Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72802/mid_jama-a-kyvadlo-a-jine-fantasticke-p-lBB-72802.png 4 855 122

Výbor těchto čtrnácti povídek: - SUD VÍNA AMONTILLADSKÉHO - SKOKAN - DÉMON ZVRÁCENOSTI - ZRÁDNÉ SRDCE - MORELLA - ELEONORA - BERENICE - MEDAILON - MASKA ČERVENÉ SMRTI - KRÁL MOR - OHNIVÝ KŮŇ - ZÁNIK DOMU USHERŮ - JÁMA A KYVADLO - ČERNÝ KOCOUR

ArkAngel
24.07.2021 4 z 5

Svými povídkami mne Poe oslovil daleko více než poezií. Tentokrát v českém jazyce jsem si zopakoval Zánik domu Usherů, který jsem četl již dříve a po letech jsem se konečně dostal i k Jámě a kyvadlu. Z povídek musím ale vypíchnout Skokana, ten je opravdu bravurní. Zaujaly mne také více filosofické části, ale na můj vkus tam bylo až moc zamilování se do vlastních sestřenic.

666Jitka
10.07.2021 5 z 5

Další skvělý výběr povídek mistra hororu a tajemna. Poeovo smysl pro detailní popis mi nahání husí kůži, ráda se nechávám unášet na vlnách jeho fantazie a nechávám se zas a znovu strašit.

Charlie119
31.05.2021 4 z 5

Sice často dost depresivní, ale doporučuji. Myslím, že dílka rozhodně mají co nabídnout. Některé povídky jsou opravdu podnětné.

Calwen89
23.05.2021 3 z 5

Jáma a kyvadlo byla opravdu skvělá povídka. Ale u většiny ostatních mi na mysl přicházelo jen jedno slovo: "zvrácený" ... :D

Ivushka_If
06.03.2021 3 z 5

Některé povídky tají dech, některé mi bohužel hlava nebere :-)

*Pájuše*
10.02.2021 2 z 5

Tahle kniha je vskutku jedna velká deprese. Některé povídky se mi líbily, některé mi dokonce i svou filozofií sedly, ale jiné byly... kostrbaté. V podstatě jsem nevěděla, co čtu. Obsah bych nazvala "pilinovou výstelkou" s trýznivým koncem. Poe píše postavy, které si jen tak nezamilujete. Je to na pomezí šílenství, delíria a neutuchajících "hlasů" podstaty hrdinu jeho knih, co dotváří pocit beznaděje a tak se z povídek se slibným začátkem stane jen rozmazaná šmouha či stín v mysli čtenáře bez uspokojivého konce. Nejsem z toho nijak nadšená, ale určité povídky mi zůstanou v paměti ještě hodně dlouhou dobu, např. Medailon, Berenice, Morella, Maska červené smrti, Černý kocour nebo... Jáma a kyvadlo.

PanPredseda
30.01.2021 2 z 5

Poevy povídky v knize: 90 %
Překlad, respektive jeho modernizace: 0 %
V průměru to dá 45 % čili **.
---
V této sbírce jsou zařazeny jedny z nejlepších Poeových děl: Zánik domu Usherů, Černý kocour, Jáma a kyvadlo, Zrádné srdce, Maska červené smrti. Dále stojí za zmínku povídky Berenice, Medailon, Sud vína amontilladského, Skokan a svým zvráceným způsobem jsem si oblíbil Démona zvrácenosti. Z děl, která jsem dosud neznal, mne mile překvapila Morella a zklamala povídka Ohnivý kůň.
---
Opravdu velkým zklamáním je pro mne modernizace starých překladů (1894 až 1919), které jsou v díle použity. Chápu, že je třeba přizpůsobit pravopis a skladbu vět, aby nepůsobily zcela archaicky, ale starý překlad tím ztrácí právě na jistém druhu starobylé poetiky. Jenže nezůstalo jen u takového přizpůsobování, ale pod pláštíkem modernizace se v textu knihy objevují slůvka, útržky vět, ba i skoro celá sloka básně, které v oněch starých překladech vůbec nejsou (přesněji jsou použita jiná slova, slovní spojení, části vět, sloka básně), ale byla použita až v modernějším překladu pana Schwarze. Ten vydavatelství XYZ oficiálně nepoužilo a já se domnívám, že je to kvůli autorským poplatkům (i překlad je chráněn Autorským zákonem). Evidentně se však někdo nežinýroval se tímto modernějším překladem místy "inspirovat", aniž by to zmínil. Myslím, že takové jednání se dá považovat za plagiátorství.
---
Podotýkám, že proti původním starým překladům pana Bíbla, Černého a Gottwalda nemám nic, vadí mi machinace, které XYZ vzletně nazvalo modernizací.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Příjemná oddychovka na dlouhé zimní večery.

tomexx
17.01.2021 4 z 5

Slabší, ale stále dosť nepríjemne pod kožu prenikajúci materiál. Lovecraft pre začiatočníkov. Miestami by som ocenil obsiahlejšie uvedenie do deja a tiež dlhšie napínanie atmosféry, priestor na to je.

Monns
30.12.2020 2 z 5

Tak mě kniha vůbec nezaujala. Bylo to pro mě chvílema stejně nečitelné jako Romeo a Julie, než se vůbec dostalo k nějaké pointě, tak jsem knihu musela odložit, protože jsem se vůbec nesoustředila. Za mě nezáživná každá polovina povídky.

kikidok
07.12.2020 3 z 5

Některé povídky se mi líbily, některé méně. A i když převažovaly ty, které se mi líbily méně, hodnotím jako průměr. Přijde mi, že jsou povídky málo popsané. Člověk se do toho začíná vžívat a ony jsou u konce. Ale jinak bych řekla taková dost průměrná kniha

Ava365
06.12.2020 5 z 5

Jeden z pilířů hororu.

Placi
22.07.2020 5 z 5

Sbírka povídek od mistra hororu. E. A. Poe byl člověkem s mnoha osobními problémy a pohnutým osudem, logicky se to muselo promítnout v jeho tvorbě. Z většiny povídek běhá čtenáři mráz po zádech. Černý kocour, Zrádné srdce nebo Maska červené smrti jsou za mě úžasnými a děsuplnými příběhy, které zde musím vypíchnout. Atmosféra Poeova vyprávění je strhující. Doporučuji číst po setmění, nejlépe za bouřlivých nocí.

bílárůže
14.07.2020 4 z 5

Již je to nějakou dobu, co jsem tuto knihu dočetla a mé dojmy se trošku uležely. Bezprostředně po přečtení jsem byla naprosto unesena, ale bylo to hlavně díky posledním povídkám. Některé povídky se mi líbily více a některé mi přišly spíše nicneříkající a nezajímavé. Jak bych také mohla pochopit vybrané povídky od člověka, který žil v jiném světě, který neznal nikdo jiný kromě jej. Zpětně je těžké říci, která povídka se mi líbila nejvíce, ale obzvlášť povídky s názvem jmen hlavních hrdinek se mi velmi líbily. Tato kniha mi doma ležela nejméně čtyři roky a již jednou jsem se pokusila se do ní začíst, až letos se mi to však podařilo. Jistě se k Jámě a kyvadlu, plus k dalším povídkám, v budoucnu vrátím, jelikož některé byly vskutku fantastické! Pan Poe byl zvláštní a svým způsobem obdivuhodný člověk. Jeho kratičký životopis na začátku knihy mi při čtení povídek v mnohém vysvětlil jeho myšlenkové pochody a osudy postav. Obal knihy mne zaujal už v knihkupectví, a tak trochu vystihuje obsah knihy, což je skvělé a velmi důležité. Jistě doporučuji dalším čtenářům, ale upozorňuji, že ne všechny povídky jsou úplně pochopitelné.

Kerolka_P.
23.06.2020 5 z 5

Já se s Poe-m tak strašně ráda bojím! :) Jedno léto mě chytl tak, že jsem od něj přečetla snad všechno. Baví mě to. Fest.

Šimpy
05.06.2020 4 z 5

Tak to najlepšie čakalo nakoniec, Černý kocour bol presne podľa môjho gusta. A za ním v tesnom závese Zradné srdce. Niektoré poviedky boli trochu nudnejšie ale vo výsledku fajn kniha.

verka5083
04.05.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem se vrhla jen díky maturitě. Myslela jsem si, že to nebude nic moc. Ale kniha mě hodně překvapila. Nejvíc se mi líbil Černý kocour. Stále jsem čekala, jak to celé dopadne a k mému překvapení povídka skončila jinak, než jsem očekávala. Bylo to strhující a určitě teď vím, že se ke knize časem určitě vrátím.

Casmé
01.03.2020 4 z 5

Zdravím, jsem Casmé a ráda bych se podělila o svůj názor na tuto knihu.
Knize dávám ★★★★ a hned si povíme proč.

✔✔✔
►Knize nelze upřít krásnou grafiku a příjemným doplňkem byli překlady latinských textů, zapsané jako poznámka pod čarou.
►Většina povídek mi nabídla přesně to, co jsem od nich očekávala. Pokud dnes někdo očekává od tohoto autora horory, kdy mu poběží mráz po zádech, nikdy nemůže být s jeho dílem spokojen. Edgar Allan Poe je sice zakladatelem hororu, ovšem doba se změnila a v dnešní společnosti vás již jeho povídky nevyděsí. Musí se mu ovšem nechat, že se vám dokáže dostat do hlavy, dokáže popsat spoustu pocitů a pohnutek mysli tak, jak o nich sami nepřemýšlíme.
►Jsem ráda, že povídky nejsou nikterak dlouhé. U všech mám pocit, že tu není ani stránka navíc, ovšem ani stránka nazmar.

►Překlad v tomto díle je skvělý, ovšem možná až moc skvělý. Prvních pár povídek mi trvalo, než jsem se dostala přes všechna ta složitá slovní spojení, která mi leckdy nešla přes jazyk. Trochu mi to zkazilo požitek z prvních povídek, ale rychle jsem si zvykla. Ovšem nejde tu zapřít, že je to kniha, u které je třeba se soustředit a není to žádné oddychové čtení.

Celkově musím říci, že jsem si povídky velice užila, i když jsem po přečtení některých zdejších recenzí propadala mírné skepsi. Takže pokud máte Edgara Allana Poa v seznamu svých oblíbených autorů, tak neváhejte. Povídky jsou jedinečné, pro někoho možná šílené až zvrácené, ale já se v nich našla a odnáším si i nejednu velmi silnou myšlenku.

♄ Casmé ♄

MamaKnihomolka
24.02.2020 3 z 5

Naposledy jsem klasiku četla před maturitou a Poea jsem si chtěla přečíst vždycky tak jsem se do něj s chutí pustila.
Musím říct, že chápu některé názory, že je to slabé a že tomu nerozumí. I já jsem nějakým slovům nebo i celým povídkám moc nerozuměla nebo se při čtení musela více soustředit. Ale každý musí uznat, že na dobu, ze které autor je, je to geniální a opravdu strašidelné. Dovolím si říct, že v 19. století byl Edgar Allan Poe a my teď v 21. máme Stephena Kinga.
Pro mě opravdu povedené povídky byly rozhodně Zrádné srdce, Jáma a kyvadlo a Černý kocour.

Roscata
28.12.2019 3 z 5

Tohle mě moc nenadchlo. Povídky byli zajímavé, ale především díky kontextu k informacím o autorovi, které jsou na začátku knihy. Čekala jsem tajemno, strach, utrpení ale dočkala jsem se jen smutku a absurdit. Celkově to špatné nebylo ale čekala jsem od autora mnohem víc.