Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8103/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-F40-8103.jpg 4 2342 193

Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru. Nejznámější z nich – Jáma a kyvadlo – je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zoufalé pocity odsouzence, který se snaží přežít za každou cenu.... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Levné knihy

The Pit and the Pendulum , 1841

Doemit
14.12.2018 4 z 5

Zajímavé, napínavé :)

Attia
02.12.2018 4 z 5

Jeho povídky naprosto pohltí. Vykreslení atmosféry je naprosto brilantní.

KristynaZak
05.10.2018

Tvorba stejná jako sám autor, geniální.

DommiP
05.09.2018 3 z 5

Kniha byla zajímavá, ale nic co bych chtěla číst každý den.

Petronela1991
31.08.2018 3 z 5

Přečetla jsem asi tři povídky v rámci povinné četby a vůbec mě to nezaujalo. Mám ráda jiné žánry.

Bajunek
21.08.2018

Klasika

Posi
20.08.2018 4 z 5

Pro Edgara mám strašnou slabost. Vyrůstal jsem na jeho knihách. Také jeho obraty a popisky jsem spíše vnímal jako verše. Zde není co dodat. Buď ho někdo má rád, nebo ne.

Pazúzu96
18.06.2018 4 z 5

Zatím tedy nemám přečtené ještě úplně všechny povídky, ale ty nejznámější ano. Každá je něčím zajímavá, lákavá a originální. Některé jsou sice lepší a některé horší, ale i tak jsou Poeovy hororové povídky nabité děsem a napětím.

aardvarka
13.06.2018 4 z 5

Různorodá směs povídek. Některé mě neoslovily, jiné se naopak člověku vryjí do paměti. K vrcholům řadím titulní povídku, Pád do Maelströmu, Skokana, chudáky Ushery a mou oblíbenou dvojici Vrah jsi ty a Předčasný pohřeb. Pak samozřejmě toho brutálního Černého kocoura, kterého jsem skousla až napodruhé, ale s o to větší chutí. (Zato zubatá Berenice byla stále přes čáru.) Aby byl výčet mých favoritů úplný, musím také z méně známé polovice souboru zmínit bratříčky ve veselém morbidním kabátku Nikdy se s čertem nesázej o hlavu! a Muž, který se rozpadl. Obě jsou velmi… ostré.
Ad zde jmenovaní následovníci našeho milého Edgara: prostě musím zmínit - z našeho českého rybníčku morbidností a záhad - mistra Švandrlíka, který má k Poeovi věru blízko.

Aptronym
26.04.2018 5 z 5

Povidka "Odcizeny dopis" nezda se, ale je dodnes zdrojem filozofickych sporu, dokonce se o jeho interpretaci vydala kniha.

konicekbily
20.04.2018 5 z 5

Vše, co budu očekávat od detektivní litaratury, jsem se naučil v této knížce!

ziriant
01.04.2018 4 z 5

Je pravda, že jde o velice různorodou směsku povídek, dalo by se říci, že i o dost rozdílné kvalitě, jak tu již psali mnozí přede mnou. Ale i když jsem se u všech na sto procent nebavila nebo nenadchla, všechny měly něco do sebe. U hororových povídek se dnes již asi moc bát nebudeme, u těch pitvornějších se asi zase příliš nepobavíme, naopak bych ale řekla, že celý tento soubor byl prodchnutý něčím nanejvýš znepokojivým, podprahově vnuknutou myšlenkou, která nedá duši klid. A to si na literatuře také cením.

Sabinaski
07.03.2018 5 z 5

Brilantní hororové příběhy. I když se mi opět líbí všechny, nejlepší je rozhodně Černý kocour! Ač brutální, tak naprosto temné, fantasiální a vybočující spolu s Christie nad ostatními horory a kriminálními příběhy. To je přesně ten případ mého hrdiny Edgara, který se umí odlišit od průměru. Bravo!

LaylaKatsuki
14.02.2018

Potřebovala bych znát seznam povídek, byl by někdo ochotný mi je napsat?
Moc prosím, toto vydání máme k maturitě a já knihu neumím sehnat. Děkuju
Email: ivetarych11@seznam.cz

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Starý dobrý klasik Poe. Mám ráda jeho díla od dob povinné četby a Jáma a kyvadlo nesmí chybět v knihovně každého čtenáře. Já mám knihu poněkud starší o to větší děs z toho celého díla jde. :) Dnes při čtení se neděsím jako kdysi, o to více vnímám styl psaní Poea a nebyl to obyčejný spisovatel, ale nadčasový autor, který mystiku, prvky hororu, psychické vnímání strachu dokázal ve svém díle zakotvit tak, že naskakovala husí kůže. Napětí je v knize výborně propracované a netušíte se bude dít dál. Jáma a kyvadlo je pro mě asi nejlepší povídkou z celé sbírky povídek, ale i ostatní povídky se linou chmurnou atmosférou.

SilvieSisinka
07.12.2017 5 z 5

Bavilo a moc :-)

Bob1982
04.12.2017 2 z 5

Takový literární durman,ani dobré ani špatné.Měl jsem z této knihy trochu deprese.

Siwan
20.11.2017 5 z 5

Skvostná atmosféra. Některé příběhy mě bavily víc, některé míň. Povídky obecně nejsou můj šálek, ale Poe má takový smysl pro gradování příběhu, že mu prostě rozsah povídky stačí.

DoDidDone
17.11.2017 5 z 5

Některé povídky perfektní, jiné horší. Čteno na sílu a rychle, takže se ke knížce možná ještě někdy vrátím. Za mě nejlepší: Černý kocour, Eleonora, Zrádné srdce. Jáma a kyvadlo mě například příliš nenadchlo. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, ale nevím, jestli všechny povídky byly nutné, když u nějakých chyběl konec (např. Záhada Marie Rogetové).

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Poe podle mě není typicky hororovým autorem, budícím nepopsatelnou hrůzu. Jeho doménou je (tedy alespoň pro mě) pečlivě rozvrstvený, propracovaný a postupně gradující příběh. Ten v sobě zpravidla nese zvláštní, mrazivě syrové znepokojení, závrať. Něco co v nás budí tma v noci. Ne hrůza, ale spíš zvědavost s děsem na pomezí, nutící nás spíš přemýšlet, než prchat. Možná proto se někdy (zvláště zde v komentářích níže) setkává s nepochopením a rozčarováním. Přeceňovaný? Ale kde že! Je to autor stále geniální a léta na tom nic nezměnila.