Jáma

Jáma https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414426/bmid_jama-KAk-414426.jpg 4 1459 427

Kříďák, drásavý a děsivý psychothriller C. J. Tudor, se stal nejúspěšnější knižní prvotinou roku 2018. Nyní je tu Jáma, příběh, v němž autorka co do hrůznosti a napětí ještě přitvrdila... Joe se nikdy nechtěl vrátit do rodného Arnhillu. Ne potom, co zažil se svou partou: šikanu, zradu, sebevraždu. Ne potom, co zmizela jeho sestra Annie. Ne potom, co přišel o rodiče. Ale Joe nemá na vybranou. Protože to, co se kdysi stalo Annie, se děje zase. Protože minulost má ve zvyku se vracet. Protože nejhorší den Joeova života nebyl ten, kdy se jeho sestra ztratila, ale ten, kdy se vrátila.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Hiding Place (or The Taking of Annie Thorne) , 2019

Lenča727
19.09.2022 4 z 5

Jáma po Kříďákovi nezklamala.Přečteno za 2 dny a jakmile jsem se začetla,nedalo se přestat.Návrat hlavního hrdiny do města,kde vyrůstal, a které si pořád žije svým životem, a odkrývání tajemství a všech hrůz,které tu zažil,snaha vypořádat se s minulostí.Temno,strach,tajemno, nadpřitozeno, transcendentno. Mrtví mezi živými? Neschopnost vyrovnat se s děsivým zážitkem z dětství,všudypřítomná šikana a zlo dědící se v rodině,nadřazenost bohatých a mocných a touha s tím po letech skoncovat,zapomenout a žít normálně, tíha osobni viny a trestu.Scéna dole v jámě naprosto skvělá,zdrcující- kostnice,brouci,zločin,zrada a podlost.Úvahy o smrti,štěstí,motiv neschopnosti se včas správně rozhodnout a následky takového jednáni.Uff.

TeriLoch
18.09.2022 4 z 5

Velmi čtivé, zajímavý příběh. Po přečtení jsem moc nevěděla, co si o knize myslet, je to zkrátka trochu něco jiného než jsem četla předtím, ale knížku jsem i tak přečetla za pár dní, protože nějak nešla odložit :) Takže knihu doporučuji.

veronika3141
16.09.2022 5 z 5

Pekna knizka ,dobre se cetla a rada si prectu i dalsi od tohoto autora.

m_martina
14.09.2022 4 z 5

Kniha se mi docela líbila, ale nebyla jsem spokojená úplně. Z tohoto důvodu jednu hvězdu strhávám, ale paní spisovatelka má dobré knihy, proto se k ní zase vrátím.

stanislav0373
31.08.2022 5 z 5

Skvěle napsaný thriller s perfektní atmosférou...

U podobných knih se mi libí to, jak si spisovatel dokáže hrát se čtenářem. Jak mu nutí jeden úhel pohledu a zároveň dá možnost přemýšlet nad opačnou stranou, přičemž jak všichni víme, vše je nakonec trošku jinak. V tomto případě mi ani nevadilo podobenství s jinou známější knihou jiného autora...

Mimochodem, jak se v komentářích občas píše, že na konci není vše úplně vysvětleno, já ten pocit nemám. Co jsem chtěl vědět, to jsem se dozvěděl, ostatní si rád domýšlím, inu i tajemství má své kouzlo...

Hakate
22.08.2022 3 z 5

Knihy od Tudor mám ráda. Tuto knihu jsem však dlouho odkládala, neboť ostatní knihy nasadily opravdu vysokou laťku, a byla jsem od knihy spíše zrazovana. Konečně na ní přišla řada.
Nebylo to špatné, ale ve srovnaní ostatních děl od Tutor je příběh jaksi taktový nedomrlý.
Joe i když je totální ztroskotanec, tak je docela i sympatický.
Děj je na mě až příliš předvídatelný a oproti jiným autorčiným knihám se zde nesetkáme s žádným wau a bum na konci.
Kniha na můj vkus není ani úplně dotažená a některé části zůstaly nezodpovězené, což je velká škoda.
Nicméně jelikož se jedná o jednu z prvních autorčiných knížek mohli bychom to přejít, ovšem za předpokladu, že by Kříďák byl napsán až později. Neříkám, že je to špatné, ale ... Pokud budeme srovnávat čistě s knihy od Tudor (nikoliv od Kinga) je kniha velmi podprůměrná.

Terezz1
19.08.2022 3 z 5

Začátek knihy vypadal docela zajímavě, ale kolem půlky se dej začal táhnout, což mě přimělo knihu na nějaký čas odložit, a když jsem se k ní vrátila, dočetla jsem ji spíš z "povinnosti". Po konci jsem měla pocit, že tam něco chybí - vysvětlení, o co se vlastně celou dobu jednalo a proč to tak bylo...

goergina
17.08.2022 4 z 5

Autorka píše neuvěřitelně čtivou formou a to mě baví. Jáma mě neuchvátila tolik, jako Upálené, ale stejně jsem s chutí dočetla do konce. Trochu mě mrzí, že nebylo více vysvětleno, co se v jámě děje, ale budiž. Rozhodně se chystám přečíst všechna autorčina díla a těším se na to.

Obelix15
16.08.2022 3 z 5

Bohužel jsem asi udělal chybu, když jsem sáhl po této knize až po přečtení Kříďáka, Těch druhých a Upálených, které nastavily laťku úplně do jiných rozměrů, kvůli zkompletování knih od C.J. Příběh to nebyl špatný, sympatická hlavní postava a zajímavá zápletka. ALE, je zde vidět, že se jedná o počátky této skvělé spisovatelky, a že zde chybí ty řádné "dotahy", které vídáme u jejich knih novějších.

Hermiona419
04.08.2022 4 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha, ostatně jako všechny autorčiny knihy, které jsem doposud četla. Děj byl skvěle rozjetý, líbilo se mi, jakým způsobem autorka přidává jednotlivé informace i to, jak s nimi postupně manipuluje. Všechno bylo výborné, až na ten konec, ten mi přišel takový nedotažený, nedomyšlený, musím ale uznat, že si tak kniha nechává jisté kouzlo. Kdybych to měla porovnat s Upálenými a Kříďákem, Ty druhé jsem zatím nečetla, tak na ty Jáma trochu ztrácí, ale tu atmosféru a čtivost to mělo, jak říkám, perfektní. Za mě tedy určitě ano, na nějaké to oddechové rozhodně.

Eszminka
31.07.2022 3 z 5

První půlka knížky se mi velmi líbila přišla mi napínavá. Sourozenecká láska mě dojala..druhá půlka knížky mi už připomínala hřbitov zvířátek a závěr mě už nebavil..Nelituji , že jsem to přečetla , ale...

Áža707
16.07.2022 4 z 5

Na poslech Jámy jsem se velmi těšila z důvodu skvělého přednesu Vasila Fridricha a taky protože Kříďák byl naprosto dokonalý a totálně mě nadchnul a byla jsem zvědavá, co si pro nás autorka přípraví tentokrát.

Rozhodně musím říct, že autorka nezklamala a čekala mě neuvěřitelná jízda od začátku až do konce. V příběhu celé knihy, vás dej drží tak nějak příjemně v napětí a do posledního momentu nevíte, co máte čekat. Autorka naserviruje otázky, které postupně přibývají a jen na málo z nich dostanete odpověď v průběhu.

I v této knize máme hlavního hrdinu, který má určitou minulost a někteří jeho démoni se po letech znovu objevují. Joe je perfektní lhář, docela dobrý učitel, ale jeho problém s hazardem a pitím překračuje meze a to ještě nesmím zapomenout na to, že svým prořízlým jazykem si dokáže udělat mnoho nepřátel.

Opět sledujeme Joeho v přítomnosti, kdy se vrací do svého rodného městečka a nečeká ho nic dobrého a před 25 lety, kdy byl ještě na střední škole a sám nikdy nic nikomu neudělal špatného, protože většinou jen koukal, i když to je možná mnohem horší...

Joe není žádný slušňák a chlap do kterýho byste se zamilovali, je to gembler a jeho ironie nezná hranic. Ale přesto vás svým způsobem zaujme a zajímavá vás, co vše ho v životě potkalo.

Postupem příběhu rozmotáváme jednotlivé nitky a zjišťujeme, kdo je dobrý (nebo dejme tomu nějaký přítel) a kdo špatný a i když už si myslíte, že máte ve všech jasno, tak vás stejně některé postavy překvapí.

Pro mě plno odhaleních bylo vážně nečekaných a já jsem si celý příběh velmi užila. Trochu mě mrzelo, že nebyla více rozvinutá myšlenka Jámy, protože by mě zajímalo něco víc, ale na druhou stranu si kniha ponechala nějaké své tajemství. Úplný závěr byl za mě dobře udělaný, i když poslední věta poslední kapitoly mi trochu nedávala smysl a neustále o ní musím přemýšlet, stejně tak i o epilogu.

Bohužel se trochu neubraním srovnání s Kříďákem, který ve mě ještě po 2 měsících dost rezonuje a zanechal velký dojem. Momentálně cítím, že tato kniha byla o trochu horší a tak jsem se nakonec rozhodla nedat plný počet hvězd. I tak mohu Jámu jen a jen doporučit!

⭐ 4/5

JanushkaNynuska
30.06.2022 5 z 5

Další super a napínavá knížka

Renatecka
26.06.2022 2 z 5

Nebavilo.

Delira
16.06.2022 1 z 5

Moje druhá kniha od autorky a určitě poslední. Míra inspirace králem hororu zde, dle mého názoru, překročila únosnou mez. Postavy ploché, nezáleží vám na žádné z nich a hlavní postava je vyloženě protivná. Atmosféra nikde, závěrečný zvrat laciný, jednání postav přinejmenším zvláštní. Zklamání.

Julinka679
11.06.2022 2 z 5

Thrillery jsou mým oblíbeným žánrem a Jáma zněla zajímavě takže jsem si myslela, že to bude sázka na jistotu ale bohužel nebyla.
Nečetlo se to špatně, autorčin styl je poutavý ale jak již bylo v komentářích zmíněno, je to nemastné, neslané, přeplácané a nedotažené. Opravdu jsem měla pocit jako by autorka psala jednu knihu a vzápětí se pustila do další protože se jí nepovedlo udržet myšlenky na jednom místě a plně s nimi pracovat tak aby vytvořili jeden jediný příběh.
Za mě si knížka vysloužila 2* a zkusím od autorky něco jiného.

kindlice
30.05.2022 5 z 5

Kniha mě uchvátila hned od první strany, přečetla jsem jí za den. Nemohla jsem se odtrhnout, určitě doporučuji.

INCOGNITOREADER
25.05.2022 2 z 5

Musím říct, že jsem začínal knihu "číst" s obavami. Poslouchal jsem jako audioknihu. Rovnou říkám, že kdybych měl knihu číst tak ji prostě odložím. Děj mě nebavil. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický a vůbec mi na něm nezáleželo. Jedná se o takovou hodně nepovedenou variaci (nebo vykrádačkou) na Kingovo To a Řbitov zvířátek. Bohužel v tomto vydání to postrádá napětí a spád. Děj je utahaný a opravdu se vleče. Hlavní dějová linka, kdy víme, že se něco stalo v minulosti malé sestřičce hlavního hrdiny je bohužel trestuhodně nevyužitá a celé finále vyznívá tak nějak do ztracena.

marie8567
18.05.2022 4 z 5

Po Kriďákovi příjemná změna.Je jasne kým se autorka nechala inspirovat,ale nemohu ji upřít,že byly chvíle kdy jsem musela číst dál.A konec mě také překvapil.Úplná Topka to není,ale čte se dobře a občas vám vnukne i temnou myšlenku....

david8843
10.05.2022 3 z 5

Čte se to dobře, je to napínavé. Bohužel jsou ty nejzajímavější myšlenky převzaty od Stephena Kinga a po celou dobu jsme se nemohl ubránit silnému pocitu déjà vu. K průměru to ale stahuje především naivní závěr, do kterého se autorka snaží vecpat co nejvíce zvratů to jde. Ona nucená snaha překvapovat z toho nakonec dělá nepůvodní béčko.