokud člověku nedokáže vyloženě navodit strach, dokáže ho alespoň naložit do nálady, kdy si není člověk jistý ani svými vlastními myšlenkami.