Jaký to nádherný svět

Jaký to nádherný svět https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192609/bmid_jaky-to-nadherny-svet-6Hh-192609.jpg 4 23 5

Jaký to nádherný svět, další titul oblíbeného autora Marcuse Chowna, opět vychází z jeho umění vysvětlit složité fyzikální jevy laikovi. Laickými slovy se však tentokrát pokusí vysvětlit vše. Jak ale napsat o všem? A kde vůbec začít? Po přečtení této knihy si začneme vážit toho, v jak báječném světě žijeme - mnohem fantastičtějším než cokoli, co by lidé kdy byli schopni vymyslet. Jen během dnešního dne vaše tělo vytvoří asi 300 miliard nových buněk – to je víc, než je hvězd v naší galaxii. Uvědomíte si i spoustu dalších překvapivých věcí. Pokud například máte pocit, že je problém najít a udržet si toho pravého partnera, vězte, že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví! Věděli jste, že sdílíte třetinu své DNA s houbami? Jako by náš seznam vánočních přání nebyl již tak dost dlouhý. Bylo vám známo, že v přízemí budovy stárnete pomaleji než v jejím horním patře? Že jednou z klíčových výhod, jakou měli lidé oproti neandrtálcům, bylo šití? A věřte tomu nebo ne, vesmír je možná jen jeden obrovský hologram. Máte-li pocit, že kolem vás vše v naší přeinformované společnosti letí jako rozmazaná šmouha, tato kniha vám pomůže svět 21. století bezbolestně přiblížit. Není to kniha o všem. Berte ji jako pokus jedince porozumět všemu... první díl.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Věda
Vydáno: , Kniha Zlín

What a Wonderful World. One Man’s Attempt to Explain the Big Stuff. , 2012

MOu598
30.04.2019 4 z 5

Pěkná knížka. Určitě si jí přečtěte.
Já na ní nemám. Dost toho chápu, ale spoustu ne - nemyslím, že je to chyba autora. Spíš bych řekla, že jsme základy na základce nebrali, nebo jsem nedávala pozor.
Chci se ke knížce vrátit a pochopit třeba další malý kousíček. Porozumět všemu se mi už nepodaří.

Michaél74
09.05.2015 3 z 5

Autor se pokusil porozumět všemu a sepsal to celkem zajímavě a srozumitelně. Od buněčné biologie, evoluce, genetiky, přes elektřinu a magnetismus, počítače, ekonomiku, geologii až po kvantovou fyziku, teorii relativity a černé díry... V textu je velké množství doplňujících poznámek (40 stran!), což mi trochu vadilo, protože tak narušují plynulost čtení. Knihu bych doporučil hlavně těm, kdo se zajímá o fyziku a biologii a nehledá žádné detailní a obsáhlé knihy.

xxtom
21.02.2015 4 z 5

Autor se snažil vybrat zůzná témata ze světa okolo nás. I tak je ale většina o vesmíru a fyzice.

zahadum
13.07.2014 4 z 5

Chown je veľmi zaujímavý autor tým,že skutočne dokáže aj tie najzložitejšie témy súčasnej vedy vysvetliť jednoduchým slovníkom a ešte sa pri tom budete baviť. Táto kniha by sa mohla volať o tom ako jedinec prejavil záujem o celý vesmír. Doslova....začíname bunkami...ideme k evolúcii....prechádzame až politike kapitalizmu a jeho dôvody a aspekty fungovania......no a samozrejme téma číslo jedna všetkých kníh od Chowna - vesmír...kvantová fyzika...autor zase brilantne opakuje a vysvetľuje všetko okolo čiernych dier...histórie a budúcnosti vesmíru.....problém je pomaly ale v tom,že skutočne autor kopíruje sám seba...všetky jeho knihy opisujú už v podstate to samé a dookola v rôznych verziách..nie je to na škodu...ale chcelo by to posun dopredu...kniha ja atraktívna v širokom zábere tém....ale kapitoly o vesmíre sú skoro všetky už obsiahnuté v predchádzajúcich knihách autora.

Dovolím si sem skopírovať malú reklamnú ukážku k tejto knihe ktorá vysvetlí veľmi živo o čom kniha je :

Při psaní této své knihy si autor uvědomil spoustu překvapivých věcí. Mimo jiné zjistil,
- že jen dnes lidské tělo vytvoří přibližně 300 miliard buněk, což je víc než hvězd v naší galaxii,
- že vajíčka v ženských vaječnících jsou přítomna již v embryonálním věku, tedy v období, které budoucí žena tráví v matčině lůně, a proto technicky vzato náš život začíná v těle naší babičky,
- že celé lidstvo by se dalo vměstnat do objemu kostky cukru,
- že jsme z jedné třetiny houba (sdílíme s houbami třetinu své DNA),
- že v přízemí budovy stárneme pomaleji než v jejím horním patře,
- že klíčovou výhodou, jakou měli pravěcí lidé oproti neandrtálcům, bylo šití,
- že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví,
- že za svou existenci možná vděčíme supermasivní černé díře,
- že v IBM kdysi předpokládali, že počítačů se na celém světě využije možná tak 5,
- atd., atd.

Neo1tex
28.06.2014 3 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale pokud už máte od Chowna načteno, tak jednak zjistíte, že má prostě - ať píše cokoliv - nejblíže k vesmíru a kvantové teorii a tak je tato část knihy nejdelší a také, že se v knize dost často opakuje. Nicméně to stálo za to.

Poznámka k e-booku: Kniha Zlín tuto knihu vydala elektronicky bez funkčních odkazů v textu na poznámky autora. Na moji reakci odpověděli přibližně v tom smyslu, že spěchali a šetřili, a tak první vydání pustili prostě takhle s tím, že vysvětlivky nalinkují později. WTF??!! Jako by vám prodali auto, aby ho stihli dodat v termínu, ale volant poslali o měsíc později. Z mého, jinak velmi oblíbeného, nakladatelství, se stalo vcelku neoblíbené a arogantní nakladatelství.