Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46697/bmid_jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-9Ee-46697.jpg 4 2342 193

Čtyřiatřicet povídek známého spisovatele se snaží ukázat mnohotvárnost a všestrannost jeho talentu. Jde o příběhy, v nichž se jeví jako předchůdce povídky kriminální a detektivní, vědeckofantastické a jako žánru označovaného jménem horror. Autor v nich rozehrává svou jedinečnou fantazii a uplatňuje smysl pro logickou a rozumovou konstrukci. Povídky: Pád do Maelstömu, Rukopis nalezený v láhvi, Podlouhlá bedna, Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk, Vrah jsi ty !, Předčasný pohřeb, Jáma a kyvadlo, Zánik domu Usherů, Sud vína amontilladského Skokan, Maska Červené smrti, Muž davu, Démon zvrácenosti, Berenice, William Wilson, Černý kocour, Zrádné srdce, Eleonora, Medailón, Rozhovor Eirose s Charmionem, Příběh z Rozeklaných hor, Tisící druhý Šeherezádin příběh, Senzace s balónem, Tři neděle v týdnu, Von Kempelen a jeho objev, O šizení jakožto exaktní vědě, Nikdy se s čertem nesázej o hlavu !, Ďábel ve zvonici, Král Mor, Anděl pitvornosti, Metoda doktora Téra a profesora Péra, Na slovíčko s mumií, Muž, který se rozpadl. Povídkář Poe. Vydání v Odeonu druhé. Edice Klub čtenářů, svazek 413.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Odeon

The Pit and the Pendulum

Horal123
18.01.2020 2 z 5

Některé povídky byly pěkně vypracované, ale většina se mi nelíbila. Asi jsem do nic nich ještě nedospěl a obávám se, že ani nedospěji.

kathla
08.11.2019 4 z 5

Některé povídky byly skvělé, jiné průměrné... Každopádně jsem ráda, že jsem si tuto klasiku přečetla. Jazyk byl srozumitelný, četlo se to samo :-)

knihomolka27
08.11.2019 4 z 5

krásně děsuplná atmosféra........ke knížce se určitě ještě vrátím

ecila13
27.10.2019 5 z 5

Geniální knížka.
Soubor povídek detektivních, hororových, filozofických i humorných.

E. A. Poe (a R. Dahl) jsou pro mě mistry povídky.

(citáty v cizích jazycích by zasloužily překlad pod čarou; googlení vyrušuje ze čtení)

jprst
31.07.2019 5 z 5

Tuto knihu povídek jsem četl poprvé kdysi dávno hned po jejím vydání v roce 1975, ale dodnes si občas některou z povídek s chutí přečtu a nejsem jediný z rodiny, kdo tak činí.

HŠ
20.07.2019 3 z 5

Konečně jsme se dostala k tomu, abych si přečetla Poea. Nedočetla jsem. V půlce jsem to vzdala. Než se autor dostal k tomu, o čem chce vyprávět, předcházelo tomu předlouhé popisování a na to jsem neměla nervy.

tereza0684
08.07.2019 4 z 5

Povídka zaujala jak ktera, ale ctive rozhodne je, doporucuji vsem milovnikum ducharin nebo k maturite.

Banny_L
02.07.2019 5 z 5

Je pravda, že tato kniha se nedá snad ani přečíst v kuse.. Poe je úžasný spisovatel, ale 500 stránek povídek najednou se rychle přejí :(. Je to krásná kniha..a nejvíc si jí člověk vychutná po malých dávkách :)

Bulldog
01.07.2019 5 z 5

Super čtení a jak to u povídkových knih bývá... Některý příběh paráda a jiný trochu nuda..ale určitě si každý ten svůj vybere..

DeepSea21
21.06.2019 5 z 5

Mistr hororu,skvělé,opravdu atmosférické povídky.

ArwenAragorn
14.06.2019 5 z 5

Poe a jeho povídky jsou dokonalé i svou různorodostí a žánrem.

sgjoli
26.05.2019 4 z 5

Některé povídky mne bavily více, některé méně - proto nedávám plný počet hvězd. Ale celkově jsem z autorových povídek dost nadšená. Jeho představivost nezná hranic a hodně se na tom podepsal fakt, že autor měl údajně panický strach z toho, že bude pohřben zaživa. Odtud jeho děsivé, ponuré, často morbidní představy, které promítal do svých textů. S ohledem na dobu vzniku smekám nad tím, jakým způsobem psal a jak dokázal zpracovávat své představy. Skvělé!

Nuny
15.05.2019 5 z 5

Dokonalost v každé povídce.

Apoška
14.03.2019 3 z 5

Povídky mi přišly nudné a oničem.

JoeSurikata
23.02.2019 4 z 5

Jako každý průkopník to měl Poe nesmírně těžké. Jeho texty připadaly (a stále připadají) mnohým lidem nihilistické a morbidní. Ale on sám možná takhle ani psát nechtěl. To temno prostě bylo v něm ...

CleoXandra
08.01.2019 3 z 5

Poeovy povídky jsou nesmírně zajímavé čtení. Nutno samozřejmě přihlížet k době vzniku a tak je i hodnotit: syrovost a otevřenost jeho stylu byla na tehdejší zvyklosti zcela revoluční. Poe se tak stal jedním z nesmírně vlivných autorů, kteří ovlivnili celý další vývoj svého žánru.

Langosh
06.01.2019 4 z 5

Zajímavý soubor povídek. Některé povídky hororové, jiné thriller, jiné zábavné, jiné takové obyčejné, jiné zajímavé svým tématem. Ale všechno čtivé.

Jaehyun
05.01.2019

Četla jsem jen tu kterou potřebuju k maturitě, takže Jámu a kyvadlo a nic moc teda

PaulaHortensie
22.12.2018 5 z 5

Božské....

Dakarianna
19.12.2018 5 z 5

Všechny povídky jsou neskutečně čtivé a mají svou vlastní atmosféru. Poe píše kousky plné strachu, hrůzy a beznaděje, ale můžeme tu najít i satirické kousky. Moc se mi líbil překlad Josefa Schwarze. Celá sbírka je pro mě srdcovou záležitostí.