Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Čtyřiatřicet povídek známého spisovatele se snaží ukázat mnohotvárnost a všestrannost jeho talentu. Jde o příběhy, v nichž se jeví jako předchůdce povídky kriminální a detektivní, vědeckofantastické a jako žánru označovaného jménem horror. Autor v nich rozehrává svou jedinečnou fantazii a uplatňuje smysl pro logickou a rozumovou konstrukci. Edice Klub čtenářů, svazek 413....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46697/jama-a-kyvadlo-46697.jpg 4.31919

The Pit and the Pendulum

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Odeon

KristynaZak

Tvorba stejná jako sám autor, geniální.

Israha

Vydání kompletní Poeovy prózy v souborném vydání je ze sběratelského hlediska výborný nápad, z toho čtenářského už méně. Obě povídkové sbírky jsou nesourodým koktejlem (navíc divně poskládaným...není to chronologicky, není to podle žánrové podobnosti, nemá to vlastně žádný řád), a jakkoliv je autor nadčasový na poli děsu a makabrozit, a velmi solidně zábavný v dobrodružné próze; tak v momentech, kdy začne koketovat s humorem a satirou, úvahami, detektivními příběhy či jinými žánry, se plně projeví, jak značná část jeho díla ohromným způsobem zastarala. Z celé knihy je opravdu dobrých asi tak 40% povídek, a to ještě většinou ty nejprofláklejší (Černý kocour, Zrádné srdce, Jáma a kyvadlo, Pád do Maelstömu, Vraždy v Rue Morgue). Vyloženě příjemným překvapením byl Předčasný pohřeb (skvělá mysticko-horrorová atmosféra), apokalyptická jednohubka Eiros a Charmion, a pak ještě nedokončená dobrodružná novela Deník Julia Rodmana (která nadchne třeba ty, které bavil Arthur Gordon Pym). Zbytek osciluje mezi nudným průměrem a absolutní nečtivostí (u takové Záhady Marie Rogétové jsem asi třikrát usnul). Jako celek je kniha spíš pro kompletionisty a hlubší zájemce o autorovo dílo. Osobně bych uvítal, kdyby někdo vydal kompletní soubor pouze horrorových a mysteriózních Poeových textů...to by bylo na pět hvězd naprosto bez váhání. Tady takové lepší dvě, docela zklamání.

DommiP

Kniha byla zajímavá, ale nic co bych chtěla číst každý den.

Petronela1991

Přečetla jsem asi tři povídky v rámci povinné četby a vůbec mě to nezaujalo. Mám ráda jiné žánry.

Bajunek

Klasika

Posi

Pro Edgara mám strašnou slabost. Vyrůstal jsem na jeho knihách. Také jeho obraty a popisky jsem spíše vnímal jako verše. Zde není co dodat. Buď ho někdo má rád, nebo ne.

Claudius

Klasické tajemné povídky, které jsem čekal v celé knize, jsou občas nečekaně prolnuty povídkami humornými (Brýle, Obchodník) a, bohužel, i "dobrodružnými" a filosofickými. Poslední dva zmíněné typy jsou často táhlé a k uzoufání nudné. "Dobrodružné" povídky jsou ubité technickými detaily a filosofické povídky se při nejlepší snaze dají jen velmi těžko pochopit. Podrobnější komentář u každé z povídek jednotlivě.

Pazúzu96

Zatím tedy nemám přečtené ještě úplně všechny povídky, ale ty nejznámější ano. Každá je něčím zajímavá, lákavá a originální. Některé jsou sice lepší a některé horší, ale i tak jsou Poeovy hororové povídky nabité děsem a napětím.

aardvarka

Různorodá směs povídek. Některé mě neoslovily, jiné se naopak člověku vryjí do paměti. K vrcholům řadím titulní povídku, Pád do Maelströmu, Skokana, chudáky Ushery a mou oblíbenou dvojici Vrah jsi ty a Předčasný pohřeb. Pak samozřejmě toho brutálního Černého kocoura, kterého jsem skousla až napodruhé, ale s o to větší chutí. (Zato zubatá Berenice byla stále přes čáru.) Aby byl výčet mých favoritů úplný, musím také z méně známé polovice souboru zmínit bratříčky ve veselém morbidním kabátku Nikdy se s čertem nesázej o hlavu! a Muž, který se rozpadl. Obě jsou velmi… ostré.
Ad zde jmenovaní následovníci našeho milého Edgara: prostě musím zmínit - z našeho českého rybníčku morbidností a záhad - mistra Švandrlíka, který má k Poeovi věru blízko.

Aptronym

Povidka "Odcizeny dopis" nezda se, ale je dodnes zdrojem filozofickych sporu, dokonce se o jeho interpretaci vydala kniha.

konicekbily

Vše, co budu očekávat od detektivní litaratuy, jsem se naučil v této knížce!

ziriant

Je pravda, že jde o velice různorodou směsku povídek, dalo by se říci, že i o dost rozdílné kvalitě, jak tu již psali mnozí přede mnou. Ale i když jsem se u všech na sto procent nebavila nebo nenadchla, všechny měly něco do sebe. U hororových povídek se dnes již asi moc bát nebudeme, u těch pitvornějších se asi zase příliš nepobavíme, naopak bych ale řekla, že celý tento soubor byl prodchnutý něčím nanejvýš znepokojivým, podprahově vnuknutou myšlenkou, která nedá duši klid. A to si na literatuře také cením.

Hotovson

Líbily se mi povídky:
- Jáma a kyvadlo
- Zlatý brouk
- Brýle
- Předčasný pohřeb
- Vraždy v ulici Morgue
- Pád do Maelströmu

Zajímavý byly i povídky Černý kocour (celkem brutální) a Maska červené smrti. Ty bych přiřadil k žánru hororu, jinak tam moc hororovejch povídek nebylo, ale nijak zvlášť mi to nevadilo.

Sabinaski

Brilantní hororové příběhy. I když se mi opět líbí všechny, nejlepší je rozhodně Černý kocour! Ač brutální, tak naprosto temné, fantasiální a vybočující spolu s Christie nad ostatními horory a kriminálními příběhy. To je přesně ten případ mého hrdiny Edgara, který se umí odlišit od průměru. Bravo!

fis.rena

Líbila se mi povídka "Předčasný pohřeb" a "Černý kocour". Jinak jsem se u čtení poměrně dost nudila a přiznám se,že jsem i místy přeskakovala věty i odstavce. Ilustrace jsou tedy taky pecka :D já nevím,no...není to pro mě umění. Kdejaké dítě v MŠ maluje podstatně lépe, dává to hlavu a patu. Této sféře konkrétní malby evidentně nerozumím.

LaylaKatsuki

Potřebovala bych znát seznam povídek, byl by někdo ochotný mi je napsat?
Moc prosím, toto vydání máme k maturitě a já knihu neumím sehnat. Děkuju
Email: ivetarych11@seznam.cz

PavlínaAlžběta

Starý dobrý klasik Poe. Mám ráda jeho díla od dob povinné četby a Jáma a kyvadlo nesmí chybět v knihovně každého čtenáře. Já mám knihu poněkud starší o to větší děs z toho celého díla jde. :) Dnes při čtení se neděsím jako kdysi, o to více vnímám styl psaní Poea a nebyl to obyčejný spisovatel, ale nadčasový autor, který mystiku, prvky hororu, psychické vnímání strachu dokázal ve svém díle zakotvit tak, že naskakovala husí kůže. Napětí je v knize výborně propracované a netušíte se bude dít dál. Jáma a kyvadlo je pro mě asi nejlepší povídkou z celé sbírky povídek, ale i ostatní povídky se linou chmurnou atmosférou.

SilvieSisinka
07.12.2017

Bavilo a moc :-)

Bob1982
04.12.2017

Takový literární durman,ani dobré ani špatné.Měl jsem z této knihy trochu deprese.

Siwan
20.11.2017

Skvostná atmosféra. Některé příběhy mě bavily víc, některé míň. Povídky obecně nejsou můj šálek, ale Poe má takový smysl pro gradování příběhu, že mu prostě rozsah povídky stačí.

DoDidDone
17.11.2017

Některé povídky perfektní, jiné horší. Čteno na sílu a rychle, takže se ke knížce možná ještě někdy vrátím. Za mě nejlepší: Černý kocour, Eleonora, Zrádné srdce. Jáma a kyvadlo mě například příliš nenadchlo. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, ale nevím, jestli všechny povídky byly nutné, když u nějakých chyběl konec (např. Záhada Marie Rogetové).

Gustik5
10.11.2017

Poe podle mě není typicky hororovým autorem, budícím nepopsatelnou hrůzu. Jeho doménou je (tedy alespoň pro mě) pečlivě rozvrstvený, propracovaný a postupně gradující příběh. Ten v sobě zpravidla nese zvláštní, mrazivě syrové znepokojení, závrať. Něco co v nás budí tma v noci. Ne hrůza, ale spíš zvědavost s děsem na pomezí, nutící nás spíš přemýšlet, než prchat. Možná proto se někdy (zvláště zde v komentářích níže) setkává s nepochopením a rozčarováním. Přeceňovaný? Ale kde že! Je to autor stále geniální a léta na tom nic nezměnila.

Kaka.cs
05.11.2017

Povídky od Poa jsou krásné. Nepostrádají napětí, tajemno, ale ani logiku.

bookaholic_no.1
26.10.2017

Z některých povídek šel mráz po zádech (což je super, s tímhle očekáváním jsem do knihy šla), třeba Předčasný pohřeb a klasika Jáma a kyvadlo zobrazovaly mé nejhorší noční můry, na tyhle dvě jen tak nezapomenu. Jiné povídky byly naopak nudné a zdlouhavé, dalo mi zabrat je vůbec dočíst do konce, takže ubírám hvězdičky.

Petrasim
05.10.2017

Některé povídky super, některé hodně slabé. Každopádně bych nechtěla s autorem skončit na nějakém opuštěném ostrově :-)

BeyondHorizon
02.09.2017

Příběhy stejně zvláštní, depresivní a nemocné jako jejich autor se nevidí často a Poe je svoje vlastní třída. Jako člověka mi ho je líto, jako k autorovi k němu vzhlížím. Vím, ke komu jít, když potřebuji uspokojit svoji morbidní a temnou náladu.

Adelajda_4
13.07.2017

Tohle je pro mě prostě klasika, lehce hororově laděné povídky, velmi ráda se k nim vracím hlavně na podzim, když je venku už trochu šero, já jsem zachumlaná v dece a užívám si četbu.

therealjumbo
12.07.2017

Srdcovka - hlavně Zánik rodu Usherů mě přinutil na chvilku odejít od knihy a rozdýchávat. Musím říct, že Poe umí.

Honzajs
09.07.2017

Povídky na mě působily vtipně a humorně. Ale asi to bude dnešní dobou. V 19. století muselo být hrůzostrašné něco takového číst.
Některé se mi líbily moc, jiné méně. Určitě si v budoucnu ještě jednou tuto sbírku připomenu.

Killingjoke
15.06.2017

V této povídkové knize, kterou podle povídek E. A. Poea přeložil a sestavil Josef Schwarz, prokázal Poe svůj smysl pro tajemné a detektivní příběhy. Povídky zasahují do různých literárních žánrů, od vědecko-fantastické literatury přes hororovou literaturu až po detektivní příběhy... Každá jednotlivá povídka nepostrádá jedinečnost. Autor zachycuje velice zvláštní události, pro něž čerpal podněty ze svého života. Své povídky propracoval i do těch nejmenších detailů a dosáhl i mnohdy překvapivé pointy. Nebojí se popsat život ze všech stran. Popisuje osudy lidí propadlých alkoholu, lidí se strachem i krutých panovníků... Tahle kniha u mě před více než dvaceti lety vyvolala zájem o knihy, které jsou pro mne dnes velkou vášní :)